Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Oglasi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - trebam recept...
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


trebam recept...

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: trebam recept...
    Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:00
.. za nevenovu mast...kako je sam pripraviti...imam more nevena, ali ne znam s cim se mijesa i u kojim omjerima i da li samo latice ili mozda cijeli cvijet...ako netko zna, bila bih zahvalna...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:08
nisam nikad pravila a vidiš dobra ideja
probaj ukuckati u google - mislim da ima recept :)
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:12
Mast od nevena kojom se služi moja teta iz Slavonije već godinama! A sad joj je 84-ta!

Zagrijati 500 g svinjskog sala, dodati punu šaku usitnjenih latica. Miješati 5 minuta. Ostaviti preko noći. Drugi dan otopiti na vatri i filtrirati.


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:13
bravo šeflera
čim mi procvjetaju neveni - probat ću :)
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:19
Osim toga! ja nevenov cvijet sušim za čaj preko zime!
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 00:01
svinjsko salo? Confused gdje da to nadjem? moze li svinjska mast ( naravno iz dućana jer nemam gdje nabaviti domaću)
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 11:51
Salo ustvari je jedan dio špeka koji se koristi za svinjsku mast. Ali je mekše kad se rastopi. Probaj s masti, ali bu ti možda malo tvrđe ispalo.


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 12:20
Originalno poslano od člana Šeflera Šeflera napisao:

Salo ustvari je jedan dio špeka koji se koristi za svinjsku mast. Ali je mekše kad se rastopi. Probaj s masti, ali bu ti možda malo tvrđe ispalo.


MOŽE I lanolin ili vazelin iz apoteke, ali bolja je NESOLJENA svinjska mast ( u Međimurju to zovu kosana mast, dakle, ne smije biti slana. To je najbitnije!
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 12:34
 Probat cu pitat u apoteci koliko kosta taj lanolin ili vazelin, nisam sigurna da ova mast koju imam nije slana...
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 12:38
ne smije biti slana, na selu znaju žene spremiti  jedan manji dio masti koji ne sole za takve prilike.... jer, sol ipak nagriza... a za tinkturu se koriste svjetovi koji moraju biti jarko žuti, ne bledunjavi a za nmast i list i cvijet. Ja sam kod rana nakapao sebi sok od lista nevena, nije bilo ni infekcie, ni ikakvih popratnih pojava, rana je zacjelila kao da je nije bilo. Inače, neven ima jako antibakterijsko, anti virusno i antimikrobno djelovanje, preporučujem ga u svakom slučaju.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 12:46
 Hvala Ivane....
na otoku neven raste posvuda i cvjeta cijelu godinu i sto je meni najvaznije nema zagađenja baš nikakvog, ona dva traktora sto po selu povremeno prodju su niš...
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 12:59
Na vrh
marijana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Travanj 2008
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 67
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 18:54
      frida pozdrav,
nadam se da ću ti barem malo pomoći iako nije recept za čistu nevenovu mast:
 
potrebno je pripremiti:
po 1 žlicu : nevena, divljeg kestena, gaveza, lanilista i kokotca te 150g neslane svinjske masti
 
usitnjeno suho bilje, ili dvostruko više svježeg, kratko prokuhati u rastopljenoj svinjskoj  masti te pkriveno ostaviti da odstoji preko noći.
slijedeći dan mast ponovo zagrijati i procijediti, a bilje protisnuti. mastčuvati na jladnom i tamnom mjestu, a po želji umiješati 1-2 žlice meda
 
ako ti to ne odgovara ikma još i ulje od nevena i pljuskavice (moja mama kaže da je to gospina trava)
 
pripremiti:
 
30g suhihi latica nevena
30 g suhih cvjetova pljuskavice
5 dl maslinova ulja
 
suhe latice nevena i cvjetove pljuskavice, ili dvostruko više svježih, preliti maslinovim uljem i dobro zatvoriti. nakon što odstoji 23 tjedna na toplom i tamnom mjestu, uz povremeno protresanje, ulje procijediti
 
 
ne znam koliko si upoznata s lijekovitošću ovih prepaparata, ali preporućuje ih se kod upale hemeroida, dok za upalu vena na nogama može se koristiti i tinktura  od nevena
Na vrh
marijana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Travanj 2008
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 67
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 19:26
tinktura od nevena:
5 dl 60% - tnog alkohola , dobra šaka suhih latica nevena , ili  dvostruko više svježih
namoči latice u alkoholu, dobro zatvoriti, držati na hladnom i tamnom mjestu oko 2 tjedna
 
mama garantira  da je to najbolje jer i ona ima problema s´˝ teškim i umornim¨ nogama
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 20:39
ekipa, hvala vam svima na nesebičnoj pomoći...
napraviti cu mast od nevena i ulje gospine trave ovog ljeta jer i ona raste samoniklo posvuda...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.