Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Radosnica treba pomoć
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Radosnica treba pomoć

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Radosnica treba pomoć
    Objavljeno: 09 Travanj 2009 u 09:59
Ja sam ovdje nova i pronašla sam vas prije par dana. Evo malo sam se ubacila u trajnice po vaše savjete jer baš nisam neki stručnjak za cvijeće a prekrasno mi je i tek se sad uhodavam.

Pripremila sam si jednu parcelu 3,5x4,5 m na brežnom dijelu i odlučila ga napuniti trajnicama ( kako nemam baš jaaako puno vremena, jer imam četvero male djece, a uskoro odlazim i na posao).

Sad ne znam da li mi je dobar izbor ali ovo sam pokupovala prije nego li sam naišla na Vas i danas krećem u sadnju i sijanje:
a) sadnice
-tratinčice,
- lavanda,
- vučika,
- zvijezdan,
- ljubičice
b) sjemenja
-dalija,
-silene,
-neven,
-stolisnik,
-gonfrena
- (mislim još kupiti gazanije)

Živim na sjeveru Hrvatske. Taj moj budući cvjetnjak se nalazi pretežito na istočnoj strani i dio južni. Sad lijepo molim da mi odgovorite da li sam dobro odabrala? I nekako mi se čini da mi nešto fali za popuniti . Da li neke trajnice za kamenjare? Molim prijedloge. Hvala.Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 13:27
Dobro došla radosnice . Već neko vrijeme proučavam tvoj post, nitko ništa ne odgovara, ili je malo ljubitelja trajnica ili su krivi ovi predblagdanski poslovi. Za sada ti mogu samo reći da dalija, neven, gomfrena i gazanija nisu trajnice. To ne znači da ih ne možeš lijepo uklopiti u svoju cvjetnu gradicu, ali kao dopunu ostalim trajnicama, jer će preko zime uginuti (gomolj dalije spremi u podrum). Opiši malo mjesto gdje namjeravaš napraviti cvjetnu gredicu (sunčano, sjenovito, ravana parcala ili na nagibu, kakvo je tlo. Koliko vremena želiš posvetiti vrtlarenju, pretpostavljam da ga baš nemaš puno uz svoju dječicu. Kad kažemo trajnice ili perene, obično mislimo na zeljaste trajnice. No, dobro osmišljenu gredicu prvo započinjemo nekim drvenastim biljkama (neko lijepo ukrasno stabalce i grmlje, koje može biti crnogorično, bjelogorično i zimzeleno, cvatuće, s lijepom bojom lišća ili plodovima) koje mi se čini posebno vrijedno u vrtnom oblikovanju budući da i zimi daje strukturu. Kad si to riješila onda se sade trajnice. Kakve ćeš odabrati to ovisi o tvom izboru. Trajnice dijelimo po visini na visoke, srednje i niske, koje mogu biti male minijaturne biljčice ili jastučasti pokrivači tla. Druga ne manje važna podjela je po staništu, neke su sretne na suncu, druge zahtijevaju sjenu. Važno je voditi računa o reakciji tla. Većina biljaka jednostavno je indiferentna, ne smeta im ni kisela ni bazična reakcija tla, dok je nekim to bitno za opstanak. Primjenom trajnica, vodeći računa o bojama i vremenu cvatnje postižemo da u svako doba godine nešto na cvjetnoj gredici cvate i sve čini skladnu cjelinu. Pri osmišljavanju naših nauma bilo da se radi o cvjetnoj gredici, kamenjaru, vodenim vrtovima neka nam priroda bude uzor i učiteljica, bolje je prirodi pomagati, nego je podrediti i to promišljenim izborom biljaka - one se same o sebi brinu pa je i vrijeme koje im moramo posvetiti minimalno, a efekti nemjerljivi. To je svakako bolje nego nasilje nad prirodom, tu se čovjek ne osjeća ugodno... na kraju uvijek pobijedi priroda. Eto to su tek neke natuknice. Osmisliti cvjetnu gredicu nije lako niti igdje piše da ćemo to napraviti u tjedan ili mjesec dana. Vrtlarenje je proces, on traje i traje i neprekidna je mijena - mijenja se naš vrt, ali i naš odnos prema njemu. Upravo je u tome ljepota vrtlarenja. Svakodnevno znanost donosi nove spoznaje, tehnike vrtlarenja, alate koji nam pomažu, mnoštvo novootkrivenih biljaka i križanaca. Imati komadić zemlje je privilegija, a toliko još malih budućih pomagača, pa ti si sretna žena. Dugo sadila i uživala u budućem vrtu sa svojom dječicom, pa još ako je i tata cvjetoljubac gdje vam je kraj. LP
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 16:36
Hvala puno Baka Bea smile78

Već sam mislila da nitko ne želi nove. Evo probati ću staviti nekoliko slikica (nadam se da smijem). Već sam počela raditi po svome budući da mi nitko nije ništa predložio, u svakom slučaju ću dogodine moći mijenjati i dorađivati. Naradila sam se, jer sam morala skidati travu i kopati tlo koje se jako nabilo (stradala mi desna ruka-dlan kod palca natekao), a moj mišić od nepunih 5 godina me pitao: "Ti voliš više cvijeće od mene?"

Oko lavanda sam stavila ljubičice, ispod njih nešto kao zimzelen (našla sam na svom dvorištu, vjetar ga donio), niže tratinčice, pa opet ljubičice a ispod njih irise (neke sitne). S lijeve i desne strane sam stavila biljčice zvjezdana i sa svake strane po tri vučike (ponajviše da mi spriječe širenje trave u cvjetnjak), a također sam posvema dolje stavila isto zvjezdana  Sad ću još posijati ljetnice (hvala Baka Bea opet sam naučila nešto). Jako volim biljčice i možda sad na početku neću biti baš uspješna ali se nadam da ću vremenom naučiti i sve poboljšati.

Pokušati ću staviti par sličica

ovako je izgledalo prije nego li sam počela raditi


ovo je sad napola obrađeno


a ovo su moje biljčice (sad nekako izgledaju jadnije nego li u naravi) ali vjerujem da će biti ljepše kad stasaju.


Prijedlozi su dobrodošli (baš nisam puna ideja)
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 16:46
E, da Baka Bea zaboravila sam napisati da ja imam u dvorištu dosta zimzelenog drveća i puno trave i upravo sam htjela cvijećem razbiti jednoličnost zelene boje. Iako imam uz pločnik cvijeća (narcisi, kadifice, Isusovo srce, tulipane i neke kojima ne znam ime).

Evo par sličica mojih egzotičnih drveća (kojima također ne znam ime)




Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 17:34
Draga radosnice, pa uspori malo. Vrijedna si kao pčelica, ali nigdje ne piše da se sve mora odjednom, treba čuvati i ruke i leđa. Upravo sam ti htjela predložiti da uređuješ dio po dio, ali ti sve napravila kao motokultivator. Sad imam bolji pregled gdje misliš saditi. Površina je baš krasna, s dobrim nagibom, okrenuta prema suncu, dobro prekopana i očišćena od korova i korijenja. To je prvi i najvažniji korak kod trajnih nasada. Posadi sada ovo kako si planirala. Kasnije ćeš već malo po malo saditi trajni materijal - ovisno o tome jesi li planirala neku vrstu kamenjara (u tom slučaju treba nabaviti kamenje) ili prave cvjetne gredice kao što su nam pokazali vrsni vrtni arhitekti u emisijama BBC-a, ne znam jesi li gledala. Ideja i knjiga imam napretek, a i biljnog materijala, e da smo bliže pa da pogledaš. Budući da je šteta da sad ovako krasno očišćena površina ponovno zarasta u travu, posadi što god imaš od jednogodišnjeg cvijeća, samo da nema praznih mjesta, jer na njima raste korov. Za početak mogu to biti buče ukrasne ili jestive one bujno rastu i prekrivaju tlo, možeš kupiti sjeme onih najobičnijih nevena i kadifica (ne duplih hibridiziranih) i razbacati po površini. Obje biljke služe biološkom raskuživanju tla, jer tjeraju nematode. Pomalo pravi plan o nabavi trajnih biljaka, već ćeš ih s vremenom skupiti, zimi su najbolje prave planovi....
Za svoje malo petogodišnje zlato, svoju slatku mrvicu odvoji privremeno jednu malu gredicu, neka to bude njegova gredica, Daj mu koji neven, koju sadnicu jagoda, malo sjemena rotkvica, posadite u čašice grah, malo je kasno ali još mogu u čašice dinje, krastavci, lubenice, po 2-3 sjemenke, ostavite najjaču biljku i poslije ledenih svetaca (15. 5. ) presadite. Kad nešto izraste u vrtu veselju nema kraja. Tako ćete zajednički provoditi vrijeme, bit će silno sretan i ponosan, jer je radio nešto s mamom, pa neće misliti da su mami lavande važnije od njega. Ako sam ikako pomogla... ako imaš kakvih nedoumica i pitanja slobodno pitaj, rado ću odgovoriti, stvarno si me oduševila, ali nemoj pretjerivati, vrtlarenje je rekreacija a ne tlaka. poz...
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 17:51
Draga Baka Bea, hvala puno na podršci.
Baš sam taj prazni prostor namjeravala zasijati: dalije, silene, neven, stolisnik, gonfrene.

Prije desetak dana zasijala sam između ostalog i dinje i lubenice i ukrasne tikvice, pa ako niknu ubaciti ću ih u cvjetnjak, super ideja Thumbs%20Up.

A moja 4 zlata od 8 godina, 7 godina, 5 godina i 3 godine (zaokruženo) imali su već prošle godine, a imati će i ove godine gredicu u povrtnjaku. Stariji dječak i djevojčica uživaju u sadnji, tu i tamo zaliju, ali plijeviti ne,ne.
Ali ipak si me potakla da i ovog trećeg uključim (možda ga tako aktivno zainteresiram).

Morati ću potražiti po netu koje su sve trajnice i kojima bih mogla obogatiti moj cvjetnjak. A razmišljala sam o nekom kamenjaru...pojilici za ptiće ili sl.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 17:55
Oprosti, tek sam sad vidjela nove slike. Oba stabla su vrijedne crnogorice. Ono manje je stupasta tisa (Taxus baccata ) raste polagano, ne zauzima previše prostora jer raste u visinu, podnosi rez pa je možaš držati pod kontrolom. Pazi samo ako je ženska, napravit će bobice koje su nevjerovatno otrovne, što nije dobro ako imaš malce. Drugo stablo je veći problem. Cedar, iako prekrasan ima jedan nedostatak - prebrzo raste tako da se bojim da ćete ga morati zamijeniti nečim manjim jer će postati prevelik na tom mjestu. Razumijem tvoju želju da vrt učiniš življim unoseći boje, pa opet predlažem trajnice, jer zahtjevaju minimalnu brigu i ulaganja. poz...
Evo vidiš kao da razmišljamo telepatski. Ovaj dio ispred kuće po mom skromnom mišljenju bio bi idealan za kamenjar, ali stepskog karaktera (ne samo s alpinama i niskom crnogoricom) jer se tu možeš razmahati i s malo višim biljkama, a uz njih se krasno daju ukomponirati ukrasne trave, momentalno hit biljke za 21. stoljeće. Jednom u budućnosti mogla bi napraviti i malo jezerce sa slapištem, da vidiš koje je to kupalište i pojilište za ptičice, živa smijurija kad se kupaju, imam nešto takvo u vlastitom vrtu..
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2009 u 23:22
Draga Baka Bea, izražavam divljenje! Nisam mogla vjerovati kako si otprve znala o kojem drveću je riječ Clap. Oduševljena sam! O cedru znam iz Biblije da je bio dio Salomonskog hrama (stupovi, grede) da ga Bog uzimao za primjer ljepote i veličine, ali nisam znala kako izgleda a najmanje da ga imam u dvorištu. Jako mi je drag (zar ga nikako ne mogu zadržati? možda nikne koja mladica;ove godine su popadali češeri a još su dva gore).

Malo sam opet tražila po forumu, o trajnicama i sl. i sad mi je jasno zašto mi nitko nije odgovorio. Ovo što sam ja napravila zapravo izgleda tako obično Embarrassed u odnosu na ono što radi većina profesionalaca ovdje. Ali to je moja baza, moj početak i voljna sam učiti.

No ne znam otkud početi. Najviše me zanimaju trajnice i vidjela sam neke ovdje preprekrasne. A tek neki vrtovi....umjetnost.

Baka Bea, ponovno sam pročitala sve što si napisala...i dala si mi jednu injekciju. Doista sam ispala motokultivator (ali to je trenutna realnost i moj trenutni doseg), naravno da želim više od toga. Moje dvorište pruža mogućnosti, ali ih ne znam iskoristiti. Trenutno je moj domet da uživam u jutarnjim tišinama (nigdje susjeda u blizini), pjevaju ptice, zuje kukci, često na žici kod mog cedra golub i grlica sudaraju se krilima jedan o drugoga... lijepo mi je...to je mjesto kakvo sam željela a ovdje sam tek četiri godine.
I molim te (ako je ikako moguće slikicu tvoga vrta), hvala.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2009 u 15:43
Draga radosnice, sretan ti Uskrs. Ti si meni zapravo bila nadahnuće. Odgovorila sam onako općenito, a u dva posta sam shvatila da u tvom vrtu, a najviše u tebi ima potencijala. Osvojila si tom silnom energijom. Ništa ne znači što još nemaš iskustva. Sve ćeš pomalo naučitii. Uspori, imaš krasnu obitelj, najljepše cvjeteke, tvoju dječicu, prekrasnu prirodu koju primjećuješ, uživaj. Ideje za vrt doći će pomalo, uvijek ćeš moći nešto promijeniti, nadopuniti. Nisam baš mislila da sutra moraš odrezati cedar, to je prekrasno drvo i još možeš uživati u njegovoj ljepoti, samo sam ti htjela napomenuti da računaš s tim da brzo raste, a još ima jednu lošu osobinu, a to je da se u zimi lako odlome cijele grane, što može biti opasno. Na onu prekopanu površinu posadi sve biljke koje si napisala, nema veze ako nije po pravilima struke, svi smo ovdje amateri. Stolisnik je nevjerovatno zahvalna trajnica, na kraju sezone nećeš imati 1 nego bar 5 biljaka, a onda ćeš ih moći nadograđivati s drugim trajnicama, Uz njega se lijepo uklapaju ukrasne trave, Stipa, Pennisetum, Calamagrostis brachytrichta, Miscanthus, zatim vrkuta (Alchemilla molis), Echinacea purpurea 'Alba' i još puno toga. poz..
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 00:19
Djevojke razvile ste zanimljivu temu!! Uživam u čitanju!
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 07:45
Sretan Uskrs svima (a pogotovo tebi Baka Bea)!
Moje dvije djevojčice su se malo razboljele pa sam zastala u onom prvotnom zaletu.

Pogledala sam slike trava....i što više gledam to mi se stvaraju nove slike onog što bih htjela. Gledala sam prije nekoliko godina emisije o planiranju vrta što me zadivilo, no mislila sam da je to za mene nemoguća misija. Hm, možda i nije...Unatrag devet godina, veći dio sebe i gotovo svo vrijeme predala sam djeci-obitelji. Mislim da je došao trenutak da si malo odvojim za sebe i ovo mi otvara nove horizonte (da svojim rukama i očima uživam u Božjoj kreativnosti i razvijem ponovo onu ljubav prema prirodi što mi ju je usadio moj pok. otac.

Baka Bea hvala puno što si me zadržala na trajnicama. Big%20smile



Većini biljaka ne znam ime, dakle prvačić sam (tek klijem) i sve sam nešto razmišljala kako bi bilo dobro napraviti na trajnicama popis biljaka i uz njih ubaciti neku sličicu ili adresu slikice iz interneta i to stalno nadopunjavati. Ne znam da li se to smije.

Ja ću malo kasnije pokušati staviti nekoliko slika biljaka za koje bih željela da su u mom vrtu, a nadam se da su trajnice, pa tko zna molim da napiše naziv.


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 08:24
Radosnice,dobro  nam došlaHug.
Nitko se nije javio(osim naše Bake B,koja sve vidi i stigne) jer je Uskrs bio,gužva a  i lijepo vrijeme je pa nas je večina vani negdje.
Kad malo pregledaš forum vidjet ćeš da razlog nejavljanja nije to što ti nije još do kraja uređeno dvorište.Ma svi mi volimo davati ideje i pomoći,koliko možemo i znamo a i volimo novopridošlice samo neke prije vidimo,neke kasnijeWink
Ja,po običaju kasnim no držim se one-bolje ikad nego nikad-Big%20smile
U savjetima a nadasve stručnosti,Baku B.nitko ne može nadmašiti  tako da ćeš prave savjete imati a ja ću samo pratiti nastanak tvog novog cvjetnjaka i ako ću ti moći pomoći,tu samBig%20smile
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 11:10
Radosnice dobro nam došla smile78držim ti Thumbs%20Up za tvoj vrt , samo napred
ovde su predivne osobe koje uvik uskoće sa savjetima kada zatreba. Možda koji put se čeka, ali "ko čeka taj i dočeka" jer savjet uvik stiže.
Na vrh
radosnica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 183
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radosnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 15:09
Tija,  Shasa i Vanja hvala na dobrodošlici smile73


Evo sad ću staviti slikice nekih vrtova koji mi se sviđaju, pa ako znate (a znate sigurno) ne kao ja molim da mi napišete kako se zovu biljčice. Ali prvenstveno me interesiraju trajnice. To će mi puno pomoći. Hvala unaprijed.

(možda iduće godine napravim neke slične stepenice)


nemojte mi se molim smijati što ne znam kako se zove Embarrassed













Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 16:27
Radosnice, želim ti uspjeha, neće ti se niko smijati, a od mene pored naj bolje volje nemožeš dobiti imena biljkica jer ni ja ih ne znam, učim se, ali vidit ćeš već će ti se naše drage cure javiti i navesti imena koja tebi trebaju. 
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 20:13
Radosnice dobro došla, sretan i blagoslovljen Uskrs tebi i tvojm malim angelekima.
Nemaš pojma kakvu si sreću imala što smo svi bili na nekim drugim mjestima a ne na forumu, imala si čast dobiti poduku od jedne od najvećih stručnjakinja na forumu i to samo u kakvom obimu... shvatit ćeš jednog dana koju si priviliegiju imala..
Sa cvjetnjakom polako, polako, uživaj pa onda kao i svi mi premještaj, čupkaj, sadi, vadi.. a kad te sa svih strana počnu zasipati biljčice vidjet ćeš sreću ovog foruma koji se među članovima dijeli i tako uvećava!
Imaš jako, jako dobro oko i odmah si "izabrala" posebne vrtove, čekaj samo da vlasnice vide i reagiraju na tvoje pohvale, hi, hi, hi, zamrzit će te poštar!
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 21:13
Draga radosnice, dobrodošla.
Mislim da fotografije koje si pokazala kao ''plan tvojih želja'' govore u prilog tvojoj želji da sadiš trajnice. Sve, ili gotovo sve biljčice na fotkama su trajnice. Prepustiti ću istinskim znalcima da ti otkrivaju latinska i ona narodna imena biljaka i da te savjetuju. Ja se mogu samo diviti fotografijama koje si izabrala.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 23:23
Pozdrav, dobro došla na forum. Smile

Na zadnjoj slici su ukrasne trave - neznam koje po imenu, ono ljubičasto plavo su niski i visoki zvjezdani, a više roza je ranjenik, neznam da li je trajnica.
Na predzadnjoj slici je mješavina trajnica za kamenjare - uglavnom puzavi phlox i alyssum, a vidim i tek niknulu graničicu.
Na 3. od dolje - idem od dolje prema gore je kombinacija za sjenu - heucera - koraljna zvončika, astilbe, neka paprat i hosta mislim.
na 4 - hosta - cvate roza, koraljna zvončika i stahys
za prve 2 baš i nisam sigurna što je što.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 06:15
Jučer se vratila iz vrta najbogatije kolekcionarke trajnica u Hr. i okolici, prepuna dojmova, preumorna za pisanje. ali oduševljena slikama. Ne posustaj, radosnice, imaš viziju. Izabrala si lijepe motive. Uređenje vrta možemo podijeliti u dva dijela; građevinski i vrtlarski. Meni je osobno kamen krasan materijal. Trebao bi biti uvijek iz istog kamenoloma, ali kako je prilična investicija, pribjegavamo skupljanju sa svih strana i zaradimo križobolju. U tom dijelu baš i ne mogu pomoći osim savjetom, raditi suhom gradnjom, što manje betona. Onaj drugi dio mi je bliži. SilveK je već determinirala neke biljke. Na prvoj sl. ono plavo visoko lijevo je kokotić (Delphinium), žute i ružičaste 'svijeće ' malo niže je stepska svijeća (Eremurus) ja bih ih razdvojila po bojama, sivo veliko je Onopordum acanthium, visok 200 cm prekrasna arhitektonska biljka, ali dvogodišnja. To nimalo ne umanjuje njenu vrijednost, kad procvate cvjetovima nalik na velike čičke, uzme se sjeme i posije za slijedeću godinu. U gornjem dijelu slike je graničica (Hemerocallis). Uz stazice su jastučaste biljke i niski pokrivači tla. Na drugoj slici plavo cvijeće je iglica (Geranium), ne bih znala reći koji, imam ga u vrtu, neobično zahvalne biljke sjene, duge cvatnje i krasnog zdravog lišća, ima ih malenih od 10 cm do pravih divova od 70-80 cm. Na zadnjoj slicu i sredini dominira dijamantna trava (Calamagrostis brachytricha, a u pozadini one velike zelene su miskantusi (Miscanthus). poz...
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2009 u 08:13
Draga Radosnice imaš predivnu priliku učiti od pravog znalca o trajnicama i zato s velikim oduševljenjem čitam ovu temu. Pišeš da si iz sjevernih krajeva, zanima me odakle konkretno, jer i ja sam tu negdje?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.