Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vinka: Madagaskarski zimzelen-Catharanthu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vinka: Madagaskarski zimzelen-Catharanthu

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 15>
Korisnik
Poruka
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:02

Unaprijed se ispričavam radi kvalitete fotki i još gore kuta snimanja, ali mislim da se i na tim područjima može očekivati napredak :)

28.4.2012. - prva dva para su uspješno presađena
 
22.5.2012. - napredujemo...
 
22.5.2012. - nisam sigurna da li će se boja vidjet ispravno, ali ''iskričavo neonski roza'' uglavnom nešto novo
 
22.5.2012. - još novosti kod mene - bijele sa rozim centrom
 
18.6.2012. - nije baš novo pristigla, ali imam i prekrasan ljubičasti par
 
Da vas ne gnjavim manje-više istim fotkama, radije ću pisati:
prvo su bile smeštene vani na istočno orijentiranim stepenicama na koje sunce piči do 1-2 popodne.
zalijevanje 2 x dnevno.
stigle su s bar 1 cvjetićem i cvatnja se nastavila (tek sad primjećujem da neke manje cvatu).
 
Kak su počele rano ove vrućine, znala sam ih ponekad i zalijat oko podneva. Kišu još uvijek nisu okusile, jer ih su ili pod krovom ili ih unesem unutra ako se sprema nevrijeme.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:06
Vlatkich, dobro nam došla! želim ti puno uspjeha u uzgajanju vinkica i drugih cvjetića. Ako želiš pokazati svoje biljčice, najbolje bi bilo da otvoriš svoju temu u rubrici Cvijeće foto.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:10
Hm, sad vidim da sam zakasnila!  Smile Slatke su ti vinkice. Pretpostavljam da su to ove koje si uzgojila iz sjemena. I već cvatu! Super!
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:15
Onda smo se početkom srpnj počele majka i ja spremat na more, a mene ulovila panika - od mog strica nije za očekivati da će ih unositi unutra radi kiše, a i zalijevanje u pola 6 mu nije poznat pojam...
Preselila sam ih na južni prozor po kojem nikad ne svjetli sunce direktno (imam izvučene strehe radi gornjih balkona na sve 4 strane)
 
Uglavnom, ja sam se vratila ranije da spasim kaj se spasiti može. Vinke su na sreću uspješno preživjele mjesec dana bez mene.
 
 
Onda sam ih OPET preselila da ih mogu gledati :) ovaj put na zapadnu terasu:
 
 
 
9.8.2012. - lagana kišica prvi put
 
9.8.2012. - prekrasan ljubičsti cvjetak :)
 
9.8.2012. - mahuna ima konstantno od sredine lipnja
 
9.8.2012. - i ovakvi me prizori razveseljavaju svaki dan :)
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:18
Kako su jutra osjetno zahladila, vinke su trenutno na prozoru, pod krovom i mene je strah kad ih treba unijeti unutra? Strah me mraza i niskih jutarnjih temperatura, a onda opet 30 u podne. WTF?! Iako sam čitala da ne vole imati noge u vodi, moje se ne bune. Stavila sam im podložak i pustim da im tu stoji višak vode od jutarnjeg zalijevanja - sad više ne zalijevam ko manijak nego kad vidim da više nema vode u podlošku (svakih dan i pol do dva)
 
5.9.2012.
 
Da ne duljim, ovo su moje vinke danas popodne:
 
jedna grupna
 
onaj početni tegl: roza i bijela(koja trenutno ne cvate)
 
bijela sa roza sredinom
 
iskričavo roza
 
ljubičaste - zbirno
 
iskričavo roza desna iz profila :)
 
bijela sa roza centrom
 
i za kraj desna kombinacija - bijela i roza
 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:21
Dobrodošla, krasne su ti vinkicesmile64
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:25

Dobrodošla Vlatkich!    Vinkice su ti
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:34
I još samo moj najveći ponos: mali klijanci
 
 
Jako se bojim uzimat mahune. Tek sam danas pročitala vaše upute kak prepoznat da je ''zrela'' za berbu i sad krećem.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:39
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Vlatkich, dobro nam došla! želim ti puno uspjeha u uzgajanju vinkica i drugih cvjetića. Ako želiš pokazati svoje biljčice, najbolje bi bilo da otvoriš svoju temu u rubrici Cvijeće foto.
 
Bok Andina!
 
Hvala na dobrodošlici!
 
Žao mi je da sam uranila, ali ciljala sam samo na vinke na ovim fotkama. Ostalo ću prikladnije smjestiti. NHF smile75
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 20:42
Hvala curke na dobrodošlici i komplimetima vinkama. Ja samo zalijevam, one su te koje rastu :)
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2012 u 23:29
Vlatkich postala si pravi ekspert za uzgoj vinka
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2012 u 16:40
Joj Mari, hvala ti, ali daleko sam ja od eksperta...još Wink
 
Trenutno me muči mala sitnica koju sam jučer prvi put pročitala - da vinke imaju otrovan sok. Budući da imam mladog mačora koji po zimi od dosade i ljubomore gricka i okopava sve lončanice, malo me frka. Kakva su vaša iskustva?
 
A moje drugo pitanje je vezano uz prezimljavanje: kad treba vinke preseliti unutra i na koju temperaturu? Kak se slažu s centralnim grijanjem? Nije im to valjda presuha atmosfera? Želja mi je da još duuugo cvatu.
Trenutne temperaure (u 16:00) su:
vani 14°
hodnik 17° - zimi nije puno topliji, a i staklena stijena je okrenuta na sjever
soba 20tak ° - je dosta mračna makar je okrenuta na jug - samo staklena vrata širine 110cm - zimi se trudim da ovo bude najtoplija soba jer sam strašno zimogrozna. Tu bih ih ja najradije pozicionirala, čak sam im već i pripremila komodu na udaljenosti metar od stakla :)
 
Ako ovi prijedlozi ne upale, imam još ponudu da ih smjestim u dnevnu sobu koja je velika, prozračna, svjetla i topla, ali jedino slobodno mjesto je ostalo na prozorskoj dasci iznad radijatora, a to mi baš ne miriši na dobro :(
 
onaprijed otpisano:
garaža s minimumom svjetla - makar je u prizemlju kuće je jako hladna - kad je vani -10, tu je jedva stupanj-dva iznad nule
mračni podrum
 
Savjet? Please smile68
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2012 u 21:44
Ako ti je mačak zbilja tako nestašan, bolje je da ih ne unosiš u kuću. Ostavi ih vani dok se ne smrznu, a na proljeće kupi nove.
Ove male koje su ti niknule stavi na toplo čim temperatura noću padne ispod 10 stupnjeva. Tako ćeš ih sigurno sačuvati.
Mislim su da ti obje varijante prezimljavanja ok. To što bi vinkice bile na prozorskoj dasci nije nikakav problem ako prozor nije stalno okomito otvoren i ne puše baš direktno na njih. Može im samo biti plus obilje svjetla, pa će ti cvjetati do prosinca. Moja bijela je tako prezimila prošle godine (na prozoru učionice). Proljetos je još dugo cvala, sve do lipnja, no onda je sva omlohavila i postala ružna. Negdje u lipnju sam je stavila u vrt misleći da će joj to pomoći da se trgne, no vidi se da polako ugiba. Poslikam je sutra.
Čitam da ima puno kultivara - grmolikih i puzajućih, neki se čak sade kao pokrivači tla, a svaki od njih ima svoje specifičnosti u razvoju i svoje zahtjeve. Moraš biti svjesna da je ova vinka biljka kratkog vijeka i da se kod nas tretira kao jednogodišnja. Ipak, u toploj i svijetloj prostoriji uz redovno zalijevanje, ovogodišnji će klijanci prezimiti. Ne znam smeta li vinkama suhi zrak jer su moji đaci zimus vinkicu redovito prskali. To joj je očito odgovaralo.
Ako ti klijanci prežive, u proljeće ih postupno iznosi na sunce. Nama je u školi uginulo dosta klijanaca baš zbog toga što smo ih prenaglo ostavili na suncu.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2012 u 23:04
smile39 zeznuh slikice Unhappy  žao mi je! popravit ću to u ned. navečer.
 
@Andina:
 
Hvala puno na savjetima! Kako sam rekla, potpuni sam amater početnik i svaki mi je savjet zlata vrijedan.
 
Nisam ni ja znala kad sam kupovala, da postoje tolike razlike među njima. Samo sam birala boju i zdravu presadnicu. Tek sad kad su odrasle me zaista iznenađuju. Najviše bi me razveslile viseće, pa mi je to slj. cilj.
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2012 u 05:45
Evo kako izgleda vinkica stara dvije godine. Nije joj pomoglo ni obilje sunca ni vrtna zemlja. Tek sad na slici vidim da joj je dio korijenja vani jer je kiša isprala zemlju.

“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2012 u 11:43
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

pomiješala sam ja ili onaj tko mi je poklonio sjeme Tongue
ima li šanse da ove godine cvate i da li ću je uspjet sačuvati za iduću godinu ?

 


Oduševljena sam Vinkama,ove godine sam ih prvi puta vidjela i kupila,sada skupljam sjeme pa ću ih sijati ali ne znam kada treba posijati.Ako netko ima iskustva neka nam kaže
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2012 u 20:18
Osice, pogledaj 5. do 10. post na ovoj stranici:
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2046&PN=6
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2012 u 13:02
Hvala Andina,skupila sam dosta sjemena pa ću pokušati
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2012 u 13:04
Nisam vješta u postavljanju fotografija ali ako netko želi u mojoj galeriji može vidjeti moje Vinkice
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2012 u 21:00
Andina....izgleda da je bolje svake godine novozasijanu vinkicu imati
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.