Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bušin - cistus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bušin - cistus

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bušin - cistus
    Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 18:19
Danas sam u Kaliji vidjela sadnice bušina. Znam da se koristi za njegu zrele kože, protiv bora..., ali zna li netko kako od biljke napraviti neki pripravak?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 22:50
Općenito se iz biljke izvlače aktivne tvari maceriranjem t.j. močenjem biljke u alkoholu ili ulju.Ako se macerira u alkoholu on nije dobar za kožu, posebno suhu, zrelu ali se zato alkohol može ispariti tako da ostane sama suha tvar koja se onda može dodati u neki gotovi preparat ili home-made kremu.
To je jedna mogućnost.
Može se macerirati u ulju.Da bi se pospješila maceracija posuda s biljem i uljem se drži u toploj vodi na temperaturi do 70° određeno vrijeme.
Macerat se procijedi i od tog ulja napravi krema.

Bušina kod nas ima na svakom koraku s bijelim i roza cvijetom.
Stavit ću slike uskoro.
Ali koji djelovi biljke su ljekoviti?

Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 23:00
Evo jednog linka na kojem pišu upute.
http://www.etericnaulja.net/etericna-ulja/busin-labdanum-cistus.html

Po Braču ima puno ovog ljubičastog i ja sam ga presadila u vrt, ali bijelog još nisam našla, a navodno je bijeli najljekovitiji i to Cistus ladanifer

Evo moga - Cistus albidus





Cistus ladanifer
http://www.redes-cepalcala.org/ciencias1/Flora/imagenes_1/cistus_ladanifer.jpg
život je more
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 23:02
Baš me interesuje koja je to biljka.
Kad je riječ o suhoj i "zreloj" koži, odmah se prepoznam....
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 23:06
Hvala Lantana. Jako lijepa biljka. Upravo sam sinoć na netu gledala ponudu sjemena, ali sam se ipak odlučila za nešto drugo, jer mi je to ipak dugotrajan proces.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2010 u 09:57
a zato se jedno mjesto na južnoj strani Čiova zovu Bušinci, uvjek sam se mislila odakle to Confused i zašto taj naziv??!?
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2010 u 14:57
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Općenito se iz biljke izvlače aktivne tvari maceriranjem t.j. močenjem biljke u alkoholu ili ulju.Ako se macerira u alkoholu on nije dobar za kožu, posebno suhu, zrelu ali se zato alkohol može ispariti tako da ostane sama suha tvar koja se onda može dodati u neki gotovi preparat ili home-made kremu.To je jedna mogućnost.Može se macerirati u ulju.Da bi se pospješila maceracija posuda s biljem i uljem se drži u toploj vodi na temperaturi do 70° određeno vrijeme.Macerat se procijedi i od tog ulja napravi krema.Bušina kod nas ima na svakom koraku s bijelim i roza cvijetom.Stavit ću slike uskoro.Ali koji djelovi biljke su ljekoviti?


a macerira se svježi ili suhi list? I u kojem omjeru?

ovaj bušin u Kaliji je žuti
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2010 u 22:52
Macerira se svježa biljka tako da se usitni, napuni tegla, nenatiskano do 1-2 cm ispod ruba tegle i zalije  rakijom ili maslinovim uljem, zavisno želite li tinkturu ili uljni macerat.Drži se na toplom 4-5 tjedana (ulje ne na suncu, rakija može ) zatim se procijedi kroz lanenu krpu.

Ovoga sam slikala neki dan na visoravni, cca 500m nadmorske visine.
Čista netaknuta priroda.nisam ga brala ali hoću.Probat ću napravit kremu od njega:


Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2010 u 09:55
Hvala Fermina-Daza! Još me zanima, ako može, kako se dalje korist tinktura, a kako uljni macerat?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2010 u 22:23
Od bušina nisam pravila ništa ali kako imam zrelu (da ne kažem prezrelu ) kožu možda i to probam.
Pa, dobar uljni macerat se može direktno nanositi na kožu lica ili bi ga dodala malo u neku svoju kremu. Ili bi od njega napravila kremu?!
Ali kako ja nikad ne pravim kreme s jednom travom  nego najmanje 5-6 možda bušin bude još jedna biljka koju ću dodati u sljedećem kemijanju.smile173
Bit će to krema za suhu, zrelu ( i prezrelu ) kožu.

Na vrh
lijepa cura View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 02 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lijepa cura Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2010 u 15:14
Pokušat ću i ja. Hvala! Za sad koristim makadamiju s eteričnim uljem bušina i hidrolat bušina.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 09:03

Da li su kreme napravljene i kakve su u primjeni?

...vrlo sam se zainteresirala za biljku jer je precesta kod nas a jos tako ljekovita za kozu...superrrr....
 
 
                PrezrelaConfused
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 22:29
Treba naći Cistus ladanifer pa onda krećemo u proizvodnju smile174
i borbu protiv bora.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 22:50
.....treba doznati da li ladanifer raste kod nas...nasla sam da raste u Spanjolskoj, j. Francuskoj.....
 
Na vrh
Karmela View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karmela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 22:22
u rasadnuku u splitu sam kupila ladanifer, posadila, primio se i raste
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 23:52
To mi je super za čuti.
Volila bih ga imati u vrtu da ga mogu prepoznati u prirodi ako ga ima.
U kojem rasadniku, Karmela?
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2010 u 23:46
Hej, fermina, manči  jel ovakav list? .... ovu biljku slikala u 3 mj na Cresu.....


http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2010 u 09:02
......vrlo, vrlo blizu....moglo bi biti....
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2010 u 11:55
Ja sam nekidan izgulila po Braču nekoliko, ali neznam koje je boje, listovi su ovakvi kao na slici, trebat ću bpotražiti u proljeće kad procvjetaju.
život je more
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2010 u 14:33
hej lantana, jesu listovi kao na ovoj mojoj slici ili tvojoj?.... imam sad cca između 6 i 7 000 fotografija biljaka ...ali svaku znam gdje sam ju slkala i zapamtim ju da ju imam, kako izgleda ( bar mi za to mozak dobro radi... :))))))))  samo mi je poslje problem naći ju.... imam negdje i jednu ( još ju nisam uspječa iskopati) od prije 4 godine pod velebitom slikala, tad pomislila da je bušin..............  šta misliš da li je ovo?
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.