Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moj medvjeđi vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moj medvjeđi vrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6465666768 83>
Korisnik
Poruka
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2011 u 10:17
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 04:31

Nekako mi izgleda da si malo požurio sa zimskim snom??? Unhappy 

 

Time is something you can never get back..
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 14:06
:) čini se da sam malo zaspao. u vrtu nema ništa novo, a ja imam jako puno drugih obveza tako da sam gotovo zaboravio lozinku...
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2011 u 21:55
Originalno poslano od člana Medvjed34 Medvjed34 napisao:

:) čini se da sam malo zaspao. u vrtu nema ništa novo, a ja imam jako puno drugih obveza tako da sam gotovo zaboravio lozinku...

ti bi trebao otić po Misty i doć s njom k meni u posjete...da ti dam onu anemonu, jer će propasti zbog toga što ti nisam ispunila obećanjeBig%20smileWink
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2011 u 10:35
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:

Originalno poslano od člana Medvjed34 Medvjed34 napisao:

:) čini se da sam malo zaspao. u vrtu nema ništa novo, a ja imam jako puno drugih obveza tako da sam gotovo zaboravio lozinku...

ti bi trebao otić po Misty i doć s njom k meni u posjete...da ti dam onu anemonu, jer će propasti zbog toga što ti nisam ispunila obećanjeBig%20smileWink
Ma samo neka on odluči doći, ja ću već naći šofera malo bliže Wink
Time is something you can never get back..
Na vrh
Medvjed34 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1640
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Medvjed34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 06:18
Pozdrav svim dragim ljudima koje sam malo zapostavio.
Vjerujem da ste već mislili kako sam odustao, ali evo mene nazad s nekoliko noviteta. Dakle, na zadnjoj sam Zagrebačkoj kavici najavio izradu Kineskog povrtnjaka/humka i obečao da ću kada sve završim postaviti slike. Pa eto mene sa slikama...
U vrtu je mnoštvo promjena koje će do izražaja doći tek na proljeće pa nisam slikao sve što je napravljeno. Odstranjena su tri lješnjaka, posađeno: dvije trešnje, jabuka, kruška, marelica, višnja, malina, borovnica, neka čudna sorta nedlakave maline, smokva, nekoliko ukrasnih stabalaca, nekoliko čempresa, 2 žute vrbe, jedna žalosna vrba, breza, nekoliko grabova... Posađena je ograda od grabova na uličnoj strani dvorišta i još ponešto sitnijih radova. No kako rekoh, najveći radovi bili su na pripremi tog humka od kojeg se dosta očekuje :)

Pa krenimo redom:

Dovezeno je preko nekoliko kubika zemlje i nekoliko kubika drvenih okrajaka



pa se malo prokrčilo lješnjake koji su poslužili kao jedna od podloga za izradu humka



pripreme u tijeku...



iskolčenje



priprema podloge



bitno je da se rubovi mreže za zaštitu od glodavaca preklapaju sa stranicama kako ne bi mogli sa strane napasti povrće



nakon mreže postavlja se sitno granje



pa malo krupnije



na sve to stavlja se sloj lišća (ujedno je bitno da se ne stavlja crnogorica zbog kiselosti)



kako sam u garaži imao nekoliko starih pregrada od trstike, iste sam iskoristio kao podlogu koja je poslužila kao svojevrsni držač



na trstiku dolazi sjeckano granje koje je sasvim fino "sredila" sjeckalica





na sloj granja stavlja se prvi sloj zemlje debljine oko 25 cm



na navedeni sloj zemlje stavlja se sloj lišća



na ovo dolazi još jedan sloj zemlje od 15ak cm, što se vidi na sljedećoj slici u drugom dijelu humka. Ovo je bila prva polovica gredice, odnosno prvih 4 m, koji je završen u dva dana. Sljedeći vikend nastavak je uslijedio sa drugom polovicom, odnosno sljedeća 4 m pa se na sljedeće dvije slike vidi pola dovršene gredice i kraj pripreme drugog dijela...





Bitne značajke vrtnih humaka:

Kultura vrtnih humaka porijeklom je sa dalekog istoka, detaljnije iz Kine. Tamo se stoljećima povrće uzgaja na tim povišenim gredicama. Kasnije je taj način povrtlarenja prenesen u Ameriku, a u Evropi je već u primjeni preko 100 godina.
Prednost takovog načina je u povećanoj rahlosti tla, prodiranje vode kroz slojeve humusa te izvanredna mogućnost izvedbe drenaže.
Dimenzije kineskog humka možemo odrediti sami, no idealna bi bila dimenzija 250 x 120 x 50-70 cm.
Moj je humak dimenzija 8000x100x70.
Pri sadnji se treba držati pravila mješanja kultura.
Sadi se ovalno preko cijele površine humka.
Izvana su kulture kao peršin, mrkva, prema centru slijedi salata, a u centru kupusnjače.
Luk, jagode i krumpir treba posaditi u posebne manje humke.
Prve godine ne treba pretjerati sa gnojenjem jer iz humusa i komposta prve godine ima dovoljno hranjivih tvari. Zato treba dosta zalijevati jer je humak porozan i voda brzo odlazi prema dnu.
Tijekom razgradnje tvari u humku se razvija toplina pa pogoduje brzom i obilnom urodu.
Važno je napomenuti da se takav humak ne gazi, jer je dostupan sa svih strana za pljevljenje, berbu i sadnju, a to pogoduje i mojoj kitchmi :).
Humak bi bez nekih posebnih intervencija trebao izdržati 5 - 6 godina, nakon čega ga treba ukloniti i zamijeniti sastav tla. Plan je sljedeće godine sagraditi još jedan i onda godinu iza treći. Nakon 5 - 6 godina jednostavno ovaj prvi rasipati po klasičnoj gredici, a umjesto njega staviti drugi.

I za kraj još jedna slika nove trešnje u zimskom izdanju...



Eto, toliko za sada od mene.
Lijepi pozdrav i vidimo se uskoro
Živi svaki dan kao da ti je prvi
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 06:21
Želim ti svakako dobru, plodnu i rodnu iduću sezonu uz novi vrtek.
(Takvu povišenu gredicu imam i ja, jako sam zadovoljna prvom godinom.)
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 08:43
i ja se pridruzujem,neka je sljedeca sezona rodna
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 09:47
smile141   Medo, bil si jako vredan.
Baš me zanima kak bu zgledal taj humak na proljeće i u ljeto.
Nemoj nas zaboraviti i redovito stavljaj slike!
Drago mi je da ti je dobro.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 10:06
smile227Čovječe, ovo sve što sam pažljivo pročitala mi sliči na doktorsku disertacijuWink. Jer ja naravski nikad za takvo nešto nisam čula.
.Stvarno si studiozno prišao svemu i uopće ne sumnjam u uspjeh. Evo javila se i Anaida sa svojim jednogodišnjim iskustvom.
A koliko si nabrojao sadnica...!!! Tvoj će vrt biti nešto prekrasno i bome jako korisnoClapClapClap!
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 10:50
bravo za vrijedne ruke i ja razmišljam o takvoj gredici ali se jednostavno ne stignemo prioritet nam je ove jeseni bilo 125 m ograde, pa presađivanje voća, samo mi je žao svih onih grana koje smo popalili a mogli smo iskoristitu za ovakvu gredicu Thumbs%20Up
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2011 u 22:10
Bravo Medo, bio si vrijedan, sada čekamo proljeće! Clap
život je more
Na vrh
sarajka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3644
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sarajka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 21:04
Svašta novog kod tebe a posebno interesantna gredica,no  za to treba dosta vode , sa zanimanjem ću pratiti  kako će uspijevat  posađene biljkicesmile113
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 04:50

Pa ti si se baš dao na posao a ja mislila da si utonuo u zimski san! Ono radi čega sam te iz prve zapazila ovdje je baš ta tvoja kreativnost. Ja sam se umorila već i od pogleda na sve radove koji tebe vesele Unhappy, a tvoj vrt je prava priča koja tebe najbolje opisuje!

Pusa ti najdraži moj
Time is something you can never get back..
Na vrh
misty-da View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misty-da Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2011 u 07:31
Najdraži moj medo ono najvažnije, ljubav i dobrotu u srcu već imaš, zato ti želim samo da ih sačuvaš. Sretan ti i blagoslovljen Božić!
 
Time is something you can never get back..
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 15:25
e sad ja vidim o čemu si mi jučer govorio....čula sam i čitala o tim gredicama,sad ćeš nam ti medo svoja iskustva znati reći :)
baš me zanima kako će se razvijati ta gredica, molim redovna izvješća Wink
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2012 u 18:46
Medo, pogledala sam tvoj vrtek od A-Ž, kao da sam priču čitala. Lijepi je taj tvoj raj. Želim ti da u njemu uživaš i da te kučma ne sputava u tome. Vjerujem da će sada biti sve u redu (imam dosta prijatelja koji su to prošli i sad su fit).
Negdje na početku priče stavio si sliku salate za koju kažeš da je hrastova kora. Ne vidi se baš najbolje, ali čini mi se da je ista ko moja, samo je mi zovemo hrastov list. To je starinska sorta koju nije teško održavati kaj se tiče sjemena. Par komada ostavim da se osjemene tak da je imam za iduću godinu. Ako hoćeš, mogu ti poslati malo sjemena pa ćeš vidjeti jel to ista salata ko tvoja. Javi na pp
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2012 u 00:52
svratila i ja u tvoj vrt,vidila slatku kućicu ,lijepe biljke,suosjećala s tobom zbog kičme...želim ti život bez boli ,lijep pozdrav ti 
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2012 u 16:05
Evo, malo sam navratila i oduševljena idejom i načinom kako si naopravio Kineski povrtnjak/humk. Imat ćeš zdravo povrće a i kičmu nećeš naprezati. Ideja za 10! Clap
Rijeka

Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 23:02
Medo, gledam tvoj vrt, sve bogatiji biljnim svijetom i smijem se tvojim komentarima. Za koju godinu bu zbilja arboretum - ali čuvaj ti svoju kitchmu, da možeš uživati u svemu tome. 
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6465666768 83>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,547 sekundi.