Otrovno sobno bilje |
Odgovori | Stranica 12> |
Korisnik | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
patuljak
Nedavno posijan Pridružen: 27 Prosinac 2007 Status: Offline Bodovi: 76 |
Opcije poruke
Hvala(0)
Objavljeno: 29 Prosinac 2007 u 22:14 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vidim da na jednom mjestu nema ništa o ovome, slučajno sam pronašla interesantan članak na www.uredidom.com u dijelu vrt i okućnica, pa da ga podijelim sa vama!!!
"Ukrasno bilje, osim što dom čini prirodnim i toplijim, od koristi je zbog privlačenja štetnih silnica, zračenja i upijanja, odnosno prerade za ljude štetnih i nepotrebnih plinova u kisik. Na taj način pospješuje kvalitetu zraka unutar stambenog prostora. No, jeste li znali da su neke od sobnih biljaka, uobičajenih u našim domovima vrlo otrovne i s njim treba postupati iznimno oprezno. Nakon dodirivanja njihovih listova ili same stabljike neophodno je dobro operite ruke. Božićna zvijezda ( Euphorbia pulcherrima) cvate isključivo zimi. Mnogi je prigodno kupuju kako bi njenom intenzivnom crvenom bojom u blagdanskom razdoblju dodatno obogatili izgled svoga doma. Otrov se izlučuje iz oštećenih listova ili same oštećene stabljike.
Imela (Viscum album). Često se ta biljka koristi za ukrašavanje prostora u vrijeme Adventa. Rijetki znaju kako ona sadrži visoko otrovni alkaloid viskotoksin. Čak i male bobe imele mogu uzrokovati povraćanje, nadraživanje sluznice i želuca.
Bršljan (Hedera helix). Listovi i bobe bršljana su prepuni otrovnog hederasaponina koji nadražuje sluznicu želuca i crijeva.
Dracena (Dracaena marginata). Njezina kora sadrži tzv. crvenu smolu koja će, ako dođe u kontakt sa čovjekovim ustima, uzrokovati povraćanje i proljev.
Oleandar (Nerium oleander) je vrlo otrovna zimzelena biljka rasprostranjena u velikoj mjeri na Jadranskoj obali. I mala količina gorkog mliječnog soka koja sadrži otrovni glikozid izaziva povraćanje.
Perzijska ciklama (Cyclamen persicum) je vrlo omiljena sobna biljka koja cvate zimi. Najviše se otrovnih tvari nalazi u otrovnom gomolju što nadražuje sluznicu i želudac, pa nakon kontakta s ovom biljkom ruke treba dobro oprati.
Difenbahija ( Dieffenbachia amoena) služi često kao dekor mnogih domova. Sadrži strihnin, te ukoliko slučajno dođe na usne, jezik otekne i nastanu teškoće u govoru.
Indijski fikus (Ficus elastica) sadrži gorak i otrovan mliječni sok koji podražava sluznice." P.S. Bilo bi mi drago da se ovaj tekst i nadopuni!!! Ažurirao patuljak - 29 Prosinac 2007 u 22:17 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sponzorirani linkovi | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
dina
Cvjetni guru Pridružen: 22 Ožujak 2007 Lokacija: Bosnia Hercegovina Status: Offline Bodovi: 5073 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
sanseverija
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Voli vjeruj i daj ali pazi
koga ,kome i šta... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
alkemicar
Odrastao grm Pridružen: 27 Kolovoz 2007 Lokacija: suncani jug :) Status: Offline Bodovi: 1384 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
moja draga KALANHOA
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
administrator
Profil člana
Pošaljite privatnu poruku
Pronađi poruke člana
Poseti WEB site člana
Dodaj na listu prijatelja
administrator tata-mata foruma © Pridružen: 28 Siječanj 2007 Lokacija: Zlatna dolina Status: Offline Bodovi: 6910 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Na žalost ima dosta predivnih biljka i cvijeća koji su otrovni i opasni za naše najblize, pogotovo one najmlađe!!!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TeaK
Neukroćena biljka Pridružen: 12 Rujan 2007 Status: Offline Bodovi: 3272 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ja imam u kući svakakvog cvijeća, a kao što svi znaju dracene obožavam i imam ih starih kao i moje starije djete (8 g.) , uvijek mi je cvijeće stajalo na raznim mjestima pa i na podu, ali sam isto tako uvijek djecu učila da se cvijeće ne trga, ne grize i ne jede.
Što sam htjela s time reći? Ako svoje najmanje naučite da čuvaju biljku onda za njih nema opasnosti i to je to. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
administrator
Profil člana
Pošaljite privatnu poruku
Pronađi poruke člana
Poseti WEB site člana
Dodaj na listu prijatelja
administrator tata-mata foruma © Pridružen: 28 Siječanj 2007 Lokacija: Zlatna dolina Status: Offline Bodovi: 6910 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bravo Tea!!! Ja jos nemam klince tako da nemam s time za sada problema!
Ali "savjet" je super i razumijem sta si htjela reci!!.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Matko
Već proklijao Pridružen: 15 Prosinac 2007 Status: Offline Bodovi: 181 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ja do sada nisam imao problema s otrovnim biljkama.
Uvijek nakon kontakta sa biljkama dobro operem ruke i problem je gotov!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zvjezdana
Trajnica DONATOR Pridružen: 03 Siječanj 2008 Lokacija: Zg i okolica :D Status: Offline Bodovi: 2055 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaktusi mlječike su također otrovni... Baš si razmišljam di ću s kaktusima kad budem imala klince...
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
flora
Već proklijao Pridružen: 25 Ožujak 2007 Status: Offline Bodovi: 211 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kao što TeaK kaže kad im se objašnjava i kad djeca žive okružena biljkama, onda im je to sasvim normalno i ne diraju, jer to je tu, nije ništa novo.
Zanimljivo im bude na proljeće kad biljke vani procvjetaju, onda znaju biti "dobri" pa mami naprave buketić od cvjetića pokidanih na balkonu itd. Da dodam još jejednu otrovanu biljku: Solanum iliti zimska trešnja, a ona bi zbog crveno-narančastih bobica upravo mogla biti zanimljiva dječici i ponekim kućnim ljubimcima. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TeaK
Neukroćena biljka Pridružen: 12 Rujan 2007 Status: Offline Bodovi: 3272 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jedna anegdotica;
Moj sin (sada 4, tada 2 g.) hodao je vani oko cvijeća tj. zvjezdana, a kako pčelice vole zvjezdane tako je to i njemu bilo zanimljivo. Danim ih je obilazio i jedan dan se odlučio probati kakvog su okusa, odjednom dreka u dvorištu, on se drži za jezik, ja trčim i na pitanje što je bilo odgovara; papao sam cvjeće, a pćelica je papala mene. Ugrizao je cvijet i pćelu i naravno pćela je piknula njega. Da li su i zvjezdani opasni??? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Triša
Cvjetni guru ZLATNI DONATOR Pridružen: 04 Siječanj 2008 Lokacija: Rijeka Status: Offline Bodovi: 19699 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Super su mi vaši komentari oko otrovnog bilja i cvijeća. Imali smo u praksi trovanje psa difembahijom, ali sve je dobro prošlo, nije bilo tako strašno, ali je bilo strašno za jadnu biljku, koja se nakon tog žvakanja jedva oporavila.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RIJEKA
"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok" |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TeaK
Neukroćena biljka Pridružen: 12 Rujan 2007 Status: Offline Bodovi: 3272 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Znači opasan je pas , a ne difenbahija
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Donata
Trajnica Pridružen: 21 Ožujak 2007 Lokacija: Croatia Status: Offline Bodovi: 2260 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TeaK moji su svi"dobro poučeni" od dečkiju do kućnih ljubimaca..
samo gledati i ništa dirati...jedino mi nije uspjelo vrapce i kosove odgovoriti od povremenih kljucanja po cvijeću...
