Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Sofora (Styphnolobium japonicum)

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Drveće
Opis foruma: Sve vezeno za drveće u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1907
Datum ispisa: 24 Srpanj 2024 u 01:49
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Sofora (Styphnolobium japonicum)
Objavio: Božikovine
Tema: Sofora (Styphnolobium japonicum)
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 23:21
Zanimaju me vaša iskustva sa uzgojem Soforoe, pogotovo u kontinentalnom dijelu.
Navodno dobro medi pa me zanima u kojem periodu cvate.




Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 09 Srpanj 2008 u 10:54
Cvijeta obično tijekom nekoliko tjedana do kraja srpnja do sredine kolovoza.

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Srpanj 2008 u 22:09
Dali netko ima koju sjemenku (ili sadnicu) viška? Treba mi za šefa!

-------------


Objavio: Esad
Datum objave: 09 Siječanj 2009 u 16:43
trazim ove sadnice i dobro placam za njih


Objavio: Božikovine
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 12:07
I mi ih tražimo no za sada nemamo nikakvog uspijeha. Zna li netko gdje ih ima, molimo da nam javi.

-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 12:42
Probam se malo raspitati pa ako bude bilo sta... javim!!

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: Božikovine
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 19:56
Toooo, admine.

-------------


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 11 Siječanj 2009 u 04:25
Dobro jutro vrijedni i poštovani dečkovi, nabavila sam sjeme sofore (Sophora davidii) ali sam sve posijala prije mjesec dana i sad je na hlađenju. Ako odgovara javim kad nikne.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Siječanj 2009 u 07:33
Dobro jutro Baka Bea. Jedva čekam da nikne i da nam to javite.

-------------


Objavio: Lantana
Datum objave: 09 Veljača 2009 u 14:56
Božikovune, da li je to ovo stablo, (ima puno mahuna -sjemenja po stablu i ima kao male trnove po granama) ili moramo čekati proljeće da prolista pa da ga onda identificamo








-------------
život je more


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 13:52
Lantana, ovako mi je teško procijeniti pošto nisam vidio odraslo drvo u živo.
Evo slike mahuna sa sjemenkama da možeš usporediti:



-------------


Objavio: Lantana
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 13:55
Sada su mahune suhe, tanke i smeđe i ne mogu usporediti, a pitanje je i da li ta sofora ima malo trnje po granama, jer ovo ima, ja se jedino sjećam da ima ovakve listove, ali sada ih nema.

-------------
život je more


Objavio: moma
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 08:13
Živim pored sofore već 40-tak godina i tek pre neki dan sam saznao da je reč o sofori. Svih ovih godina mislio sam da je reč o "običnom" bagremu bez trnja. Ovih dana cveta i izgleda fenomenalno. Poslaću slike, mislim da će biti najlepše na forumu.E, sad ono najbitnije: Semenki na "kilo", naravno tek na jesen.Tu ispred moje kuće je pre nekih 30-tak godina zasađeno na desetine stabala sofore.Ostalo je nakon izgradnje stadiona FK Smederevo još oko 10-tak stabala od kojih se par komada suše.
Molim da mi neko da savet kako da zasadim semenke sofore, pokušavao sam pre 2 godine u saksijama koje sam držao u podrumu preko zime i nisam uspeo. Ljudima koji su zainteresovani za semenke sofore mogu ih dati besplatno. U komšiluku imam prijatelje iz detinjstva, hrvatske nacionalnosti, koji imaju rođake u Hrvatskoj (Zagreb, Bjelovar) pa možda ih mogu poslati po njima.
Pozdrav, Momčilo


Objavio: moma
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 14:15
Evo slike:


Objavio: moma
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 14:16
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/sofora_1/1463.aspx"> [/IMG]


Objavio: moma
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 14:19
Još jedna
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/sofora_2/1466.aspx"> [/IMG]


Objavio: Božikovine
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 16:16
Moma baš je simpa drvo.
Javi kada bude sjemenki a mi ćemo pokušati doznati sve o isklijavanju malih sofora.

-------------


Objavio: hana
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 16:25
krasno je, jel miriši?


Objavio: Božikovine
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 16:56
Pčele ga obožavaju pa nemože biti da ima neugodan miris.

-------------


Objavio: Fatka
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 17:19
Uh, ljepote.to mi se dopada sto moze da se gaji u vrtu da ne ide zimi u kucu.,kako doci do sjemena?


Objavio: moma
Datum objave: 29 Srpanj 2009 u 10:25
Nekoliko dana sam bio u poseti rodbini, te nisam mogao da se uključim u forum, jer nemaju internet. Što se tiče mirisa ne mogu ništa određeno da kažem u svakom slučaju čini mi se da miris nije jak kao lipin, ali pčele ga stvarno obožavaju. Na internetu možete naći da ga i pčelari preporučuju za sadnju. Pomenuo sam ranije na forumu da ću seme sofore poslati "forumašima" besplatno. Imam prijatelje koji putuju u Hrvatsku bar jednom godišnje kod rodbine, pa ako oni budu hteli poslaću ih po njima. Ako ne budu išli za Hrvatsku ove jeseni onda ih mogu poslati poštom. Od nekih ljudi čuo sam da se seme sofore, pre sadnje, drži u vreloj vodi par minuta. Nisam siguran da je to dobro ali probaću na jesen. Puno pozdrava.


Objavio: Zrinka
Datum objave: 04 Kolovoz 2009 u 12:11
Puno ljudi zamijeni soforu za bagrem, pa je ni ne zamijete kad prođu kraj nje. Mali "trik" sofora ima zelene izbojke dok bagrem ima klasične smeđe :-)

Jako lijep primjerak Sophore japonice kultivar ' Pendula' ima za pogledati u Botaničkom vrtu pmf-a u Zagrebu 


Objavio: medomann
Datum objave: 02 Lipanj 2010 u 19:23
srecom pa bar ovog vrlo medonosnog  drveta ima u mom gradu pa cu moci ubrati sjemenja i ako netko zeli i poslati. a u međuvremenu ako neko do sada ima konkretnog znanja kako ju najbolje razmnoziti i kada se bere sjemenje?


Objavio: Božikovine
Datum objave: 04 Srpanj 2010 u 21:57
Medoman, bilježimo se za sjemenke sofore.

-------------


Objavio: Fatka
Datum objave: 05 Srpanj 2010 u 16:37
I ja bih sjeme ako ima.smile143


Objavio: medomann
Datum objave: 08 Srpanj 2010 u 02:02
Može! biće! Baš sam danas (sad već jučer) dobio 5 vrsti sjemenja od jednog pčelara pa sam sav dobro raspoložen, dio još nisam stigao posijat. danas. Pozz


Objavio: Božikovine
Datum objave: 08 Srpanj 2010 u 08:08
Medoman, nije u svezi s temom no sigurno će ta zanimati:
http://hrcak.srce.hr/file/31065 - Medonosno bilje Hrvatske

-------------


Objavio: medomann
Datum objave: 11 Srpanj 2010 u 08:17
Hvala B0žikovine! već sam to proučio, ali sve nove informacije su dobor došle. hvala još jednom!


Objavio: Medvjed34
Datum objave: 11 Srpanj 2010 u 08:39
medomann mogu li se i ja ogrepsti za malo sjemenja Sofore?

-------------
Živi svaki dan kao da ti je prvi


Objavio: medomann
Datum objave: 14 Srpanj 2010 u 16:43
a šta neb' moglo!!Wink
 
kad bude javim..


Objavio: medomann
Datum objave: 22 Srpanj 2010 u 17:27

Pozdrav!

obavještavam da je sofora uspješno procvjetala Clap(ma nemoj), ima je po svuda pa će biti i sjemena!
Morat cu vas malo razočarati, jučer sam u razgovoru s jednim ljubiteljem medonosnog bilja i pčelarom saznao da sofora cvjeta tek nakon 12god. mozda je rekao 10, nisam 100% siguran ali uglavnom treba dugo čekat. Saznavši to odlučio sam u rasadniku kupiti jedno stabalce da bar jedno drvo počne cvasti "dok još sam mlad.."
kod mene su u firmi posadili par stabala visine oko2.5m i mogu vam reći da jako sporo raste, mozda nekih 30-ak cm/god.
da je jednostavnije stavit sliku na forum poslikao bih i stavioAngry
 
sada bi samo molio da netko napiše, tko naravno zna, kako je najbolje sjeme posijat, ako nije standardni postupak, da skupno ne pogriješimo... TNX


Objavio: medomann
Datum objave: 23 Kolovoz 2010 u 20:28

Pozdrav svima! evo javljam da sam neki dan otišao do sofora provjetiti što se dogadja. mahunice se tek formiraju, kad bude šaljem



Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 25 Kolovoz 2010 u 11:02
dal netko zna di ima za kupit sophora japonica pendula??? prekrasna je onako viseća, meni treba za ukras, cvijetanje mi nije bitno...
il da odem u botanički uzet sjeme kad ocvate???


-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: medomann
Datum objave: 27 Kolovoz 2010 u 14:08
dina, za pendulu ti ne vrijede sjemenke jer je ona cijepljena i zbog toga je viseća, tako da ju moraš kupiti u rasadniku.


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 27 Kolovoz 2010 u 21:52
aaaaaaaaa zato ona grbica na stablu. a ja mislila da s vremenom počne spuštat grane. uf onda u potragu. thanks medomann. onda niš od botaničkog, jedino možda da se divim.... i da mi bude lakše zamislit buduću okućnicu Smile

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: medomann
Datum objave: 04 Travanj 2011 u 16:26
Pozdrav! ponovno malo čačkam po temema i vidim da sam obećao sjeme sofore. evo da ne ispadnem loš stiže povratna informacija. išao sam 3 ili 4 puta gledati jesu li mahunice počele opadati. Nije ih bilo za primjetiti čak i kada se na stablu vidjelo da ih nema. Tražio sam onako čučeći, samo je povećalo falilo i jedva pronašao par mahuna sa ukupno manje od 10-ak sjemenki. To je daleko manje od onga što sam planirao posijati, a i još poslati kome treba na forumu. Te sjemenka sam stavio u auto ispod ručne i moj dvogodišnji terminator ih je pogubio jer ih nisam odmah maknuo. Tako da smo nazalost svi ostali bez sjemenki. Ove godine ću proći u Karlovac, tamo uz Koranu ima park i tamo ih ima, ovog sam se prekasno sjetio, pa ćemo konačno nešto ove godine i posijati.


Objavio: medomann
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 20:07
Pozdrav!
 
Izgleda da ću morat potpisat kapitulaciju. Prezatrpan sam sa teglama, kašetama, raznoraznim posudama prenamjenjenim za biljke, nemam više snage to sve hvata, mislim da ću kupit koju gotovu Sophoru pa ako ima netko informaciju o kojem rasadniku gdje ih ima osim rasadnika "Ive" gdje je cijana 186kn+PVD, ne znam koja je veličina, ak je preko 2m onda ok..
Pregooglao sam što sam mogao i samo u tom rasadniku pronašao, a mora bit u nekom kojeg nema na netu, ali ga netko sa Foruma zna, jel da!?
 
I dalje ću pokušat na jesen prikupit sjemena za Forum i vjerojatno i sam posijat unatoč obećanju samome sebi da neću..



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk