Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6566676869 78>
Korisnik
Poruka
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 13:54
Andrej, rekla bih da nedovoljno gnojis onda... i 50 litara, ajoj, moja nijedna ne ide na vise od 15 hahah i to smatram dobrom voljom. velike tegle su rezervirane za brugmansie i slicno :)
velika gorica
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 13:59
Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

Andrej, rekla bih da nedovoljno gnojis onda... i 50 litara, ajoj, moja nijedna ne ide na vise od 15 hahah i to smatram dobrom voljom. velike tegle su rezervirane za brugmansie i slicno :)


Bolje premalo gnojiva nego previše :D

Kad smo već kod egzibicija, ovdje ima zanimljivog materijala :)
http://asgap.org.au/grafting.html

Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 14:16
Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

Andrej, rekla bih da nedovoljno gnojis onda... i 50 litara, ajoj, moja nijedna ne ide na vise od 15 hahah i to smatram dobrom voljom. velike tegle su rezervirane za brugmansie i slicno :)


Obicno mi svi prigovaraju da previse gnojim, jedino sam kod biljaka ocito stedljiv :). Ma utrpao sam u svaki 5-10 litara svjezeg glistenjaka pa me sve strah da ne pretjeram, a uvijek se lako naknadno doda.

Inace i ja se pitao sto mi je sve to trebalo kad sam ih u protekla dva tjedna tri pita unosio zbog niskih nocnih temperatura - svih 15 komada, cak sam pitao i prijatelja staticara za misljenje jel ce ta skoro pa tona poremetiti statiku kuce :)
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 14:21
Originalno poslano od člana Andrej Andrej napisao:


Inace i ja se pitao sto mi je sve to trebalo kad sam ih u protekla dva tjedna tri pita unosio zbog niskih nocnih temperatura - svih 15 komada, cak sam pitao i prijatelja staticara za misljenje jel ce ta skoro pa tona poremetiti statiku kuce :)


Shocked

znači, komotno ti cijeli dan ode na iznošenje/unošenje biljaka :D

Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 14:31
nda, problem je velikih posuda sto lako zaostaju neiskoristene soli, a ispiranje pak napravi vodeni sok na biljke jer medij dugo ostane mokar/anaeroban blahblah. pa treba biti oprezan ipak. glistenjak isto nije nesto briljantan po pitanju propusnosti, zato ga ne stavljam vise u posude nego u vrt pod sadnice.
velika gorica
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 15:14
Tocno, zato preferiram u njih zasaditi velike biljke plus sto su to perforirane tegle pa je veca umjetnost sacuvati vlagu nego se je otarasiti tako da papricice uzivaju dok se s rajcicom bas i nisam usrecio.
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:


znači, komotno ti cijeli dan ode na iznošenje/unošenje biljaka :D


Efektivno 15 minuta uz prethodno cijeli dan filozofiranja :)

Nego ako se netko igra sa sadnjom vrta neka virne na zgodnu tehniku zvanu "hugelkultur", djeluje zanimljivo.
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 15:38
radila prosle godine probnu gredicu, ove racunam da ce pokazati do kud je stiglo. ako nisi obavezno pogledaj dokumentarce Sepp Holzer-a, tip negdje u brdima austrije uzgaja temperate zone voce i povrce, a njegova je zona 5 u najboljem slucaju. nadam se da cu jednom moci otici do njegove farme na seminar, fenomenalno mi je to sto radi.
ima bolja fora po meni,od huglekulture - tj ne bolja koliko brza za manji uzgoj, lasagna gardening ilitiga sheet composting. to ove godine planiram cim je vise moguce postavit pa da se do iduce godine polako razvije do kraja.
velika gorica
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 16:02
Vidio, a odradio i lazanje - jos ne mogu vjerovati da je na jednu malu plohu 5x1m stalo takvo brdo materijala koje se slegnulo preko zime.
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 16:30
hahah, vjerujem. proslu jesen sam isla racunat malo koliko mi materijala treba, ispalo je kamion-dva :D onda sam zakljucila da cu ipak polako ove godine pocet, najvise da mogu jos jedan zadnji put preorat sve i pobit cim vise korova, pa onda paralelno uz ovogodisnje kulture i to. razmisljam i da stavim cover crop, tj bila bi stavila da nije ovo vrijeme usrano ovakvo bilo, sad je vjerojatno kasno.
velika gorica
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2013 u 19:04
Evo po sjecanju - brdo kartona, jesenska kosnja i sva ostala zelenjava sa kojih stotinjak kvadrata vrta (pokupio iz cijelog komsiluka), desetak velikih 100-litarskih vreca punih lisca, dva puna kompostera od po 300 litara svaki te dvije upresane bale sijena (sluze na trkama kao zastitni zidovi). Sve to temeljito isjeckao s kosilicom i naslagao slojeve da bi u par navrata to bila hrpa i do pola metra svoje visine, a sad nakon otapanja snijega sleglo se na cca, 10cm unutar kojeg sve vrvi od glista.

