Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Zakorjenjivanje oleandra

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Razmnožavanje biljaka i cvijeća
Opis foruma: Savjeti kako i kada razmnožavati biljke i cvijeće
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2121
Datum ispisa: 07 Listopad 2024 u 01:53
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Zakorjenjivanje oleandra
Objavio: toni
Tema: Zakorjenjivanje oleandra
Datum objave: 27 Kolovoz 2008 u 15:28
Polako sakupljam sjemenje,oliandere sam stavio u vodu,neko grmlje povalio za razmnozavanje.Inace sad sam  pazio moji olianderi nemaju sjemenje.Prosli tjedan sam dobio duuuuugo ocekivani tamno crveni oleander. LOL

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok



Odgovori:
Objavio: trantinchica
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 22:16
vec sam vise puta probala posadit oleandar na nacin da sam na grmu otrgnula grancicu i stavila ju neko vrijeme u vodu da pusti korijen a onda posadila..i nikako da mi uspije :-( jednom mi je cak i uspjelo al sam onda pretjerala sa zalijevanjem..
molim vas savjete..


-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: manči
Datum objave: 04 Rujan 2008 u 10:34
Moje grane su za 10- tak dana pustile bijele žilice......na temi Oleandar..... druga , a ista tema .... Nickles i Donata (  ispravak  -  jer sam skroz pobrkala imena)   je objasnio kako se to radi....jednostavno  -   voda sa komadom ugljena, vršne grančice bez cvijeta i ne mijenja se voda nego dolijeva.... itd....


Objavio: toni
Datum objave: 05 Rujan 2008 u 20:23
ja sam vec bio opisao kako razmnozavam svoje oleandere,no sad sam i pojedinacno slikao da se vidi rezultat,cim obradim slike vidjet cete.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 21:36
Kako razmnozavam svoje oleandere mozete sada vidjeti u slici i opisu.Imam ih 30 komada a i mnoge sam poklonio ima ih skoro cijelo selo i dalje.
1.Najprije izaberm dobre grancice odreuem ih i stavim u vodu.U vodi stoje oko mjesec dana i onda pocnu pustati korijencice a neki i prije.Vodu mjenjam 2-3 puta tjedno ili kad se voda zamuti.Staru vodu izlijem i posudu poperem i nalijem frisku vodu.Dobro ih je staviti negdje u zaklon da nisu izlozeni suncu.
 


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 21:44
2.Ovako izgleda nakon mjesec dana.Nekad se desi kao prosle godine da mi ni jedan nije pustio kprijenje.Sada ih imam raznih boja samo mi jos rozni nisu pustili ni jedan korijencic


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 21:52
2a.isto samo malo povecano.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 22:07
3.Napunim zemlju prema potrebi,oko 3/4 posude.Zatim stavim oleandera unutra i lagano nasipavam zemlju okolo,jer je korijenje jako osjetljivo.Napunim do vrha malo pritisnem zemlju zalijem dok sva zemlja nije vlazna.Obicno odrezem flasu od coca-cole na pola i tu ih sadim.Tako ostanu do proljeca a u međuvremenu i rastu.U proljece ih presadim u vecu posudu.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 22:09
4. i to je to,nije tesko samo treba dosta strpljenja.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 22:36
6.Evo ovaj je spreman,ovako ostaje do proljeca.U zimi ga stavim na prozor gdje ima svijetla i moze rasti.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 07 Rujan 2008 u 13:07
a evo i komplet za spremit ili isprintati


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: manči
Datum objave: 07 Rujan 2008 u 14:27
Bravo , odlična foto lekcija zakorjenjivanja....Thumbs%20Up


Objavio: bergenia
Datum objave: 07 Rujan 2008 u 15:57
Hvala toni!
Baš se mučim s njima! jako su mi lijepi i pokušavam ih zakorijeniti!
Sve sam radila kao i ti, samo što nisam tako često mijenjala vodi i meni se od 10 dva ili tri pustili korjenčiće!
Mogu li probati sada sa grančicama ili je malo kasno?
Treba uzeti manje ili veće grančice?


Objavio: toni
Datum objave: 07 Rujan 2008 u 16:46
Originalno poslano od člana bergenia bergenia napisao:

Hvala toni!
Baš se mučim s njima! jako su mi lijepi i pokušavam ih zakorijeniti!
Sve sam radila kao i ti, samo što nisam tako često mijenjala vodi i meni se od 10 dva ili tri pustili korjenčiće!
Mogu li probati sada sa grančicama ili je malo kasno?
Treba uzeti manje ili veće grančice?
Nije kasno mozes ih i sada staviti u vodu.Grancice onako koje vidis da su lijepe nemoraju biti ni velike a ni jako malo vidi na mojoj slici.Stavi ih negdje da imaju svjetla i da nisu izlozeni suncu.Evo ovi moji su od prije mjesec dana i polako pustaju korijencice.Najbolje je da mijenjas cesce vodu ili dok vidis da je voda dosta mutna.Vec sam napisao prije proslu godinu nije mi pustio ni jedan korijen od njih dvadesetak i vise,a vecinom su mi pustali korijenje bar nekoliko ako ne svi.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: Branka
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 11:42
i ja ću pokušati sa njima , jer ih kod mene baš i nema previše , -
prvi zadatak pronaći odgovarajuće biljke
drugi korak , snimiti -kako ih posuditi ili ukrasti  ili tražiti u najmanju ruku
treči korak . isprobati tvoje savjete .
četvrti korak . biti strpljiva smile101


Objavio: smrcko
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 01:50
Pokušajte mjesto, gdje se trebaju pojaviti korijeni, zamotati u vatu (bar jednu biljku testirajte) . Kad pusti korijenje  posadite zajedno sa vatom, ne odvajaj te od korijena. I naravno nabavite zdrave sadnice, bolesna se teško izbori.Thumbs%20Up

A evo i nešto sa druge teme.
<> forum_posts.asp?TID=113&PN=1 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=113&PN=1

"Uvjerena sam da poznajete drvo vrbu. Za one koji ne znaju. Ako otkinete granu vrbe i piknete je u zemlju ona će rasti. A znate li zašto ? Puna je hormona rasta.  Sada čista logika. Imate reznicu  koju želite zasaditi stavite je u vodu da pusti korijenje.  U tu istu vodu stavite narezanu grančicu vrbe da pusti svoj hormon i vaša reznica će biti ubrzo spremna za sadnju. To sam slučajno otkrila kada sam si sl*gala buket za vazu pa mi je trebalo zelenja u cvijeću i stavila sam malo vrbe i šimšira.Šimšir je dobio korijen i evo ga raste mi pod prozorom."


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: manči
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 11:59
....to sa vrbom je čini se vrlo jednostavno......samo što nemamo vrba... 


Objavio: smrcko
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 18:55
Evo kopija jednog mišljenja, nije moje:
"imas ih na svakom vlaznom mjestu u sumskim/predsumskim dijelovima, sumski put, a nerijetko ih ima i uz cesto ono ako cestu prati neki kanal. tako mozes pronaci vrste S.alba, S.caprea i S.babyonica bez problema. nemoj steci naviku da trgas primjerke po parkovima i slicnim mjestima, bila to vrba ili sto drugo - oni su tamo sa jednim razlogom vise."


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: leonarda
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 15:01
ja probala sa ukrasnom vrbom......jucer stavila u vodu mojim oleandrima...pa cemo vidjeti.....Wink

-------------
The best an most beautiful things in the world cannot be seen or even touched. They must be felt with the heart. by leon@rda


Objavio: smrcko
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 03:33
Nadamo se uspjehu i velikim korjenčićima.smile113

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 07:37
smrcko baš je zgodno ovo s vrbom, a ja kupila hormon za zakorjenjivanje - imam tog praha za ukorijeniti cjeli forum - mogla bih i djecu i unuke zakorjeniti, a da manje skiću.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: smrcko
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 23:39
Baš me zanima da zalijem cvjetiće sa juhom od vrbe, što bi se desilo?Smile

Glavna aktivna tvar vrbe je fenilglikozid salicin, sadrži još derivate salicina, trjeslovine katehinskog tipa, flavonoide.
Flavoidi inhibiraju metaboličke reakcije nekih mikroorganizama( kao što su npr. Salmonella typhi, Campilobacter jejuni, Campilobacter coli, Helicobacter pylori, Shigella, Clostridium, Pseudomonas, Candida i ostali).
Možda i u slučaju zakorjenjivanja biljaka sprječavaju dejstvo mikroorganizama koji izazovu truljenje biljke, koja se zakorjenjuje.
Poznato je da u elitnim hotelima skupe bukete cvijeća održavaju duže svježim dodavanjem male doze klora( izosan,varekina, domestos) , plus hrana sprajt ili šećer. Tako tvari u vrbi možda spriječe kvarljivost vode u kojoj se zakorjenjivanje vrši. A salicin je ono što aspirin ima u vještačkom obliku
(acetylsalicylic kiselina je sintetički nadomjestak za salicin) , a vrba u prirodnom. Salicin ima protivupalna svojstva.
Tko zna, uglavnom čudo prirode.Clap


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 03 Listopad 2008 u 18:08
Danas je na HTV-u bio prilog o zakorjenjivanju biljaka. U prilogu su imali pelargonije (bršljanke) i muškatle, ali govoreno je i za druge biljke. I ovo su savjeti:
- važno je da je zdrava matična biljka
-naći na biljci pravilno razvijen izboj (pelcer)
- dan prije biljku zaliti
- sa biljke skinuti pupoljke i donje listiće, da ne crpe nepotrebno i dodatno oslabljuju biljku koja se zakorjenjuje
-ispod koljenca napraviti ravan rez ( vjerojatno iz koljenceta izlaze korijenčići)
-dezinficirati rez alkoholom
- upotrijebiti hormon za zakorjenjivanje i direktno u zemlju ( s obzirom da je pokazivao muškatlu), a oliander  može u vodu sa vrbom smile127






-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: toni
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 20:31
Mojih deset oleandera dobro napreduju,a ostali jos nisu pustili korijenje


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 20:41
Ovdje se vide dobro korijencici.Tako ostaju do proljeca,onda ih presađivam


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: sonora
Datum objave: 08 Listopad 2008 u 21:11
Shocked   toni , drvo života mi je preveliko.kako da ga "skratim" a da ga ne oštetim


Objavio: toni
Datum objave: 08 Listopad 2008 u 21:40
Originalno poslano od člana sonora sonora napisao:

Shocked   toni , drvo života mi je preveliko.kako da ga "skratim" a da ga ne oštetim
Ja sam svog jednostavno sa ostrim nozem odrezao na visini koju zelim,a odrezani dio sam posadio.Imao sam ga nekoliko godina i cvao je.To jr bio tako jaki ugodan miris da su osjetili svi susjedi.Nazalost osusio mi se.Vidio sam kod pevca da ima puno mladih,mozda kupim opet.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: sonora
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 22:27
hvala  Toni miris cvijeta je prekrasan


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 23:58
Toni a kad je najbolje vrijeme za pelcanje?


Objavio: toni
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 00:09
Originalno poslano od člana SLAVONKA SLAVONKA napisao:

Toni a kad je najbolje vrijeme za pelcanje?
Ja sam ove svoje razmnozavao potkraj ljeta.Ponekad se desi da ti ni jedna ne pusti korijenje kao meni prosle godine,treba imati malo srece i dosta strpljenja.Ponekad prođu i dva mjeseca dok pocnu pustati korijencice.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 09 Studeni 2008 u 22:01
Ovi zasigurno nece vise pustiti zilice.Od ljeta su u vodi.Evo kako izgleda voda dok se nekoliko dana ne mjenja.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: Triša
Datum objave: 09 Studeni 2008 u 22:23
E Toni, moj Toni i ja imam nekoliko takvih, ali ono što sam probala s hormonom izgleda da je uspjelo - no treba čekati.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Lantana
Datum objave: 09 Studeni 2008 u 22:52
Ja sam jednom rezala velike oleandre i stavila sam jedan štap u pitar (teglu) s nekim cvijetom da se penje po tom štapu i pustio je korjenje i lišće i to sam stavila štap naopako i listovi su rasli tako.

-------------
život je more


Objavio: kika
Datum objave: 09 Studeni 2008 u 23:35
Originalno poslano od člana toni toni napisao:

Ovi zasigurno nece vise pustiti zilice.Od ljeta su u vodi.Evo kako izgleda voda dok se nekoliko dana ne mjenja.
 
Ova voda je mutna iz drugih razloga, a ne zato jer se nije mijenjala. Nabrojit ću moguće razloge:
1. rez na reznici se prije stavljanja u vodu nije posušio
2. u vodi nema aktivnog ugljena
3. neka od reznica je počela proces truljenja i zamutila vodu
4. nisu odstranjeni svi listovi sa dijela reznice koja je uronjena u vodu (velika je mogućnost da je vodu zamutio onaj žuti list koji se nazire kako pluta u vodi vodi)
 


Objavio: toni
Datum objave: 10 Studeni 2008 u 17:34
Na godinu budem probao staviti ugljen.Od cetrdesetak grancica polovina mi je pustila zilice i vec su dosta napredni.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 10 Studeni 2008 u 17:37
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Originalno poslano od člana toni toni napisao:

Ovi zasigurno nece vise pustiti zilice.Od ljeta su u vodi.Evo kako izgleda voda dok se nekoliko dana ne mjenja.
 
Ova voda je mutna iz drugih razloga, a ne zato jer se nije mijenjala. Nabrojit ću moguće razloge:
1. rez na reznici se prije stavljanja u vodu nije posušio
2. u vodi nema aktivnog ugljena
3. neka od reznica je počela proces truljenja i zamutila vodu
4. nisu odstranjeni svi listovi sa dijela reznice koja je uronjena u vodu (velika je mogućnost da je vodu zamutio onaj žuti list koji se nazire kako pluta u vodi vodi)
 
AKTIVAN UGALJ jel je to obicni ugalj ili nesto specijalno nisam cuo za to i gdje toga ima za kupiti


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: kika
Datum objave: 10 Studeni 2008 u 19:29
Originalno poslano od člana toni toni napisao:

AKTIVAN UGALJ jel je to obicni ugalj ili nesto specijalno nisam cuo za to i gdje toga ima za kupiti
 
To je "malo dorađen" ugljen. Bolji je od običnog jer ima veću adsorpcijsku moć, iako u nedostatku ovog, može poslužiti i obični. Aktivni ugljen može se nabaviti u trgovinama specijaliziranim za akvaristiku (stavlja se u akvarij, u filtere za pročišćavanje vode), a isto tako ga ima gotovo u svim apotekama pod nazivom medicinski ugljen, samo što je u tom slučaju pakiran kao tableta ili granula.


Objavio: DANČI
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:09
toni,jel sam ja to dobro pročitala ima žuti oleander?? ja tu boju nažalost nisam nikada ni vidjelaCry


Objavio: toni
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:19
Originalno poslano od člana DANČI DANČI napisao:

toni,jel sam ja to dobro pročitala ima žuti oleander?? ja tu boju nažalost nisam nikada ni vidjelaCry
ima da i ja sam bio iznenađen dok sam ga dobio,ima i slika pod olianderi


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: DANČI
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:43
pogledala,ma prekrasan je.. Ako ikad budeš imao mladicu, sjeti me se..



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk