Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Puškinija - Puschkinia

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=465
Datum ispisa: 28 Kolovoz 2024 u 10:11
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Puškinija - Puschkinia
Objavio: voki
Tema: Puškinija - Puschkinia
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 07:28
...



Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 10:57
jooooj i ja sam to htjela kupiti,ali nisam(što ne znači da neću još)smile198
Stvarno krasno izgleda i nisam još to vidjela,ili mi je nekim čudom promakla!!!


Objavio: voki
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 11:40
I kod ovih lukovica piše da se sade od 9 - 12. meseca, ali na dubinu od 5 cm (verovatno zato što su lukovice mnogo sitnije). Razmak između lukovica je 5 cm, cvetaju u 3. mesecu, visina biljke 15 cm.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 19:05

Uskoro će biti rascvetalih biljčica, baš me zanima da li će biti cvet sa svetloplavim crtama kao na slici.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 11:27



biljčice su visoke svega 8-10 cm, ali su zanimljive.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: primorka
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 10:23

U jesen nisam odolila i kupila sam lukovice puschkinie mada ih do tada nikada nisam vidjela.

Niknule su mi i doslovno cvijetaju još iz zemlje (hm, možda sam ih preduboko zapiknula Ermm) i stvarno su preslatke s tim plavim crticama. Jedino što sam očekivala da će biti malo veće pa mi je sada velika praznina među njima.



Objavio: voki
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 13:29
I ja sam očekivao da će biti višlje biljke, stvarno su minijaturne.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: primorka
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 14:03

Prava riječ, minijaturne :)

Planiram ih u jesen prebaciti sve na jedno mjesto na okup pa mislim da će tako bolje doći do izražaja.


Objavio: voki
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 18:26
I ja sam se pokajao što ih nisam posadio u krug, jednu lukovicu do druge, mislim da bi efektnije izgledalo nego što sam ih posadio u red.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: primorka
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 09:04
Sad znamo za drugu godinu :)
 
 


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 19 Studeni 2008 u 11:11
Meni ovo izgleda kao zumbul.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: korijenko
Datum objave: 20 Studeni 2008 u 08:27
Ja ću se javiti sa slikicom u rano proljeće. Ove jeseni sam posadila lukovice i to oko maćuhica koje su se već dosta raširile pa će se gužvat. Voki i ostali
koliko traje cvijet puškinije, da li dugo kao zumbul?


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: OTOK
Datum objave: 20 Studeni 2008 u 09:00
Kod mene cvjeta dosta rano, ranije od ostalih lukovica, traje dosta dugo. Jako je mali, ali lijep u kombinaciji sa ostalim cvijećem ili kad ga ima puno.
"nepoderiv" je, kod mene u vrtu više od 15 godina, ne vadim lukovice, samo one što su viška


Objavio: gioiaa
Datum objave: 21 Studeni 2008 u 09:59
i meni se puno dopada,nadam se da ih ima jos u prodaji!?


Objavio: voki
Datum objave: 25 Ožujak 2009 u 15:36
Cvetaju li vam Puškinije? Moje su počele sa cvetanjem.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: rose
Datum objave: 25 Ožujak 2009 u 15:40
ne,iako sam lukovvice posadila odavno od njih nema nista a nikle su bile jos u vrečici

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: skitnica
Datum objave: 25 Ožujak 2009 u 19:50
moje su procvjetale ili bolje da kažem osim šafrana jedino one cvjetaju.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: korijenko
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 09:25
Moje su isto procvjetale i dogodilo se ono čega sam se i bojala, maćuhice sa kojima sam posadila puškinije toliko su se raširile da puškinije ne dolaze do izražaja, moram ih na jesen preseliti na mjesto samo za njih.
Inače su jako lijepe, i svaka lukovica je procvala


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: primorka
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 11:42
I moje cvjetaju smile213
Ove godine na novom mjestu, u skupini i baš su mi slatke.


Objavio: voki
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 16:02
Rod Puschkinia ima dve vrste poreklom iz male i prednje Azije i sa Kavkaza. To su dekorativne, višegodišnje, lukovičaste, niske biljke sa 2-3 lista koji se pojavljuju istovremeno sa pupoljcima cvetova. 6 latica su srasle u osnovi Plod je mesnata čaura sa svetlosmeđim semekama. Lukovice su zaštićene tankim listovima.
P. hyacinthoides – Raste na suvim travnatim i kamenitim mestima gornjeg pojasa Istočnog Zakavkazja i severenog Irana. Lukovice su male, do 2 cm u prečniku. Cvetovi su beloplavi ili skroz beli. Listovi su dužine oko 15 cm i širine do 1 cm. Cvast je ovalnog oblika na cvetnoj stabljici visokoj 15 cm. U jednoj cvasti ima 10-20 cvetova. Promer cvetova je oko 1,5 cm. Po sredini latica sa vanjske strane nalaze se plave linije.

Puschkinia scilloides – Nešto je višlja od P. Hyacinthoides. Sreće se od srednjeg do Alpskog pojasa Kavkaza, u severnom Iranu, Turskoj i Libanu. Biljke imaju po dva lista dužine 12-15 cm i cvetno stablo visine do 20 cm. Cvetovi su 1,5-2 cm u prečniku sakupljeni u cvasti dužine do 12 cm. Lukovice su jajolike do 3 cm duge i 2-2,5 cm široke.
P.s. var. Libanotica ima krupnije cvetove i dvostruko nazubljenu unutrašnju krunicu.
Puškinija voli sunčane položaje, ali dobro uspeva i u polusenci. Uspeva na lakim, ocednim i propusnim zemljištima, povoljno reaguje na prihranjivanje i jesenjsko đubrenje mineralnim đubrivima pre sadnje. Treba voditi računa da deo bašte gde su lukovice ove biljke ne obraste travom, jer korovi guše biljke. U proleće zahteva vlažniju zemlju u vreme intenzivnog porasta i cvetanja. U našim uslovima prezimljava bez zaštite. Sadi se na dubinu 5-10 cm, ovisno o veličini lukovica. Na jednom mestu ostaje 5-7 godina, a tada treba izvaditi gnezda lukovica i razdeliti ih. Koristi se za bordure leja, u alpinetumima, kamenjarima, za sadnju oko drveća... Lukovice se sade u jesen od Septembra do Decembra, a cvetanje je u Martu. Nakon sazrevanja semena listovi venu i biljka prelazi u fazu mirovanja. U 10 mesecu po nekoliko lukovica se može posaditi u saksije koje se ostavljaju na tamno i prohladno mesto 2-2,5 meseca. Nakon tog perioda saksije se premeštaju na svetlo mesto sa temperaturom 12-15 stepeni, zalivaju se i nakon nekoliko dana pojaviće se listovi i cvetna stabla.
Lukovicama i semenom. Lukovice Puškinije nakon4-5 godina od sadnje vade se iz zemlje kada im uvenu listovi i odvajaju se mlade lukovice. Veće lukovice se sade u cvetne leje na dubinu od oko 10 cm, a manje se sade radi dorašćivanja na manju dubinu oko, 5 cm. Pri razmnožavanju semenom treba voditi računa o sakupljanju semena, jer se ono lako osipa iz čaura. Biljke iz semena cvetaju za 3-4 godina. Seme se sije u jesen, a često se oko odraslih lukovica iz rasutog semena pojavljuju mlade biljčice. Mesto sa mladim lukovicama zimi treba prekriti lišćem ili senom kako ne bi izmrzle. Setva se obavlja u jesen direktno u baštu, a sledeće godine mlade biljčice se rasađuju u plodnu i rastresitu zemlju na rastojanje 4-5 cm. Pri presađivanju lukovica ne treba ih dugo čuvati van zemlje, pošto imaju tanke zaštitne ovojne listove i brzo se isušuju. Sadnjom lukovica u krug u vreme cvetanja biljke deluju dekorativnije nego kada se sade u redove.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Mira K
Datum objave: 13 Ožujak 2013 u 02:22
Ima ih za kupiti u MBM-u, vidjela sam.

-------------
Rijeka




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk