Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Japanska mirta - Cuphea

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Egzotično grmlje i drveće
Opis foruma: Egzotično grmlje i drveće koje može preživjeti u našim klimatskim zonama
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=196
Datum ispisa: 01 Listopad 2024 u 23:51
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Japanska mirta - Cuphea
Objavio: andrea01
Tema: Japanska mirta - Cuphea
Datum objave: 05 Lipanj 2007 u 17:42
Budući sam si ovu biljku nabavila na Flori, da li mi netko može nešto više o njoj reći!!!Ne stižem da provodim baš puno vremena uz komp, pa ako netko zna puno bi mi pomoglo!!!



Odgovori:
Objavio: Donata
Datum objave: 05 Lipanj 2007 u 23:03
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Budući sam si ovu biljku nabavila na Flori, da li mi netko može nešto više o njoj reći!!!
Ne stižem da provodim baš puno vremena uz komp, pa ako netko zna puno bi mi pomoglo!!!


Cuphea ignea ,biljka je jarko crvenih cjevastih cvjetova, obično se uzgaja iz sjemena...Možemo je držati i izvan prostorije , na suncu.
Ako želimo držati biljku preko zime, treba je držati na svježem mjestu i vrlo malo zalijevati..Matične biljke ne cvatu tako dobro kao nove biljke.

Svijetlo: Dobro  osvijetljeno sunčano mjesto , svjež zrak pogoduje biljci

Temperatura: umjereno +10 do 16 C noću, svježe zimi ali uz zaštitu  od 
                       mraza..

Vlaga: održavati stalnu vlažnost

Vapnenasti kompost za lončanice...

U veljači-ožujku se mogu zakorijeniti iz reznica...Zasaditi po nekoliko u lonac....



Objavio: andrea01
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 11:13



Objavio: andrea01
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 11:14
Drugi put će biti slikica malo manja!!!
Ukrasila sam je ljetnim phloxom!!! Odlučila sam je ponovo uslikati jer sve se super vidi, ćak i biljke pored patuljka!!! Wink


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Rujan 2007 u 20:59
Uh, kako se moja mirta razgranala, baš ću ubaciti sliku da vidite!!!


Objavio: andrea01
Datum objave: 02 Rujan 2007 u 14:50
Evo je, samo mi se nešto onaj lijepi svijetlo ljubičasti phlox bori za život!




Objavio: shasha
Datum objave: 02 Rujan 2007 u 20:35
krasna je,Stara phlox je niski? Ako je samo ga stisni u zemlju sve do zelenog djelaWink


Objavio: kika
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 20:17
Ja sam svoju mirtu držala pored tegle sa Cliviom. Ne znam kako (ne sjećam se da li sam upiknula grančicu), ali pored moje Clivije u proljeće se pojavila japanska mirta. Možda se sama posijala? Imate li ideju?


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 20:56
Nisam sigurna kako ti je to uspjelo, ali čula sam da se vrlo jednostavno pelca reznicama, ali baš naše jake zime nije preživjela. Tako mi je odgovorila osoba koja ju je probala da prezimi vani!!! Zato sam ja na 100 muka, kud s njom, budući doma nemam adekvantan prostor!!! Cry


Objavio: Donata
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 21:01
A možda bude blaga zima!!!!a onih par dana hladnih pokriješ je vrečom...


Objavio: kika
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 21:48
 Kaj se reznice tiće ne bih baš rekla da sam je upiknula pored Clivije. Prije bih to učinila u teglu pored Cuphee. Doduše, u pomanjkanju prostora, kod mene je sve moguće. Ove zime ću malo obratiti pažnju na njeno sjeme pa možda otkrijem da se lagano razmnožava sjemenom.
Ja svoju mirtu zimi stavljam u hladni hodnik pored prozora. Zalijem je tek toliko da mogu reći da tokom zime dobije par kapi vode. 50% lišća joj požuti i otpadne, ali se u proljeće ponovo razlista.
I da ne zaboravim, dobro podnosi proljetno orezivanje.


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 22:02
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

 
I da ne zaboravim, dobro podnosi proljetno orezivanje.

Da, baš je to mojoj potrebno, samo da dočeka proljeće... Wink


Objavio: jelsa
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 18:13
Andrea molio bi te da slikaš "japansku mirtu" u totalu /cvijet sa grančicom/
jer ne mogu definirati o čemu se radi ,pogotovo pod ovim nazivom.


Objavio: kika
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 18:54
Jelsa, ja ću malo zamjeniti Andreu i postaviti sliku Cuphee hyssopifolie. Jako su sitni cvjetići pa mi je malo bilo teže zumirati, a i pomalo se vani i mrači.
 
Ovo ti je i link o njoj:
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Lythraceae/Cuphea_hyssopifolia.html - http://www.desert-tropicals.com/Plants/Lythraceae/Cuphea_hyssopifolia.html


Objavio: Hele
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 19:42


Ja imam 2 mlade mirtice ali ih planiram ostavit vani da prezime (prodavač mi je rekao da bi trebale preživit) ali tek smišljam najbolju zaštitu. Naravno, savjeti su dobrodošli.


Objavio: kika
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 19:46
Hale, da li si pročitala ovaj link koji sam gore postavila? Ne znam gdje živiš, ali tamo piše da joj je min. temp. -2, a na drugom linku piše USDA zona 10-11.


Objavio: Hele
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 19:56

Da ali mi se čini, bar mislim, da je to temp tla pa mislim zaštitit i korjenje (vidila sam nešto nalik tapetiću u Bauhausu) i nadzemni dio biljke i nadat se najboljem , a ako ne uspije - iduče godine ću zasadit nešto drugo. Nemam mjesta za sve biljčice pa samo anđeoske trublje idu indoors, a lavandi, ružmarinu i mirti - što Bog da.
        Inače, u Zagrebu sam.


Objavio: jelsa
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 20:05
Jasno mi je o kojoj biljci riječ.Bunio me naziv japanska mirta i udaljena slika.Podsječala me na Anisodonteu zato i nisam odmah reagirao.Ovdje je stvarno riječ o Cuphei.Može se saditi na otvorenom samo ju je potrebno u kasnu jesen orezati i prekriti malčem.Lako se razmnožava reznicama.Puno lakše proljetnim,zelenim,nego jesenskim drvenastim reznicama.


Objavio: kika
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 20:11
Jelsa, kod nas nije čudno kad ponekad zimi temp. padne na -20. Misliš li da bi tu temp. preživjela unatoč zaštiti?


Objavio: Hele
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 21:20

Jelsa, na koliko obrezivanja misliš pogotovo vezano na onu da je u jesen bolje manje rezat jer ako se dio smrzne uvijek se može dodatno u prolječe. Inače, baš sam mislila uzet reznicu ali sam se nakon tvog posta pokolebala. Sad razmišljam da ih ipak izvadim i uvalim u hodnik (barem 1 ).
                            Novi podaci - ako se i smrzne do tla u prolječe obično opet protjera, pogotovo ako je bila pokrivena malčem.


Objavio: jelsa
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 14:54
Hele ,zašto ne pokušati i jesenskim reznicama.To što je proljetno-ljetnim lakše ne znači da je jesenskim reznicama teško.
Kika,ispod malča stvara se mikroklima,kod ovako niskih temperatura možeš se podpomoći bijelom tkaninom/agril ili lutrasil/koja propušta vlagu i zrak a u dvostrukom sloju podiže temperaturu od okoliša za 8C.
Bilo bi bolje u kasnu jesen prije minusa orezati na 7-10 cm i napraviti zaštitu kao gore navedeno.Ima više šanse da preživi nego neorezana.


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Prosinac 2007 u 22:37
Ja sam imao par lani vani posaditih i sve su mi uginule!!! jadne su se

Ali nabavio sam nove!!!


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Prosinac 2007 u 22:40
a mislim da ce biti i pelcera viska ove godine


Objavio: andrea01
Datum objave: 16 Veljača 2008 u 16:11
Ja svoju nisam obrezala do 7-10 cm, već malo kraće. Lijepo se držala u podrumu, potjerala u prosincu mlade listiće, ali sam vidjela da su pak ti listići uveli. Sad tjeraju novi, pa  se nadam da će ipak dočekati proljeće!!! Wink

Evo par sličica!!!
Mladi listići iz korijena

Mladi, ali i uveli pupoljci

Najljepši listići

Izgled iz zračne perspektive


Kaj mislite jeli će uspjeti dočekati proljeće? Cry


Objavio: kika
Datum objave: 16 Veljača 2008 u 17:02
Hoće sigurno, samo je stavi na jako svjetlo mjesto.


Objavio: Hele
Datum objave: 16 Veljača 2008 u 18:59
 Od moje 2 nije ostalo ništa . Sasušile se ispod najlona. Piši propalo. smile43

-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: andrea01
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 21:34
Moja mirta ima sve veće listiće, iako baš i nije na svjetlom mjestu kako bi trebala biti!!! Ali, bitno je da mi opstane!!! Wink


Objavio: tropi
Datum objave: 03 Lipanj 2008 u 21:52
Jel znate da da cufea nije u rodu s mirtama i da uopće ne potjeće iz Japana ,nego Meksika-al se prodavači svega smisleConfused


Objavio: andrea01
Datum objave: 15 Lipanj 2008 u 22:35
Tropi, a jeli ova biljka cuphea ili mirta?


Objavio: tropi
Datum objave: 15 Lipanj 2008 u 22:45
Cuphea hyssopifolia -spada u porodicu Lytraceae i nema nikakve veze s mirtama-porodica Myrtaceae osim što su im dali taj naziv u nedostatku drugog ...
.....nema veze ni s Japanom ,Kinom ni azijom jer je rasprostranjena u prirodnom staništu u Središnjoj Americi --Mexico,Guatemala....

Niti je japanska niti je mirta


Objavio: andrea01
Datum objave: 15 Lipanj 2008 u 23:04
Baš me razveselilo kaj je moja prošlogodišnja mirta prezimila. Izgleda da joj je bilo pretoplo temp između 15-18 stupnjeva, a i malo svjetlosti prirodne, u mom podrumu pa je rano potjerala mlade listiće. Neke grane su se osušile skroz, pa sam ih podrezala i ona je nastavila rasti.
Kad je došlo vrijeme iznošenju biljaka van, ja sam je zez jer je ostala odmah na direktnom svjetlu, pa je zadobila opekline po listićima.
Ali, uspjele smo i to prebroditi i dalje je moja cuphea nastavila rasti i sad izbacuje cvijetiće što me najviše nakon ove zimske torture razveselilo!!! smile213


Objavio: minimode
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 12:07
ovo je moja cuphea, napokon joj znam ime!
dekorativna i jednostavna, ne znam zapravo da li da je posadim vanka ili ne zato ću je ostaviti u tegli u nekoj hladnijoj prostoriji preko zime


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: Mira K
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 23:37
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

ovo je moja cuphea, napokon joj znam ime!
dekorativna i jednostavna, ne znam zapravo da li da je posadim vanka ili ne zato ću je ostaviti u tegli u nekoj hladnijoj prostoriji preko zime
 
 
Jao kako sam vesela! Ja sam je isto kupila u Bauhausu i to vrlo oštećenu za čak 10,00kn!!! Nadam se da će se oporaviti!!!! što da joj radim? Kako da je mazim?


Objavio: minimode
Datum objave: 28 Ožujak 2010 u 10:53
hej Mira
potrebno joj je dosta vlage i sunca (moje iskustvo), ništa posebno od ostalih uvjeta već navedenih....
moja je propala dolaskom hladnijih jesenskih dana...
 


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: Mira K
Datum objave: 31 Ožujak 2010 u 23:31
baš mi je drago da si se javila!


Objavio: Mira K
Datum objave: 31 Ožujak 2010 u 23:32
Minimode, hvala na savjetu!


Objavio: Mira K
Datum objave: 30 Rujan 2010 u 00:59
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

hej Mira
potrebno joj je dosta vlage i sunca (moje iskustvo), ništa posebno od ostalih uvjeta već navedenih....
moja je propala dolaskom hladnijih jesenskih dana...
 
Draga, evo i mene sa tužnom vjesti: i moja je izgleda propala:((( Bila je u pitaru i zamisli, pao mi je pitar sa balkona.. Presadila sam je sada i ne drži mi se baš... Lišće joj je malo požutelo i tako... nije baš nekakva... Znači li to da je uginula ili bi mogla krenuti?


Objavio: anči39
Datum objave: 09 Travanj 2011 u 21:41
Ja sam ju danas kupla misleči je posaditi vani u vrt.
Kad ono čitam nije za vrt nego za teglu,moram joj smisliti mjesto .
Prodavač  mi je rekao da je to jasmin Embarrassed ,nije imao pojma što prodaje .


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Mira K
Datum objave: 12 Travanj 2011 u 11:07
Neću je više nabavljati, žao mi je ali nemam sreće sa njom Confused

-------------
Rijeka



Objavio: Mira K
Datum objave: 29 Lipanj 2012 u 10:28
Imam Cuphea ignea - cigaretnu fuksiju.
 
Nadam se da će mi ova Cuphea ostati živa, za sada se dobro drži.
 
 


-------------
Rijeka




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk