Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Malina - Rubus idaeus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Malina - Rubus idaeus

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Malina - Rubus idaeus
    Objavljeno: 12 Svibanj 2007 u 16:10
Morao sam otvoriti ovu temu jer maline su voće koje najviše volim... bilo plodove ili kao voćnu tortu...
U bašti imam jedan deo zemlje koji ne obrađujem, između dunje i lešnika i tu sam zasadio maline. Na tako malom mestu toliko rode da ostavljam u zamrzivač i za zimu. Jako se razmnožavaju tako da redovno sečem izdanke da se ne šire po celoj bašti. Niti ih prskam, niti prihranjujem. U proleće isečem osušena stabla i povežem ih da ne padaju na zemlju i čekam da rode. Jako su zahvalne i ko god ima neki ćošak bašte ili dvorišta slobodan treba da ih ima.

Ažurirao voki - 12 Svibanj 2007 u 16:12
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2007 u 22:05
slazem se sa tobom voki pogotovo oni koji imaju djecu
jer kod mene cesto djeca od komsija pojedu sve maline tako da ja rijetko kad uspijem ubrati po neku
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 19:11
Ja ih zovem kultivirani korov. Mislim da ih ne kidam da bi me i iz kuče izbacile. Tako dobro rastu. Največi posao s njima je zavezat ih. Samo ja ih režem sad, prije mraza.
Na vrh
maja3 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maja3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 12:17
Jel to maline bez trnja? Možda pitam gluposti al friška sam pa mi oprostite
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 12:28
Originalno poslano od člana maja3 maja3 napisao:

Jel to maline bez trnja? Možda pitam gluposti al friška sam pa mi oprostite
tko pita ne skita. Nitko nije pametan, svi ljudi sve znaju  Wink
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 14:02
Imam i ja red malina uz živicu. Svake godine ih treba rezat; rastu ko lude.
Svejedno imaju grane povijene od težine plodova, a bez ikakve posebne njege. Prilično zahvalna biljka.
El adhe Alqualonde
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 14:37
smile106Evo još jednog ljubitelja malina. Imam ih na svakom koraku i to par sorti. Prve sam donijela iz bivšeg školskog vrta, rode samo jednom godišnje i šire se kao pošast. Lani sam užicala neke stalnorađajuće, jeli smo ih gotovo do snijega. Imam i jednu krupnu, skoro kao jagoda, samo je dosta kisela. Sad čekam prve plodove tajberija ( križanac kupine i maline) i pikberija (malina i ribiz). Imaš kakva iskustva s njima?
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 14:42
meni su danas stigle sadnice malina i taxberry-a
nisam ih nikad dosada imala pa bih molila savjete za uzgoj
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 11:47
Jako volim malinu! Nema mi ljepšeg nego šetati vrtom, u šaci nabrane zrele maline, nešpricane, slatke.

Ja znam za dvije vrste: crvene i bijele.
Bijele su slađe od crvenih.
Neki se boje da će malina podivljati i razrasti se po cijelom dvorištu, ali uz redovitu rezidbu i kontrolu bit će to krasan grmić s ukusnim plodovima.

Ovako izgleda malina u proljeće. Orezala sam ju u 2 mj. ( kad su se već nazirali pupovi novog lišća)



Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 11:50
ove godine sam prvi put posadila maline....sad vidim da ću imati koga pitati za savjete :)  suuper :)
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 22:23
Šeflera, za bijele nisam nikad čula, a kamoli vidjela. Jedva čekam slikice ploda, a probala bum te nažicati i pokoju sadnicu ak bu se dalo...smile184

Inače crvene imam, obožavam ih...
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 09:06
I mi ove godine posadili maline.
I nemamo pojma kako se brinuti o njima zato Šeflera help.
 
Da li treba skidati mlade izboje pri dnu biljke da ojača?
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 12:35
Originalno poslano od člana primorka primorka napisao:

I mi ove godine posadili maline.
I nemamo pojma kako se brinuti o njima zato Šeflera help.
 
Da li treba skidati mlade izboje pri dnu biljke da ojača?
 
Malina se jako brzo širi površinsko korjenje pa mladice izbijaju na sve strane. Sve izboje koje su više od 20 cm udaljene od središta sadnje (a biti će ih s vremenom i do 2 m udaljenosti) treba odmah rezati. Unutar kruga glavnog grma raditi standardnu rezidbu.
 
Inače, te izboje van kruga glavnog grma koji se inače režu vrlo se lako (jer je korjen pri površini) može presaditi kao novi nasad i tako namnožiti maline ako se ima prostora. Dovoljno je kupiti jednu malinu, druge godine može ih se imati već pet. Smile
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 09:17
Hvala Nickless!
 
Još samo jedno pitanjce nestrpljive mene... hoćemo li se već ove godine osladiti kojim plodom?
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 09:45

Ako ima jakih izboja koji su od prošle godine lako moguće. Bilo je poželjno pognojiti prije sadnje, a i pun sunčan položaj je važan. Trebala bi znati i to da li imaš sortu koja rodi jednom ili dva puta godišnje (pitati kod kupnje).

Važno je da u ovoj fazi ništa ne režeš osim onih postranih izboja van kruga jer bespotrebno troše energiju biljke za svoj rast.
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 20:49

Dobili smo sadnice od susjede koja misli da rode dva puta, ali nije baš sigurna.

Pognojili nismo, ali ima susjeda još sadnica pa ću užicati još koju :)
Na vrh
mama25 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 19 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mama25 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 09:48
Ja bih isto volila imati maline u svom dvoristu samo me zanima kako uspjevaju uz more i kada ih je najbolje posaditi
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 19:18
Moja susjeda ima malinu i jedna je kroz zemlju probila u moj vrt. Žao mi ju je rezati pa me zanima da li je to samo divljak ili postoji šansa i da se napapam finih malina?Embarrassed
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 14:25
moje maline se suše :(
pognojene su...imaju sunca i redovito ih zalivam....ne kužim zašto propadaju
a križanci maline i kupine rastu i cvjetaju
 
p.s. ines to je "prava" malina....ove godine imaš jednu a nagodinu će ih biti joooš :)
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 14:05
Uh, onda jedva čekam plodove Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,283 sekundi.