Sve me strah koliko bi toga trebalo navuci za neku ozbiljniju parcelu da se vidi razlika :)
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 10:13
Za prekrit ozbiljnu parcelu morao bi to biti ozbiljan posao a ne hobi :)

Čitam dosta o tome tražeći neki ''recept'' koji će ponuditi manje uloženog vremena, truda i novaca, a pospješit sezonu. Tako sam između ostalog naletio i na Steinerovu biodinamičku poljoprivredu, pa mi se učinilo malo previše ćiribu ćiriba :D

Puno raznih  ideja, premalo vremena, i previše sorti i biljaka, jednostavnost će mi ove sezone opet biti prije svega silom prilika.

Gledam prognozu, i čini mi se da bi slijedećih tjedan dana mogli imati idealno vrijeme za stavit papričice van u plastenik, dobro zalit  i pustit ih na miru :) Noćne temperature iznad 6-7 stupnjeva, dnevni max oko 20 C uz izmjene sunca i oblaka. Takve noćne temperature nisu prehladne da im naštete, a dnevne nisu previsoke da sprže manje biljke.


Imam dosta biljki koje užasno sporo rastu, bolje rečeno stagniraju. Ni nakon dva tjedna nisu razvile ni jedan pravi list, tek se otvaraju za to puževim tempom. Obzirom da nisu prihranjivane i da su u istoj zemlji ko i ostale koje bolje napreduju, pretpostavljam da ih  je zaustavila hladnoća u prozoru u onom hladnom periodu, prozor nije dihtao dobro i jedno jutro sam izmjerio 4 stupnja :D


Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 20:16
Moje su sve vani i vise me. e zanimaju, pa makar ih morao cistiti od snijega na +30C. :)


Ostalo nesto sadnica viska, koja velika tegla pa evo prilike da isprobam "clumping"

Prvo sam ukopao tanki stiropor kako bi podijelio posudu posto bi se inace dvije biljke medusobno mlatile oko prostora i nutrijenata te tako nepotrebno trosile energiju:


Sa svake strane cim blize zasadio po jednu biljku, oslobodio ih velikih listova, pokusao ih cim vise ispreplesti te ucvrstio s kopcama.

Trinidad Scorpion BT/Douglah:


TS Morouga/Orange Jolokia


Sad mogu samo cekati trenutak kad pocnu dozrijevati plodovi pa zaj Amere s novim istjuropian hibridom :)
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 20:48
Odlicno!

Odmah ce te Ameri napastovat za sjeme. Sve kaj na balkanu raste im je teska egzotika :D

Ja danas otkrio da imam worm bin za koji nisam ni znao :)
Nasao negdje u dzungli u dvoristu 5 kanti s osusenim biljkama od prosle sezone, izbacim zemlju iz jedne van, kad untra gliste veselo uzivaju.

Ali obzirom da nisam prije uklonio ostatke biljaka, necu se sad s tim zafrkavat.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 22:17
Balkanishe pepper Smile

Neka si, nisu ove bas prikladne za tu namjenu.
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 22:49
Originalno poslano od člana Andrej Andrej napisao:

Balkanishe pepper [IMG]smileys/smiley1.gif" align="absmiddle" alt="Smile" />Neka si, nisu ove bas prikladne za tu namjenu.





Thnx, mislio sam si da ne bi pasale :)
Nije bas ni zraka bilo u kantama :D

Nego, kupio prije par tjedana 4-5 kvadrata geotekstila, ali jos uvijek cekam da bolja polovica pokrene sivacu masinu. Izgleda da cu ja klamericu u ruke i udri :D
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 23:15
Ma to s glistama je isto tako jedna velika filozofija i postoje stotine razlicitih vrsta ali najlakse je opisati da postoje lutalice koje zive nesto dublje i izlaze na povrsinu samo radi hrane (kisne gliste) i one koje nalazimo stacionirane pri vrhu kompostera, ispod hrpa trulog lisca ili gnoja itd.

One su vec prikladnije za upotrebu ali su iznimno osjetljive na temperaturu ili promjenu hrane ili im jednostavno puhne pa imas impresivnu scenu tisuca glista koje vise s rubova kante ili leze osusene na podu - zene bi nam prije oprostile kantu s trulom ribom u kuhinji nego to :)

Ono sto kolokvijalno zovemo "kalifornijske" (iako je to daleko od istine) je tolerantnije na razne nepovoljne uvjete te generalno nisu sklone bjezanju, a istovremeno su velike zderonje.

Javni kako je proslo klamanje, meni isto nesto slabo ide zicanje sivanja :)
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 23:27
Lijepo si to zamislio Andreje, bit će zanimljivo vidjeti kako će se dalje razvijati.

Samo, na više mjesta gdje sam čitao o clumpingu nisam naletio na odjeljivanje korjena na tvoj način. Sam Neil sa hippyseeda kad sam ga pitao o tome nije spominjao takvo odjeljivanje.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 23:35
Skoditi sigurno nece, vjerujem da moze biti samo bolje.
Vjerujem da je razlog neodvajanju primarno sto svi ostave vise biljaka od samog pocetka, a ne spajaju naknadno ovakve odrasle pokugodisnje biljke,
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 23:37
A što bi da staviš 9 jolokia kao Neil?   

U svakom slučaju imaš pravo. Ja neću pregrađivati i upetljavati, pa ćemo vidjeti.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2013 u 00:07
Ja ne pusim listove biljaka kao on pa mi niti ne padaju na pamet takve ideje :). Imas link na tu egzibiciju ?
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6566676869 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,258 sekundi.