Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Nešpula

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Voće
Opis foruma: Sve o voćkama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1187
Datum ispisa: 03 Srpanj 2024 u 16:27
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Nešpula
Objavio: mima
Tema: Nešpula
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 19:45






Odgovori:
Objavio: iris
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 20:01
jako mi se sviđa to drvo ali iz nekog razloga koji nisam otkrila ne uspjeva ovdje kod mene...i meni i susjedi su propali...meni 2 puta :(

-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 20:30
Dali ima kakve plodove???


Objavio: Mikica
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 20:48
Pa šta je nisi donijela na kavicu,kako sada da dođem bar do jedne sadnice.Koliko ja znam to je stara autohtona voćka našega kraja.


Objavio: mima
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 21:28
U jesen ima ukuksne plodove.

Mikica, danas sam pored stabla našla masu sadnica, same se usadile.
Mi se lako nađemo, blizu smo. Ostalima šaljem poštom.


Objavio: kika
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 00:26
Shasha, rekla bih da nije to biljka koje se sjećaš iz djetinjsta osim ako nisi djetinjstvo provela u Dalmaciji. Ovo je tzv. Japanska mušmula koja uspješno raste i rodi u Dalmaciji. Ostali naši nazivi su joj Nespola, Nešpola...Imam je i ja tu kod nas u kontinentalnom dijelu, uspjela sam je nekako sačuvati od smrzavanja, ali nije nikad rodila. Mislim da ona cvate zimi i ne znam kako bi se kod nas mogao zadržati i oprašiti njen cvijet.


Objavio: frida
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 23:51
 plodovi su zreli ljeti, a ne u jesen....
 okrugli, žutonarančasti, veličine većeg oraha, s velikom košticom u sredini koja je izuzetno sjajna kad je izvadiš i nalikuje na veliku drvenu perlu...
  kažu i da je bogata vitaminima...
stavit cu sliku plodova ove godine...valjda cu se sjetiti...


-------------


Objavio: voki
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 08:01
Ja imam nekoliko malih biljčica iz semena koje sam posijao ove godine. Zna li neko gde da ih držim preko zime, pošto su biljke jako male?

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: manči
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 14:54
...ja sam u Dalmaciji, ne znam za kontinent....mi ih odmah stavljamo u zemlju.....


Objavio: kika
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 16:50
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Ja imam nekoliko malih biljčica iz semena koje sam posijao ove godine. Zna li neko gde da ih držim preko zime, pošto su biljke jako male?
 Svakako u kući, na hladnom.


Objavio: voki
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 17:03
Hvala na odgovoru, tako sam i mislio da ostavim biljčice negde na hladnije mesto, ali gde ne smrzava.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 21:29
manči s obzirom da smo iste klime vjerovatno više znaš,moja nešpola je nečim zaražena .Krasno cvate a kad se zametnu plodovi kad narastu do veličine lješnjaka napadne ih nekakva crna koprena,čak i listovi dobiju te pjege i na kraju plodovi nemogu narasti Cry da li možda znaš šta joj se događa i imaš li možda kakav ljek smile173 jer bih ju htjela spasiti .Sutra ću je slikati pa da ju vidiš kakva je da li moram možda štogod odrezati.Hvala


Objavio: OTOK
Datum objave: 31 Siječanj 2009 u 17:39

loquats

Ovako izgleda plod nešpule, naravno nema ga sada nego ljeti. Kod nas ima puno nešpula, ali je raširena neka bolest - na plodu se pojave crne mrlje, zahvate veliki dio ploda.
 
Da li netko zna o čemu se radi i kako se boriti protiv toga?


Objavio: Lantana
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 11:13
Otok, tu kod susjeda je bila jedna velika i stalno joj se to događalo, baš mi je nekako omrznula radi toga jer je ružno za vidjeti, jednom sam nekoga pitala i rekli su mi da joj fali željeza.

-------------
život je more


Objavio: OTOK
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 11:51
Hvala, probat ću prihraniti, možda pomogne


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 20:48
evo kako cesto pratim prognozu za tlo da budem spreman zastititi biljke naletio sam na ovo http://klima.hr/agro.php?id=agro_zanimljivosti&param=1 - http://klima.hr/agro.php?id=agro_zanimljivosti&param=1



Objavio: manči
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 22:39
....plod sazrijeva u 6. mjesecu, predivan okus, meni nešto najljepše od voća, ali nema puno mesa, to je onako za malu degustaciju.....mnogi se žale na  tu crnu maču na plodovima....nažalost tretiraju je nekim kemijskim sredstvom ili ako stablo ima dovoljno sunca i zraka, da nije pokraj nekog većeg, onda ima šanse da mu plodovi budu zdraviji....
 
.....gledam  svake godine   susjedinu   nespolu...pola stabla je ispod trešnje, grane na toj strani imaju crne zakržljale plodove, tek par grana koje su na suncu i slobodne,  donesu zdrave narančaste plodove.... i to baš  meni kraj balkona...ha,haLOL  


Objavio: inaja
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 00:52
e ovo se u bosni zove mušmula


Objavio: OTOK
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 08:06
mušmula i nešpula su dvije različite biljke
 
ovo je mušmula
 
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Medlar_pomes_and_leaves.jpg">Common%20Medlar%20foliage%20and%20fruit


Objavio: Renatka
Datum objave: 31 Svibanj 2009 u 20:51
Imam u vrtu nešpulu preko 20 godina. U početku je bila krasna, plodovi svi veliki, čisti, bez mrlje, listovi gubavi. Onda smo je skoro cijelu izrezali. Ponovo je bacila mladice i 1 - 2 godine sve je bilo ok. sada je plod ponovo pun crnih mrlja, a neki plodovi ne stignu ni sazrijeti, potpuno pogubave. Ako netko zna rješenje za to ili je imao sličan slučaj, neka javi rješenje.

Što se tiće sadnje nešpule, ne treba Vam sadnica. Dovoljno je da negdje na tržnici kupite plodove i koštice bacite u vrt ili ako baš hoćete bacite u vrt. Odmah se primi. Tako je i moja nastala. Ako nadjem koji plod koji se može jesti, ja košticu bacam u vrt i uvijek imam po nekoliko sadnica. Onda im moj pametni muž isčupa jer mu smetaju. Tako Vam je najbolje dobiti stablo.


Objavio: fuksija
Datum objave: 31 Svibanj 2009 u 21:12
Sada vidim da sam bila u zabludi. Ja sam mislila da je musmula i nespula jedno te isto.

-------------
pozdrav iz Norveske


Objavio: skica
Datum objave: 30 Kolovoz 2009 u 12:25
Bokic!
Evo imam jedno pitanje..na balkonu sam u pitaru uzgojila nespulu, koja je sad visoka cca 60tak cm sa 20tak velikih zdravih listova..ovo joj je druga godina da raste kod mene i voljela bih ju presadit u vocnjak na selu..Zna li tko kad je pravo vrijeme za to? Ja smatram da je to jesen, ali nisam bas 100% sigurna...:)


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Kolovoz 2009 u 12:37
Pozdrav i dobrodošla na forum smile73
Što se presađivanja tiče, neki tvrde da je bolje na jesen, neki na rano proljeće...u svakom slučaju koje god doba od ova dva odabereš, nećeš previše pogriješiti Wink


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 30 Kolovoz 2009 u 22:09
Originalno poslano od člana skica skica napisao:

Bokic!
Evo imam jedno pitanje..na balkonu sam u pitaru uzgojila nespulu, koja je sad visoka cca 60tak cm sa 20tak velikih zdravih listova..ovo joj je druga godina da raste kod mene i voljela bih ju presadit u vocnjak na selu..Zna li tko kad je pravo vrijeme za to? Ja smatram da je to jesen, ali nisam bas 100% sigurna...:)


Budući da ti je nespola  u pitaru, možeš je presaditi kadgod.
Ipak pričekaj jesen i kišu pogotovo ako tamo na selu nemaš mogućnost zalijevanja nakon presadnje.
Primit će se sigurno.To nije osjetljiva biljka samo , nažalost, oboli od te neke gljivične bolesti kad joj posmeđe listovi i kasnije plodovi.


Objavio: greenfun
Datum objave: 03 Rujan 2009 u 13:13
alo društvo,jel mogu muški ovamo?od 25 sjemenki nešpule niti jedna mi nije isklijala a jesen na vratima..di ima tih sadnica?


Objavio: skica
Datum objave: 04 Rujan 2009 u 16:00
Greenfun, naravno da mogu :)
Pa ako mi isklija koja i ove godine, mogu ti je dat..prošli put, kad san stavila košpicu u zemlju, bilo je plodonosno..sad chu vidit!
 
Hvala na savjetu za presađivanje..mislim da ću je odnit na selo ovih dana, jer ako nastavi rast na balkonu, neznan kako ću je transportirat autom do tamo. Presadit je mislim u 11 mj, jer mi se tad čini nekako naj naj..


Objavio: SilveK
Datum objave: 05 Rujan 2009 u 22:33
Skica, preporučila bi ti ju presaditi prije, da se još malo ukorijeni i privikne na nove uvjete, 11 mjesec mi se čini prekasno da se stigne prilagoditi prije zime.


Objavio: skica
Datum objave: 07 Rujan 2009 u 00:10
SilveK, hvala..
..al zvala sam didu i pitala ga šta da radim..i on mi je preporučia presađivanje u 11 ili 1 mj. Valjda on zna malo bolje od mene, obzirom da cili život sadi :)


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 10 Rujan 2009 u 20:24
Imala sam ogromnu nespolu koju smo posjekli jer je nikako nismo mogli spašavati od bolesti.
Sad imam ovu za koju tvrde da ne oboljeva.Ove godine ću vjerojatno imati prve plodove pa ću se uvjeriti:



Objavio: skica
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 00:34
Fermina-Daza, nešpulica ti je preslatka..koliko joj je trebalo da naraste ovolika?


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 14:59
Originalno poslano od člana skica skica napisao:

Fermina-Daza, nešpulica ti je preslatka..koliko joj je trebalo da naraste ovolika?

2-3 godine, s tim da ju je moja koza Maja nekoliko puta skratila pa sam je morala ograditi žicom.


Objavio: greenfun
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 21:44
 ko o čemu,ja o nešpuli i tako mi je jedan nonić rekao:ima u dvorištu skladišta puljanke jena staaara nešpula..kad tamo desetak proklijalih sjemenki ispod predivne zdrave(neobrane)nešpule.sve sam ih naravno usvojio,lijepo udomio i sada moja dječica dižu glavu.razmišljam kako bi bilo napravit živu ogradu?                                                                        
           
 a moje doduše nestručno mišljenje glede presađivanja je da nešpula uskoro cvijeta tj bliži joj se"proljeće",pa možda bolje sad nego na jesen.
 
 ima još:susjeda moje punice diže novu kuću.na mjestu budućeg hodnika stoji šljiva a na mjestu garaže 30-ak godina stara(mlada?)nešpula.
bager+kamion+rupa u dvorištu = -1500kn+instant nešpula.ma samo sanjam


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 23:05
Vrlo teško se može uspješno presaditi tako veliko stablo.Ermm


Objavio: Mira K
Datum objave: 20 Prosinac 2009 u 01:22
Pozdrav svima!
Tema je odlična! Ja već dugo tražim sjeme, koštice ili malu sadnicu nešpule ( obožavam je) ali nikako do nje..Cry Može li mi tko poslati, ako je voljan i ima viška, biti ću vrlo sretna i zadovoljnasmile79!


Objavio: Renatka
Datum objave: 20 Prosinac 2009 u 10:54
Mira K.

Nešpula se sadi iz koštice, ali sada nije još vrijeme. Podsjeti me u 6. mjesecu pa ću ti poslati koštice. Vrlo jednostvno baciš u zemlju i rastu kao lude. Ja kada ih jeden samo koštice pobacam. Podsjeti me da ne zaboravim. OK.


Objavio: Mira K
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 01:41
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

U jesen ima ukuksne plodove.

Mikica, danas sam pored stabla našla masu sadnica, same se usadile.
Mi se lako nađemo, blizu smo. Ostalima šaljem poštom.
Ima li još koja sadnica oko stabla? Molila bih ako mi je možeš poslati? Hvala!


Objavio: Mira K
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 01:43
Originalno poslano od člana Renatka Renatka napisao:

Mira K.

Nešpula se sadi iz koštice, ali sada nije još vrijeme. Podsjeti me u 6. mjesecu pa ću ti poslati koštice. Vrlo jednostvno baciš u zemlju i rastu kao lude. Ja kada ih jeden samo koštice pobacam. Podsjeti me da ne zaboravim. OK.
 
Renatka, od tebe ću valjda dobiti sjeme, stavila am u podsjetnik da ti se javim, da te podsjetim. Valjda će mi nešto od svega uspjeti. Pozdrav!


Objavio: minimode
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 09:40
Draga Mira K vidim da ti je jako draga,ajde pošalji adresu na pp. pa ti pošaljem

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: Mira K
Datum objave: 20 Svibanj 2010 u 03:23
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

Draga Mira K vidim da ti je jako draga,ajde pošalji adresu na pp. pa ti pošaljem
Draga, nijedna se nije primilaCry  Malene su bile a ja ih odmah stavila u zemlju, ne u pitar. Greška?


Objavio: Mira K
Datum objave: 05 Lipanj 2010 u 22:50
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

Draga Mira K vidim da ti je jako draga,ajde pošalji adresu na pp. pa ti pošaljem
 
Draga, hvala za nešpole, stigle žive i zdrave!!! Valjda će se primiti!!!???


Objavio: minimode
Datum objave: 06 Lipanj 2010 u 10:39
   Wink

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: Renatka
Datum objave: 06 Lipanj 2010 u 14:49
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Pozdrav svima!
Tema je odlična! Ja već dugo tražim sjeme, koštice ili malu sadnicu nešpule ( obožavam je) ali nikako do nje..Cry Može li mi tko poslati, ako je voljan i ima viška, biti ću vrlo sretna i zadovoljnasmile79!

 
Mirka K, nisam zaboravila na tebe. Još nisu za jesti, ali čim budu ja ti pošaljem sjeme. Moje se katastrofa ove godine, ali bit će sigurno negdje u susjetstvu. Sada idem u Zgb, i vraćam se za cca 2 tjedna i nadam se da će ih do onda biti. Ne brini.


Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 15 Lipanj 2010 u 10:26
Nešpula kraj moje zgrade.Obožavam je jesti ali samo jedne godine nije bila bolesna.Kraj nje je bila još jedna  ali su je "Nasadi" srušili kad je na nju pao ogroman otpiljeni bor.
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/begonia/nespula/12230.aspx">
 


-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: renn
Datum objave: 15 Lipanj 2010 u 13:23
Mogu li i ja dobiti koju košticu nešpule?smile143


Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 15 Lipanj 2010 u 14:02
Pošalji adresu na pp.Poslaću neke klince da se popnu.

-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 16 Lipanj 2010 u 10:22
Vidi se da su bolesne i već prezrele.Isto sam ih par pojela.Na jednoj koščici je pukla smeđa kožica.Ona bi klijala.
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/begonia/nespula/12250.aspx">
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/begonia/nespula/12251.aspx">


-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: Renatka
Datum objave: 28 Lipanj 2010 u 13:14
Šalji adresu da ti pošaljem koštice.

Samo ih pobacaj po vrtu, ali pazi da ih u proljeće ne počupaš misleći da je neki korov. To se često dogadja.

Pozdrav.


Objavio: Renatka
Datum objave: 28 Lipanj 2010 u 13:16
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:

Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

Draga Mira K vidim da ti je jako draga,ajde pošalji adresu na pp. pa ti pošaljem
 
Draga, hvala za nešpole, stigle žive i zdrave!!! Valjda će se primiti!!!???


Nešto sam krivo pritisnula Mira K, šalji adresu.


Objavio: mpredoje
Datum objave: 02 Srpanj 2010 u 11:45
Kad se radi o gljivičnim bolestima nešpole, koliko sam inforamcija mogao iščupati sa vrlo ograničenih sadržaja na internetu, vrlo je vjerojatno da se radi o jednoj od ovih bolesti: Fusicladium eriobotryae, Spilocaea eriobotryae ili Spilocaea pyracanthae
Jedan dobar prikaz Fusicladiuma možete vidjeti na ovom linku koji prilažem http://forum.giardinaggio.it/parassiti-malattie/83225-malattia-frutti-nespolo.html
Međutim, na mojoj nešpuli imam simptome koji su različiti od ovih (više su točkasti i svijetlije smeđi ). Pokušati ću ih fotografirati i priložiti. Pretpostavljam da je to jedna od ovih dvaju Spilocaea gljivica.


Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 22 Studeni 2010 u 13:32
Moja nešpula u cvatu.
 


-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: seneka
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 20:25
I ja imam malu nešpulu u čaši od jogurta,čekam dok zatopli da ju posadim u vrt.Tongue


Objavio: Free
Datum objave: 23 Ožujak 2011 u 14:25

E, pa i ja imam nešpolu, misleći do sada da imam japansku mušmulu, moja je u ogromnoj tegli preko zime u zimskom vrtu, a u proljeće je sadim vani!!!! Koliko joj treba da procvate??  Moja je kod mene 5-6 godina, pa valjda 1-2 kod čovjeka od kojeg sam je kupila na Viru, jel bi je mogla ostavit zimi vani ili bolje da je ipak selim unutra ??


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: manči
Datum objave: 23 Ožujak 2011 u 14:41
....freeland,  nespola  nije   za  kontinentalne  zime   osim  ako  neces  raditi  pokus...ona  cvjeta  u  najhladnije  doba  godine, sigurno  bi snijeg  odnio  cvjetove...


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 28 Ožujak 2011 u 19:30
moja je cvala kad je navršila 5 godina i davala je divne plodove odjednom je obolila,listovi imaju hrđave pjege na kraju dobro ona cvate ali ta hrđa pređe i na plodove kojima neda da narastu i sazoru a oni koji i uspiju ne izgledaju reprezentativno....bila sam odsijekla grane jer je sve lišće blo zahvačeno i vidim da na granama se sada pojavljuju novi pupovi...bit će mi ža ako ju nebudem mogla spasiti jer ipak joj treba par godina da naraste da bi dala plodove..


Objavio: Lantana
Datum objave: 28 Ožujak 2011 u 20:09
Duda ja sam čula da u slučajevima  hrđe, nešpulu  treba prihraniti željezom. Wink 

-------------
život je more


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 28 Ožujak 2011 u 20:25
ma neznam dal je to hrđa ili nešto drugo ti flekovi su tamnosmeđe i frču listove neznam budem probala kako ti kažeš ,MM mi je donio najesen velike nešpole sa sicilije ogromne su inikle su al i kod njih tako malih od tri lista jedan je bljak...žalosna sam jer mi svi a pogotovo moja Lavanda vili ih papati


Objavio: Lantana
Datum objave: 29 Ožujak 2011 u 10:24
Moja susjeda je imala veliku i uvijek je bila nekako gubava, a s druge strane vidjela sam prekrasnih primjeraka tu u Bolu, zdrave su i dobro rode. Očito im nešto na mikrolokaciji ne odgovara. Probaj sa željzom možda uspije.

-------------
život je more


Objavio: OTOK
Datum objave: 29 Ožujak 2011 u 10:31
Kod nas su listovi zdravi, ali plod ima te crne fleke. I ja sam čula to za željezo, pa ću probati


Objavio: trava
Datum objave: 02 Svibanj 2011 u 15:04
Nešpulu napada plamenjača,treba je prskati modrom galicom,Prskati najesen ,prije cvatnje,da se ne razbole plodovi,ponoviti nakon berbe.


Objavio: Škoj
Datum objave: 14 Svibanj 2011 u 21:11
Plamenjača?
A ja posadila četiri rajčice metar od moje nešpule koja je od kad znam za sebe bolesna, i jako smo je malo puta jeli, plod je s crnim flekama, a lišće izgleda poluuvelo.. Pome sam posadila prije petnaestak dana i još mi izgledaju zdravo.
Dakle, na jesen se prska nešpula.


Objavio: pr1nc0
Datum objave: 17 Lipanj 2012 u 10:45
Ako vam se na plodovima nešpule pojavljuju crne kraste trebate ju prskati sredstvom na bazi sumpora prije i nakon cvatnje. Isto bi bilo dobro razrijediti stablo, baciti one grane koje ne dobivaju dosta sunčeve svjetlosti. Meni su već nekoliko godina nešpule bile krastave i lani sam ju prvi put prskao. Sad ima oko 80% zdravih plodova.



Objavio: NinettA
Datum objave: 08 Listopad 2014 u 00:19
Imam četiri stabla nešpule. Ona prva, uzgojena iz sjemena, je najstarija (25 g.), najveća i najljepša. Naravno nisam slikala ali hoću.. Ovo je detalj jedne od tri koje su u nizu... Da i treba ju prskati. Plodovi su slatki i sočni.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/74362.aspx" rel="nofollow">


-------------
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...


Objavio: NinettA
Datum objave: 07 Prosinac 2014 u 23:24
Ovo je naša najveća...

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75631.aspx" rel="nofollow">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75632.aspx" rel="nofollow">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75633.aspx" rel="nofollow">


-------------
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk