Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomozite!!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomozite!!

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
ElzaBuba View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ElzaBuba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomozite!!
    Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 20:09
Trebam vašu pomoć kako bih svoj vrt uredila da na nešto liči.
Vrt mi je na samoj obali mora ( što se vidi na slikama), velika je parcela i do sada je bio između drveća i grmlja travnjak, ali to je nemoguća misija na ovakvoj suši, jer voda je skupa ko vrag, a i ne možemo to kositi, jer smo, jel'te u godinama.
 
Ovako djeluje pusto, bez boje, jednom riječi ne sviđa mi se, pa smo odlučili vratiti život u njega.
Budući da smo i suprug i ja totalni laici što se tiče hortikulture, ali imamo volju, to vas usrdno molimo, cvjećoljupci, za pomoć.
Još nešto važno, tu boravimo ( boravit ćemo) od lipnja do rujna.
 
Evo slike, a kako nisam ni neki fotograf, slikano je iz dva dijela, pa si zamislite cjelinu.
 
To je jedan dio, ima još jedan isto takav, grozan, ali idemo po redu:
 
Cry
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 20:46
Prvo, ovaj vrt ni sada nije loš, ima puno raslinja i lijepo je zelen.
Drugo, ako ćete tamo  boraviti od lipnja do rujna onda ćete moći svašta posaditi jer je to razdoblje suše kada se ipak mora zalijevati.

Pretpostavljam da želite nešto što cvijeta i da su trajnice. Nekakvi cvatući niži i viši grmovi ili stabalca?

Je li zaštićeno od bure ili ne?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2009 u 21:20
nda meni je palo napamet da pitam da li vrt služi isključivo za vizuelni užitak ili će se postaviti možda kakva sjenica, ljuljačka, da li se planiraju stazice ili ne?
A postoječa konstrukcija vrta mi je super...samo fale cvjeteki i to će biti prava velika cvjetna bajka
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 08:35
Joj ja se samo divim,ovo je prekrasno!!!!
Kad malo dođem k sebi možda i dam neki koristan savjet.Meni je i ovako fenomenalno.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 09:09
ajme kaj je ono kaj cvate bijelo? Nemoj reći da je jasmin? I ja dođem kad se saberem...
Na vrh
zvrk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2008
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 1013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 09:26
Lavanda bi trebala rasti kod tebe, a ima predivan ljubicasti cvijet.
Kod mene raste u cijelom nizu, pa je kao niska ograda.

I meni tvoj vrt izgleda i ovako divno!Big%20smile
Na vrh
ElzaBuba View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ElzaBuba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 12:05
Hvala što ste se zainteresirale!!
 
Vrt je doista lijep, to je samo dio, jer je parcela 2000 m2 i ima stvarno puno drveća, jer smo počeli saditi odmah kada je počela gradnja kuće, tako da je ograda prema moru od oleandera, prema ulici je lovor višnja, s jedne strane su stabla lovora, a s druge pitospore i fotinije.
Ima i jedan nasad lavande, ružmarin, cikaste palme, juke, magnolija, božikovina, masline, dva bora, čempresi i još nekog grmlja kojem ne znam ime.
 
Kao što vidite ima svega, mislim da mi sadnice vrijede koliko i kuća, ali budući da je to stvarno velika površina ima gole zemlje, koja je do sada bila pod travom, ali to je nemoguće održavati.
 
Sada bi željeli posaditi neke cvatuće grmove i cvijetne trajnice koje ipak ne zahtjevaju previše vode iako imamo zalijevanje.
Do sada nismo imali vremena duže boraviti tamo, a sada kada mi je i suprug u mirovini moram ga sa nečim zabaviti.
 
Ne znam bi li se mogao napraviti negdje kamenjar i šta tamo posaditi, svaki savjet je dobrodošao.
 
Stavit ću slike i ostatka vrta, pa ćete dobiti cjelovitu sliku.
Sada smo odlučili popuniti te dijelove
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 16:58
Otok te je pitala za buru.Ja ne znam(kontinentalka,šta ćeš) kojem cvijeću smeta no to će ona reći.Uglavnom,u tom vrtu nebi izostavila bugenvilu(ja znam za 3 boje)jer cvate cijelo ljeto a da je prekrasna to ne treba ni spominjati,i naravno ruseliju.Jedino ne znam koje im mjesto odgovara no zato će naše južnjakinje to znati.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 17:58
Razni cvatući grmovi su dobro rješenje, jer traju godinama, nema oko njih puno posla, a cvatu u raznim bojama pa će sigurno vrt biti šaren i veseliji

lantane - bijele, žute, narančaste, ljubičaste, grmolike i puzajuće
budleja - ljetni jorgovan
vrtni hibiskus
lagerstroemija
cytisus
dunjarica - cotoneaster
vatreni trn - pyracanta
skimia

teren je u dva nivoa? uz onaj zid plumbago - bijeli i plavi krasno bi padao prema moru

različiti sedumi također prekrasno cvatu, a nezahtjevni su

ako ima hladovine - hortenzije

sve ovo cvate u razdoblju kad planirate biti na moru pa bi mogli uživati


Savjetujem da malo pogledaš po "morskim"  vrtovima s ovog foruma, ali i u kontinentalnim ćeš naći ideja i biljaka za kraj uz more

Na vrh
ElzaBuba View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ElzaBuba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 20:59
Hvala OTOK, tvoj vrt mi je prekrasan!
Malo ću pogledati tvoje prijedloge, sigurna sam da ću uz vašu pomoć nešto napraviti.
Na vrh
kamilica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 15 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamilica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2009 u 13:48
Ne znam jesam li promašila, ali nigdje nisam vidjela navedenu bungicu. Zamisli si sjenicu, pa bunga  pogled na ljetni jorgovan, palme, lavandu, more.....
 
Sad sam još jednom pogledala sliku, i definitivno bih stavila jorgovan. I to na više mjesta.
Na vrh
ElzaBuba View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ElzaBuba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2009 u 14:21
Hvala vam!
 
Gledamo, planiramo i raspitujemo se.
 
Sada trnutačno imamo problem jer nam se u 10 dana odsustva osušilo tri stabla lovorvišnje koje su u živici.
Pretpostavljam da je neko oboljenje, jer ništa drugo nije ni požutilo.
Ako se netko od vas razumije, svaki savjet je dobrodošao.
Na vrh
Tilia cordata View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Kolovoz 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tilia cordata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2009 u 16:13
Budući da idem u srednju poljoprivrednu školu- poljoprivredni tehničar vrtlar ( uređenje, projektiranje vrtova) a kasnije ću ići studirati pejzažnu arhitekturu. Pokušati ću Vam nekako pomoći:
1.)Ovako što se tiče ove lovorvišnje koja se osušila, to Vam je zato što ona ne podnosi vapnenac, od toga listovi požute, ona traži dobro dreniranu zemlju, te dobro podnosi sjenu i ako bolje uspijeva na sunčanim položajima.
2.) A što se tiče vašeg vrta slažem se sa savjetima ostalih članova da posadite neko od cvatućih grmova, također možete posaditi i neke trajnice.
Na vrh
ElzaBuba View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ElzaBuba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2009 u 15:02
Hvala Tilia i dobro nam došla!
 
Što se tiče lovorvišnje ne znam šta bih rekla, ona je posađena već 7 godina i sva je lijepa, a ove tri se posušile u roku deset dana.
Da budem sigurna odnijela sam list na analizu, jer ima rupe kao da ju je nešto pojelo.
Čitala sam o nekoj bolesti Pipa, a budući da sam totalni laik,mislim da će stručnjaci najbolje reći, jer je previše truda i novca uloženo u vrt pa da mi sada propadne.
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,109 sekundi.