Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Ukrasno jaje - solanum melongena -

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1935
Datum ispisa: 08 Listopad 2024 u 12:21
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Ukrasno jaje - solanum melongena -
Objavio: frida
Tema: Ukrasno jaje - solanum melongena -
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 12:34
 Danas sam na pijci ugledala kod bakice kod koje stalno zavirujem među pitariće nesto posve neocekivano....pitam je sto je ovo, a ona meni: "pa, ukrasno jaje"...iskreno, sumnjam da se tako zove, ali nisam nikad vidjela ni ovdje na forumu...ako itko ista zna o ovoj biljci neka napise...



plod je zbilja jaje



  kaze baka da kasnije i pozuti...a prije jajeta bude ljubičasti cvjetić poput cvijeta krumpirovog grma.




Odgovori:
Objavio: frida
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 12:52
 Malo sam googlala...na "svijetu biljaka" ima o ovoj biljci pod temom "baštensko cvijeće - kinder jaje"
  Latinski:  solanum melongena...


-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 13:05
ova biljka pripada u porodicu patlidzana,plod joj je mali i na pocetku je bijele boje,koji kasnije prelazi u narandzastu,pa je valjda i zato dobio naziv kinder jaje ili ukrasno jaje..

Sije se rano u proljece,kad ojacaju idu van u vrt..
Mogu da se uzgajaju u lončanicama  ili direkno vani u zemlju--




-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: Donata
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 13:11
In some parts of India, miniature varieties of eggplants (most commonly called Vengan) are very popular.
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Three_Types_of_Eggplant.jpg - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Three_Types_of_Eggplant.jpg  
 
ovo mi frida liči na naše balancane...smile91 oli ti ga patliđane...
već sam negdje na forumu pročitala da se u Zadru na pijaci mogu naći ovi čudesni primjerci...  nova atrakcija...smile112
 
Možda se može i smile41
 
 


Objavio: frida
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 14:14
..negdje pise da su jestivi, ali na jednom mjestu pise i da su otrovni ti plodovi pa  se ne bih usudila isprobavati ih....
....jedino dobro sto pise da je zreo plod pun sjemenja kao sipak...eto ako docekam da uzori imat cu sto ponudit ovdje Wink


-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 14:47
Frida mi se bilježimo za sjeme "jaja". To jeli jestivo ili nije nema veze. U našem vrtu u večini su otrovne biljke i još smo živi.



-------------


Objavio: frida
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 18:54
 ako bude grm kao sa ove slike stvarno cu biti ponosna...
 za sjeme vrijedi, ali cete se ipak morati jos jednom svi javiti kad objavim da je prispilo...


-------------


Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 19:42
smile93vaaaaaaao ovo super izgleda


Objavio: frida
Datum objave: 04 Rujan 2008 u 10:36
 I kod mene je jaje požutilo...skuhalo se na ovoj paklenoj vrucini...a onda je ono moje nestašno štene moralo probati jaje pa ga je izgrizlo..ipak sam ga ostavila pa ce sjemenke mozda i dozrijeti...
 


-------------


Objavio: kikina
Datum objave: 08 Rujan 2008 u 22:33
vidjela na placu utrine petak.veće biljke pune jaja totalno drugačije i strašno neobične.veće stabalce i puno jaja.


Objavio: kikina
Datum objave: 08 Rujan 2008 u 22:36
neznam dali smijem napisati cijenu.od 30 do 40 kn ovisno o veličini biljke.još provjerim dali se šta promjenilo.


Objavio: monna-1
Datum objave: 10 Rujan 2008 u 21:14
ja danas kupila na pijacu ovu prekrasnu biljčicu za 10 kn!
 ima nekiliko jaja! http://www.incredimail.com/app/?tag=emoticon_click_me&lang=7&version=5803693&setup_id=7000007&aff_id=509&addon=IncrediMail&id=95202&guid=1F3E25DA-F40A-4756-8105-642E942E2188">Hier%20klicken!


Objavio: prepelica
Datum objave: 12 Listopad 2008 u 23:51
Da ne zaboravite na ovu temu- vidim iz latinskog naziva da je ovo neki rođak krumpira , a biljke iz te skupine su uglavnom otrovne - ne u svim dijelovima, ali ipak treba biti oprezan. Da znate, i krumpir je otrovan dok je zelen i klice su mu otrovne, pa ako je uz koru zelen, bolje ga gulite.


Objavio: kika
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 00:45
Prepelice, ovo je patliđan, a ne krumpir.


Objavio: prepelica
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 09:01
Priznajem - ovo jaje je neka vrsta patliđana, pa bi trebalo biti isto tako i jestivo, ali istina je da je i krumpir u istom društvu. Čak i paradajz je tu - svi su isti rod - Solanaceae.
Činjenica je da svi sadrže otrovni solanin, čak i paradajz, ali neznatno. Patliđan ga sadrži više, pogotovo stariji plodovi što prepoznajemo po gorčini ploda, no nećemo se njime otrovati. Ali neke druge biljke ovog roda (kao krumpir) mogu izazvati otrovanje, pa bih ipak predložio oprez u trošenju ukrasnih jaja.


Objavio: Jasenka
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 14:35
Imam i ja ovu biljku, prvi puta ove godine. Puna je jaja, većina je tamne žute boje, pa me zanima, ako netko zna, kada i kako uzeti sjeme?

-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 17:14
Sjeme je u "jaju", prereži zrelo "jaje" i izdvoji i osuši sjemenke.


Objavio: kika
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 17:30
Originalno poslano od člana Jasenka Jasenka napisao:

Imam i ja ovu biljku, prvi puta ove godine. Puna je jaja, većina je tamne žute boje, pa me zanima, ako netko zna, kada i kako uzeti sjeme?
 
Kad plod požuti i smežura se, tada su sjemenke zrele i spremne za vađenje.


Objavio: Jasenka
Datum objave: 28 Listopad 2008 u 11:37
Fala za odgovore :)
 
Sva jaja su požutjela, ali nikak da se smežuraju.. morat ću pričekati, ali se bojim da ga mraz ne uništi...


-------------


Objavio: kika
Datum objave: 28 Listopad 2008 u 17:28

Jedan mraz sigurno neće uništiti sjeme. Možeš i najžutije plodove ubrati i staviti u kuću da se posuše.



Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 25 Travanj 2010 u 22:01
I ja sam ga prije par godina kupila kod Fridine bakice Zdenke.Cvjetovi su slični kao kod krumpira.Svi su mi otpali,a biljka propala.

-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: frida
Datum objave: 25 Travanj 2010 u 22:49
 ma tako je i moj završio..nisam se baš dugo veselila



-------------


Objavio: anči39
Datum objave: 19 Kolovoz 2010 u 23:43
Ja danas dobila tu biljčicu od moje kčeri.
Bila je u gostima kod svoje prijateljice i njezima mi je mama poslala tu biljčicu.
Predivno Thumbs%20Up


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: voki
Datum objave: 20 Kolovoz 2010 u 07:26
imam ja te biljčice, napada ih crveni pauk od koga biljke mogu skroz propasti, ona biljka na prvoj strani teme mi liči da je bila napadnuta istim, ove godine sam ih nekoliko puta prskao jer ih napada krompirova zlatica, a i bele leptiraste vaši ih vole.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Božikovine
Datum objave: 20 Kolovoz 2010 u 08:27
Opis: ovo je povrce podrijetlom iz Indije, u kojoj, u kulturi ili poludivlje, rastu biljke bijelih, modrih, crnih i zutih plodova, najrazlicitijeg oblika. Zuti patlidzan je u nasim krajevima malo rasprostranjen i predstavlja pravu rijetkost. Zbog lijepog izgleda se uglavnom uzgaja kao ukrasna biljka.

Ova sorta patlidzana prvenstveno je omiljena kao sobna biljka. Ime joj je «Golden Eggs»(zlatna jaja). Biljka je smijesnog izgleda s jajima – velikim vocem koje je najprije bijelo, a kada sazrije postaje zlatnozuto. Biljka zahtijeva mnogo topline – pozeljno je staviti je na svijetlo i toplo mjesto na prozoru. Biljka je grmolikog izgleda, moze narasti 50-70 cm.

Razmnozavanje: sjemenom. Sije se u proljece od veljace do svibnja u tresetnu zemlju u sanducice. Kad biljke ojacaju i narastu 14-20 cm treba ih presaditi u vece posude.Za klijanje temperatura mora biti 20-22 C, kasnije 15-18 C za dalje kultiviranje.

Uvjeti uzgoja: za uzgoj je pogodan svaki uobicajeni humusni supstrat. Kod sobnog uzgoja pomocu mekanog kista oprasite ljubicaste cvjetove tako da prenesete pelud s jednog cvijeta na drugi, jer inace nece uopce donijeti plod. Dok sjeme ne proklije, odrzavajte zemlju tek umjereno vlaznom. Nakon toga mozete nesto malo vise zalijevati. Sto je biljka veca, to je veca i njena potreba za vodom. U pocetku oprezno prihranjujte biljke otopinom gnojiva slabije koncentracije. Patlidzan je veliki ljubitelj sunca i topline. Najbolje mu odgovara mjesto na prozoru okrenutom jugu, ili na otvorenom zasticenom mjestu na balkonu ili terasi.

Uzgoj u vrtu: ova jednogodisnja biljka, vrlo duge vegetacije, razmnozava se iz rasada koji krajem zime treba proizvesti u toplim gredicama. Vani se presaduje tek kada prode opasnost od mrazova. Najveca opasnost za ovu biljku je krumpirova zlatica, koja napada listove i plodove. Zbog toga je tijekom vegetacije nuzna redovita zastita od ovog stetnika. Zuti patlidzan se po kvaliteti plodova ne razlikuje od plavog, pa se moze na isti nacin i pripremati i koristiti u prehrani. Za prehranu ga treba koristiti jedino kada je u fazi tehnoloske zrelosti, odnosno kada se oblikuje sjeme, ali prije nego ocvrsne vanjski sjemeni omotac.


-------------


Objavio: Lovro
Datum objave: 16 Listopad 2010 u 22:17
Ja to već sijem par godina, a taman biljkice porastu, napadnu ih vunaste uši i nikud nikam, šmrc!

-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: flover
Datum objave: 13 Srpanj 2011 u 07:46
ja sam dobila sjeme ovog proljeća i posijala,sad biljke rastu,nadam se da će biti i ploda-jaja.....LOL

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: Mira K
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 01:55
Evo i ja sa puta donjela ovu biljčicu...Tongue
 
Sjemena će valjda biti .. ima dva jaja LOL
 
Neću ga pokušavati jesti, neka ostane biljka za ukras.


Objavio: Mihaela
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 08:13
Da li postoji razlika između "ukrasnog jajeta" i "bijelog patliđana".
Ja sam kupila bijeli patliđan koji bi trebao biti jestiv i od običnog se razlikovati samo po boji a sad sam ovdije pročitala sto kontradiktornih informacija i zbunjena sam?smile157


-------------
klasa optimista


Objavio: Božikovine
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 08:31
Poskilaj ga i postavi sliku. Po "narodnim" nazivima teško je bilo što reči. Znaš li latinski naziv?

-------------


Objavio: Mihaela
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 08:40
Kupila sam ga preko aukcija, namjena bi mu bila za jelo jer ih klinci obožavaju.  http://aukcije.hr/item.php?id=1605407 - http://aukcije.hr/item.php?id=160540,

-------------
klasa optimista


Objavio: Mira K
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 13:14
Originalno poslano od člana Mihaela Mihaela napisao:

Kupila sam ga preko aukcija, namjena bi mu bila za jelo jer ih klinci obožavaju.  http://aukcije.hr/item.php?id=1605407 - http://aukcije.hr/item.php?id=160540,
Koliko sam ja čitala, on je uvjek bijeli a kasnije požuti. Tako piše i na aukcijama... " bere se prije nego li požuti ..."
Dakle, ja mislim da se radi o jednoj jedinoj vrsti čiji plod bude najprije bijeli a kasnije požuti...


Objavio: Mihaela
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 13:26
Točno.Sam kaj negdije ide pod cviječe a negdije pod povrče,pa je jestiv,pa je otrovan.Mislila sam da se radi o dvije vrste jer mi je ovaj "cvijet" djelovao da ima sitnije plodove veličine jajeta (pa od tud i ime ukrasno jaje) a ovaj drugi bi trebao biti kao običan patliđan samo bijele boje,isto požuti kasnije pa sad više niš neznam.

-------------
klasa optimista


Objavio: mimi46
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 21:02
...ja sam ove godine dobila par flanaca ukrasnog jajeta ia samo je jedna biljčica uspijela valjda zbog suše a na početku je izgledala ovako
pa je zatim taj plod požutio a mislim da je presitno da bi se jelo...pitat ću vlasnika ove biljčice dali je to jestivo


Objavio: Mihaela
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 21:17
Onda se na kraju valjda ipak radi o dvije biljke jer ova moja bi po "dimenzijama" trebala biti ko običan patliđan smile208

-------------
klasa optimista


Objavio: Božikovine
Datum objave: 12 Listopad 2011 u 23:18
Postoje dvije bijčice, solanum melongena i solanum ovigerum.
Razlika je u veličini plodova no biljke nisu otrovne.


-------------


Objavio: Mihaela
Datum objave: 13 Listopad 2011 u 07:36
Hvala !!!

-------------
klasa optimista


Objavio: Mira K
Datum objave: 03 Studeni 2011 u 12:54

Imam ovaj  koji ima žuto jaje.. Božikovine i ostali koja je to vrsta

 
 
 
 


-------------
Rijeka



Objavio: prepelica
Datum objave: 15 Studeni 2011 u 22:49
Ne ljutite se, ali svi solanumi su bar donekle otrovni. Zreli plod uglavnom nije, no nezreli plodovi, te drugi dijelovi biljke imaju u sebi solanina, opasnog otrova.
Pozdrav


Objavio: Lovro
Datum objave: 30 Studeni 2011 u 14:14
Ja sam sa puta donijela sjeme Solanum melongena ovakve vrste..."bundeve na štapu"....do danas sam mislila da su neke posebne mjehurice, al ni tak nije loše!




-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Mira K
Datum objave: 10 Veljača 2012 u 00:52

Odrezala sam i otvorila da vidim sjeme i neznam dali je zrelo? neda se baš istresti iz čahure, jaja..

 
Ostala je stabljika sa korjenom u zemlji i neznam hoće li to potjerati mladu biljku?


-------------
Rijeka



Objavio: Triša
Datum objave: 10 Veljača 2012 u 07:52
Pusti ga neka se prirodno osuši, negdje unutra, ako bude sreće sijat ćemo jaja na proljeće.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: sanjalica4
Datum objave: 10 Veljača 2012 u 09:39
sjemeke su zrele kao kod rajcice i patlidjana. ako nisi sigurna jesu li zrele (a jesu po slici) napravi test klijavosti. to ti je najsigurnije.ako biljka nije suha potjerat ce ti.
ja sam prosle godine kasno posijala, nije bilo cvjeta a jos su uvijek zive premda su u hladnoj prostoriji. cak su pocele terat mlade grane.


Objavio: Mira K
Datum objave: 10 Veljača 2012 u 13:12
Pustila sam tako razrezanog  da se osuši pa ću vidjeti. Cure hvala!

-------------
Rijeka



Objavio: Free
Datum objave: 10 Veljača 2012 u 13:20

Ja sam "svojem jajetu" pred mjesec dana izvadila sjemenke, osušila i spremila u papirnatu vrečicu, pa u svoju pandorinu kutiju!!!   I čekam prve laste za sijanje!!!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Glikica
Datum objave: 31 Srpanj 2012 u 21:26
Laste su odavno došle, A GDJE SU JAJCA ?

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: stefica.n
Datum objave: 18 Kolovoz 2012 u 17:16
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/administrator/ukrasno_jaje/48872.aspx">
Glikice evo rastu,jel tvoje napreduje


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 19 Kolovoz 2012 u 09:18
na ovoj slici izgleda kao pravo Thumbs%20Up

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Mira K
Datum objave: 19 Kolovoz 2012 u 12:55
Meni jaja slabo napreduju, neznam kako mojim riječankama  koje su dobile mlade sadnice napreduju?
Neznama gdje griješim. Sunce ili sjena...?


-------------
Rijeka



Objavio: stefica.n
Datum objave: 19 Kolovoz 2012 u 14:40
moje je cjeli dan na suncu i puno vode trazi


Objavio: Free
Datum objave: 19 Kolovoz 2012 u 19:28
http://imageshack.us/photo/my-images/850/sam9298.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

Ovo su moja jaja !!smile197Dobro, OK, od mojih jaja ni "J" jer tek cvatu !!  ALI BIT ĆE IH !!

Stavila sam biljku pred neko vrijeme na ID, ali sam kasnije saznala kaj to je, jer mi stariji se malo teže sjetimo kaj smo gdje posijali, a tek me Dadacvijetić pitala gdje su moja jaja, jer mi je ona lani poslala 2 jaja !!  Dobivši uputstva da se mojaju unijeti jer duže sazrijevaju  a mraz će prije, pa sam ih pripremia za unošenje kad bude vrijeme !!  Presadila sam desetak biljčica, a nešto že se naći i za koje curice, koje svrate u moj vrt - uživo !! 


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Mari,5510
Datum objave: 19 Kolovoz 2012 u 23:58
Free


Objavio: Glikica
Datum objave: 20 Kolovoz 2012 u 17:14
Pa i moja jaja cvjetaju, ali ja ne vidim da se jajca pojavljuju, koliko im treba nakon cvatnje da ih ugledam ?
Na suncu su i polijevam redovito, dakle tu je sve ok.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: stefica.n
Datum objave: 20 Kolovoz 2012 u 17:47
kako je cvijet stariji tako ti se kod peteljke pojavljuje zadebljanje koje je jaje,cvijet se suši a jaje raste kako ti vec cvijeta pogledaj dali se počelo debljati


Objavio: Glikica
Datum objave: 23 Kolovoz 2012 u 11:52
Nazire se nešto debeljuškasto, to bi bilo to ( kuc-kuc u drvo da ne otpadne prije reda )

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Belina
Datum objave: 12 Rujan 2012 u 06:54
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Meni jaja slabo napreduju, neznam kako mojim riječankama  koje su dobile mlade sadnice napreduju?
Neznama gdje griješim. Sunce ili sjena...?
 
Napreduju,još su male pa ih moram maziti i paziti,ako prezime,tek ću onda znati što im paše,sada su vani,ne na jakom suncu.


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: stefica.n
Datum objave: 23 Rujan 2012 u 15:40
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/administrator/ukrasno_jaje/50356.aspx">
požutjelo ukrasno jaje


Objavio: Glikica
Datum objave: 23 Rujan 2012 u 19:33
O joj, ti si uvijek korak ispred mene:




-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: martab
Datum objave: 06 Listopad 2012 u 10:59
ljepa i zanjimljiva biljka zna li neko gdje je mogu nabaviti u bih??


Objavio: Glikica
Datum objave: 06 Listopad 2012 u 19:07
Požutjelo jaje :




-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: stefica.n
Datum objave: 07 Listopad 2012 u 14:57
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/administrator/ukrasno_jaje/50908.aspx">
Glikice, vidi koliko ja imam žutih jaja i još uvijek cvijeta


Objavio: Glikica
Datum objave: 07 Listopad 2012 u 22:36
Bravo Štefica, taman za jednu dobru kajganu smile50

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: martab
Datum objave: 08 Listopad 2012 u 08:10
Zna li neko gdje mogu nabaviti ovu biljku u BiH???da li moze se uzgojiti od semena?ima li neko seme zapokloniti,prodati??.Stvarno je super biljka!


Objavio: ljilja55
Datum objave: 08 Listopad 2012 u 08:19
Bit će uskoro kod mene, dok jaja posmeđe,  mogu poslati sjeme u BiH, nije mi problem
 


Objavio: martab
Datum objave: 08 Listopad 2012 u 14:33
smile58Vec se radujem,bilo bi super imati ga.Ja ga nigdje nisam videla u prodaji.molim Te javi kada JAJE sazrije.ClapClapClap


Objavio: ajama
Datum objave: 29 Listopad 2012 u 19:46
dobila sam odsječenu granu s jajima ima puno bijelih,ali i nekoliko žutih.kad da povadim sjeme.žena koja mi je dala kaže da su žuta zrela i ona ih vadi kao iz paradajza,ne čeka da posmeđe i uvijek joj niknu.mislim da ću ostaviti jedno da se osuši,a ostale još malo otvoriti


Objavio: stefica.n
Datum objave: 29 Listopad 2012 u 20:01
ajama,dobro ti je rekla žena,kad su žuta onda su zrela,povadiš sjemenke kao kod rajčice,osušiš i na proljeće siješ.


Objavio: ajama
Datum objave: 29 Listopad 2012 u 20:48
hvala ti štefice.baš sam bila u nedoumici


Objavio: munja
Datum objave: 19 Siječanj 2013 u 08:18
dok sam citala o jajetu sjetila sam se da imam jedno u vrtu   otvorila sam ga raširila sjemenke da se osuše pa ci probat posijat

-------------
munja


Objavio: martab
Datum objave: 24 Siječanj 2013 u 09:08
moze mi neko reci kada je najbolje posijati kinderjaje?hvala.


Objavio: jankić
Datum objave: 28 Siječanj 2013 u 22:14
Ako netko ima viška sjeme voljela bih da mi javi,možemo mijenjati

-------------
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk