Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Agave
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Agave

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 15>
Korisnik
Poruka
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 22:31
Baš su lijepe, moje su u vrtu dosta oštećene, nadam se da će se bar malo oporaviti. Možda ću ih morati po zimi ipak dobro zaštititi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2011 u 00:20
Evo i mog doprinosa ovom podforumu:
Prikazujem vam jednu od mojih agava victoriae-reginae ("agavu-kraljicu"),
izrazito sporo raste, ali sve su zdrave i lijepo uobličene...
Kraj nje se nalazi echinopsys obrepanda
Evo fotića:



/KAKTUSI_22-12-2011-FIRMA_BATERIJA%20F/male_DSC05911.jpg">

Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2011 u 00:38
e, to te ja pitam... Smile

baš sam ti htjela reći na temi o cereusima da i nju pokažeš Thumbs%20Up
prelijepa je, koliko je stara?
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2011 u 12:27
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

e, to te ja pitam... Smile

baš sam ti htjela reći na temi o cereusima da i nju pokažeš Thumbs%20Up
prelijepa je, koliko je stara?

Natalija, tebi i familiji i svim ostalim forumašima sretan Božić uz želje za puno zdravlja i osobnog zadovoljstva od schumyja.
Moja "regina" ima oko 10 god. minimalno, kupio sam ju u Italiji, bila je mali grmić sa 3 izdanka koja sam odmah rasadio i sada ih imam 3 kom iste veličine. Jako sporo rastu ali su se zbog konfiguracije u teglici (svaka za sebe zasebno) lijepo uobličile i konfigurirale...
Cvale još nisu, nije me ni briga, sam pogled na njih ispunjava me velikim zadovoljstvom koje volim podijeliti sa vama svima na forumu.....
Pozdrav..............schumysmile39
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2011 u 15:10
hvala na lijepim željma, tebi i tvojima želim isto smile170

prekrasna je i stvarno pričinjava veliko zadovoljstvo meni kao promatraču, a kamoli tebi kao ponosnom vlasniku,
ja sam si kupila jednu ovo proljeće, malecka je, ali nadam se da će mi poživiti
ne smeta me što sporo raste, to mi i odgovara jer onda imam više mjesta za još koju biljku Smile

odumiru li i one nakon cvatnje?
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2011 u 20:33
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

hvala na lijepim željma, tebi i tvojima želim isto smile170

prekrasna je i stvarno pričinjava veliko zadovoljstvo meni kao promatraču, a kamoli tebi kao ponosnom vlasniku,
ja sam si kupila jednu ovo proljeće, malecka je, ali nadam se da će mi poživiti
ne smeta me što sporo raste, to mi i odgovara jer onda imam više mjesta za još koju biljku Smile

odumiru li i one nakon cvatnje?

Da, odumire nakon cvatnje, ali biljka mora biti u punoj odrasloj dobi (čitaj vrlo, vrlo stara), negdje oko 30 godina. Nakon cvatnje, biljka odumire ali iz korijena izrastaju noive mlade biljčice kje se onda kultuiviraju i rasade da se nastavi proces evolucije biljke.
Cvijet joj je impresivan i sasvim zaslužuje naziv "kraljice-agava". Ali, Nataija mislim da ćemo se i ti i ja načekati do pojav ecvijeta............
Do onda nam ostaje da se divimo lijepom "stasu" biljke i da ju čim pravilnije odgajamo.....
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2012 u 13:40
Agave filifera

Zeleno lišće je prošarano bijelim linijama. Zbog toga me malo po izgledu podsjeća na „kraljicu“. A zbog ovih niti recimo na nepočešljanu kraljicu - Victoria Regina. Sporo raste i čitam da je gotovo izumrla u svom prirodnom staništu. Formira srednje velike rozete. Razmnožava se sjemenom (monocarpic) i malim rozetama koje rastu uz matičnu biljku. Vodu 2 – 3 puta tjedno u ljetnim mjesecima i držati gotovo suhu zimi.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 07:13
Pinus, prekrasne agave!Smile Kamo toliko kaktusa "naslažeš" zimi?
schumy  
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 08:31
Ovo je moja agave stricta



Zanimljiva palma tankih dugih listova okruglastog presjeka sa vrlo oštrom bodljom na vrhu.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2012 u 08:41
Draga Otok,
Lijepe su ti agavice.Clap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2012 u 16:34
URL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/kaktusi/agava/36136.aspx][/URL]
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 17:17

Agave potatorum „San Gil“ - minijaturna, patuljasta agava.

. Kakve su šanse da se ukorijene ako su male agave bez korijena ?
Na vrh
tara2009 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tara2009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 14:09
ukorijenit ce se milijun posto
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2012 u 19:10
@taro, širiš pozitivnu energiju, dobro bi bilo da te agave poslušaju.
Uz ove dvije „velike“ rozete agava je potjerala još 4 male. Dvije male sam ovih dana potaknuo. Druge dvije namjeravam sredinom svibnja. Računam da će tada biti toplije a sa time i veća šansa da se agave ukorijene.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 19:19

Agave macroacantha

Pitanje za znalce. Dali se može Agave macroacantha razmnožiti sa izbojkom kojeg sam izvadio iz supstrata. Izbojak nije izašao na svjetlo dana nego je nastavio rasti između korijena ? Trenutno je izbojak bijeli, bez klorofila.

.
Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 06:27
Agave macroacantha imam više komada: u Zagrebu su zimi pod staklom, a u Kvarneru sam ih probao vani na Krku i kod Crikvenice, ali su mi tamo predlani kao i zimus sve promrzle, pa očito kod nas mogu vani stalno prezimiti samo južnije u Dalmaciji.
Takvi izbojci (pelceri) se isto mogu koristiti za množenje čim dobiju svoje vlastite korjenčiće kao ovi na slici, ali dok ne izbiju van i ozelene, bolje ih je još ne otkidati od matične agave - jer je za te nezrele preživljenje rizično i nesigurno. Ja sam svoje izbojke uvijek ostavio da izbiju van na svijetlo i pozelene, pa sam ih tada odvojio i odmah su svi sigurno ubrzo narasli.
Sedum: FLORA JADRANA (primorsko bilje i južni egzoti) - http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 10:52
Sedum, hvala na informacijama i objašnjenju.
Sam na sebe sam ljut što sam tako bedasto reagirao i odrezao tu još neformiranu rozetu. Učinio sam to prilikom presađivanja agava u veću (za 4 cm) teglu. Ta neformirana rozeta je rasla na dnu tegle. Ocijenio sam da nema šanse da se sama probije na svijetlo dana jer je već bila dosta velika a korijeni agava jako gusti.
Čitajući što si napisao mislim da bi bilo bolje da sam joj sam malo pomogao i dignuo uz rub nove tegle ne režući joj korijene dok sama ne pozeleni. No što je tu je. Ovakvu kakva je sada držim na prozorskoj polici dnevne sobe zaštićenu od direktnog sunca ali sa puno difuznog svijetla. Nadam se da će pozeleniti i krenuti sa vegetacijom. Oprezno ju zalijevam i nadam se najboljem. Naučio sam dosta iz toga što si napisao. Mislim da ću ubuduće znati što treba raditi.
Na vrh
Hannah87 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 107
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hannah87 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 11:00
Ne brini, agave vole davati puno pelcera. Izrast će ih još uskoro.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 11:10
Hannah slažem se. No šteta je za svaku rozetu. Možda ću trebati čekati godinu dvije da nova rozeta naraste do te veličine.    
Na vrh
palmofan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Lipanj 2008
Lokacija: Kutina, Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje palmofan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2012 u 13:43
Mislim da postoji velika vjerojatnost da će se izbojak primiti, koliko vidim, ima dobro razvijen korjen, a to mu još više povećava šanse. Ja sam imao uspjeha sa razmnožavanjem agave iz isto takvih blijedih izbojaka, koji su rasli pod zemljom i nisu se mogli probiti na površinu. Neki nisu čak ni imali korijen, pa su ipak ozelenjeli i nastavili rasti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.