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ivan
Profil člana
Pošaljite privatnu poruku
Pronađi poruke člana
Poseti WEB site člana
Dodaj na listu prijatelja
Odrastao grm Autor ljekovitog bilja Pridružen: 24 Travanj 2007 Status: Offline Bodovi: 1213 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ivan
Profil člana
Pošaljite privatnu poruku
Pronađi poruke člana
Poseti WEB site člana
Dodaj na listu prijatelja
Odrastao grm Autor ljekovitog bilja Pridružen: 24 Travanj 2007 Status: Offline Bodovi: 1213 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
administrator
Profil člana
Pošaljite privatnu poruku
Pronađi poruke člana
Poseti WEB site člana
Dodaj na listu prijatelja
administrator tata-mata foruma © Pridružen: 28 Siječanj 2007 Lokacija: Zlatna dolina Status: Offline Bodovi: 6910 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Da ima i nekih kaktusa koji se koriste kao droga i u nekim drzavama se mogu normalno legalno kupiti!!!
Ps. Mislim da bi takav kaktus mogao poboljsati prodaju i potaknuti mlade da za vole prirodu!!!
Samo se šalim da ne bi netko ozbiljno shvatio me!!!!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
alkemicar
Odrastao grm Pridružen: 27 Kolovoz 2007 Lokacija: suncani jug :) Status: Offline Bodovi: 1384 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Singonij ''Svaki dio biljke je otrovan i izaziva oštru bol u ustima ako se slučajno konzumira. Držati podalje od djece.''
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zvjezdana
Trajnica DONATOR Pridružen: 03 Siječanj 2008 Lokacija: Zg i okolica :D Status: Offline Bodovi: 2055 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ljepo kaktusi mlječike puštaju sok nalik na mljeko kada ih se ozljedi i on je otrovan. neznam što ti tu nije jasno. ili misliš da nijedan kaktus nije otrovan? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Per aspera ad astra.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lavandablue
Mladi grm Pridružen: 25 Travanj 2008 Lokacija: Yugoslavia Status: Offline Bodovi: 601 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
African violet
Aluminum plant
Aralia
Areca palm
Baby tears
Begonia (except sand begonia)
Birch berry
Boston fern
Bloodleaf plant
Bromeliads
Butterfly
Cactus, Christmas
Calathea, painted
California poppy
Camellia
Coleus
Corn plant - KUKURUZ BILJKA
Creeping Charlie
Croton (most are non-toxic)
Dogwood
Dandelion
Donkey tail
Dracena
Fitttonia, red
Fuchsia
Ferns (many are non-toxic)
Forsythia
Gardenia
Hawthorne
Hibiscus
Honeysuckle
Impatiens
Inch plant
Jade plant
Japanese aralia
Kalanchoe
Lady’s slipper
Lipstick plant
Manzanita
Marigold
Mountian ash
Nasturtium
Palm
Patient Lucy
Peperomia
Piggyback plant
Pilea
Polka dot plant
Prayer plant
Pregnancy plant
Primula
Purple passion
Purple velvet
Rubber plant
Schefflera
Snake plant
Snowball tree
Spider plant
Sumac
Swedish ivy
Tiger lily (toxic to cats)
Umbrella plant
Violets
Velvet plant
Wandering Jew
Zebra plant |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lavandablue
Mladi grm Pridružen: 25 Travanj 2008 Lokacija: Yugoslavia Status: Offline Bodovi: 601 |
Opcije poruke
Hvala(0)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Toxicity Class:
1. Major Toxicity These plants may cause serious illness or death. If ingested, immediately call the Poison Center Azalea – 1
Periwinkle – 1
Foxglove – 1
Glory lily – 1
Laurel cherry – 1 Daphne – 1 Poison hemlock – 1 Potato plant – 1 - BILJKA KROMPIRA Castor bean – 1 Rhododendron – 1 Morning glory seeds – 1 Water hemlock – 1 Death camas – 1
English laurel – 1 Lily-of-the-valley –1,2
Tomato leaves – 1,4 - LISCE PARADAJZA
Elderberry – 1
Nightshade, Deadly – 1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Odgovori | Stranica 12> |
Tweet
|
Pređi na drugi forum | Forumska ovlaštenja Vi ne možete objavljivati nove teme na ovom forumu Vi ne možete odgovarati na teme Vi ne možete brisati vaše poruke Vi ne možete urediti svoje poruke Vi ne možete dodati anketu Vi ne možete glasati u anketi |