Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Himenocallis festalis

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2760
Datum ispisa: 27 Kolovoz 2024 u 14:31
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Himenocallis festalis
Objavio: kat.rea
Tema: Himenocallis festalis
Datum objave: 09 Veljača 2009 u 19:41
Kupila sam lukovicu himenokalisa i sada sam u dilemi, saditi u teglu Shocked ili čekati prolječe pa u vrt. Malo joj se već vidi pupoljak (cvijeta ili lista) pa se bojim da ne propadne. Zna li netko nešto o toj biljci? http://www.pticica.com/slike/slike-010/588705">



Odgovori:
Objavio: hana
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 15:28
posadi ga u teglu,sigurnije je.Budem pogledala sutra u enciklopediju pa ti javim detaljnije.Šteta da ti ga nekaj pojede u vrtu


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 15:55
I ja sam kupila tu lukovicu, normalno da nema nikakvog poštenog opisa, a kamoli bilo kaj na hrvatskom na pakiranju. Sve mi se čini da je ovo dosta slično galtoniji po uzgoju, da nema šanse da prezimi vani. Ja bum ipak čekala i sadila van, osim ako ne propupa kao i tebi, onda ide u tegluSmile


Objavio: bergenia
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 22:11
Ja sam tu istu lukovicu kupila lanjske godine ali mi nije procvjetala. baš me zanima da li će me ugodno iznenaditi ove godine?!


Objavio: kat.rea
Datum objave: 22 Veljača 2009 u 19:16
Ja sam svoju posadila u teglu, ali kao što veli SilveK, s obzirom da nema poštenog opisa, opet sam u dilemi, ostaviti teglu u hladnoj prostoriji ili unijeti u toplo Unhappy.


Objavio: Sunburst
Datum objave: 06 Ožujak 2009 u 14:46
Ja sam je maloprije posadila u veliku teglu, ali sam na nekoliko američkih sajtova pročitala da u koliko god velikoj tegli bila, ne voli to.
 
Voli biti u zemlji i to na jakom suncu.
 
Zovu je peruanski narcis i jako miriši.
 
Još sam pročitala da iako ju posadiš na 10cm, lukovica se korijenjem svake godine povuče na dublje, pa bi je svake godine trebalo iskopati i ponovno posaditi.
 
 


Objavio: iris
Datum objave: 06 Ožujak 2009 u 15:08
na net-u sam pronašla da samo u vrtovima gdje zemlja ne zamrzava mogu ostati u vrtu

-------------


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 17:05
malo sam ovu biljku gledala na googlu i moram si zapisat ime i ako naletim na nju kupiti.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 15:16
imam ju,imamsmile199


-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: voki
Datum objave: 18 Ožujak 2009 u 11:04
Biljke iz roda Hymenocallis poreklom su iz tropskih i subtropskih predela Južne Amerike. U ovom rodu ima preko 50 vrsta lukovičastih biljaka. Cvetaju jednom godišnje, a vreme cvetanja zavisi od vrste. Naziv potiče od dve Grčke reči Hymenos – membrana i kallos – lepota, prelep.

H. Festalis je najrasprostranjenija vrsta iz ovoga roda. To je višegodišnja lukovičasta biljka, sa lukovicom do 10 cm u promeru. Lukovice su 2/3 u zemlji. Listovi su tamno zeleni, dužine do 40 cm i široki oko 7 cm. Cvetno stablo je oko 60 - 80 cm visoko, bez listova, a na njemu je najčešće 2-5 mirisnih cvetova koji u promeru imaju od 10 do 20 cm. Prašnici su narandžasti. Cveta u periodu od maja do septembra, često dva puta, a period mirovanja je u toku zime. Ovoj vrsti Himenokalisa listovi odumiru u vreme mirovanja lukovice.

USLOVI USPEVANJA
Većinom se gaji kao baštenska biljka. Traži svetlo ocedno mesto u bašti, zaštićeno od vetra i najjačih direktnih sunčevih zraka. Lukovice se sade u aprilu tako da im vrat lukovice bude iznad površine, a u jesen se lukovice vade i zimi se čuvaju na prohladnom i tamnom mestu. U predelima sa blažom klimom lukovice mogu prezimeti i u bašti uz deblji sloj malča i zaštitu od preterane vlage u toku zime. Lukovice se u martu mogu zasaditi u manje saksije i držati na temperaturi oko 20 stepeni. Optimalna temperatura u toku vegetacije 17-22 stepeni, a zimi u vreme mirovanja oko 10 stepeni. Lukovice prezimljuju u saksijama ili pokrivene tresetom. Zaliva se više od Hyppeastruma i zemlja treba da je u toku vegetacije uvek vlažna.

RAZMNOŽAVANJE
Mladim lukovicama koje se retko obrazuju. Mlade lukovice cvetaju nakon 3-4 godine. Semenom ili sečenjem lukovice na 4-6 delova.

SAVETI
Himenokalis ne cveta ako nema dovoljno svetlosti, usled nedostatka hraniva, ako je supstrat previše vlažan ili previše suv, ako je temperatura previše niska ili lukovica nije imala pravilan period mirovanja sa potrebnim temperaturama. Ako je zemljište previše vlažno listovi venu, a lukovica i donji deo listova trunu. Usled neredovnog zalivanja može doći do odbacivanja pupoljaka i cvetova.

BOLESTI I ŠTETOČINE
antraknoza – tamne pege na listovima razvijaju se u uslovima povišene vlažnosti i povišene temperature. Obolele listove ukloniti i tretirati biljku sistemičnim fungicidom. stagnospora – crvena trulež, odstraniti obolele delove lukovice i potopiti u rastvor fungicida.
Štitaste vaši, grinje.

H. caribaea (Pancratium caribaeum, Ismene caribaeum)
Poreklom je sa Antilskih ostrva. Ima okruglu, podzemnu lukovicu do 10 cm u promeru. Listovi su tamnozeleni, dugi do 90 cm, široki oko 7 cm, lancetasti, zaoštreni na vrhu i malo suženi u osnovi. Cvetovi su bele boje, mirisni, sakupljeni po 3-12 cvetova u cvasti (najčešće 3-5). Latice su uske, duge oko 7 cm, a prašnici su tamno narandžasti. Cvetno stablo je bez listova i kraće od listova, visine 50-60 cm. Prašničke niti su srasle do polovine sa membranom koja liči na latice narcisa. Cveta zimi, period mirovanja je leti bez odbacivanja listova. Gaji se od 1872. godine uglavnom kao sobna biljka, a leti se iznosi u baštu.

Ostale vrste iz roda Hymenocallis koje se najčešće uzgajaju.
H. latifolia
Višegodišnja zeljasta biljka, visine 60-90 cm, sa podzemnim lukovicama. Listovi su tamno zeleni, linearni. Cvetovi su mnogobrojni, mirisni, bele boje, trubasti, dužine oko 15 cm, sa laticama savijenim unazad. Plod je krupna, jajolika čaura.

H. littoralis
Višegodišnja, lukovičasta biljka sa podzemnom lukovicom promera do 10 cm. Visina biljke 75-90 cm, listovi dugi oko 90 cm i široki oko 6 cm. Cvetovi su slični cvetovima narcisa, beli, mirisni, sa 6 uskih i dugih, unazad savijenih latica.

H. variegatum
Lukovičasta, višegodišnja biljka visine 30-50 cm. Listovi remenovidni na kraju sa sivkastim ili beličastim delovima. Cvetovi beli, mirisni.

H. speciosa
Zimzelena lukovica koja cveta zimi, visina biljke do 45 cm. 5-10 belih ili zeleno belih, mirisnih cvetova promera i do 30 cm.

H. x macrostephana
Zimzelena lukovičasta biljka, cveta u proleće ili leti. Cvetovi mirisni, u promeru 15-20 cm, bele, krem ili žuto-zelene boje.

H. narcissiflora, syn. H. Calathina
Cveta u proleće ili leti. Cvetovi beli, sakupljeni u cvasti 2-5. Visina biljke do 60 cm. Listovi venu u toku zime. Zimi za perioda mirovanja temperatura oko 10 cm. Nakon cvetanja lukovicu izneti na otvoreno mesto do jeseni.



-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 18 Ožujak 2009 u 12:02
Hvala Voki na svemu napisanome,posadila ju jesam ali nisam još ništa tražila o njoj al zato si ti tu da pomogneš.Mislim da neću imat problema s njom,njega je slična amarilisu a ako cvijeta 2 puta godišnje meni još draže što ju imam makar čekala i koju godinu ako mi je lukovica još premlada.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: kat.rea
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 22:18
Hvala Voki! Znači, za razliku od amarilisa, zalijevati odmah, a ne tek kada potjera cvijet.


Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 18:50
Ja sam danas svoje lukovice posadila privremeno u teglu, kasnije će ići van...baš mi je fora, kupila sam 2 pakiranja, jedno s nazivom Hymenocallis festalis, drugo s nazivom Ismene festalis - i sad sam skužila da je to zapravo jedna ta ista biljka (a bile su mi biljke na slikama pakiranja nekako sličneLOL)


Objavio: voki
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 15:55
Ja danas sadim lukovicu ove cvećke.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 04 Lipanj 2009 u 10:09
je li kome procvao?Moj super napreduje,2 mladice su izrasle uz mamu ali od cvijeta nema ništa.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: SilveK
Datum objave: 04 Lipanj 2009 u 23:13
smile42 moja sporo napreduje, sad sam pročitala i zašto - jer je još u tegli. Sutra ju selim na vrt.


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 17 Rujan 2009 u 09:24
Silvek je li tvoj cvao? Moj nije,samo je tjerao mlade!

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: SilveK
Datum objave: 17 Rujan 2009 u 10:26
Od 3 komada jedna je cvala, a posadila sam ih ispred kuće, na južnu stranu.
 
Evo slike cvijeta u cvatu - obratite pažnju kako dugi tučak ima, to je zato da se spriječi oplodnja s vlastitih prašnika Wink






Objavio: minimode
Datum objave: 17 Rujan 2009 u 12:01
....do nedavno nisam znala kako se zove.....evo moj od ovog ljeta


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: Lora
Datum objave: 17 Rujan 2009 u 23:11
ako želite više podataka o toj biljci tražite pod ISMENE FESTALIS.......Wink

-------------

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 18 Rujan 2009 u 10:19
Silvek i Minimode prekrasni su vam

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: shasha
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 20:36
Voki,kaj ti ovo znači?Ne razumijem ovo"obrazuju"
RAZMNOŽAVANJE
Mladim lukovicama koje se retko obrazuju
Da,moja nije cvala isto jer je u tegli bila.Sad rujem po raznim teglema i nađem je,sa hrpom mladih lukovica oko nje.Budem je onda u vrt posadila,možda procvate kad je već bila zaboravljena.


Objavio: voki
Datum objave: 22 Ožujak 2010 u 15:14
retko stvara mlade lukovice.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: alisa
Datum objave: 22 Ožujak 2010 u 15:51
I ja sam dobila lukovicu ove predivne biljke.Ja sam je posadila u saksiju ,da ne rizikujem!


Objavio: kat.rea
Datum objave: 22 Ožujak 2010 u 20:08
Ni moj lani nije cvao, ali je stvorio više lukovica, baš sam ga gledala danas dok sam tražila amarilise. Ja sam ga lani posadila u teglu, a poslije iz tegle u vrt, ali negdje sam fulala, pa je cvijet izostao.


Objavio: shasha
Datum objave: 23 Ožujak 2010 u 22:57
Voki,i  moj je imao mladih lukovica oko one velike zato nisam bila sigurna šta to znači.


Objavio: mimar
Datum objave: 06 Lipanj 2010 u 22:34
Mozda je bastenska Wink, ali u mojoj guzvi steta da ostane neprimecen, zato je izdvojen u saksiju i cveta.



