Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nigella damascena - crnjika
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nigella damascena - crnjika

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nigella damascena - crnjika
    Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 19:34
Imam ovu biljku/cvijetič i pretpostavljam da je to Nigella Sativa (crni kim, čurokot) ali nisam sigurna.
 Molim znalce da mi pomognu. Koristila bih ga , navodno je ljekovit, ali se ne usudim jer nisam 100% sigurna.
 
 
 
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 20:21
To je sigurno Nigela, ali nije ona samonikla vrsta već mislim da je to neki kultivar jer ima bogatiji cvijet.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 21:04
To je nigella damascena, crnjika, crni kim - kultivar. Pravi crni kim se koristi, tj sjemenke se koriste za dobivanje ulja crnog kima.  
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 23:22
Kike i SilveK, hvala vam. Sad sam pročitala da je Nigella damascena, otrovna, znači, nećemo je jesti nego samo gledati...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2009 u 18:57
Ove godine imam puno nigelica, cvjetaju bijela, a očekujem i plave
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 16:03
Evo i par slika od mene...naslijedila sam ih u dvoristu i rastu iz malih rupa koje se nalaze u plocniku...ono sto sam vas htjela pitati jeste Kako se uzima i Kad njihovo sjeme,volila bih posijati ih u dvoristu moje mame u Bosni...I Kad ih treba posijati?? Hvala unaprijed Embarrassed...
 
 
 
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
cvetlin View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 714
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvetlin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 16:08
na vrhu ti se naprave loptice kje se osuše i same raspucaju a unutra je sjeme, i to je to
ja ih na zimu pofarbam i imam zgodne suhe aranžmane
 
a ak uloviš sjeme ja bi ove roze
 
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 16:31
Originalno poslano od člana cvetlin cvetlin napisao:

na vrhu ti se naprave loptice kje se osuše i same raspucaju a unutra je sjeme, i to je to
ja ih na zimu pofarbam i imam zgodne suhe aranžmane
 
a ak uloviš sjeme ja bi ove roze
 
 
 
Gotov sve se je pretvorilo u te loptice koje ti kazes ali nisu jos uvijek suhe, znaci trebam to cekati a nije frka za sjeme,samo trebam se sjetiti koja je od njih je bila roze boje EmbarrassedBig%20smile....ako uspjednem uloviti sjeme,javim ti i saljem ti Wink..s zadovoljstvom...Smile
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 19:37
[QUOTE=dzomba] Evo i par slika od mene...naslijedila sam ih u dvoristu i rastu iz malih rupa koje se nalaze u plocniku...ono sto sam vas htjela pitati jeste Kako se uzima i Kad njihovo sjeme,volila bih posijati ih u dvoristu moje mame u Bosni...I Kad ih treba posijati?? Hvala unaprijed

Kad krenes sa tim semenom u Bosnu mozes preko Beograda !
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2009 u 20:33
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:

[QUOTE=dzomba] Evo i par slika od mene...naslijedila sam ih u dvoristu i rastu iz malih rupa koje se nalaze u plocniku...ono sto sam vas htjela pitati jeste Kako se uzima i Kad njihovo sjeme,volila bih posijati ih u dvoristu moje mame u Bosni...I Kad ih treba posijati?? Hvala unaprijed

Kad krenes sa tim semenom u Bosnu mozes preko Beograda !
 
 
 
Naravno da mogu,ali ako treba donijet cu ga maksuz do tebe WinkTongue...posto neznam koje je bilo roze boje,da li ti odgovara i ovo bijelo??Big%20smile
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 10:39
Dzo super su i roze, ja imam samo bijele i plave i sve su iz dobivenog sjemena, ali stvarno su prekrasne, kad padne kiša po njima-kao paučina.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 11:00
Moje još nisu procvjetale pa ne znam kakve su, ali sve su mi boje lijepe.
 
Koliko su vam visoke? Moje su tek nekih 10-tak cm i stvaraju cvjetni pup.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 11:12
Crnjika - djevojka u zelenom - nigella damascena

- jednogodišnji cvijet iz porodice žabnjaka, cvijeta u plavim, crvenim, roza nijansama i bijeloj boji. Sije se od ožujka do svibnja direktno u vrt, a rasijava se i sama na jesen. Visine je 30-60 cm, u uvjetima suše nešto niža, a u uvjetima da je u gužvi na gredici i da se bori za prostor pod suncem izraste nešto viša. Cvate od lipnja do listopada - sijanjem u više navrata produžava se razdoblje cvjetanja. Ostatak cvjeta - suhi tučak s sjemenkama djeluje jako dekorativno, mnogi ju koriste za suhe aranžmane.







Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 15:47
Mislim da će dogodine krasiti moj vrt. Vidjela sam je kod bergenije i zaljubila se u nju.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 17:45
Primorka moja nije više od petnaestak cm - valjda je kod nas u Primorju takva, ali ja sam svoju stavila tamo gdje su ostale lukovice tulipane, pa se možda guraju s njima. 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2009 u 22:24
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Dzo super su i roze, ja imam samo bijele i plave i sve su iz dobivenog sjemena, ali stvarno su prekrasne, kad padne kiša po njima-kao paučina.
 
 
Trisa,ako uspijes ugrabiti sjeme od plave..i ako ti ostane,mogu li te zamoliti za sjeme Embarrassed? Svidjaju mi se...a sto se tice skupljanja sjemena danas sam citala u Gardeniji da to treba uraditi u srijedu,01.jula...i to kazu "Skupite od ljepseg cvijeca sjeme,osusite ga i smjestite u papirne vrecice (kako u Bosni kazu fisek Big%20smile) "...
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2009 u 07:15
Zapelo mi je za oko ovo što se SilveK napisala: "u uvjetima suše nešto niža" , onda sam zadovoljna i s njenih 10-tak cm LOL
Još samo da prestane bura i da ona procvate pa da se i ja mogu hvaliti sa svojima Smile
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2009 u 15:48
meni nisu nikle,a bas sam zelela ih imati:(
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 01:52
Ja sam tu biljku posija prije gotovo mjesec dana ako ne i više i tek mi je prije tjedan dana nikla a mislija sam da neće, valjda joj treba više vremena da nikne!!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2009 u 10:28
Marine i mojima je trebalo dugo, ali sam ih sijala u veljači, a sada su preslatke i ima ih po cjelom dvorištu u svim bojama.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.