Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć pri uređenju cijele okućnice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć pri uređenju cijele okućnice

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć pri uređenju cijele okućnice
    Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 18:16
Dakle drage moje upomoć.
Mali info: kada smo došli dvije godine smo krčili okućnicu (grmlje je bilo visoko cca 2m-u kuću se nije moglo ući) odvezli smo otprilike dva kamiona smeća, betonirali terasu, mijenjali instalaciju, vodovod, krovište, stolariju.... konačno prošle godine sam prvi put u životu radila vrt.
Vrt me oduševio, zemlja je prekrasna, sve uspijeva... no susjedstvo, sve mi pokrali.
Ujedno uspijela sam negdje u 7-8mjesecu ukrasti dio za sebe (ograđeno crijepovima) -tu će jednog dana biti pravo carstvo cvijeća, danas je to otužna komadina zemlje gdje sam prošle godine samo nabacala što sam uspijela nabaviti da si probam uloviti sjeme.
 
Prvo i osnovno, sakupljam lovu da se ogradim. (između ostalog uspijela sam bila zakorijeniti 15-ak grmova no preko noći su požutili, kada sam pomirisala smrdilo je po benzinu).
 
Znam šta ćete pomisliti - ne nisam u svađi s nikim, doselili smo se ćak bih se usudila reći da me bakice iz susjedstva jako vole - no očigledno ima netko tko i ne.
 
Potpuni sam početnik što se tiće cvijeća (a i vrta - odrasla u stanu u Zg) pa Vas molim za savjete, prijedloge, sugestije, sjemenje... sve što može pomoći. (molim uzmite u obzir da bi trebalo planirati da većina cvijeća budu trajnice -radim, imam dva dečkića- te da nemam puno financijskog ulaganja, jer smo se do sad već iscrpili do maximuma)
 
U prilogu su osnovne slike... ima još puno posla, ali da ste vidjeli na što je to ličilo prije smile43ovo sad je već veliki pomak.
Da ne duljim slijede slike
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 18:18
Prvi dio problema: terasa+travnati dio (brajde), što saditi ispod njih?? Treba postaviti ostatak ograde, i na neki se način izolirati od pogleda (penjačice, slak??)

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 18:21
Pogled s terase na dvorište, travnjak i vrt. Dvorište i travnjak su različiti nivo, tu bih trebala napraviti neki prijelaz ili stepenicu ?!? Nakon toga slijedi privatni kanalčić, tu će mi Z raditi drveni most preko (masivni od greda s ogradicom. Uz kanal bi posadila možda par voćkica???
 

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 18:23
Kao što vidite jedan dio je odvojen, tu bi trebao niknuti prekrasan cvijetnjak. Tamo gdje stoji ona bačva bih postavila mali stolić i dvije stolice Smile. Možda ruže okolo?

 

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 18:27
Ujedno bih nekako željela osigurati malo privatnosti - posaditi uz cestu thuje, čemprese???? Mislila sam skupljati novce i kupiti već formirane sadnice od cca 1,50 m?
 
Dakle dragi moji molim Vas pustite mašti na volju i pomognite mi da si kuću pretvorim u raj. Kad riješimo ovaj glavni dio, imam još par dijelova (terasa iza kuće s roštiljom i vrtom za začinsko bilje, te predulaz na terasu, također potreba za cijećem i grmljem, žardnijerama.... ali evo toliko za početak.
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2009 u 18:32
Uspijela sam sačuvati sjeme za neven, crvenu kadulju, lijepog dečka, vučiku, slamnato cvijeće i počinje mi nicati cvijet koji naraste cca 50-60cm bijelo cvate podsječa me na neki mješanca karanfilčića i ivančice .
Ujedno imam nešto lukovica gladiola što sam uspjela uloviti u jesen na rasprodaji i nabavila sam stare narcise - žute i bijele sa žutim obrubom. (Ako nekom treba imam dovoljno).
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 10:42
auuuuuuuuu,koji posjed,a koliko tu tek ima slatkog posla!!!!!
Iskreno,ne znam odakle bi počela,vjerujem da je i tebi tako.preveliko je za napraviti sve odjednom a opet,šta prvo??
Mislim da bi si trebala napraviti plan.Recimo,da kreneš sa onim djelom koji najviše koristiš,koji ti je svakodnevno"pred nosom"
Ako možeš toliko thuja kupiti,to bi super bilo ,zelena ograda,no ako to nebudeš uspjela ove godine onda napravi privremenu ogradu od cvijeća.Georgine  lijepo visoko narastu,stalno cvatu i veliki grm naprave(sad samo treba nabaviti toliko georginaLOL)Zezam se,no hoću reći da tu privremenu ogradu napraviš od ljetnica jer kad jednom kupiš thuje  to cvijeće će ti smetati.Ako staviš trajnice,ok imaš ih kuda maknuti,no kad se razrastu,dosta njih je problem presaditi.
Georgine,kane,suncokreti(ne mogu se sjetiti još nekih),uglavnom,visoko cvijeće.
Ispred njih,znači od ceste prema terasi,staviš nešto niže,cosmos,carsko oko....pa još niže.Ostaviš maleni dio za stazu i tu ti počinje već ovaj cvjetnjak.Mene nekako(dio "krivice" snosi i Baka B.)uhvatile trajnice i ovaj tvoj dio oko terase je krasan za puuuno puno trajnica.
Da sam na tvom mjestu,ove irise bi maknula(vjerujem da su to oni visoki)sa druge strane gredice,do travnjaka,a na njihovo mjesto stavila nešto nisko.
E da,ovo šta ti zoveš"prvi problem" brajda,ja ga nebi baš tako zvala.kak je to idealno mjesto za stol,one ljuljačke-klupe!!!!Koja je to krasna hladovina ispod brajde.
Ove puzave,slak i sl.zasadi uz ove betonske stupove,do ceste,nek se vuku po tom betonu.
Eto,ja bi počela tako,travnjak bi ostavila za bolje dane.
I još nešto,ja bi crvenu kadulju
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 12:46
Za crvenu kadulju nema problema.
Inaće sad vidim da nisam dosta dobro poslikala, moram ubaciti još dvije tri slićice, jer se ovdje uopće ne vidi jedan dio kojeg ja zovem dvorište.
Imam zasebne dijelove:
- dvorište (kolni ulaz, gdje treba izbetonirati staze za pješake --ispred bi napravila kamenjar s obzirom a teren ima pad, za auto, urediti bunar, srušiti i napraviti novu gosp. zgradu)
- na lijevo betonirana terasa ispred kuće na koju se nadovezuju brajde (to sam namjerno ostavila radi hlada i tu zakvačim dečkima ljuljačke po ljeti, stavim mali bazenčić.., pijem kavicu)
- s gornje strane je ulaz na mala vrata (koja je radio moj Z) i opet jedan dio koji treba oplemeniti cvijećem i vizualno odvojiti od pruge
- s lijeve strane dvorišta je dio koji zovem travnjak s cvjetnjakom
- onda je kanal
- i preko kanala vrt
- sa stražnje pak strane kuće imam prostor za predivnu travnatu terasu koju također treba zatvoriti nekim zimzelenim grmljem, ubaciti roštilj (njega ću sama zidati od starinske cigle, već imam ideju u glavi, a kako je nivo terase i dvorišta u raskoraku od 1,5m uz kuću na terasu bi napravila stepenice i pokraj njih etažni vrt za začinsko bilje (razmišljala sam o tri kamena nivoa).
E sad odakle krenuti...
Za ono što bi htjela nemam novaca, a i s sjemenjem sam na Vi.. ovo što sam uspjela prošlu jesen razmnožiti je navedeno.
Stoga kad dođem kući još ću jednom uslikati malo preglednije..
 
I da osim betoniranja staza, rušenja gospodarske zgrade i građenja nove, uređenja bunara, još me čeka postavljanje ograde i ako bog da nova fasada. Znači treba računati na te radovesmile48
 
Zato svi prijedlozi su više nego dobrodošli, i naravno sjemenkice, biljčice....smile75smile226 
 
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 14:50
Na kojim si ti slatkim mukama!
Slažem se sa Sashom- brajda- idealna za ljetno skrivanje na klupici. Slobodno imaš više kutova za sjedenje!

Trenutno nisam vizalni tip i ništa mi ne pada na pamet za živu ogradu , a da je s malo novca i da te odmah sakrije i ogradi.

Ako se ne varam na mjestu ograde ti je rasao jednogodišnji bor- To mi se čini baš zgodno, ali on ne naraste veliki.

Za sjemenkice se slobodno javi , ak ti treba kaj.  Ja sam imala prošle godine divovski cosmos kojim sam sakrila cijelu terasu- pa eto - jedno privremeno riješenje dok se recimo - između cosmosa ne primi lovor višnja.
Za  to si pribavi reznice pa ih samo zapikni. za 4 godine buš imala đunglu od plota. Recimo.

Zbilja imaš toliko mogućnosti, a ideje buju več same od sebe počele frcati.
Uživaj!
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 20:34
Hvala.
Šeflera pokušala sam poslati PM. Prekoračeni broj poruka. Netko treba izbristai inbox smile228
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 20:45
Nisam stigla napraviti nove slikice..za svoje dečke sam pekla čokoladnu tortu -kud oni okom tu ja skokomWink Btw. ako kome treba, tu sam jaka..recepti za svaku prigodu..
Ali eto počelo me ovo vrijeme mamiti...najradije ne bi išla na posao, nego čizme na noge, alat u tačke i navali...ali malo će pričekati..barem vikend.smile57
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2009 u 20:47
......prvo dobrodoslica, a onda....ja bih ti preporucila da si dobro pretrazis vrtove na ovom forumu, jer vec tu ces dobiti silnih ideja narocito sa tim mositicima i jezerima, imas  stvarno svega i svacega tu, a kad je vizuelno onda je odmah lakse ne........ugodno istrazivanjeSmile
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 07:55
bok,Mamaa i od mene prvo dobrodošlica. Momentalno nemam vremena jer isto sređujemo papirologiju oko prodaje jednog svog vinograda a onda ide uređenje vrta koji je sad oranica od 5000m2. Dakle imam slične brige ko i ti. Svakak se čujemo tako da na moju pomoć možeš računati u svakom pogledu. Samo još pričekaj par dana
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 13:08
Hvala HanaTongue
Već ja na veliko istražujem vaše okućnice i proućavam cvijeće, grmlje, drveće...ma sve sve sve.
Da opišem viđeno ... nemam riječi..ClapClapClapClapClapClapLjudi sve je prekrasno...i tek sad vidim na kakvom sam početku..
A bila sam ponosna što sam uspijela onu đunglu prokrćiti i koliko toliko prisličiti na dvorište....
Ali uz Vašu pomoć  valjda ću i ja nešto urediti... dio po dio..
Ljudi divni steStarTongueStar
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 13:10

Hana hvala ti na dobrodošlici.

Ako zatreba pomoć oko papirologije...nešto malo znam oko toga... pa samo reci.

A pomoć prihvaćam... nje nikad dosta. Smile

Još jednom da ponovim..baš je lijepo da postoji ovakvo mjesto
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Lilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 09 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1503
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 16:41
Pozdrav svima!! Ja bih voljela da imam samo mali dio tog prostora,želja mi je imati vrt pun različitog cvijeća. Kako bi se reklo - kućicu u cvijeću. Al nažalost za sada mogu samo maštati o tome. Zato vi koje imate prostor, samo naprijed!!!
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 17:31
Hej Lili, znam o čemu pričaš-odrasla sam u stanu u Zagrebu, prošle godine sam prvi put u životu vrt sadila....a sad me čeka ono najgore (NE nije sadnja cvijeća) -čekanje da mi sve izrasteWink
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
Lilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 09 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1503
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 17:43
A ja sam odrasla na selu,i opet sad živim na selu,ali.... Dok sam bila doma bilo je lako,sadila sam što sam htjela i gdje sam htjela,a sad to nemogu dok se ne izborim za komadić zemlje samo za mene. A to ti vjerujem,najgore je čekati da izraste pa da bude onako kako si mi zamišljamo da bi trebalo biti. Ja većinu (nažalost) sadim u tegle,tako da bar malo ljeti uživam u šarenilu. A želja mi je imati kamenjar i jezerce jednog danasmile161 
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 17:56
Mamaa, znam koliko posla te čeka jer i ja imam poprilično veliko dvorište.
A na ovom forumu toliko predivnih ideja. Sve bi ja htjela imati.
Onda samu sebe zaustavljam: Moram i mogu saditi samo ono što nije jako zahtjevno, količne moram prialgoditi mom slobodnom vremenu...
Sve tako mislim, a onda ljeti satima zaljevam, zaljevam... Ili tako ili gledati kako propada (a to ne mogu).
Dobro pregledaj sličice i pitaj, savjetuj se da kasnije više uživaš, a malo manje radiš smile46, da imaš predivno dvorište koje ćeš lako održavati.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2009 u 18:15
Hvala Hoya. Upravo pregledavam forum. Pokušavam pronaći nazive cvijeća kojeg mi je želja imati...nažalost tu sam totalni tudumCry
S obzirom da imaš veliko dvorište i znaš koliko je to zahtjevno, molim te par savjeta, vezano uz prijedlog nekih cvjetića koje je zahvalno posaditi...vjeruj imam toliko mjesta i kutaka da mogu posaditi bitanički vrtTongue
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.