Prvi od tri pupoljka se danas otvorio


kume, ova sa 'rusticnom" pozadinom Wink je za tebe, zato sto si kum a i zato sto je lukovica sa SPENS-a Smile





-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Tija
Datum objave: 06 Lipanj 2010 u 22:39
Ko mi kriv što nisam bila na SPENS-u, sad bih i fotku dobila. Prekrasan i romantičan je.

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 07 Lipanj 2010 u 07:21
Neobičan i lep, savršeno kumo!

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: bergenia
Datum objave: 07 Lipanj 2010 u 17:22
Pa kako već! Moji tek niču.............Embarrassed


Objavio: Sunburst
Datum objave: 09 Rujan 2010 u 18:03
prekrasne bijele i ljubičaste sam vidjela ljetos u Rovinju. Posađene su u visoke žardinjere(oko 1m) i posložene oko terase hotela.


Objavio: natalija
Datum objave: 21 Veljača 2012 u 07:20
naišla sam na ovu biljku - lukovicu i normalno da sam je uzela, pročitala sam temu i čekam da još ugrije da je posadim, najvjerovatnije u teglu

što je bilo sa vašim biljkama poslije?
voki, mimar, jesu li i poslije cvjetale?


-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 21 Veljača 2012 u 09:33
Ovo sada  prvi puta vidim. Zaista je prelijepa.....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Ante3009
Datum objave: 22 Veljača 2012 u 22:37
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

naišla sam na ovu biljku - lukovicu i normalno da sam je uzela, pročitala sam temu i čekam da još ugrije da je posadim, najvjerovatnije u teglušto je bilo sa vašim biljkama poslije?voki, mimar, jesu li i poslije cvjetale?





Interspar?    

-------------
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom


Objavio: natalija
Datum objave: 23 Veljača 2012 u 04:02
Wink
jesi li ga i ti uzeo?


-------------


Objavio: Ante3009
Datum objave: 23 Veljača 2012 u 16:31
A nego što

-------------
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom


Objavio: milica7
Datum objave: 23 Ožujak 2012 u 12:01
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/38499.aspx">

Nisam našla temu o ovoj biljci a ako negdje ima , molim da maknete.

Posadila sam lukovicu u posudu i sada čekam što će dalje biti.
Da li netko zna nešto više o ovoj biljci iz vlastitog  iskustva?


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: milica7
Datum objave: 23 Ožujak 2012 u 12:21
Kupila sam jednu lukovicu i posadila u posudu. Još ništa ne raste. Prelijepa je ova biljka.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: lana2
Datum objave: 23 Ožujak 2012 u 12:33
Ismene je još poznata pod nazivom peruvijski narcis.
Pod hymenocallis spadaju još navedena ismene, elisena i leptochiton.
Evo linka
http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Hymenocallis - http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Hymenocallis
http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/IsmeneHybrids - http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/IsmeneHybrids



Objavio: flover
Datum objave: 18 Travanj 2012 u 08:33
evo i ja sam se počastila ovim prekrasnim cvijetom,trebalo je vremena da se pojave lističi,ali krenulo je....moram slikati da vidite kako je potjerala.......

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: gospina trava
Datum objave: 18 Travanj 2012 u 08:43
ja sam je zaboravila posaditi. Evo danas ću posaditi valjda ne bude kasno.

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: flover
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 14:02
molim veliku pomoć,posadila sam ovaj predivan cvijet,već mi je krenula stapka sa pupovima,i moj zločesti psič ga je prekrenuo i slomio stapku,što  sada da napravim???CryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryznam da od cvijeta ništa,ali šta sada sa listovima,tj. sa lukovicom,dali da ju ostavim u zemlji ili da odrežem sve i lukovicu spremim.....toliko sam ljuta što su klinci pustili psića ,ali sad je gotovo....strašno sam žalosnaCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCry 

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: mimar
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 13:01
Ostavi lukovicu u zemlji da nakupi energiju za sledeću sezonu, tek na jesen je izvadi i ostavi na prohladno.

