Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bundeve, tikve, tikvice

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Povrće
Opis foruma: Sve o povrću
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1254
Datum ispisa: 15 Kolovoz 2024 u 10:46
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bundeve, tikve, tikvice
Objavio: osbourne
Tema: Bundeve, tikve, tikvice
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 12:10
imam eko sjeme odnosno domaceLOL pa me zanima kad ga mogu posijat u posudice da dobijem flance i gdje drzati posudice dok nikne? u konobi je ok?



Odgovori:
Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 18:11
Tikvice (i krastavci) su tropsko povrće pa se ne smiju sijati u vrt prije sredine svibnja (osim sko nije nenormalno toplo proljeće) Sad ti je definitivno prerano i za sijanje u posudice, osim ako ćeš ih držati na toplom i svjetlom mjestu. Ja ih sijem u posudice krajem 3. mjeseca

Inače sve su tikve jestive, osim onih maleckih koje se zapravo ne isplate jestiLOL.
Prema mom iskustvu, bolje rastu na ogradi nego na tlu, i čak i velike tikve bez problema vise na ogradi.
Osim što se sve bez problema mogu pripremati za jelo, imaju i jako ukusne sjemenke...meni su najbolje dok su još svježe, ili se mogu i pržiti na ulju.
A da i ne nabrajam koliko su te koštice pune minerala i zdrave, s time da je najvrijednija zapravo zelenkasta opna u kojoj je koštica (međusloj između ljuske i sjeme


Objavio: dina
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 18:47
ili u 5.mj direktno u vrt

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 19:18
Ja sam probala s tikvicama kupiti sadnice, a i sijati. One koje su bile posijane polovicom maja stigle su sadnice iz aprila, tako da sam skužila da to baš i nema smisla. Isto je bilo i s krastavcima. Najbolje je poslije 1.5. sijati direktno u zemlju i nemože se dogoditi da nemaš tilkvi za cjelo susjedstvo i sve rođake.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Mikica
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 20:05
Moja susjeda uvijek je sijala tikvice i krastavce na Uskrsni ponedjeljak,a zašto ne znam.Ima neko objašnjenje.Tako i njena nevjesta i ja radimo kada se sjetimo,a ako zaboravimo postoji još jedan datum a to je 1.04.To je isto datum te stare susjede.U proncipu kod nas tada nije rano i brzo izađu van.


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 22:26

Istina, tu se može još i ranije, ali kako ja ima vrt kod Josipdola, mještani su me naučili da ništa ne sadim prije 1.maja.



-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:44
U Dalmaciji se moze ranije. Ja radim ovako: u plasticne case sijem po 2 spice i kad se razviju onda prebacujem u vrt u kojem sam napravila "gnjezda" za njih-na prekopanoj zemlji napravim vrlika udubljenja u koja sadim po 2 grma tikvica . Okolo stavim slamu isl a unutra na dubini je stajnjak.
Usput ubacim i po koju sjemenku tikvice-nek se nadje-taman kad ove prve zavrse sa plodovia-pojavice se plodovi i sa ovih sto su stavljene kao spice u zemlju.

A da ih sijem sve direktno u zemlju -ne mogu jer imam previse raznih nametnika koji mi pojedu spice tako da mi se ovo pokazalo kao idealno rjesenje.

-------------


Objavio: xenia64
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 15:34
SmileProšle godine sijala sam i tikvice, krastvci i tikve golice u posudice u trećem mjesecu. Dobro su napredovale u toploj sobi, tikvice su se brzo oporavile nakon presađivnja u vrt, krastavci su dugo kunjali dok su krenuli pa gotovo nije ni bilo koristi od rnije sjetve, a tikvu golicu su mi klinci slomili loptom pa ne znam kakav bi bio rezultat. Probat ću ponovo uskoro.


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 13:35

Dajte ljudi udjelite malo, ajme preslatke su vam te tikvice, dobro već sam postigla neki dogovor sa SilveK.




Objavio: iris
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 17:12
i meni Silve poslala svih vrsta Smile
jel mogu to već da sadim u vrt ili da ipak prvo u čašice ?


-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 17:55
Iris sačekaj još malo i direktno u vrt, one ti nikako ne vole presađivanje.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: iris
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 17:58
ok...hvala Triša :)

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 16:54
Ja sam čuo da se krastavci siju stoti dan u godini, kako bi na svakoj vreži bilo 100 plodova (bapska verovanja), ali kada već pominjete pa da napišem i ja. To je 10. 04. što se poklapa sa završetkom mraznog perioda ( u prestupnoj godini 09. 04.). Inače tikvice sijem u baštu direktno u zemlju u drugoj polovini aprila i uvek mi budu odlične.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: tikvica
Datum objave: 21 Travanj 2008 u 14:40
heej,jel netko zna gdje mogu kupiti ukrasne tikvice?suhe?


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 02 Svibanj 2008 u 01:17
Ja sam posijala sve moguce tikvice koje sam imala i dobila,kivano mi je nikao,imam svega.

-------------


Objavio: Nickless
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 12:34
Malo imam prostora pa imam već sada džunglu u vrtu, mogu li se ti ogromni listovi tikvica nekako obuzdati da se ne naguravaju na sve strane, a da tikvice i dalje normalno rode?
 


Objavio: iris
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 12:42
teško ćeš tikvice obuzdat Big%20smile možeš otkiniti pokoji list koji ti jako smeta

-------------


Objavio: Nickless
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 16:14
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

teško ćeš tikvice obuzdat Big%20smile 
 
Moram nekako, tlače mi tamo paradajze Angry i jedva se između gredica prolazi.
 
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

možeš otkiniti pokoji list koji ti jako smeta
 
Već jesam, valjda im niš nebu.


Objavio: iris
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 17:02
neće im ništa biti...jedino možda bace nove listove Tongue

-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 20:49
Ništa ne brini, dvije godine za redom se to meni dogodilo, puštale su krakove i do 2 m - govorim o jestivim tikvicama, gužvale su se s mahunama koje su posađene na metar od njih.
Ove godine sam stavila sa stvake strane 1,5 m ,s njih jednu od druge na skoro metar, e sada je to super.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 21 Lipanj 2008 u 15:40
One se inače vole penjati, možeš im napeti mrežu za krastavce, i tako ih usmjeriti gore, pa ćeš dobiti više prostora (normalno, ako je to vrsta s manjim plodovima)Smile


Objavio: Nickless
Datum objave: 21 Lipanj 2008 u 22:25
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

One se inače vole penjati, možeš im napeti mrežu za krastavce, i tako ih usmjeriti gore, pa ćeš dobiti više prostora (normalno, ako je to vrsta s manjim plodovima)Smile
 
Kakva sad mreža za krastavce!? Kaj bi to bilo? Imaš li kakvu sliku?


Objavio: SilveK
Datum objave: 22 Lipanj 2008 u 22:12
Uskoro bum postavila svojima pa postavim sliku. Može se kupiti u poljoapotekama i sl.


Objavio: Nickless
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 11:21
Dala si mi ideju, a kako ja nestrpljiv u čekanju improvizirao nešto na brzinu, krastavcima sam postavio mrežasti potrporanj od armature za beton, a tikvicama tronožni potporanj pa ću ih lagano spiralno uz njega vezati i podizati.
 
Jel bu to dobro ili sam napravio cirkus u vrtu? Big%20smile
 
 
 


Objavio: iris
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 11:26
to će bit savršeno Smile naročito krastavcima  

-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 22:42
Super ideja. Ja još nisam postavila mrežu kod sebe, a postaviti ću dinjama, kiwanu i krastavcima, tikvice sam posadila kraj ograde (žičane), a evo kako to izgleda na vrtu moje mame i bake:



Inače sve biljke iz te porodice puno bolje uspijevju kad se penju, jer su one na prirodnom staništu penjačice.


Objavio: Nickless
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 11:01

Koliko vidim mrežu nisam puno fulao, biti će nešto od mene u vrtu za jedno desetak godina kad sve naučim Big%20smile



Objavio: alterego
Datum objave: 29 Lipanj 2008 u 16:38
Iduće sezone posij sjeme grmolikih tikvica. One znaju zauzeti metar i pol dva u promjeru, ali ne pužu naokolo.


Objavio: hana
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 18:26
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

znam da je malo kasno (a možda i nije), ali imamo sjemenja raznih ukrasnih tikvica...(da li nekoga zanimaju hokaido tikvice; lijepe su, dekorativne, a i ukusne za jelo)...ima i drugih...
 
Božikovine ako budete ove godine imali hokaido ja bi lijepo molila par sjemenki.Ove jeseni su me opsjele buče i recepti sa njima a nemam ni T od tikve osim na placu pa bi htjela posijati na proljeće


Objavio: Božikovine
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 22:12
Hana neku sjemenku ćemo pronaći. [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />



-------------


Objavio: hana
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 15:06
super! Hvala Božikovine!


Objavio: SilveK
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 22:56
Puter tikva je fenomenalna za razna vrsta jela. Srednje je veličine, izvana blago narančasto smeđe boje, iznutra boje mrkve i ima jako puno "mesa", a ukusom pomalo i podsjeća na mrkvu. Idealna za krem juhe, pirjanje, rižoto....zapravo sve što vam padne na pamet.




Objavio: Mikica
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 08:25
Joj SilveK,kada bi se moglo dobiti dva sjemena od tih tikvica,ja inače sijem samo one zelene i bijele tikvice koje su u Primorju uobičajene a ostalo.....smile143


Objavio: SilveK
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 14:53
Ma nema problema Mikica. Budem uskoro "predstavila" i ostale vrste tikvi koje imam.


Objavio: hana
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 16:38
takve tri sam ja kupila u mercatoru i sad "dumam" kaj od njih napraviti. Ne da mi se baš juha ili varivo.Da li bi se mogle staviti u kolače ili njoke? Na coolinariki ima takvih recepata


Objavio: SilveK
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 16:55
Možeš probati. Ja baš nisam ljubitelj slatkog pa nisam probala takve recepte, ali s obzirom da je i pomalo slatkastog okusa, sigurno će dobro ispasti. A sjemenke jednostavno posuši i imaš sjeme, tako sam i ja "dobila" to sjemeWink


Objavio: hana
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 17:11
super,budem probala pa javim


Objavio: dugokosa
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 18:06
meni su fini muffini sa bućama,jednostavni i brzo gotovi,upotrebljavam i ostale buče naranđastog mesa u kolačima prvenstveno za boju a mojima ne smijem ni reći kaj sam napravila  

-------------
sutra je novi dan


Objavio: xenia64
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 21:55
danas sam isprobala jaaako fini sok od puter tikve .Pije ga čak i MM .LOL Stavljam receptić , morate to napraviti.


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 21:58
Ja ću sigurno probati, ali mi moraš najprije reći kakva je to puter tikva, a ako imaš sjemenkice preporučam se za proljeće

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: xenia64
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 22:36
Puter tikva ti je ona polovica na Silvekinoj slici sa prethodne stranice. A sjemenke sam izvadila pa ti pošaljem kad se osuše .


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 15:04
Vule super uradak, baš su strašljive, taman za noć vještica.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: ivančica2406
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 17:00
imam jedno pitanje koje se tiče tikvica i nemam pojma ništa o njima...
Zanima me da li se sve ove ukrasne tikvice daju posušiti i ako ne, koje se daju...radila bih nešto od njih ali mi trebaju izričito one koje se daju posušiti...zahvaljujem vam unaprijed


Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 21:28
Što točno misliš raditi od njih? One ti mogu stajati cijele gotovo cijele zime na sobnoj temperaturi, ali ako ih zarežeš počnu propadati.


Objavio: ivančica2406
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 10:46
vidjela sam kako je netko napravio ukrasnu svjetiljku od tikava. posluzio je polovicom jedne veće za luster te nekoliko manjih koje je poslozio kao postolje...proveo kroz to kabel i stavio žarulju...prekrasno izgleda i unikatno
Znači da je moguće samo me zanima od koje tikvice i na koji način ju posušiti i istanjiti tako da svjetlost prolazi kroz nju?


Objavio: vule
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 11:27
mislim da se sve mogu osušiti,samo nesmeju biti oštečene i promzle na sobnoj temperaturi i zraku


Objavio: ivančica2406
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 16:29
a da li se tebaju sušiti  cijele ili im mogu odrezati vrh i istanjiti ih , jer je lakše dok su svježe?


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 18:25
Što se tiče te svjetiljke, sigurno je nečim premazao tikvu, jer sama ne stoji dugo, ona iznutra svejedno ostaje svježa....pretpostavljam da postoji nekakav poseban postupak sušenja za tu svrhu.


Objavio: vule
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 20:51
ostavim ih cjele i kad sjemenke unutra počni zveckat onda se reže,a kad napraviš kaj kaniš onda ju prelakiraj mat-lakom izvana i iznutra


Objavio: aleks
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 17:05
Pozdrav svima!

Novi sam na ovom forumu, i imam pitanje vezano za temu - na tržnici sam prije koji dan kupio veliku bundevu za halloween, a ujedno i za juhu od unutrašnjosti iste. Kada sam počeo vaditi unutrašnjost, naišao sam na par proklijalih sjemenki, neke sa dosta razvijenim listovima. Pitanje je što s tim - mogu li se te klice zasaditi i koja je procedura? Trebam li ih prvo zasaditi u kakav rasadnik, pa kasnije u vrt, ili izravno u vrt? I što je pri tome potrebno od radnji (tipa koliko zalijevanja, prihranjivanje, itd)? Pitam zato što je početak studenog, pa ako ih zasadim izravno u vrt, bojim se da neće preživjeti zimu. U koje se doba godine inače siju tikve/bundeve/ ostale cucurbitacee?
Trenutno ih držim korijenja zaronjenog u čaši s vodom.

Kao što vidite, apsolutni sam početnik vrtlar :). Zahvaljujem na svakom odgovoru!


Objavio: SilveK
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 19:18
Dobro nam došao Aleks! Na žalost, mislim da nećeš uspjeti s tikvama sad najesen, jer se one inače siju u 4/5 mjesecu. Naime, njima za rast treba puno topline, sunca i prostora, a to im u ovo doba godine ne možeš priuštiti, pa će se mučiti u zatvorenom prostoru, vjerojatno i jako izdužiti radi nedostatka svjetlosti, a ako i uspiješ doći do te faze da procvatu, moraš imati i pčelice da bi imao plodove...njih zimi nema da bi mogle oprašiti biljku, a i sama tikva se strašno razraste, po nekoliko metara.... Pretpostavljam da su u tikvi bile i sjemenke koje nisu proklijale, njih posuši i sačuvaj do proljeća, pa onda posij.
Na prvoj strani ove teme imaš više o sijanjuWink


Objavio: SilveK
Datum objave: 08 Studeni 2008 u 12:22
Evo, već sam spominjala da tikve fenomenalno uspijevaju na žičanoj ogradi, ja sam za pokus posijala 4 biljčice uz ogradu, evo kako to danas izgleda:



Raširile su se na sve strane, a kad im je ponestalo ograde, preselile su se i svud gdje je bilo mjesta, a i ono što nisam očekivala, poprilično velike tikve bez problema vise na ogradi.


Objavio: trantinchica
Datum objave: 29 Travanj 2009 u 15:05
ja sam jucer posijala tikvice..medutim ne znam koje su to tocno..na jednoj pise tikvica greyzini F1,cucurbita pepo..a na drugoj romanesco zucchini,cucurbita pepo var.oblonga..pretpostavljam da su to one male zelene tikvice kaj se kupuju u trgovinama..i volim i takve naravno,ali zapravo bi htjela naci sjeme buce,mislila sam da je to ta greyzini ali nisam vise sigurna,na slici izgleda kao buca..
ima li tko sjeme buce ili zna gdje se moze naci?ja nisam uspjela naci..
btw stavila sam ih kraj graska..jel to u redu?slazu li se?


-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Travanj 2009 u 22:53
Jako dobra međukultura tikvama je grah, dragoljub, cikla, luk, ali i grašak je ok Smile


Objavio: trantinchica
Datum objave: 09 Svibanj 2009 u 00:37
danas sam posadila buce i dinje...nadam se da je to ona buca na koju ja mislim da je..ona za bucnicu Smile a ono sto sam posijala,tikvice,jos nisu nikle Confused

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: annary
Datum objave: 12 Svibanj 2009 u 08:39
pozdrav svima !

ja sam nova i u vrtu i na forumu kojeg citam vec par dana i zahvaljujem se svima na savjetima!
ove godine pocela sam raditi vrt,ali dosta kasno i neizmjerno se veselim..
upravo idem saditi buce i dosla sam prvo ovdije pogledati sta kazu strucnjaci... :)
hvala vam!


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 12 Svibanj 2009 u 08:44
Ja sam posadila malene i one velike duguljaste nemam pojma kako se koje zovu ali ništa još ne niče,u vrtu se zemlja skorila a da ih idem zaliti sigurno nebi potrefila mjesto gdje su jer od svega posađenog više neznam šta je šta i gdje je šta.Biće opet žicati sjeme ili žicati već gotove tikvice.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: annary
Datum objave: 13 Svibanj 2009 u 09:51
sinoc sam se nadala kisi i nocas nekoliko puta ustajala da vidim pada li...
predvecer sam jos isla posaditi jos paradajza i paprika i kupusa..dobila sam rasadu (flance) pa mi bilo zao da propadnu,a imam jos mjesta...
tako sam tuzna sto nema kise... :(((


Objavio: trantinchica
Datum objave: 16 Svibanj 2009 u 00:12
meni su nikle tikvice..yeeepi..bas su me iznenadile..i vec su dosta velike..tu suhu skorenu zemlju trebate malo razrahliti s moticicom..a ako nema dugo kise,zalijevati..tako ja radim..

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: hana
Datum objave: 24 Svibanj 2009 u 09:48
možda glupo pitanje ali ko pita ne skita. Jesu li muškatna tikva i tikva turkinja jedno te isto? Tikve se vole križati pa da ih ne sadim preblizu.


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Svibanj 2009 u 22:52
Ne, muškatna je koliko ja znam puter tikva, a turkinja je puno veća tikva.


Objavio: annary
Datum objave: 27 Svibanj 2009 u 17:50
nisam se nikako prije stigla javiti...samo da kazem da mi je na vrtu izniknulo i raste bas bas sve sto sam stavila, i neznam cemu se vise veselim!provodim po cijela popodneva i veceri tamo jer ujutro radim i ne mogu docekati doci kuci da vidim koliko je opet sve naraslo! hvala na savjetima svima!zaljevam svako jutro u pet prije posla i navecer oko devet,kad malo ohladi zemlja.ali danas je,napokon,pala kisa... Smile

-------------
...nek bulevari sveta pamte muziku tvojih koraka....


Objavio: rebula
Datum objave: 28 Srpanj 2009 u 10:59

 pozdrav društvo,,,vidim da su svima tikvice i buće odlične,osim meni..mnogi plodovi se osuše tek što počnu rasti,ili  im se vrh suzi i počne žutjeti i općenito jako jako slabo rastu.gnojim ih biljnim gnojivom i svaki dan polijevam..ali nešto radim krivo..molim za savjet 



Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Srpanj 2009 u 22:34
Polijevaš po biljki ili pokraj? Najbolje je staviti malč oko biljke i zalijevati pokraj biljke, ne na biljku. Slabo zametanje plodova zna uzrokovati nedostatak dušika u tlu, idući put napravi kombinaciju na gredici s nekom mahunarkom, najbolje niskim grahom Wink


Objavio: pbabic
Datum objave: 03 Rujan 2009 u 17:37
...Nickles, ja tikvu uzgajam uz kolac i otkidam vrhove novih vriježi...Clap (vezano za širenje tikve)...

http://img2.imagetitan.com/img.php?image=28_picture001794.jpg"> ptičja kuća...


Objavio: pbabic
Datum objave: 03 Rujan 2009 u 17:39
Originalno poslano od člana rebula rebula napisao:

 pozdrav društvo,,,vidim da su svima tikvice i buće odlične,osim meni..mnogi plodovi se osuše tek što počnu rasti,ili  im se vrh suzi i počne žutjeti i općenito jako jako slabo rastu.gnojim ih biljnim gnojivom i svaki dan polijevam..ali nešto radim krivo..molim za savjet 


...PREVIŠE ZALIJEVAŠ...


Objavio: neimarlija
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 06:44
Molim da mi netko odgovori vezano za ukrasne tikvice nisam bas sigurna koja je vrsta ali kada su one spremne da se uberu odnosno u cemu je trik,sta je znak da su sazrile??smile226nemam ama bas nikako iskustva.


Objavio: SilveK
Datum objave: 13 Rujan 2009 u 11:21
Neki vele da je dobro pričekati prvi mraz  pa ih onda brati jer tako duže stoje, neki ne čekaju..a kad su zrele vidiš po samoj biljci i stabljici, ako se počinje sušiti, možeš i brati tikvice.  Naravno, tokom zime ih ne smiješ držati na vlažnom mjestu, one najduže opstaju na sobnoj temperaturi.Wink


Objavio: voki
Datum objave: 14 Rujan 2009 u 07:28
I plodovi obavezno moraju biti sa drškom, jer inače brzo trunu.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: domingo
Datum objave: 30 Rujan 2009 u 20:58
Nisam nikada sijao tikvice, kad već nešto znaš, da otvorim temu HOKAIDO tikvice.
Ukusne su za jesti a pečene posebno......maslacak7 reci nešto


Objavio: maslacak7
Datum objave: 30 Rujan 2009 u 21:12
e sad sam ulovljenaEmbarrassed...ja ti bas nisam neki strucnjak al kad me nesto zanima sve cu pregledatismile217..tako sam i za tu spuzvicu nasla...
a kakve su to hokaido tikvice? ili me zafrkavassmile68


Objavio: domingo
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 16:47
HOKAIDO......japanske tikvice. uglavnom okrugle i crvenkaste boje. Ako mi kažeš kakav je uzgoj.......kako se radi s njima - pošaljem ti sijemenke.
Na tržnici drže cijenu 1kg = 10kn.
Pečene su izvrsne a kora daje poseban okus, aromu....i za juhu su odlične....ili da otvorim temu Hokaido.


Objavio: domingo
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 16:48
....ZNA LI TKO S  HOKAIDO TIKVAMA?


Objavio: maslacak7
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 18:44
ja sam saznala sljedece...vrijeme sjetve kad lagano zatopli..znaci proljece...najbolje ih je saditi u sanducice jer su dosta osjetljivih korijena ..bilo bi bolje cak po jednu saditi,jer ako ih je vise slabi korijenje i mogu oboljevati cak i ne davati plodove....i tek kad narastu tri lista ne vise presaditi na mjesto...jama mora biti bar dva puta dublja i sira od sanducica... razmak izmedu sadnica mora biti 1 m...treba joj dosta mjesta za puzati...ne voli bas gnojivo kao sadnica...


Objavio: maslacak7
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 18:52
saznala sam da prije 3 mj ne trebas saditi...


Objavio: Željka23
Datum objave: 02 Listopad 2009 u 09:19

Ove godine sam sadila hokaido buču.U proljeće sam zasadila u čašice, kasnije na vrt.Meni su se pokazale jednostavne za sadnju i održavanje...



Objavio: monna-1
Datum objave: 04 Listopad 2009 u 09:46
Mogu li se polovice puter tikve peći u rerni (kao turkinje)??

-------------
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
http://cvjetnavila.blogspot.com/ - cvjetnavila.blogspot


Objavio: SilveK
Datum objave: 11 Listopad 2009 u 11:50
Nisam ju nikad na takav način spremala, pa nebi znala odgovor. Ako si probala javi kako je uspjeloSmile


Objavio: Božikovine
Datum objave: 25 Listopad 2009 u 02:59
Zanima nas gdje nabaviti sjeme uljana tikve golice? Mislimo se baciti u malo ozbiljniju proizvodnju.

-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Listopad 2009 u 09:46
Ima za kupiti u trgovinama, doduše ne svugdje ali u onim s malo većom ponudom ima - primjetila sam "klasična" pakiranja tog sjemena - ona mala vrećica s par sjemenki za oko 5 kn...za veća pakiranja nisam gledala.


Objavio: frida
Datum objave: 26 Studeni 2009 u 23:26
 Imam i ja pitanje o tikvicama...radi se o tikvica chayotl..to je ona bodljikava...neki dan, dok sam brala masline, susjed mi dao jedan plod i kaze da ga stavim u podrum pa ce sam potjerati klicu, poput krumpira, pa da ga na proljeće posadim...moje je pitanje - jel netko tako sadio te tikvice? Jer ja sam mislila da treba iz sjemena sijati...

-------------


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 28 Studeni 2009 u 00:32
Originalno poslano od člana monna-1 monna-1 napisao:

Mogu li se polovice puter tikve peći u rerni (kao turkinje)??
mogu se peći one koje su posve zrele ,ja sam pekla one duguljaste bijele,ali imam neke malo posebne koje rastu široko s dugačkom "cimom" ale nije kupovno sjeme,njih uzgajam iz vlastitog sjemena i uvijek uspijevaju,kao mlade imalene vrlo su dobre za pohanje i pogačice,kad su malo veče za bučnicu,a najljepše ostavim da dozore i požute

-------------


Objavio: djemba
Datum objave: 08 Veljača 2010 u 13:31
Originalno poslano od člana pbabic pbabic napisao:

...Nickles, ja tikvu uzgajam uz kolac i otkidam vrhove novih vriježi...Clap (vezano za širenje tikve)...

http://img2.imagetitan.com/img.php?image=28_picture001794.jpg"> ptičja kuća...


Kupio sam u Kaliju sjeme tikvica ali bez vriježi?!Nije mi jasno kakve su to tikvice?
Izgledaju kao i sve ostale jedino kaj mi je upalo u oći da se u zemlju siju u 3mjesecu ili u 2-om pod staklo .
Mislio sam da se tikvica mora imati vriježe i da idu van negdje u 5-6 mjesecu?!


Objavio: SilveK
Datum objave: 08 Veljača 2010 u 16:57
Postoje i grmolike tikvice, možda se na to misli - one se nikud ne šire.
Svejedno, tikvice ne podnose mrazeve, tako da ih prije posijane može mraz uništiti. Jedino se može preporučiti ranija sjetva ako imaju jako dugi period klijanja.Wink


-------------
Budi promjena koju želiš vidjeti.


Objavio: antun007
Datum objave: 08 Veljača 2010 u 19:28
Ja mislim da sam prošle godine sijao u 3 mjesecu van

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: djemba
Datum objave: 03 Ožujak 2010 u 17:53
Hvala !
Posijao sam ih u stiropor za presadnice prije 10 dana i već su 6-8 cm visoke.Južni je prozor pa im to odgovara.
Ne mislim ih spucati van još barem dva tjedna a i onda bi ih stavio u neki tunel radi mraza.
Probati ću ove godine riskirati .Kao što je i kolega forumaš sugerirao da je on napravio.
Kao štorekoh malo mi je čudno da tako rano se  i siju i presađuju no možda prođe.
Ostalo sjeme tikvica ide kasnije van.

Imam nekoliko vrsta sjemena viška tipa--summer "crookneck" squash i nekoliko vrsta paradjaza( totem,subarctic plenty)  pa ako netko hoće neka se javi.Sjeme nije domaće nego kupljeno s ebay-a no nije GMO nego iz ovlaštene trgovine sjemena u engleskoj  članice DEFRE ili tako nekak .Zna AndrejSmile



Objavio: metvica
Datum objave: 10 Travanj 2010 u 17:39
 Moja mama je prošle godine sijala nekoliko vrsta tikvica u vrtu, sve su cvjetale ali na žalost niti jedna nije imala plod.
Pošto bi htjela opet posijati zanima me u čemu bi mogao biti uzrok? Da li je u pitanju tip zemlje ili možda nedostatak vode?
Inače u tom vrtu ima rajčice, papriku, salatu, mladi luk, krumpir.

I još jedno pitanje...je li netko pokušao posaditi tikvice u posudu? Htjela bi probati na balkonu ali nisam sigurna je li to uopće moguće.



Objavio: frida
Datum objave: 26 Svibanj 2010 u 01:42
samo da javim..bodljikava tikvica je u podrumu potjerala klicu i ja sam je posadila u vrt...sad je već izašla iz zemlje i za vikend ću je uslikati...susjed je bio u pravu!

-------------


Objavio: frida
Datum objave: 26 Svibanj 2010 u 01:45
to je ovakva



-------------


Objavio: gute Fee
Datum objave: 04 Kolovoz 2010 u 22:27
Uspjela sam uzgojiti HOKKAIDO , nazalost nisam guglala da bi znala hrvatsko ime !

Krem juha od tih tikvica smeka fenomenalno !

PS  boja im je kao i boja ovih slova !       smile227



Objavio: mememe
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 20:31
Moja majka je negdje vidjela patišon tikvice i poželjela ih je saditi ove godine. Zanima me, ima li tko iskustva s njima? Kakve su za uzgoj, jesu li dobrog okusa?


Objavio: milica7
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:17
Evo mojih bockavih tikvica, slikanih prošle godine. Još se nazivaju i meksički krastavci. Jako su fini za jelo. Jedina mana im je što jako bodu. Treba im se osigurati oslonac za penjanje jer se penju na sve strane. http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/proljece/moje_tikvice/23483.aspx">

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Sabur
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:27
Milica7

samo za info, ovo je čajota kao što i sama tvrdiš, a pišem zbog meksičkih krastavaca - Melothria scabra, koji nisu ni slični čajoti.

Evo ti slike meksičkih krastavaca, pa upored slike:
http://www.Slikomat.com/slika/3131273.htm">

lp
Sabur


Objavio: milica7
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:34
Sabur, uz dužno poštovanje i hvala za tvoju informaciju ali pokušaj u google napisati meksički krastavac i onda potraži slike pa usporedi.     .....Question Još sam na nekim stranicama našla da se ove  sa tvoje slike zovu minijaturne meksičke lubenice.Smile

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Sabur
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:37
Upisao svoje ime na Goolgu i pod slikama niti jedne nema moje. Da li da mijenjam ličnu kartu i pasoš?

Zato je vrlo preporučljivo da se koriste latinski izrazi, jer je manja zbrka.
Upisao sam na Google: Melothria scabra i dobio ono što sam i očekivao.

lp
Sabur


Objavio: milica7
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:43
Sabur, jesi li napisao meksički krastavac?

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Sabur
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:45
Vidio sam milice, da pod meksički krastavac google izbacuje čajotu. Pa od kada je Google.com posao 100% tačan.
Ubaci morsku granicu SLO - HR pa vidi šta izađe. Smile

Htio sam samo skrenuti pažnju al nije problem zovih one bodljikave plodove kako hoćeš. Wink

Lijep pozdrav.


Objavio: gugolina
Datum objave: 13 Travanj 2011 u 16:35
Posijala sam u čašice tikvicu marrow partim. Na njoj piše da raste u grmu. Jel to znači da se neće širiti po cijelom vrtu, nego rasti samo u grmu? (što mi jako odgovara). Našla sam da tikvice koje se ne šire da za njih piše "bez vriježa". Što je to vrijež? Jesu li i ove moje bez vriježa?


Objavio: milica7
Datum objave: 13 Travanj 2011 u 19:07
To što piše da je grm , to znači da nema vriježe i da se neće širiti a vriježe su zapravo dugačke "loze" i tako ti zauzme veliki prostor. Zato su za male prostore bolje koje imaju samo grm., a po tome su tvoje bez vriježa.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: mememe
Datum objave: 13 Travanj 2011 u 20:07
Može li mi tko napisati nešto iz prve ruke o patišon tikvicama? Kakve su, uzgaja li ih tko?



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk