Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cikas palma
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cikas palma

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 13>
Korisnik
Poruka
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2011 u 00:58
Održavaj zemlju vlažnom.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 08:55
Pinus, ja bih ti preporučila da ipak pustiš da ti se zemlja isuši. I ja svoju jaaako rijetko zaljevam, a bude mi na najjačem suncu. Pa samo si zamisli kako joj je na moru - uvijek sunčano i vruće a one budu prekrasne. Imam dojam da si je ipak malo više zalijevao, pa stoga pusti da zemlja bude skroz ali skorz suha prije nego je ponovno zaljevaš. Moguće da si je previše zaljevao i da ti korijen počinje truliti.
 
Ili još jedna mogućnost....presaditi u novu zemlju a usput ćeš i vidjeti šta se događa sa korijenom i onda ostaviti da zemlja bude potpuno suha., pa tek onda zaliti.
 
 
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2011 u 09:56
Kaj da joj radim??? Kak da joj pomognem???
Nikak da mrdne!!!
A listići samo žute, polako, ali žute!!!
Lani, je izbacila tri listeka,prije nego sam je unijela imala je, dakle, šest lista, tri su se osušila, a ovi se bore!!!!



Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 21:52
Ti listovi su oštećeni ali su živi,to što je živo je u dobrom stanju i ne sumnjam da će napredovati,Nemoj je puno premještati,naka ima stalno mjesto,ne ju okretati,neka bude uvijek isto orijentirana,Promjeni gornji sloj zemlje,i zalijevaj umjereno,ako je bila unutra stavi je vani po mogućnosti u šareni hlad,ispod neke krošnje.Sada bi trebala izbaciti nove listove.Cikas je spor,treba imati strpljenja s njim,najčešće izbaci jedan set listova jedanput godišnje,kraj 5. početak 6. mjeseca i to je to.Kad počnu listovi možeš ga prihraniti,ako ga se redovno zalijeva i prihranjuje,može baciti još jedan set listova u 9 mjesecu.Samo oprezno sa gnojivom.
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 22:01
Lovro, ja mislim da joj je mokro previše, vidim onaj sivi rub koji se stvori kad je premokro, pusti da zemlja osuši i stavi je van na sunce.
život je more
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 18:04
Evo par ovogodišnjih klijanaca iz sjemena i izdanaka















Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 22:28
Trava kod tebe to ide serijski kao iz rukava. One cikasice sa prve slike su krasne nema šta.

Od tri sjemena koje sam dobio od tebe za sada klija samo jedan. Nadam se da će i ostala dva. Moja "velika" Cikasica koja je krajem proljeća počela propadati sada se smirila. Ne vidim neki napredak recimo da stoji u mjestu. I sa time sam zadovoljan za sada. Nikako da joj napipam puls, jednostavno ne razumijem njene potrebe. Sunce dobiva od 13h pa do kraja dana. Zalijevam svaki drugi dan.
Ako ti nije teško daj u dvije riječi kako sada preko ljeta sa vodom i gnojivom.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2011 u 00:09
Većina sadnica iz izdanaka je u šarenom hladu,ili su pola dana u hladu,sjemenjaci imaju sunce do oko 9 sati u jutro,problem sa sjemenjacima mislim da je u trenutno visokim temperaturama,svi su pustili korjen ali slabo idu sa listovima.Zalijevam ih redovno,održavam zemlju vlažnom,ne previše mokro.Počeo sam sa gnojidbom tek kad su počeli izbacivati listove,kristalon u duplo slabijoj koncentraciji ili vodom koju sam ocijedio iz rastopljenog ovčijeg đubra.Starije koji trebaju izbaciti nove listove samo zalijevam vodom,tek kad počnu bacati listove onda ih prihranjujem,dok ne završe sa rastom .Kasnije je dovoljno i jednom mjesečno prihraniti,tokliko da nadoknadimo hranu koja se ispere zalijevanjem.Moje iskustvo je da cikasi ne vole premještanje,okretanje.Ako ga premještate uvijek ga postaviti jednako kako je bio okrenut prema jugu.Njegova lisna rozeta je poput satelitske antene usmjerena prema jugu.
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2011 u 11:29
trava imaš prekrasne cikasice .....smile93
ako bude koja viška ja bi se ogrebala za jednu ....smile143
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2011 u 15:51
Čitajuć ovaj topic, shvatila sam zašto su moje cikasice jadne, žute i tužne.
Svakodnevno im je zalijevanje naškodiloCry
 

 

 

 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2011 u 15:06
Nisu mi zamjerile na neznanju, štaviše, obradovale me mladicomThumbs%20Up

 

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
LAYLA & LEINA View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LAYLA & LEINA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 01:31
Cry
Dragi moji,pomagajte!!
Prošlo ljeto,sestra je od bake za useljenje dobila cikas palmu(koju je 20-ak godina čuvala,pazila i mazila).Izrasla je neka 2 metra..E,sad,sve bi to bilo sjajno da ju sestra nije ove zime zaštitila samo najlonom i utaborila u još svojoj nedovršenoj kući,gdje,naravno nema grijanja..Prije 3 tjedna,palmu smo iznjeli van,odmotali,a ona popljesnavila,i još se osušila..Pošto smo svi u obitelji amateri,i ne znamo ništa o takvoj palmi,tražim od svih koji nešto znaju,pomoč!!!!
Znam,šta je,tu je,ali može li joj se kako pomoči??
Ne mogu je takvu gledati,jer baki je bila nešto kao član obitelji.Ona još ne zna šta sedesiloCryCry
Hvala unaprijed!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 05:50
dobrodošla, žao mi je što se to dogodillo
nisam stručnjak, ali mislim da je plama gotova, ne toliko zbog zime koliko zbog tog najlona

ubuduće - ne štititi biljke najlonom, ne propušta vlagu  i biljka istrune
postoji platno - bijeli flis, koji se koristi za zaštitu biljaka, prozračan je i propušta svjetlo,  zrak i vlagu

ako se i stavi najlon, treba ga svakodnevno skidati na neko vrijeme, da ishlapi vlaga koja se stvori ispod njega

a baka će sigurno razumjeti
Na vrh
LAYLA & LEINA View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje LAYLA & LEINA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 09:51
Hvala na odgovoru!!
Kako sam spomenula,mi ništa ne znamo o tome,ali,tata je u OBI-u tražio nešto s čim bi mogli omotati pajmu preko zime,i oni su mu dali taj najlon,da li je to običan ili  nekakav poseban,ne znam.Ali nitko od nas nije očekivao da će se ovo desiti. Confused

Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 13:44
Evo i ja imam isti problem kao i većina...naime, moja cikasica je imala 4 lista prošle godine, preko zime je bila u tavanu, a kada sam je nedavno iznijela vidjela sam da su sva 4 lista sasvim požutjela. Odmah sam je presadila u veću posudu, ali čini mi se da i dalje propada...Confused
 
Skužila sam da ne voli vlažnu zemlju...sada ću pričekati da joj se ova posuši i držati fige da preživi.
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 15:16
proljeće ,, nije da cikas nevoli vodu , voli je ali umjereno ,, ne dopusti da se zemlja osuši ,, bilo bi poželjno da orežeš kompletnu lisnu masu ,, presadi je u malo veći lonac ali da pritom ne koristiš goli supstrat već mješavinu dobre vrtne zemlje , supstrat i pjeskovitu zemlju u jednakim omjerima ,, takav medij joj uglavnom odgovara ,, prilikom zaljevanja uvjek provjeri da li ispod suhe površine vlažan medij ,, tek kad je umjereno vlažan treba zaliti
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 21:00
Jelsa hvala ti na brzom odgovoru. Dvije godine je bila super, ali ovu zimu je stradala. Već sam je presadila ali nisam stavila malo pijeska, tu sam fulala. Znam da voli vlažnu zemlju. Ali mi nije jasno ovo što si napisao sa orezivanjem kopletne lisne mase? Misliš da sva četiri lista odrežem? Oni jesu sasvim žuti, ali zar da ih skroz odrežem?

Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 07:05
ukoliko je živa uklanjanjem listova potencirat ćeš porast novih,, ponekad se dogodi ds jednu sezonu ne formira nove listove ,, da bi je natjerali da ponovo prolista bez ikakvog straha poreži listove ,,
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 09:46
Originalno poslano od člana jelsa_ jelsa_ napisao:

ukoliko je živa uklanjanjem listova potencirat ćeš porast novih,, ponekad se dogodi ds jednu sezonu ne formira nove listove ,, da bi je natjerali da ponovo prolista bez ikakvog straha poreži listove ,,
 
Imaš veliku smile78od mene za ove informacije! Smile
Pretprošle godine je izbacila sva tri ta lista, a prošle niti jedan. Onda ću je svakako porezati, možda se predomisli. Smile
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2012 u 11:26
Ah, drage moje...ona moja nikak da mrdne...al mislim da je živa...tvrdo je "deblo"...da ju pošaljem k travi na oporavak????Embarrassed
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 13>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.