Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Razmnozavanje ficus bendzamina by Monk

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Razmnožavanje biljaka i cvijeća
Opis foruma: Savjeti kako i kada razmnožavati biljke i cvijeće
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=546
Datum ispisa: 16 Kolovoz 2024 u 22:09
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Razmnozavanje ficus bendzamina by Monk
Objavio: Monk
Tema: Razmnozavanje ficus bendzamina by Monk
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 19:48
evo obecala sam neke slichice...Moram reci da prenosim MOJE iskustvo..dakle nikakvo "nauchno objashnjenje" nemam za to shto bolje uspevaju u NE PROVIDNOJ posudi...Probala sam i u providnoj teglici ali nije uspelo..ovo uspeva gotovo svaki pelcer
Slike  su iz "domace radinosti " kao i moji bendzamini 

prvo secnete granchicu...mora biti oko 10 cm i ( minimum 8cm) da na sebi ima barem jedan   deo i koga izlazi list ( "pazuh")



po potrebi odstranite donje listove


i stavite ih u NE PROVIDNU ( ili ako ste bash primorani to raditi u providnoj sklonite je sa direktne svetlosti) ove moje posude su merice za "Ariel"Big%20smile




i sada VRLO BITNA STVAR...
chim se pojav bele tachkice ODMAH IH sadite, dakle ne treba chekati da ovaj pekmez" pusti korennje jer ce pre istrunuti ( iz inata , valjda ) nedgo pustiti korenje...iz iskustva 




  i mislim da sam sve rekla , ako nisam ispravite me


ah, da i zasadite u DOBRU , KVALITETENU zemlju

Chicha Micha -gotova pricha...






-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari



Odgovori:
Objavio: mima
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 19:52
koliko dana treba da se pojave te bijele točkice?


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 19:52
Super Monk! Jeli to odgovara i onom šarenom bendzaminu? Malo je mutna slikica sa bijelim točkicama, ali ipak dovoljno vidljivo!!! Wink


Objavio: TeaK
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 20:02
smile211 hvala Monk 

-------------


Objavio: dina
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 20:15
hvala Monk

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 20:49
Monk,hvala,no ja imam pitanjce.Naglašavaš NE PROVIDNU,što bi značilo da ne smije prozirna biti(ko staklenka recimo) a ova tvoja čašica-arijel je prozirna,barem ja vidim preko.Jel sad to znači da samo ne smije biti prozirno-stakleno?


Objavio: kika
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 20:56
Iskustvo mi govori da se mogu ukorijeniti i na prozorskoj dasci u običnoj, staklenoj, prozirnoj čaši. Kad otkinem grančicu, ostavim je par sati da se mjesto reza sasuši i potom je stavim u čašu s vodom. Jako lagano se ukorijenjuju. Jedino kaj sam primjetila da ako ukorijenjujem šarenolisni, mlada biljčica (nova) mi ima manje izražene šare od matične biljke. Da li se to i kod vas dešava?


Objavio: aglaja
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 21:26
Neki dan, gledajuci cvece, cula sam razgovor izmedju dve dame koje su se hvalile cvecaru kako su od benjamine koje su kod njega kupile razmnozile jos nekoliko i to tako sto direktno reznicu posade u zemlju. On se slozio s time da nema potrebe prethodno ih drzati u vodi. Pa probajte i tako. Ja sam jednu grancicu vec posadila, pa cemo videti.
Pozdrav!

-------------
Aglaja


Objavio: aurora2
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 22:10
Hvala Monk, ovo se zove skola razmnozavanja....odlicno. smile55
Sad cu i ja opet pitati, ovo za case, je l to samo znaci da ne smije biti obicna staklena casa ili posuda? Jer kako kaze i shasha, ove tvoje zdjelice su prozirne (i vjerojatno plasticne kad su od ariela). Mozda bi onda case od jogurta bile najbolje....plastika i neprozirno??


-------------


Objavio: kika
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 23:35
Aurora, pročitaj 2. post prema gore.(u 20:56)


Objavio: Monk
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 09:26
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Monk,hvala,no ja imam pitanjce.Naglašavaš NE PROVIDNU,što bi značilo da ne smije prozirna biti(ko staklenka recimo) a ova tvoja čašica-arijel je prozirna,barem ja vidim preko.Jel sad to znači da samo ne smije biti prozirno-stakleno?


dakle ,opet moram da se ogranichim...pricham vam moje iskustvo....
NE  teglice, staklenike

MOZE U
chashe od jogurta , merice za prashak..obichne plastichne csashe (maznete od klinaca) za sok

meni je tako uspevalo..
dodushe mislim da mi je JEDNOM USPELO , i u staklenci ( pastikice su bile pune...Wink  ali je bila na oko 3-4 m od prozora...


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: Monk
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 09:30
molim vas da celu prichu shvatite kao MONKOVO ISKUSTVO ...tu sam ako treba za sva pitanja  ... ako znam ako ne nacicemo nekoga ko zna...!

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: aurora2
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 09:31
Hvala kika ... hvala Monk....ovo moram isprobati, i jedno i drugo, bas da vidim sta ce uspjeti i sta ce biti bolje. 

-------------


Objavio: Monk
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 09:31
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Super Monk! Jeli to odgovara i onom šarenom bendzaminu? Malo je mutna slikica sa bijelim točkicama, ali ipak dovoljno vidljivo!!! Wink



andrea ovo radim sa SVIM VRSTAMA FIKUSA koje imam...a imam ih josh nekoliko vrsta ali nisu otvorene teme za to pa necu da davim


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: aurora2
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 09:36
Originalno poslano od člana Monk Monk napisao:

Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Super Monk! Jeli to odgovara i onom šarenom bendzaminu? Malo je mutna slikica sa bijelim točkicama, ali ipak dovoljno vidljivo!!! Wink



andrea ovo radim sa SVIM VRSTAMA FIKUSA koje imam...a imam ih josh nekoliko vrsta ali nisu otvorene teme za to pa necu da davim


Prije nego se odjavim samo da ti kazem...ako tema nije otvorena, otvori je ti, nije to zabranjeno...cak je i pozeljno....Wink ... znanja i iskustava nikad dosta.


-------------


Objavio: voki
Datum objave: 06 Studeni 2007 u 15:33
Korenov sistem se bolje razvija u tami nego na svetlosti, direktni sunčevi zraci čak i sprečavaju pojavljivanje korenčića kod nekih biljaka ili usporavaju njegovo razviće. Zbog toga se preporučuje da se grančice za ožiljavanje stavljaju u neprovidne posude ili ako je u prozirnoj, dovoljno je oko nje oblepiti neki papir.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 08 Studeni 2007 u 19:53
ja sam danas ukrala pelcer sarenolisnog bendže
moram ga prebaciti u neku tamnu posudu

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: sanja30
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 17:27
da sam barem jučer ovo čitala...ja imam neki mini-fikus, koji je kao mini-drvo, s tim da su mu grane debele i isprepletene...svi tvrde da je to bonsai fikus? ja sumnjam

imao je dvije grančice koje su otišle skroz u zrak,pa sam ih jučer odrezala i stavila u prozirnu teglicu s vodom.

jutros sam primjetila da su obje grančice pustile svaka po dva korijena, sičušna.... dal da odmah danas presadim u zemlju ili... Confused

oprostite, ako mrcvarim




Objavio: ines
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 15:55
Možeš slobodno. Ja sam samo odrezala granu i piknula je u zemlju i primio se. Preskočila sam onaj dio sa vodom i teglicamaEmbarrassed


Objavio: sanja30
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 16:05
hvala,ines Smile


Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 21:13
Sanja, reznice su ti se ozilile tokom samo jednog (nepunog) dana?

-------------
Aglaja


Objavio: sanja30
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 21:17
da, u tome je problem i to me brine Unhappy

stavila sam u prozirnu bočicu (staklenu) u prozor. sad od toga sigurno neće ništa biti..

nisu pustile sad ne znam kakvo korijenje, već svaka po dva malena al to je to

sad ću popikati kao što mi je cura  rekla, al ne znam...


Objavio: sanja30
Datum objave: 06 Travanj 2008 u 17:37
prebacila sam u zemlju jučer...ali danas mi to ne izgleda dobro, jedna je malo požutila, ova druga se bolje drži...

stavila sam ih blizu prozora...možda prežive


Objavio: Naca
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 17:36

Sanja reznice idu u tamnu posudu i kad se pojave bele tackice sadi se u zemlju, a desava se da otpadne neki listic dok se ne ucvrsti i neverovatno je da poceo da pokazuje znake korenja za jedan dan .



Objavio: sanja30
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 19:20
pa kad vam kažem Unhappy

pojavile su se... pa ne bi lagala...već je posađeno... moj je fikus onaj neki minijaturni , izgleda kao bonsai, ali mislim da nije.

javit ću vam kroz par dana kako i dali se primilo..i meni je to bilo čudno...al kad je pustilo sitne bijele , šta da radim.




Objavio: kika
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 20:04
Sanja, nije baš previše vjerojatno da su ti reznice za jedan dan pustile korjenčiće. Vjerojatno te prevarili končići grančice koji se ponekad malo odvoje. Inače Benjamin pušta žilice po dijelu stabljike koja je uronjena u vodu, a ne na samom završetku reznice.


Objavio: sanja30
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 20:14
sad je gotovo 

ali ako se primi, ja ću Heart


Objavio: ines
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 21:43
Ma primit će se, samo pozitivno razmišljaj. I daj ga makni od prozora ako je prejako sunce. Neka bude na svjetlom mjestu, ali ne na izravnom suncu


Objavio: sanja30
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 23:06
nije direkt na suncu, blizu prozora je,al ga zaklanja jedna veča biljka,tako da je taman zaštičeno ,ima dosta svjetla




Objavio: ines
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 17:36
Onda samo održavaj zemlju vlažnom i prati situaciju. Čim počne puštati mlade listiće (kroz cca 1 mjesec) znaš da si uspjela


Objavio: maya
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 19:36
Ja kada razmnozavam benjamina uzmem dvije grancice koje upletem i tako ih stavljam u plasticne case od jogurta i drzim na tamnijem mjestu. Mnogo dobro izgleda kada su grancice u dvije nijanse(sareni i zeleni ili tamno zeleni-svijetlo zeleni).smile127

-------------
Nije isto zivjeti i biti ziv!


Objavio: domingo
Datum objave: 17 Prosinac 2008 u 10:05
A u kojem mjesecu radite reznice benđija?
prosinac ili lipanj ili je svejedno


Objavio: pčelica7
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 08:50
joj, tek sada vidim ovo pa ću s vama podjeliti svoje iskustvo s benjaminom...bilo je to prije 3-4god, moji susjedi su imali prekrasno, veliko stablo benjamina i svaki dan prolazeći razmišljala sam kako bi i ja htjela takvoga...po danu mi bilo nezgodno otkinuti pelcer da me netko ne vidi i onda jednom kasno sam se vraćala doma otkinem ja ništa manje nego tri grančice oko 10ak cm i kako je bilo kasno stavila sam ih u vodu,nekoliko dana kasnije u zemlju (ne sjećam se više jel su imali korjenčić) primio mi se samo jedan i baš je lip, eto jučer sam odrezala jednu grančicu i odmah s njom u zemlju, možda bi ipak tribala prvo u vodu, a?

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Tija
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 08:57
meni s vodom nikad nije uspijelo, uvijek mi je istrunulo, a u zemlju dok sam stavila i još stavila povrh prozirnu vrečicu ,samo treba strpljenja mjesec- dva.

-------------


Objavio: pčelica7
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 09:07
znam da za njih stvarno triba strpljenja...danas kad dođem s posla oblačim ga u vrećicu kao i hibiskus pa nek tjera.

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 09:30
meni bez problema reznice puste žile u vodi,uvijek ih stavim u čašu od jogurta,čak i narastu koji cm.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Tija
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 09:34
Velim da meni nije uspijelo sa vodom, svako ima drugačiji način, probaš ide ide neide neide i nađeš si najidealniji.

-------------


Objavio: pčelica7
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 09:39
curke, možda mi se oni put primio jer sam ga kradom upelcala?

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Tija
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 11:44
pa vele da ukradeno bolje raste i cvjeta ( to ne znači da idemo krasti po vrtnim centrima smile157)

-------------



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk