Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 82>
Korisnik
Poruka
saintpaul View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje saintpaul Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2013 u 20:20
Večer,

to veliko stabalce ti je Dracena reflexa - Song of India. Nije baš jeftino, vidio sam nekidan upola manje od tog moga dođe oko 400 kn u MBM-a.

Mala ljubica ti je izdanak od one moje bijele velike sa 2. slike.

Bijela velika je fenomen, sama sebe razmnožava. Svako rano proljeće ona sa strane dobije jednu mladicu, mladi izdanak koji polako napreduje, a u kasno ljeto to već bude mala ljubica koja se bori za prostor sa velikom biljkom.

Tada izvadim cijeli busen zemlje sa biljkama, upratim prstima gdje je "spoj" male i velike,  tu ih prerežem nožem, pazeći da velikoj ostane većina korjenja a maloj manje.

Svaku posadim za sebe i to je to. Velikoj to ne smeta, kad odvajam malu, velika čak ne prestane cvijetati. Već 3. godinu tako od nje odvajam nove biljke. Automatik bijela Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2013 u 22:26
Da, i multipraktik. To se zove ljubicica! Sve sama radi, mrijesti se smile197Treba to znati odvojit kako treba, bravo lafe.
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2013 u 10:09
znači da ju hitno presadim, ali da ostavim tu zemlju samo dodam novu?  ja mislim da joj čak nije sad mala tegle, a možda i je, jer veliki tj ovaj srednji korijen viri gore, kao da je potrošila gornji sloj zemlje.. 

jer ako ne mijenjam teglu, onda mogu samo dodati zemlju ??? 


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2013 u 18:08
ako ima mjesta u tegli odozgo, dodaj samo zemlju. Ako je puna tegla do ivica pa nemas gdje dodati, onda je presadi u dublju bez da raskopavas korijen, i samo jos nadodaj zemlje. Sa strana ako je sira tegla takodje dodaj zemlje, i ispod.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2013 u 07:26
>Zizza, u ovome slučaju bilo bi najbolje da je dobro obnoviš, tj. odrežeš taj goli vrat na jedno 3-4 cm, skineš sve listove osim 5-6 malih na krunici, malo ostružeš vrat kao da guliš mrkvu, i ponovo posadiš u manju posudicu, prozračnu zemlju, obavezno novu, blago zaliješ. Za mjesec-dva počet će ponovo rasti i omladit će se.
To što ti imaš zove se "dugi vrat" i nastaje vremenom kod svake ljubičice. Da se to ne dogodi treba ovo gore raditi jednom u 1-2 godine.

Ako nisi ovo nikad radila, bolje čekaj proljeće nego sad, u proljeće one intenzivnije rastu, pa je sve lakše napraviti.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
ivana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2013 u 16:26
Ja zaista nemam sreće sa ljubicama.

Jednostavno im valjda nemogu naći pravu zemlju. U proljeće sam ih sredila jer su imale sve predugačke vratove. Problem mi se javio ponovno. Neki dan sam ih ponovno sredila i sad čekam.
Listovi su im kao malo uveli i neizgledaju baš najbolje. Stalno nešto čačkam oko njih,a možda bi ih trebala jednostavno ostaviti na  miru...
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2013 u 18:34
Ivana, ista sam ti. Treba ih pustiti na miru, na kraju- ni u prirodi ih niko ne sjecka i ne razdvaja izdanke, pa rastu prirodno i normalno. Znam da treba voditi racuna da bude jedna rozeta i ne treba dozvoliti da izgleda zgurano i neuredno, ali bolje i to nego ih muciti pa da ih na kraju izgubis. Ja sam eksperimentisuci i pametujuci tako, izgubila dvije meni jako drage- svoju prvu ljubicicu u zivotu, i odmah zatim jednu sto mi mama dala a vise nigdje ne mogu naci iste... Ja sam rijesila ostaviti ih malo na miru! PITANJE ZA SAINTPAULIA ili nekog ko je ovo probao: smijem li zelene biljke ostale koje imam (tipa fikus i ostale koje ne cvjetaju) zaliti rastvorom gnojiva NPK 4-6-6? Njega sam koristila za cvjetajuce biljke i za njih je i predvidjeno, mada pise i da je prilicno hranjivo za listove. Pomozite!!!
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 11:53
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Zizza, presadjuj pothitno. Ja bi samo malo skratila korijenje makazama, ne bi cvrsti korijen rezala. Zna bit preveliki sok za biljku kad previse ceprkas korijen pa se sva biljka tuzno objesi vec sutra. Pokidala bih pet sest donjih listova i posadila u dublju saksiju onako sa sve njenom  zemljom, samo bih joj dodala zemlje odozgo i sa strana. A ti opet vidi sta Nina predlaze.

eeee, presadila sam ju, ali u istu posudu...nisam našla za kupiti veću (ova je 15cm) momentalno, pa sam ovu oprala, i vratila ljubicu zubicu :) , i dodala još zemlje....jel sam se zeznula što je ista posuda??? 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2013 u 20:50
Velika joj je posuda, neka si u istu, ne bi ni imalo smisla da je sadis u saksiju za palmu Smile Vazno da ne viri vrat. Na proljece izvadi opet iz saksije, pa skrati korijen i pokidaj slobodno 6-7 donjih listova i posadi dublje. Joj meni danas rodjendan i dobila sam 4 nove, od toga tri razlicite himere i jednu jednobojnu ciklama! A vec imala 9 smile203 Kud s njima, tri sam morala teska srca skloniti s prozora a i one su pune pupova...
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2013 u 01:05
a znam da je velika, ali ta mi je ljubica plus još dvije presadjena od jedne..ne znam zašto se tako jako širi, ne kidam joj listove osim ako se sami osuše, a kod puža muža na poslu luduje koliko raste i cvjeta :) ma imam ju uslikanu kad je bila tako ogromna, pa ću jednom stavit sliku da ju vidiš. znam da su ljubice u manjim posudama, ali šta ja mogu kad lišće raste na veeliko. muž ju je dobio kad je prvi put upoznao moju pok.baku, koja je obožavala ljubičice, pa mu je poklonila jednu, tako da ako hoće rasti mi ih pustimo. inače sam na vi sa cvijećem, niš mi ne uspije dulje do godine dana :( pa onda neću ni s ovom eksperimentirat, a i zato tražim savjete, da nešto ne ode po zlu ;) 
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2013 u 01:06
i da hepi brzdej :) Star
Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2013 u 01:12
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

>Zizza, u ovome slučaju bilo bi najbolje da je dobro obnoviš, tj. odrežeš taj goli vrat na jedno 3-4 cm, skineš sve listove osim 5-6 malih na krunici, malo ostružeš vrat kao da guliš mrkvu, i ponovo posadiš u manju posudicu, prozračnu zemlju, obavezno novu, blago zaliješ. Za mjesec-dva počet će ponovo rasti i omladit će se.
To što ti imaš zove se "dugi vrat" i nastaje vremenom kod svake ljubičice. Da se to ne dogodi treba ovo gore raditi jednom u 1-2 godine.

Ako nisi ovo nikad radila, bolje čekaj proljeće nego sad, u proljeće one intenzivnije rastu, pa je sve lakše napraviti.

nisam nikad ništ takvoga radila, i obično kad bilo šta dirnem u nekoj akciji presadjivanja umre mi :( , sad mi je umrla drecena :( .... prije par dana... :(

pa ću moliti upute na proljeće... onda moram skloniti svu zemlju s korijena i onda tako srediti korijen? 
i da, jel joj može što biti što je tako velika ljubičica. mislim meni ne smeta što nije mini..duge su joj stapke :) ma staviti ću vam sutra sliku da vidite kakva je sad i kakva je bila prije par mjeseci dok je doša iz ureda...ja sam se zaprepastila kad sam ju vidjela, gigantska ljubičica :D šta da vam kažem :) 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2013 u 22:59
HVALA Zizzic! Jedva cekam da vidimo sliku, zanima me koja je vrsta i boja. Baka ti je bila izgleda divna i originalna, dala je tvom muzicu nesto svoje sto je obozavala i njegovala pa je htjela i njega da usreci i da to podijeli s njim. Nema ljepseg i ljupkijeg cvijeta za pokloniti! Zato vam tako i napreduje. Kad stignes stavi koju slikicu!
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2013 u 11:06
Ljudi moji, kupila mi tetka chimeru prelijepu, rascvjetanu. Ja pogledam u dubinu, ona truli! Povucem mali listic iz sredine, on se razvlaci ko paucina... A zalili su je prestrasno. Povadim sve iz zemlje, okidam listove, operem korijen. Kad ono-sve skoro morala odsjeci, ostala samo mala loptica od korijena i dva lista onako srednje velicine... Ali sjekla sam sve do zdravog dijela, ostao taj dio bijelog korjencica. Jel nekom ovaj postupak urodio plodom? DRZITE MI FIGE...........
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2013 u 11:12
Ako je neko imao slicno iskustvo i uspio spasiti biljku, bila bih zahvalna da mi prenese svoje iskustvo! Ljudi moji, ne pretjerujte sa zalivanjem! Vidite kako su ovu neznalice u cvjecari unistile Evil Smile
Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2013 u 12:58
    Ja bi oba ta lista odsekla i stavila da se zakorene a taj koren ako je zdrav on ce poterati svoje listove, a ako nije i ostavis ta dva na njemu bojim se da ce ti sve stradati.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2013 u 21:36
Vec sam ja stavila 4 njena lista u vodu, i to zdrava i jedra. Iako je Chimera, pa neka procvjeta kakva hoce, da bilo sta od nje da spasim. Ova dva sa komadicem korijena su nesto manja, ali uspravna i cvrsta kao strijela. Mislim da sam skinula sve sto je istrulilo, ostao je komadic korijena bijeli se. Hvala Milice puno Hug
Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2013 u 12:58
Ako je taj deo koji je od nje ostao zdrav, onda nema problema ona ce se obnoviti.
Na vrh
Suz@ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2012
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Suz@ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2013 u 17:21
Imam listove ljubičica u vodi više mjeseci jer nikako da ih posadim, korijenje nije onako bijelo kao kad se ožili, nekoje su već izbacile i male listiće. Zanima me da li će se primiti ako ih sad posadim. S obzirom da su mi neke u vodi od proljeća-ljeta. Kakva su vaša iskustva? Hvalaaaa :)
Na vrh
milica09 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica09 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2013 u 20:07
Slobodno ih posadi, gledaj da ti mali listici budu blago preko zemlje (da ih ne zatrpas) i nemoj ih jos odvajati od maticnog lista (tek kad ojacaju) a onda opet isti list mozes da stavis na zakorenjivanje.Thumbs Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4849505152 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.