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 29 Svibanj 2012 u 12:10
 prekrasan i zanimljiv cvijet

-------------


Objavio: mimar
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 23:21
Ove godime cak 6 cvetova


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: milica7
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 17:15
Procvjetao na jednoj stapci ima 5 cvjetova, zapravo 4 procvjetana a još jedan u pripremi....





-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: milica7
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 17:17
Pored glavne biljke izrasla još jedna i stvara se pup...




-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: milica7
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 17:25
Iz nove biljke izrasla stapka i procvjetala 2 cvijeta.....


http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/45233.aspx">


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 07:57
prekrasni su vam, nisam primjetila nikakav znak pupova kod svoga... morati ću bolje obratiti pažnju

-------------


Objavio: flover
Datum objave: 03 Listopad 2012 u 21:00
trebam savjet u vezi spremanja lukovice od ovog prekrasnog cvijeta,kad se zapravo lukovica vadi iz zemlje i sprema?

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: mimar
Datum objave: 03 Listopad 2012 u 21:30
mozes je izvaditi i ostaviti da se listovi osuse, kao kod amarilisa, zatim na hladno i tamno

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Glikica
Datum objave: 04 Listopad 2012 u 20:13
Ovu biljku si želim, jako !!! Kad je u prodaji, valjda ovih dana. Jel netko vidio negdje ? Možda u nekim trgovačkim centrima ?

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: natalija
Datum objave: 06 Listopad 2012 u 13:02
glikice ja sam je uzela proljetos, u intersparu sam našla lukovice
mislim da se sada ne prodaju, bar ne kao lukovice jer im nije sezona sadnje


-------------


Objavio: Glikica
Datum objave: 06 Listopad 2012 u 18:43
Tako znači, zahvaljujem Natalija.

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Mira K
Datum objave: 13 Ožujak 2013 u 00:27
Prekrasan je!
Ova fotka mi je posebno lijepa, mimar Thumbs%20Up
 


-------------
Rijeka



Objavio: voki
Datum objave: 10 Svibanj 2013 u 12:25
http://s169.photobucket.com/user/cvijet-info/media/VOKI%201/IMG_8052-1_zps9553c7fa.jpg.html" rel="nofollow">
Danas sam primetio pupoljak na hymenocallisu.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 20 Svibanj 2013 u 08:43
http://s169.photobucket.com/user/cvijet-info/media/VOKI%201/IMG_8244-1_zpse4a4add9.jpg.html" rel="nofollow">
Dva cveta su procvetala, a ima još tri pupoljka.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: natalija
Datum objave: 16 Srpanj 2013 u 12:52
moje lanjske lukovice nisu cvjetale lani, a nema naznake da će ove godine
ali, nedavno sam naletila na jedno pakiranje na akciji, posadila i njih i one cvjetaju... krasni cvjetovi


-------------


Objavio: dadinica
Datum objave: 16 Srpanj 2013 u 22:22
I moje procvale....




-------------
Pozdravi iz Baranje!


Objavio: milica7
Datum objave: 16 Srpanj 2013 u 22:27
Kod moje je već prošlo cvjetanje. Ima još jedna biljka u istoj posudi pa možda bude još cvjetanja kao što je bilo prošle godine.....


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Lovro
Datum objave: 21 Listopad 2013 u 21:38
...ajde, molim, prosvijetlite me... imala sam je posađenu u vrtu i čekala da se lišće osuši i da je izvadim...no lišće se posušilo, čak i nestalo (jer znam približnu lokaciju)....lukovica je poveća kao kod amarilisa ili???? Zaboravila sam i ne znam što tražiti u zemlji...Embarrassed


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Lovro
Datum objave: 22 Listopad 2013 u 20:29
OK, pronašla sam je, ne baš na mjestu na kojem sam mislila da je, al u blizini!
Glavno da je "živa i zdrava"!


-------------
Varaždin, stari moj grad!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk