Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Moj mali povrtnjak

Web: Cvijet.info
Kategorija: Vrt - Forum o vrtovima
Ime foruma: Moj povrtnjak
Opis foruma: Moj vrt u povrću
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6451
Datum ispisa: 14 Rujan 2024 u 03:02
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Moj mali povrtnjak
Objavio: zribal
Tema: Moj mali povrtnjak
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 15:37
U svom malom vrtu našla sam malo prostora i za povrtnjak. Mali, ali dostatan za ispunjenje mojih želja a to su svježe lisnato proljeće na dohvat ruke. Bit će tu svega po malo, ali kako je zaista mali povrtnjak morat ću naučiti kako iskoristiti bar dvije sjetve - sadnje.

Za sad sam napravila gredice i posijala luk i češnjak, sutra ćemo posaditi zelenu salatu (ako na tržnici nađemo presadnice za kupiti) i posijati špinat i matovilac. Za ovo doba godine dosta. U nadi da ću dobiti i vaše ideje i prijedloge, čekat ću proljeće.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/luk_crveni/34134.aspx">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/povrtnjak/34135.aspx">






Odgovori:
Objavio: mandevila
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 08:24
oooooo,pa nije baš tak mali,stane tu dosta toga ,a sve je na špagu,super


Objavio: gospina trava
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 08:35
dobro došla zribal.Samo naprijed draga. Puno znaći i da imaš samo peršun i mrkvu, a ti tu imaš dosta mjesta i za drugo.

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: lovac
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 09:44
Ne znam gdje je povrtnjak, ali mislim da bez obzira na to možeš posijati mrkvu, peršin, blitvu već sada i pokriti sa onom bijelom tkaninom( izgleda kao paučina) pa ce ti u rano proljeće niknuti i biti za konzumaciju ranije nego da siješ u proljeće.


Objavio: zribal
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 10:42
Povrtnjak je u Osijeku. Gledala sam kod nekih poznanika vrtove prekrivene tom tkaninom, mislim da se to zove geotekstil. Imam i sjeme u kući, mogla bih pokušati. A, dali je tko sijao grašak, kažu da i on može uspjeti ako se prekrije preko zime. Nemam sjeme, ali ako nađem pokušat ću. Ako je tko probao neka mi piše na ne eksperimentiram bez potrebe.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: lovac
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 10:53
DA naravno. Može i grašak, za zelenu zimsku salatu isto nije kasno samo dobro pokriti. Postoje dvije vrste te tkanine, jedna je za primorje tj. za do -4,5 stupnjeva, a druga ima zaštitu i do -12 stupnjeva. ja sam ovu drugu kupila u italiji, a kod nas u primorju ju još nism vidjela.
 
ne bi bilo loše da gredicu gdje si sadila češnjak i kapulu pokriješ sa desetak centimetara slame isto za zaštitu od zime.
 


Objavio: zribal
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 12:43
Moj povrtnjak je dugačak 11 m a širok 3 m. Dakle sve mogu pokriti u jednom komadu. Prošle godine sam sadila kapulu, češnjak, zelenu salatu i špinat. Ničim nisam pokrila, ali moram se pohvaliti zemlja je izvrsna, a povrće je bilo kao sa razgledinic. E, sad odoh posijati i ostatak, graška kažu nema više za kupiti. Nije frka, neću ni tražiti, neka nešto ostane i za proljeće.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: lovac
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 14:56
Bio bi dobro da i dio koji ne misliš saditi i obrađivati ovu jesen i zimu prekriješ sa slamom jer na taj način na proljeće nećeš morati ponovo prekopavati, a i korova će biti manje i lakše ćeš ga počupati.
Salatu  i špinat dok ne nikne ne prekrivaj sa slamon već sa "paučinom" a kada naraste 3,4 cenimetra oko svake biljčice ili reda, ako siješ u redove, stavi slamu.
 


Objavio: zribal
Datum objave: 10 Studeni 2011 u 18:32
Ok, hvala, ovi su mi savjeti baš dobro došli. Vratila sam se ih vrta gdje sam danas završila sve jesenske radove. Preostaje mi jedino kupiti "paučinu" i prekriti. Vjerujem da u Baumaxu ima za kupiti. Sad sam nestrpljiva, tko će čekati proljeće. No, srećom sad imam vas pa ćemo razmjenjivati iskustva i planove dok sunce ne grane.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: anabistrica
Datum objave: 23 Svibanj 2012 u 22:48
Onda, kakvi su rezultati? Valjda si sijala i sadila po svom vrtu pa nešto raste.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 10:15
A, joj, baš sam zločesta. Cvijeće me okupiralo i ja zaboravila na moj povrtnjak. Evo obećavam sličice. Cikla, mrkva, češnjak, luk, krastavac, paprika i rajčica. To je to što je moglo stati. Za mene dosta. Imam sreću ove godine da je stavljena nova zemlja. Uz to suprug je tu zemlju nabavio od ljudi koji su kopali u dubinu tako da u njoj nema sjemena. Vrt je potpuno bez korova, tu i tamo po neka travkica, a ja samo uživam gledajući kako raste.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 17:14
Evo sličice moga povrtnjaka. Malo ali slatko.


http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/povrtnjak/42679.aspx">

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 17:24
Mrkva. Neven je tu da ju štiti, a iza su jagode i češnjak. Ima tu jedna zanimljivost. Češnjak sam posadila između jagoda jer sam pročitala da je to dobro, a preostalo mi desetak češnjeva. U tom dijelu gredice jagode su mnogo, mnogo naprednije nego i dijelu gredice bez češnjaka, a i češnjak je tu mnogo bolji nego na samostalnoj gredici. Upravo ovo je dokaz da zaista jedno na drugu vrlo povoljno djeluje.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/povrtnjak/42678.aspx">


-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 17:31
Rajčice već imaju male plodove. Ovo je rana rajčica, ne znam joj ime, znam samo da visoko raste. Imam još drugu vrstu koja se zove "niski jabučar", ništa mi to ne znači jer nemam nikakvog iskustva. Prodavačica mi rekla da ne kidam zaperke, da je to niska grmolika vr http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/povrtnjak/42677.aspx"> sta i da ju amo vežem da ne pada, naraste svega do 1m visine.



-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: dijana7566
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 19:51
Gdje god pogledam kod tebe sve ko po špagi. Clap

-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: milica7
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 20:18
Zaista ti  je sve lijepo  u tvome vrtu....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Svibanj 2012 u 21:43
Dijana, lako je biti pod špagu kad je malo. Ove gredice dugačke su ne više od 2,5 m, a dužina povrtnjaka 10. Ja se u njemu zabavljam i to me odmara.

No, ima od njega i koristi. Zato moram pitati povrtlare za savjet.

Danas sam počupala zelenu salatu koju nismo uspjeli pojesti pa je procvjetala. Ostala mi je prazna gredica i sada ne znam što u nju posaditi. Nalazi se na zapadnoj strani i cijelo prijepodne je u hladu. Sunce dolazi poslije podne i osunča do noći.

U drugoj gredici imam posađen češnjak koji ću uskoro vaditi. Zanima me što posaditi kao međukulturu da osatane nakon češnjaka.

U jednoj gredici gdje sam imala mladi luk bio je posijan peršin kao međukultura, a onda sam posadila i paprike. Luk smo pojeli a sad su ostale paprije i peršin vrlo blizu jedni drugima. Što da radim. Smeta li to ili nešto moram vaditi. Mogu li recimo peršin presaditi na drugo mjesto.

Hvala unaprijed

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: anabistrica
Datum objave: 26 Svibanj 2012 u 00:41
Ja bi ti predložila da ubuduće koju glavicu salate ostaviš da procvate pa sakupiš sjeme da imaš za iduću godinu. Peršin i paprika nebi trebali smetati jedan drugom.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: zribal
Datum objave: 26 Svibanj 2012 u 09:35
Hvala anabistrica. Ostavila sam jednu salatu da procvjeta i osjemeni se, mislim da je to dosta. Danas sam od susjeda dobila presadnice karfiola, kelerabe i zelenu salatu (nemam pojma kakva je, sliči mi na zimsku). Ja ću to zasaditi pa neka raste.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 02 Lipanj 2012 u 23:43
Lijepo je u tvom povrtnjaku, bez obzira što kažeš da je mali, svega ima u njemu. Sviđa mi se ona ideja s jagodama i češnjakom. Mislim da ću te kopirati slijedeću sezonu.

-------------
Lipik


Objavio: zribal
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 14:06
Stalno promatram češnjak i jagode koji su u mom povrtnjaku posađeni na dva načina. Ovi koji su u skupini znatno su veći i zeleniji za razliku od pojedinačno posađenih. Istina više su izloženi suncu pa još nisam sigurna što je pravi razlog. Medjutim, njima je zajedno očito dobro (a tako sam i čitala) tako da ću ja dogodine iskoristiti tu spoznaju i u jednoj gredici posaditi i češnjak i jagode, te tako ušparati prostor. samo kopiraj draga, tu i jesmo zato da jedni drugima otkirvamo nove ideje.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 22:36
Kombinacija češnjak - jagode, danas bilo u Vrtlarici.
Još jednom bravo zribal

-------------
Lipik


Objavio: svesa
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 23:51
bravo zribal,jako lijeposmile95


Objavio: Medvjed34
Datum objave: 07 Lipanj 2012 u 13:48
ovo je sve fakat po špagi :)
korova nemaš po prirodi stvari, ili noćiš u vrtu?

-------------
Živi svaki dan kao da ti je prvi


Objavio: Belina
Datum objave: 09 Lipanj 2012 u 13:10
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Evo sličice moga povrtnjaka. Malo ali slatko.


http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/povrtnjak/42679.aspx">
Čestitam ti draga,
Vrijednice, vrijedna,Clapljepote velikeClap


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: zribal
Datum objave: 09 Lipanj 2012 u 13:14
Hvala Belina, vidim ja da ti mene pratiš. I ja uživam svaki dan u tvom elegantnom vrtu.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: dadinica
Datum objave: 09 Lipanj 2012 u 21:56
Draga Zribal, ovaj tvoj povrtnjak je zbilja sladak. A i godi imati SVOGA povrća, zar ne. A kombinaciju jagode-češnjak ću isprobati. Jagode mi fantastično uspijevaju, ali češnjak nikada.


Objavio: milica7
Datum objave: 09 Lipanj 2012 u 22:32
Lijep ti je vrt a vjerujem da je lijepo ubrati plodove svoga rada.....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: monstera
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 00:42
Zribal kako ti kažeš,"malo,ali slatko!" I to malo je od jako,jako velike koristi,neki ljudi imaju i po cijele pracele,pa to sve zapuste u korov ,a ne znaju da bi mogli imati pravo malo bogatstvo,ako ne za prodaju,bar za sebe. Zato se ja divim svima vama koji imate i te male slatke vrtove,jer se vidi da ste vrijedni mraveki,koji žele i vesele se svojim proizvodima i sa malih površina i sigurna sam da bi bili sretniji i da imate i više. No eto ima i ljudi koji imaju više,a ne znaju to ni iskoristiti ,ni cijeniti ( imam takve susjede).....
   

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 00:49
Vrt ti je lijep,sve je lijepo i uredno posađeno i bez trave i drača,što ja baš ne mogu reći da je tako kod mene. Trava ide ko luda ,a ja ne stignem na sve strane,ako jedno kopam,drugo mi stoji malo zapušteno i čeka,a dok počnem to drugo kopati,ovdje gdje je okopano opet trave kao da ni nisam kopala...   

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 00:54
Originalno poslano od člana dadinica dadinica napisao:

Draga Zribal, ovaj tvoj povrtnjak je zbilja sladak. A i godi imati SVOGA povrća, zar ne. A kombinaciju jagode-češnjak ću isprobati. Jagode mi fantastično uspijevaju, ali češnjak nikada.


Dadinice ,ni meni nije nikad češnjak bio dobar sve dok ga nisam počela saditi u jesen ( 9 mjesec).Češnjaku inače treba 11 mjeseci do zriobe,tj.da bi se uopće pravilno razvio i imao krupne češnjeve..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 19:15
Sve je bujno i razraslo se. Sad više ne znam što je što, ali ipak uberem po neku rajčicu. Danas smo za ručak prvi put imali prave domaće iz našeg vrta i svi oduševljeni okusom. Evo kako moj mali vrt izgleda danas.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/moj_mali_povtnjak/45849.aspx">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/moj_mali_povtnjak/45850.aspx">

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 19:20
A što bi bio povrtnjak bez povrća. Zato se moram pohvaliti:

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/rajcica/45852.aspx">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/povrce/45853.aspx">

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: Ksan
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 19:24
Kako je malo a lijepo, sve ima svoje mjesto. Čestitam na prvim rajčicama. Kod mene se još zelene na veliko Approve

-------------
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 19:29
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/cherry_rajcica/45855.aspx">
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/krastavac/45854.aspx">



-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 21:25
Zribal baš ti je zriktan povrtnjak

-------------
Lipik


Objavio: zribal
Datum objave: 24 Lipanj 2012 u 23:17
Hvala draga ljiljus.Nije to meni problem. Već dugo sam na bolovanju i ne mogu nikud iz mog vrta. On je mali i prilagođen meni koja imam jako puno ljubavi za biljke. U njemu nema dovoljno povrća za moju petočlanu obitelj, ali eto, ja jednostavno uživam čeprkajući i gledajući kako sve lijepo raste. Hvala ti na posjeti.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: dadinica
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 00:04
Sve ti je prekrasno, njegovano. Povrtnjak ti, kako vidim, bogato uzvraća uloženu ljubav i trud, i jako mi je drago zbog toga. Iskreno ti čestitam, jer stvorila si čuda u svom vrtu za kratko vrijeme!


Objavio: anabistrica
Datum objave: 01 Srpanj 2012 u 00:37
Lijep ti je vrt, a bome i povrće u njemu. Ti si valjda prva kojoj su već zreli paradajzi Clap

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: monstera
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 11:16
Evo malo sam i ja došetala do tebe i imam samo riječi hvale za vrijednu domaćicu!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: dijana7566
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 12:29
Krasno to kod tebe izgleda. Pravi domači paradajz mmmm... ma miriši do mene kad ga berešClap

-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: zribal
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 18:16
E, drage moje. Meni je sve nekako lijepo kad se sije, pa niče pa čekamo prve plodove, ali kad počinje berba već mi sve miriši na jesen. Ne da ne volim jesen, ali ide i zima a mi ljubitelji prirode nerado boravimo u zatvorenom. No, ipak kad plodovi dozrijevaju mi se hvalimo. Evo mog prvog vjenčića češnjaka: http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/moj_mali_povtnjak/46718.aspx">



-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 18:23
Zribal,prekrasan ti je češnjak!
Moj ove godine ništa ne valja i morat ću ga pod hitno mjenjati ...Kupiti novi za sjetvu...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 18:23
A rajčice obrane, ne stignu još ni sazreti a moji tinejdžeri se počaste za doručak, Mama sretna i zadovljna.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/moj_mali_povtnjak/46739.aspx">

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: zribal
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 18:26
Monstera, ja sam ovaj češnjak dobila od jedne bakice, susjede, koja ga godinama sije. Ovo je od moga sjemena koje sam sačuvala i to sam izvadila tek prvih nekoliko koje su mi smetale. Ostalo vadim sutra, pa na sušenje. Zaista sam prezadovoljna. Nikad ničim tretiran, a ništa od nametnika ili bolesti na njemu nisam primjetila. Osobno ga puno koristim u svježem stanju i onda mi je jako važno da je takav kakav je.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 18:34
I moj je bio uvjek prekrasan sve do ove godine,no pošto ga imam već dugo godina,moram ga mjenjati i kupiti neki bolji. Navodno da se on mora izmjeniti nakon nekoliko godina,a kod mene je baš stvarno dugo da ga nisam uopće mjenjala..Sad ga moram prvom prilikom kupiti za jesensku sjetvu,ali to ću potražiti negdje u Agrokući,jer čujem da bakice kod nas kupuju onaj kineski i onda na placu prodaju pod " svoj domaći" i puno skuplje ga cijene nego u trgovini. Onda ga radije kupim u nekoj poljoprivrednoj apoteci,nego da me netko prevari kineskim češnjakom,jer taj da si želim saditi,mogu ga i sama kupiti u trgovini...Ja ga također ničime ne tretiram i jako puno ga potrošimo.. On mi je valjda No.1 u kuhinji!   

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 18:57
Ja sam tako žalosna zbog tih prevara na tržnicama da mi je muka od tih bakica. Šteta, bilo je to lijepo povjerenje, sve dok nisam vidjela jednu kod koje sam sve kupovala, kako obrađuje vrt u centru grada između pruge i ceste. Više ne vjerujem nikome. Nisam znala da se luk mora promjeniti nakon nekoliko godina, jer mi je rečeno da ovaj već decenijama siju. Istina, rečeno mi je i da je ranije bio mnogo krupniji. No, meni baš i ne igra ulogu njegova veličina, svakako ga sjeckam, nego kvaliteta.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 19:30
Da eto vidiš kakvi su ljudi postali,nitko nikome više ne može vjerovati. Najžalosnije je to što si čovjek misli,ajde kupit ću nešto od neke bakice,ona sigurno ničime ne šprica ili ona ima svoje domaće,kad ono vraga,kupi jeftino stransko smeće i proda pod domaće.. A za češnjak ,nisam ni ja znala da ga je potrebno nakon nekoliko godina promjeniti,jer zapravo ako se ne promjeni iz godine u godinu je sve sitniji...Nije ni meni bitno ako će biti nešto malo sitan,no kod mene je sad već jako sitan,nikakav i moram ga promjeniti,no svakako ću ga onda potražiti u nekoj poljoapoteci,makar i da je stigao iz Nizozemske,bolje i to, nego kineski iz trgovina...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: dadinica
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 22:37
Halo Zribal! Eto i mene malo po tvom vrtu. Za češnjak se ne sekiraj, to je sigurno stara provjerena sorta. Dokaz imaš u tome da ga nije napala ni bolest ni nametnici, a ove je godine toga bilo na pretek. Takav je sadila i moja baka valjda cijelog života, bez mijenjanja sjemena. Na veličinu glavice je najvjerojatnije utjecala klima, tj. ovo vrijeme koje je iz godine u godinu sve luđe.
Kad se jednom dokopate starih, pogotovo autothtonih sorti povrća, ne ispuštajte ih iz ruku, bez obzira na veličinu ploda. Najbitnije je da je provjereno i zdravo!


Objavio: zribal
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 22:54
Slažem se dadinice i jako se ponosim ovim češnjakom. Lijepo mi se i očuva svake godine imam dovoljno sve do zriobe novog. Jedite češnjak što više, jako je zdrav.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 07 Srpanj 2012 u 11:26
Meni je nezamisliva moja kuhinja bez češnjaka!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: anabistrica
Datum objave: 13 Srpanj 2012 u 22:29
Cure, češnjak se ne mora zamijeniti, nego pustiti da procvate i da se osjemeni pa to sjeme posijati u jesen. Sjeme izgleda ko jako mali češnjakeci. To mi je savjetovala žena koja već dugo godina uzgaja češnjak i čuva uvijek svoje sjeme.
A kaj se tiče kineskog češnjaka, to se odmah vidi po tome kaj su sve glavice skoro jednake veličine, brkovi izrezani duboko i jako je bijeli. Naš domaći češnjak nije izgledom tak savršen. Samo izgledom.


-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: dadinica
Datum objave: 14 Srpanj 2012 u 23:34
Ali je zato savršen okusom i ne pozeleni kad ostane nasjeckan. Možda umišljam kad mislim da naš domaći ima i intenzivniji miris.


Objavio: Ksan
Datum objave: 15 Srpanj 2012 u 19:55
Kod tebe sve prekrasno Heart svaka čast smile78

-------------
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR


Objavio: zribal
Datum objave: 15 Srpanj 2012 u 20:35
Hvala Ksan, sada već po malo uživam u plodovima svoga rada. Vjerujem da je tako i kod tebe.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: Belina
Datum objave: 15 Srpanj 2012 u 22:02
Drage cure,
ali ste mi vrijedne!smile57


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Ksan
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 00:25
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Hvala Ksan, sada već po malo uživam u plodovima svoga rada. Vjerujem da je tako i kod tebe.


Je je, samo nekako imam osječaj da kod mene je sve sitnije  Smile reci mi kad je sađen taj bijeli luk proljetni ili jesenski  moj je tri puta manji i proljetni je.


-------------
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR


Objavio: gospina trava
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 07:20
Ako imate sjeme od starih baka i susjeda bilo kojega povrća nikako ga nemojte mijenajti. Češnjak obavezno saditi u jagode. Bez pol muke je krasan. Mijenja se samo zemlja, tj. položaj u vrtu.

Kako su jagode na istom mjestu slobodno najviše četiri godine, dakle i češnjak može biti toliko. Nakon četiri godine se sele na drugu gredicu jer više nema zadovoljvajućeg prinosa. Zemlja na kojoj su jagode često ima u sebi dosta nematoda, zato da bi kajsnije mogli bez problema koristiti tu zemlju uz češnjak i jagode je dobro imati posađen i gdje koji neven jer je on ubojica nematoda.

Luk bilo koji, ne treba pokrivati ako se on prije zime dobro ukorijeni.Isto tako se može na jesen sijati i mrkva, ako joj korijen radi tj. raste neće se smrznuti. Između luka obavezno sijem peršun i mrkvu jer jedno drugo štite od crva. Jedino treba paziti da se mrkva posije na vrijeme da stigne izrasti do leta lukove muhe, koji je prvi sredinom travnja do početka svibnja,a drugi polovicom svibnja do početka lipnja. Već sam razmišljala da bi sijala mrkvu zajedno sa lukom, ali za jesenski luk nisam siguran da li bi mrkva nikla, jer luk sadim dok su već dosta niske temperature.No kad razmislim sjeme bi imalo prirodnu statifikaciju, pa bi na prolejće sa prvim zatopljenjem sigurno odmah niklo, dakle ovu jesen ću probati tako.

Zribal vrt ti je prekrasan, poznat mi je užitak kad na stol izneseš nešto što je raslo pod tvojom rukom. Uživaj.



-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: dadinica
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 12:07
Nema te... Svejedno sam sama prošetala.


Objavio: zribal
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 21:15
Ksan ja nikad nisam sadila češnjak u proljeće jer se ne uspije razviti za dva mjeseca. Da bi se biljka razvila i dobila češnjeve potrebno je određeno vrijeme niskih temperatura i najmanje 10 mjeseci razvoja. Tako su mene naučii, a ne moram biti u pravu. Jedne godine sam sadia u projeće jednu malu količinu koja mi je ostala od prethodne godine i dobila sam male okruge lučice bez češnjeva.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 21:49
Zribal,ovo što si rekla za češnjak,svakako si u pravu,ja bih tu samo nadodala da češnjaku treba zapravo 11 mjeseci da se razvije kako treba. A za ove male okrugle lučice,ja mislim da ako se posade one zračne male lukovice ,onda prvu godinu bude taj okrugli češnjak bez češnjeva,a treću godinu se već formira u pravi češnjak kakav treba biti. Obično se tako razmnožava ako ga se želi dobiti više,a nemamo dovoljno češnjeva za posaditi. Ili u drugom slučaju te male zračne lukovice se uzimaju ako nam je češnjak napala neka bolest,onda ako se ne želimo riješiti te vrste češnjaka,uzet ćemo te male zračne lukovice i posaditi,istina takav proces do pravog češnjaka traje dulje,no svakako se isplati,želimo li sačuvati našu dugogodišnju vrstu češnjaka koji imamo da nam ne izumre.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 21:52
Ja upravo planiram potrgati te male zračne lukovice i malo ih prosušiti,a onda ću ih s početkom 9. mjeseca posaditi.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Ksan
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 07:25
Svaka čast, sad sam još nešto naučila, hvala vam

-------------
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR


Objavio: ljiljus
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 08:12
Može malo pojašnjenje? Posadite te zračne male lukovice i šta onda? Ne vadi se više luk do 3. godine?

-------------
Lipik


Objavio: zribal
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 11:42
Monstrea, tvoje višegodišnje iskustvo velika je pomoć svima nama. Iskreno ja sam se s tim zračnim lukovicama prvi put srela ove godine i mislila sam da je to možda neka degeneracija. Eto, vidiš koliko znam. No, obzirom da su već završile u smeću ja ću se truditi ostaviti dovoljno češnjeva za sadnju u jesen.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 12:14
Ljiljus taj luk se također tretira kao i obični češnjak,znači kad mu dođe vrijeme,kad dozrele stabljike ,povadiš ga,osušiš i spremiš,pošto je dosta sitan ,baš i nije nešto za konzumaciju. Naredne godine ga opet sadiš i tako radiš sve do treće godine dok se opet ne prometne u pravu lukovicu češnjaka s režnjevima. Čitala sam ja dosta toga u nekim člancima i neki uporno tvrde kako se od tih malih zračnih lukovica ne može dobiti kvalitetna glavica češnjaka,već da se mora uzimati baš isto ono sitno crno sjeme ,no to se dobiva posebnim postupkom i nitko neće objasniti kako,ali naći ću ja i to. A navodno niti jedan ovaj naš poznati češnjak ne može uopće proizvesti sjeme,jer je sterilan...ali....ali zbunjuju ljude s ovim malim zračnim lukovicama da nisu dobre,da se ne dobije kvalitetan češnjak,da je jako sitan i nabrajaju i lupaju hrpu gluposti,a znate zašto? Zato da ljudima isperu pamet i natjeraju ih da kupuju uvozni češnjak. Eto što rade,jer boje se ako ljudi nauče da se može i od tih zračnih lukovica dobiti dobar češnjak,onda će njihov kineski češnjak izvisiti. Koliko sam informirana pravo sjeme hrvatskog češnjaka čuva se u banci sjemena. Gledala sam dokumentarac gdje su rekli kako je hrvatska zemlja jako kvalitetna i ima ogromne potencijale za uzgoj češnjaka,da bi ga se moglo proizvesti u ogromnim količinama, da bi mogli cijelu Hrvatsku opskrbiti češnjakom i još ga izvoziti u ogromnim količinama,no koga briga za hrvatski češnjak kad je uvozni kineski bolji.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 12:24
Zribal,nije nikakva degeneracija,to bi ti ja ovako opisala. Poznato je se svaka biljka prirodno bori za svoj opstanak i nasljednike, isto je i s češnjakom. Pošto smo već čuli kako je češnjak sterilan,on se bori na drukčiji način za svoje buduće nasljedstvo,a to su upravo te male zračne lukovice. Ako ćemo ih ostaviti,ajmo bolje reći zanemariti, nećemo ih pokidati dok su zelene,one će se pobrinuti same za sebe i same će se zasijati. Čim dozrele,poispadati će na tlo i sve što njima zapravo treba,jedva čekaju da se domognu tla,same će naći način kako da se ukorijene.   

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 12:25
Aha, hvala ti Monstera!

-------------
Lipik


Objavio: monstera
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 12:31
Nema na čemu Ljiljus,drago mi je da mogu nešto što znam podijeliti sa svima vama. Nisam nikakav napuhani stručnjak,sve pišem prema svojim nahođenjima i prema svojim iskustvima i saznanjima. Puno sam promatrala razne vrste biljki i s vremenom sam naučila " njihov govor i jezik."

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 12:38
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Monstrea, tvoje višegodišnje iskustvo velika je pomoć svima nama. Iskreno ja sam se s tim zračnim lukovicama prvi put srela ove godine i mislila sam da je to možda neka degeneracija. Eto, vidiš koliko znam. No, obzirom da su već završile u smeću ja ću se truditi ostaviti dovoljno češnjeva za sadnju u jesen.


Iskreno Zribal,mogu ti reći,ako ti nije za sile zezati se s tim malim lukovicama,režnjevi češnjaka su daleko lakši za uzgoj i ne moraš dugo čekati. Te male lukovice se uzimaju samo ako nam se da prtljati s time ili kao što sam rekla ,može biti razlog da nam je češnjak nekvalitetan ili je obolio ili ga nemamo dovoljno za sjetvu,a htjeli bi povećati proizvodnju. No ne želimo neki drugi češnjak nego baš taj koji imamo,to su razlozi zbog kojih ćemo sakupiti te male zračne lukovice i posaditi ih i tako sačuvati tu vrstu češnjaka od izumiranja.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 12:55
Ma da, slažem se s Monsterom, najbolje bi bilo saditi režnjeve, nekok domaćeg, kvalitetnog češnjaka, tko će ovo dočekati sa zračnim lučicama(skoro sam napisala zračnim jastucima) LOL

-------------
Lipik


Objavio: anabistrica
Datum objave: 27 Srpanj 2012 u 00:26
Originalno poslano od člana anabistrica anabistrica napisao:

Cure, češnjak se ne mora zamijeniti, nego pustiti da procvate i da se osjemeni pa to sjeme posijati u jesen. Sjeme izgleda ko jako mali češnjakeci.
 
Dobila sam neki dan i daljnje upute. Sad se taj češnjak povadi iz zemlje (glavice su sitne) i čuva do jeseni ili proljeća kad se cijele glavice sade da bi se dobio krupni češnjak s lijepim velikim češnjevima.
 
Ja sam povadila svoje češnjakece pa ću ih najesen posaditi ponovo da narastu.
 
 


-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: gospina trava
Datum objave: 27 Srpanj 2012 u 06:44
Istina. Nakon toga se dobiju pravi veliki češnjevi. Mene muči gdje nabaviti sjeme starog, hrvatskog češnjaka?

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: monstera
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 17:47


Ovo su moji češnjakeci koje mislim posaditi u desetom mjesecu,samo ako padne bar malo kiše,ako ne bit će gadno..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: dadinica
Datum objave: 18 Rujan 2012 u 14:47
Dugo se ne javljaš iz svog povrtnjaka. Kako si zadovoljna krajnjim rezultatima?


Objavio: monstera
Datum objave: 31 Prosinac 2012 u 18:11



-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Betty Boop
Datum objave: 19 Siječanj 2013 u 22:51
Svratih po prvi put...i znaš šta...prvo što sam izustila bilo je
Tako maleno (u odnosu na moj),tako lepo,zeleno,rodno,cvetno,slatko k'o http://www.yoursmiles.org/g-candy.php?page=7">
Biću tvoj redovan gost i ako negde po zemljici naiđeš na malene tragove znaj da sam to bila ja


Objavio: Betty Boop
Datum objave: 02 Ožujak 2013 u 09:00
Obiđoh,po ko zna koji put,maleno Zrinkino carstvo koje bez svoje gazdarice osta...
Nadam se da će tamo,gde je morala otići,stvoriti nove leje samo za svoju dušu...Bog da joj dušu prosti


Objavio: monstera
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 18:38
Ehhhh.... Zrinkice naša...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk