Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ruže stablašice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ruže stablašice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 23>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2009 u 21:11
Kupila sam Eden rose od Horvata.Šalju poštom.Jedna moćna, zdrava grana.
Odmah mi je palo na pamet od nje napraviti stablašicu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2009 u 21:23
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

Thanks Hana! Mislila sam se za eden rose- negdje sam pročitala da cvate kasno ljeto pa nadalje....kakvo je tvoje iskustvo? QuestionZatim se premišljam i  oko swany i bonice (navodno cvatu od ranog proljeća)...
 
meni ti Edenica cvate od kraja maja mjeseca pa do mraza. Swany je ok, bonica dobro cvate samo za moj ukus ima preuspravne grane, prekrute, o ove ostale se malo povijaju pa su mi ljepše.Ovisi o ukusu
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2009 u 21:25
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Kupila sam Eden rose od Horvata.Šalju poštom.Jedna moćna, zdrava grana.
Odmah mi je palo na pamet od nje napraviti stablašicu.
 
 
kak misliš jedna grana? Pa sadnice A klase imaju po tri grane iz korijena,pogotovu njihove jer su kontejnirane?
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2009 u 21:35

Hana, kupih Edenicu. Baš sam happy! Inače, ima dosta debelu zdravu granu/deblo na kojem je "krošnja" s tri izdanka. Sutra je sadim, imaš li kakvih napomena za sadnju? Ići će u pitar (lonac).

Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2009 u 21:40
mora ti biti dosta velik i dubok barem 40*40,to je minimalno! I ako možeš pomiješaj kupovnu zemlju sa vrtnom jer samo kupovna je prelagana.Ne znam gdje živiš ali ako si na kontinentu možda bi bilo pametno mjesto cijepljenja malo zaštiti sa flisom ili omotati jutom zbog ovih minusa.Obavezno joj stavi potporanj i priveži i bude ti krasna
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2009 u 21:47
Ja sam u okolici Splita - bilo je gadnog mraza al se nadam da je iza nas....Znači 40x40min, imam jedan takav od terracote....smile79
Na vrh
anagalis View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 324
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anagalis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 10:17
Da li je koja od ovih što je minimode nabrojila pendulasta?
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 10:21
Anagalis što znači - pendulasta?
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 10:34
Originalno poslano od člana Tija Tija napisao:

Anagalis što znači - pendulasta?
 
Autor: Gordana Horvat
Pendulaste ruže stablašice – na stablo visine 1 m ili najčešće 1,5 m cijepe se ili ruže pokrivačice pa je krošnja kod takvih sorti promjera 150 cm (npr. Lavender dream, Tomalise, Rote flamme) ili ruže penjačice koje će stvoriti robusniju krošnju, do 3 m promjera (npr. Rosarium Uetersen, Gruss an Heidelberg). Izgled pendulaste ruže stablašice ovisi i o našoj želji, pa tako krošnju možemo formirati u obliku kišobrana ili pak pustiti grane da raskošno vise do poda. Ovo su doista posebne ljepotice pa ih je najljepše vidjeti zasebno posađene, ili ako imamo puno prostora, napraviti drvored od njih, ali kod takve sadnje treba pripaziti da ne miješamo sorte nego sadimo one sličnog izgleda i ponašanja. Razmak kod sadnje ne smije biti manji od 2 m.
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2009 u 23:58
Tija,meni su ti pendulaste ruže najljepše.Imam crvenu,sitnocvjetnu,grane joj padaju do zemlje .Samo joj treba staviti jaki štap za podupiranje,jer je krošnja jako teška.Od Horvata je i već je druge godine bila do zemlje.Mogu misliti kakve su tek one cijepljene na 2,5 m sa krupnim cvjetovima.
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:11
evo moje, već posađena (Eden rose)....
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 19:51
ej što sam ispala, meni su krasne te pendulaste i kad sam bila kod njih vidjela sam tu od 2,5, preprekrasna je (ali kao što se vidi iz priloženog ime zapamtila nisam kako se te ruže zovu)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2009 u 22:25
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Kupila sam Eden rose od Horvata.Šalju poštom.Jedna moćna, zdrava grana.
Odmah mi je palo na pamet od nje napraviti stablašicu.
 
 
kak misliš jedna grana? Pa sadnice A klase imaju po tri grane iz korijena,pogotovu njihove jer su kontejnirane?

Ne znam, hana, kako se to dogodilo.Naručila sam nekoliko ruža od njih i sve su takve kako ti opisuješ.Ali ova eden rose ima baš jednu jaku granu sa 2-3 pupa.Kao da je baš namijenjena za stablašicu.Pa kad je već tako namjeravam je odgojiti u stablašicu ali u pitaru.
Vidjet ćemo što će od toga biti.Pratit ću stalno savjete poznavateljica ruža, prvenstveno tvoje jer ti imaš prekrasnih ruža.
Zato, daj malo savjeta za nas početnike.toga nikad dosta.Embarrassed
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 18:15
Vi curke koje ste radile doma same stablašice, jel mi možete opisati kako  ste to točno radile?Negdje sam pročitala da se ruža zapelca i pusti do visine koju želimo i pritom režemo grane sa strane ..A opet vidim svi cjepe i imaju kompliciraniju proceduru.. ugalvnom ne kužim sad više niš! Ja bih htjela napraviti nešto tipa ovog:

http://i.ehow.com/images/GlobalPhoto/Articles/4470061/weepingtreerose-main_Full.jpg

A neznam ni od koje bi to druge vrste napravila osim recimo penjačice ..

I nemojte mi se molim vas smijat jer fakat ništa neznam o tome Tongue
LOL
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 20:07
Ja sam negdje pisala kako sam radila one bijele no ne znam gdje.Ovaj link nisi dobro kopirala pa ga ne mogu otvoriti  ne znam šta se to tu vidi.
Tanjica,nitko se nije pametan rodio i učimo dok živimo.Tako da glupih pitanja nema(ok nađe se smile191)
Pa ovako:zašto i kako se radi na divljoj ruži,pa se cijepi pa se ko zna šta...to ne znam no mora da je s razlogom.No o tome će oni koji znaju to raditi i imaju razlog.
Ja znam onako ,najjednostavnije,kako možeš doma napraviti.
Uzmeš ružu,zapelcanu ili već odraslu sa jednom granom i pustiš je na određenu visinu,koliko hoćeš da ti bude stablašica visoka.Porežeš listove i  trnje odozdo.Normalno onda puštaš grane da rastu na toj visini.Ne znam,nisam vidjela ni da je netko rekao tu a i mene zanima,zašto se voskom premazuje no mislim da ,ako se premaže,neće toliko često rasti bočne grane na donjem djelu-"stablu".To mi je nekako logično no ne znači da sam u pravu.Uglavnom,vosak neće smetati(pa time i "majstori"pravi rade,što nebi i mi iako razlog ne znamoWink)pa premaži stablo voskom.U poljo-trgovinama imaš voćarski vosak.I mislim da bi to bilo to.Probaj,košta te samo malo truda i vremenaWink
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 20:23
evo ja svratila i popravila link Tongue uh koja ruža je na njemu Clap
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 20:44
Ajmeee pa to je drvo!!!
E to bi mogla od puzajuće napraviti.Samo je treba dosta"dignuti"
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2009 u 23:54
Ah. jesam rekla da volim sve nešto posebno, nešto što nitko nema hihihi Wink..
Shasha misliš da se nebi od penjačice dalo to napraviti?Misliš da će se puzajuća dati dignuti toliko visoko, jer one su kolko ja znam niske ..
Na vrh
Flavia View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3344
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Flavia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2009 u 00:11
A ja mislim da je ta ruža sa Tanjicine slike neka ramblerica ili pokrivačica tla koja je cijepljena na podlogu (mislim da se ta podloga zove rosa laxa, ali nisam sigurna). Koliko je meni objašnjeno....takve se ruže cijepe na relativno visoku podlogu (oko 1,5 m) da bi efektno izgledale. Navodno za uzgoj stablašice u vrtlariji treba 3 godine....prve se godine uzgoji ruža koja će biti podloga (i korijenski dio), zatim se slijedeće godine na podlogu cijepi ta laxa koja ima uspravno stablo i sposobnost da naraste uspravno i visoko, pa se zatim na visinu od 1,5 m cijepi ruža pokrivačica u željenoj boji. Ovako je meni objašnjeno....a ako nisam dobro zapamtila...nemojte mi zamjerit!
Uglavnom...ruža stablašica koja se kupi "gotova" nije niti skupa koliko s njom ima puno posla da bi postala to što je! Wink
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2009 u 02:23
Je je ..sad sam i ja isto tako nešto pročitala ..da, kome se neda zafrkavat tim cjepljenjima itd,  neka kupi.Ja ću svejedno sama probat :p .. a i onda znam da je to mojih ruku djelo i odmah mi biljčica priraste srčeku Embarrassed

Sasha sad nakon sat vremena istraživanja po netu vidim da si ipak bila u pravu Smile ..svugdje piše da su najljepše stablašice kad se naprave baš od tih pokrivačica(valjda si na te mislila kad si rekla puzajuće) Pa eto sad bih ja ipak napravila takve dvije stablašice nego neke druge ..Jel bi mogla onda rađe čvaknut koji pelcer od te pokrivačice, ili ako znaš gdje ima za kupiti ako ti je nezgodno sad rezuckati ..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 23>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.