Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Aucuba

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Grmlje
Opis foruma: Sve o grmlju i drvenastom bilju.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=716
Datum ispisa: 09 Rujan 2024 u 02:40
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Aucuba
Objavio: mima
Tema: Aucuba
Datum objave: 09 Prosinac 2007 u 19:41


Nisam primijetila da ste pisali o aukubi, a jako je zastupljena pri uređenju javnih površina, dvorišta...
Vrlo je zahvalan grm za sjenovita mjesta.



Odgovori:
Objavio: dina
Datum objave: 09 Prosinac 2007 u 19:44


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: alkemicar
Datum objave: 09 Prosinac 2007 u 19:45
kod mene uglavnom sve u suncu pa se nikada ne bih nekih biljaka (kao što je ova) sjetila Embarrassed


Objavio: mimar
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 16:11
 Zimzelena (dvodomna) biljka koja dostize visinu i do 3m,sa sjajnim,kozastim listovima,pogodna za polusenovita mesta u vrtu (na jakom suncu "pregore" listovi),voli redovno zalivanje,razmnozava se iz reznica,dobro podnosi zagadjen vazduh,pogodna i za gajenje u saksiji.
 Evo je u decembru na temperaturi ispod nule,sveza i zelena kao usred leta
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: baka
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 19:47

Dobar dan i vama ovdje. Eto ja nova i odmah upadam posvud s pitanjima.

Imam 4 grma aucube, veliki, lijepi. Tri su izložena suncu (Rijeka), i svakog ljeta počinje lišće smeđiti, crniti. Pitali smo "vrtlare",pa smo dobivali savjete za špricanje (ne pitajte s čim...)i ništa. Kako je četvrti grm u polusjeni, odnosno nije izložen suncu baš cijeli dan i nema toga, zaključili smo da im smeta jako sunce. Napominjem da su na istom mjestu  naizmjence grmovi hortenzija, koji uz dobro zalijevanje sasvim lijepo preživljavaju.

Dakle, zna li netko je l' kriv
 položaj - previše sunca (znači iskopati, presaditi) ili je to neko oboljenje koje se ponavlja.
I kako s orezivanjem. Kako imam popriličan vrt to svako prvo proljetno uređenje, orezivanje učine stručni vrtlari (recimo, stručni!). Jedni kažu prorijediti granje, drugi kažu obrezati samo izvana...
Molim vaša iskustva, kako bi se spremili za slijedeću sezonu. Hvala!Smile


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 20:14
Pozdrav baka, vidim da si nova i iz Rijeke, pa te pozdravljam sa dobrodošla susjeda - ja sam na Kozali, nažalost o aucubi nemam pojma.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: manči
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 23:56
.....moja isto zna zacrniti, a raste u sjeni.....sunce sigurno smeta, a ovo crnjenje mislim da je ipak bolest....


Objavio: baka
Datum objave: 18 Rujan 2008 u 07:43

Hvala cure ... bit ce ipak bolest ,ali koja hvata ljeti. Jer i na ovoj gore na prvoj slici vidim na nekim listovima pocetak.

Inace Kozalčanko ja sam sa suprotnog brijega - Sušak!Smile



Objavio: Fatka
Datum objave: 18 Rujan 2008 u 08:13
Ne mora znaciti da je bolest.Moja se nalazi u blizini hortenzije pa kako hortenziju cesto zalivam pa prsne voda i na aucubu i kada sunce usija listovi ostanu kao sprzeni, smedji.Ima sunca jutarnje.


Objavio: baka
Datum objave: 19 Rujan 2008 u 07:46
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Ne mora znaciti da je bolest.Moja se nalazi u blizini hortenzije pa kako hortenziju cesto zalivam pa prsne voda i na aucubu i kada sunce usija listovi ostanu kao sprzeni, smedji.Ima sunca jutarnje.
  Vau! Da li to znači da aucube treba manje zalijevati? Jer kod mene idu redom hortenzija - aucuba i tako dalje?


Objavio: Fatka
Datum objave: 19 Rujan 2008 u 08:32
Ne mora se manje, ali je problem sto kada zaljevamo uzmeno kabal sa vodom pa raspali, i po listovima.kada sunce usija onda listove spali. E tako je kod mene.Naravnoo ne treba zemlja da bude suhaa ali njoj manje treba vode nego hortenziji.


Objavio: Albicia
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 14:59
Što se aucube tiče listovi crne zbog i isključivo od prejakog sunca. Imamo ih preko 20 godina i listovi nam ljeti crne samo onima na suncu i to listovi najizloženiji suncu, a što se zalijevanja tiče uopće ih ne zalijevamo (visoka zona -nestašica vode i dr. općina Opatija bajna). Veliku aukubu prorjeđujemo po vlastitom nahođenju, male to su one na suncu ne diramo, a spaljeno im lišće uredno svako ljeto odstranimo jer ostala tri godišnja doba su ok, lijepe i dekorativne. Maćehinski odnos je zato što se lako zakorjenjuju u vodi, u zemlji ali uopće ne vole sunce.


Objavio: manči
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 15:11
....ali moja nije na suncu, ispod zida i ispod limuna, na nju ne dođe sunce, a bome ni voda jer se ne brinem previše o njoj.... a uvijek ima crnih listova!


Objavio: Albicia
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 15:44
Ja sam primjetila da na mojima koje jesu u polusjeni neki listovi svejedno budu bar dva tri sata na suncu i oni su crni , odnosno ti grmovi su mi uvijek na vrhu crni samo s lijeve strane na kojoj ih kači direktno sunce ni dva sata i zato ja optužujem sunce. I još nešto ova moja na suncu je ispod trešnji i ispod zida ali zakači ju sunce dok grm koji je visok oko dva metra i jako širok je u totalnom hladu sa svih strana i on je bez crnog lišća i raste u tlu koje je zbog hlada jako vlažno. Aukube na suncu i polusjeni rastu mi puno sporije nego ona u hladu. Nisam stručnjak nije ni moja svekrva koja mi je zbog bolesti dodijelila ogroman vrt sa gomilom vrsta s kojima se već tri godine natežem ali još nisam ništa ubila jednostavno preselim, a što se aukube tiče njih puštam tamo di jesu i eventualno ih razmnožim za negdje drugdje.


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 25 Srpanj 2011 u 12:00
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/aukuba/30369.aspx"> moja se dobro drži

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Lantana
Datum objave: 28 Ožujak 2012 u 23:48
Mojoj sunce uvijek sprži listove, zimi je lijepa, ali stalno je nešto jede, mislim da su to skakavci, jer zimi nema ni puževa ni gusjenica.

-------------
život je more


Objavio: Belina
Datum objave: 29 Ožujak 2012 u 07:14
Ove zime,pocrnjeli listovi aucube,
sve porezala,a sada ima mlado lišče.
EB,tvoja je lijepa i zdravaClap,
Što će biti ovo ljeto,draga Lantana,ako ne bude iole malo kiše?kukci će nam sve pojesti!?


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 29 Ožujak 2012 u 11:38
Originalno poslano od člana Lantana Lantana napisao:

Mojoj sunce uvijek sprži listove, zimi je lijepa, ali stalno je nešto jede, mislim da su to skakavci, jer zimi nema ni puževa ni gusjenica.


Aukuba je biljka za polusjenovite i sjenovite položaje koji su zaštićeni od hladnog vjetra. Dosta dobro podnosi jutarnje sunce, ali joj podnevno redovito sprži listove.

To su dvodomne biljke - ženska biljka ima neugledne sitne cvjetiće koji (ako ih oplodi partner muška biljka) stvaraju crvene bobice pa biljka kroz cijelu zimu vrlo dekorativno izgleda.


-------------


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 29 Ožujak 2012 u 12:13
ja sam moju sa prethodne slike posadila za zaštićeni položaj upravo zbog sunca lijepo mi je napredovala ali ova zima ju je dosta uništila, listovi pocrnili, orezala sam ju ali mislim da je ona preosjetljiva za moje podneblje što jedne godine potjera druge moram orezati i nikako na zelenu granu 

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 29 Ožujak 2012 u 20:57

Pronađi joj zaštićen položaj. Ona minuse dosta dobro podnosi, ali ju hladni zimski vjetar  "sredi".


-------------


Objavio: Free
Datum objave: 04 Travanj 2012 u 16:46
I moju je hladni sjeverac dobro ofrljio !!!  Ali nakon šišanja pocrnjelih listova, skoro kao nova !!!A posađena je u najzaklonjenijem dijelu vrta !!!

Suce joj kod mene ne smeta ma kako jako bilo, ali hladan vjetar Thumbs%20Down!!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: mimar
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 20:25
Ovakva je bila na jesen

Onda je krenula duga i hladna zima sa minusom i do -20 pa je 3. mesec docekala u jadnom stanju kao i vecina mediteranskih biljaka koje su u basti



Na srecu, oporavlja se i danas je puna cvetova



tako da sam sigurna da ce i ove zime biti ovakvih plodova


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 10 Svibanj 2013 u 12:49
da malo dignem temu iz zaborava
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/aukuba/58192.aspx" rel="nofollow">



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 19 Svibanj 2013 u 00:20
evo nakon tjedan dana kako se oporavila
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/58768.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: zvončica3
Datum objave: 19 Svibanj 2013 u 19:29
Nakon zime obavezno joj orežem sve lišće koje pocrni od mraza. Nikada do prošlog ljeta nije joj smetalo sunce, tada je prvi put dobila crne fleke po lišću...također sam ih odstranila...sad ima novo ruho...
http://fotkica.com/slike.php?slika=1_59521218_GEDC1349.jpg -


-------------
Mudar čovjek s jednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede.
Konfucije


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 07 Ožujak 2014 u 12:30
moja danas
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/aukuba/67122.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 29 Travanj 2016 u 10:34
sada je to već veliki grm
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nove_slike/86673.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk