Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Rododendron
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Rododendron

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 15>
Korisnik
Poruka
baja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2011 u 07:36
Originalno poslano od člana makk makk napisao:

Poslije cvjetanja treba otkinuti ocvale peteljke. Ako to nisi uradio, postoji mogućnost da se na tim grančicama sljedeće godine ne formira cvijet.
je li to treba uraditi kad cvijetovi izblijede ili jos kasnije? onaj moj je sad skroz svijetao i rastu mu izboji sa listovima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2011 u 08:41
Kad se cvjetovi osuše ili otpadnu, te cvjetne peteljke treba otkinuti. Na tom mjestu se na obe strane formira novi pup koji prilično naraste do jeseni, a sljedećeg proljeća cvjeta.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
baja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 13:53
bojim se da ne uradim sta pogresno... gdje se tacno otkine?
jos bolje ako ima neka slika
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 20:43
Ja danas postala vlasnica rozog rododendrona....na etiketi piše samo da se sadi u polusjeni...da je hibrid rododendron...i da naraste do 1.5m visine...ja bi htjela znati da li da ga sadim vani ili da ga ostavim ovu zimu u tegli u malo hladnijem prostoru...i da li da ga uopće ni na proljeće ne sadim vani...da ga ostavim u tegli...malo većoj...
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 21:55

Kod mene u vrtu bez problema prezimljuju azalea i rododendroni  hibridi "Knap-Hill" i "Fanal".
Rododendron iz Catawbiense hibridne grupe "Alfred" nisam se usudila posaditi u vrt i ostaviti ga vani u zemlji preko zime iako u literaturi stoji da izdrži i do minus 26 st.C. Njega držim u velikom loncu i preko zime ću lonac omotati onom folijom sa jastučićima od zraka i ostaviti ga vani ali u zaštićen dio kod ulaza u kuću. Slijedeće zime ću ga vjerojatno posaditi u vrt.

Inače, postoji jako puno sorti rododendrona od kojih neke nikako ne podnose zimu, dok druge dobro podnose zimu. Rododendroni se razlikuju  i po obliku listova, boji i veličini cvijetova, neki su zimzeleni, a drugi ne. Ima ih mini za kamenjare pa sve do velikog drveća.
Azaleje su po novome smjestili u tu vrstu, a ne postoji jedinstvena podjela unutar vrste.


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 22:13

Ovo je moj rododendron iz Catawbiense hibridne grupe "Alfred"




Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 22:16

Kako razlučiti što je azaleja, a što rododendron?

Evo kako:

Biljka kod koje su cvijetovi sa 10 prašnika je rododendron, a biljka sa samo pet ili šest prašnika je azaleja.


Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2011 u 11:48
Dvoumim se da ga posadim na vrt sada jer je svega 30 cm visok...ili da ga posadim i oko njega stavim najlon...Fotkala sam ga evo ako možete otkriti koji je to i koliki minus podnosi...
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 20:01
Ovaj rododendron ide u ponedjeljak u vrt pa što bude biće...svi savjeti dobrodošli...unaprjed hvala...
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2011 u 21:49

Ne mogu nažalost prepoznati o kojoj vrsti rododendrona se radi. Vidim da imaš pakiranje - pa zar na njemu ništa ne piše?

Posadi ga na položaj gdje će biti u polusjeni i zaštićen od hladnih zimskih vjetrova i podnevnog sunca po ljeti.

Zemlja u koju ga sadiš treba biti kisela i bogata humusom. Zbog toga dodaj zemlji kiseli kompost od lišća ili kore stabala.

Zemlja u kojoj je posađen uvijek mora biti vlažna. Ljeti mu 2 X tjedno orošavaj lišće. Malčiraj tlo oko biljke da se zadržava vlaga (borovim iglicama, korom i sl.)

Na godinu odmah nakon cvatnje otkini ocvale cvijetove. Cvjetni pupovi se stvaraju samo na novim izdancima koji će izrasti na mjestu gdje si otkinula ocvale cvijetove.

Malo mi je čudno što na tvome ne vidim cvjetne pupove.

Evo kako se kod mog Alfreda vide pupovi.




Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2011 u 20:29
Cimicifuga hvala Ti na odgovorima...ja sam ovaj rododendron kupila u Lidlu pred tri tjedna za 30 kuna ...to mi se činilo jeftino...planiram ga posaditi na mjesto di je popodne hlad i zemlja je onako vrtna ali nije humusna ,pa ću iskopati rupu i unutra ubaciti šumsku zemlju,lišće i ćula sam da je dobro zakopati kod korjena trule jabuke...
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2011 u 22:02
Molim da mi kažete da li ovaj moj rododendron (dobila u proljeće) može ostati vani preko zime ili da ga unesem u kuću ?! Question
 
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2011 u 20:05
Lilie,ja isto imam tako mali rododendron i neću ga ipak ostaviti vani...bitno je da Ti nije u grijanom prostoru....nek ne bude u debelom minusu....ja ću moj staviti u podrum di je oko 0,a na proljeće ću ga samo presaditi u veću teglu ,a kad bude veči ide u cvjetnjak,jer teglu mogu seliti di hoću , a ovako bi bio možda na suncu i ne bi mu pasalo...nadam se da sam Ti pomogla...
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2011 u 21:18
Jesi, hvala !!!!!     Thumbs%20Up
 
Dvoumila sam se da li da ga posadim vani ili unesem u kuću.
Bolje još malo pričekati za sadnju van.
Još ga nisam spremila jer mislim da mu nije jako hladno, kada počnu minusi onda ću.
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 22:54
Lilie i moj rododendron je jiš vani,kako kažeš kad poćnu minusi onda ću sa njim u neki dio kuće di ne grijem.jer ne voli toplo.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 23:29
Ja sams voje ubila,tim dvoumljenjem is eljakanjem.Imala sam predivan šarenolisni,dobiven na poklon.Od straha da ga zima ne ubije tu jesen ga ostavim u negrijan prostor,tako u saksiji..Na proljeće je bio ok,poprilično,po koji ofucan list i to je to..Cvjetao je te godine opet.Kupila sma zemlju za rododendrone i granule za gnojenje rododendrona..Onda ga presadim u baštu i sjenu i dodam kiselu zemlju i dosta borovih iglica.Oni zahtjevaju kiselu zemlju..Neće dugo u zemlji obicnoj..Onda je poceo da oboljeva..Ja ga premjestim na drugo mjesto,kao bolje mu je..Onda nadjem na netu da oni ne vole presadjivanje.Nikako!!Zato ako mislite sa njima u zemlju 3 puta  razmislite o lokaciji ,pa sadite..Cvjetao je i sledeće godine al ne više onako bogato.Ovog ljeta samo je propao skroz..A bio je ovakav..

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 00:28
smile43 prava šteta. Bio je prelijep.
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 20:51
Alisa bio je krasan...žao mi je što Ti je propao...ali nemoj ništa dirati...samo stavi malo kartona ili slame na mjesto di je rastao ...možda potjera iz zemlje na proljeće...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2012 u 17:30
Alisa  - žao mi je za tvoje rododendrone. Moje dosadašnje iskustvo nije kao tvoje, dijametralno suprotno ( za sada). Dobri su bili u cvijetnjaku, no kad sam ih presadila u vrt - samo su nastavili i još su mi izgledali zadovoljniji. Jedino moram držati na oku psića koji voli podići nogu na njih, a to rododendron nikako ne trpi. Rododendrone sam također pri presađivanju u vrt posadila tako da sam iskopala široku i duboku rupu u zemlji koju sam nasula sa zemljom za rododendrone. Gnojim ih granulama za rododendrone onima s produljenim djelovanjem (tri mjeseca) .
Evo, išla sam i njih danas poslikati nakon ove velike zime i bure. Imaju pupove, tako da negdeje u svibnju očekujem cvjetiće.
 
 
 
 
 
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 09:07
Draga Moon,
Prekrasni su ti rododendroni,a koje su boje?
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.