Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - monsterin  eko povrtnjak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


monsterin eko povrtnjak

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 138>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 21:52
Znači stali smo na proljetnoj obradi....da. Slijede proljetne pripreme tla. Imali smo zimsko oranje,pa nam sad to više nije potrebno. Sad se samo sve dobro istanjura ili ako hoćete usitni onoliko koliko se to može napraviti traktorom. Za sitno povrće koristimo frezu,što se pokazalo kao jako dobra dorada,jer puno bolje usitni tlo nego traktor,pretvori sve doslovno u meku prašinu, a to se vidi i po tome što vam noge jednostavno propadaju i 10cm u takvo tlo. Moram reći to je divota od tla i nema da se nešto neće primiti ili ne uspjeti u takvom tlu!   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 22:00
Sad kad je tlo dobro nahranjeno,odmoreno i obrađeno,spremno je prihvatiti nove zelene stanovnike koje će uzdržavati i hraniti opet tamo sve do kasne jeseni. Tad se samo opet ponavlja cijela ova priča ispočetka. I tako je svake godine i nema šanse neuspjehu ,da je kako teška i ružna godina,uvjek se nečega nađe u vrtu..bar nečega..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 22:06
Ovo sve vrijedi i kod štihanja manjih vrtova,da ne ispadne kako samo pišem za velike površine,sve je isto. Znam da ima puno ljudi kojima je to hobi ili neki od vas nemaju velike vrtove. Postupak je isti,pravila su ista, samo se tada radi štihačom u jesen,motikom i grabljama ili ako imate frezu proljetna dorada i to je to.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 22:26
Samo da ti zahvalim na ovom trudu, da nam sve lijepo pojasniš.
Lipik
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 22:39
Hvala Ljiljus i Dobro mi došla ovdje!

Trudit ću se i dati sve od sebe ,da objasnim sve u najboljem izdanju i onoliko koliko je u mojoj moći..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 23:34
Malo kasnim ali stigla sam na predavanje Smile Nova sam u povrtlarstvu i svaki savjet upijam kao žedna zemlja kišu  smile78
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2012 u 23:42
Ksan,draga!
Nadam se da će ti nešto od ovoga biti od koristi,jer kako sam rekla,tako ću i učiniti,podijelit ću nesebično sve ono što znam sa svima vama,ali isto tako nadam se da će ovdje doći i članovi koji puno više znaju od mene i da će nam i oni također pripomoći i doprinijeti ovoj temi da bude još bolja..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 09:27
Draga,svaka pohvala na otvaranju ove temeClapBravo za našu vrijednicu,samo tako naprijed smile141
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 09:46
Hvala Teice! .....i Dobro mi došla ovdje!
   Nadam se da ću te češće vidjeti i ovdje...   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 12:28
Tema ti je korisna i zanimljiva,nema razloga da ne bude takoThumbs%20UpWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 14:13
Hvala draga!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 21:08
Interesantna tema. Morat ću češće navračati
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 21:17
Hvala Dijana i Dobro mi došla i na ovu temu,bit će mi drago vidjeti te ovdje!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 21:27
Danas nastavljamo dalje,ali najprije ću pitati gdje ste mi vi? Gdje su moji autori i kreatori,ja želim da i vi sudjelujete svojim iskustvom,savjetom i znanjem na ovoj temi. Jer ovo nije samo moja tema,ovo je tema i svih vas koji volite povrće.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 21:38
Danas sam riješila kopanje svojih kupusnjača i nisam baš     happy zbog onog što sam vidjela.




Evo ga! Cvjetni štitasti moljac ili bijela mušica..


Cvjetni štitasti moljac (Bijela mušica)
(Trialeurodes vaporariorum)

Cvjetni štitasti moljac mali je bijeli "leptirić", dug oko 2 mm, radi čega se i naziva bijela mušica. Štete pričinjavaju ličinke i odrasli oblici sisanjem biljnih sokova , čime slabe biljku. Tipičan simptom zaraze ovim štetnikom u početku je medna rosa po plodovima i listovima, na koju se kasnije nastanjuju gljive čađavice. Svi razvojni stadiji štetnika nalaze se na naličju listova. Odrasli oblici "leptirići" i jaja uvijek se masovno nalaze na vršnim listovima, dok su ličinke i kukuljice na donjim etažama.
Štetnik najviše napada rajčicu, čiji prinos može biti smanjen i do 40%,ali isto tako napada mlade kupusnjače u fazi razvoja,ali također napada i cvijeće na otvorenom,a još više u zatvorenom prostoru. Svi ste se sreli s ovom mušicom,pogotovo za vrijeme zimskog mirovanja biljki u zatvorenom prostoru.
Za praćenje pojave i leta ovog štetnika koriste se žute ljepljive ploče,no ovo je dobro isključivo za zatvorene prostore.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 21:52
S uživanjem sam pregledala ove stranice i želim da kažem kako mi je bilo uživanje šetati po tvome vrtu. Zaista imaš svega za svoje potrebe a najbolje je kada možeš ubrati  u svome vrtu.....
Drago mi je da ti je nikla ćićoka.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
svesa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje svesa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 21:57
divna si,monstera,jer želiš podjeliti znanje nama koji želimo nešto naučiti,hvalasmile95
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 22:03
Milice ,Svesa,cure Hvala vam i Dobro mi došle!

Tako je Milice,najbolje je kad čovjek može uživati u plodovima svoga rada.

Svesa naravno da ću podijeliti sve ono što sam naučila o povrću ,ali isto tako ću negdje dodati i riječi stručnjaka. Na početku sam rekla da neću nikoga kopirati i ne želim biti kopija,ali kako bi vam neke stvari pobliže pojasnila negdje ću ipak nešto ubaciti,ali uz to ću dodati i sve ono što ja znam o tome.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 22:19
Gore kod cvjetnog štitastog moljca sam posudila riječ stručnjaka,ali evo ovdje pišem svojim riječima ono što ja znam o tome ne baš bezazlenom štetniku.
Svi ste se sigurno često sreli s njim. Svi su se sreli sa sitnom bijelom mušicom i nakon nekog vremena rekli,Uff što se to događa s mojim cvijetom ili kupusom,paprikom ,rajčicom?    Ovog štetnika početnicima nije lako brzo otkriti i identificirati. Onda kroz neko vrijeme vidite da je vaše cvijeće ili povrće jako ljepljivo ili naglo počne otpadati i sušiti se lišće ili se osuši i cijela biljka. Ako se ništa brzo ne poduzme ostanu gole stabljike i biljka ugiba. Štitasti moljac i ne mora odmah izleči uši,biljka ne mora odmah biti ljepljiva,ali će isto lišće požutjeti i početi otpadati,a biljka vene,jer je popio sve sokove iz nje.
   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2012 u 22:30
To smo imali prilike često vidjeti tokom zime na svojim biljkama koje moraju dugo boraviti u zatvorenom prostoru. Svi smo znali reći,Uhhhh neke bijele mušice mi izlaze iz zemlje gdje mi je ova ili ona biljka ili,Neke bijele mušice su mi na listovima cvijeta,a ima i neke ljepljive rose. E to je ta napast. Meni obično napadnu moje brugsice dok ih spremim na zimovanje,onda dok ih vidim,pokidam sve listove koji su zaraženi ,a to često budu svi,uništim ih i ostavim gola stabalca brugsica. Tako spriječim daljnje širenje zaraze,a one lijepo na proljeće istjeraju nove zdrave listove.

No na povrću se ovo ne može primjeniti,jer list kod povrća je jako bitan,ne možemo pokidati listove kupusa ili rajčice,paprike,to je naprosto nezamislivo. Onda moramo tražiti drugu prevetivu i zaštitu. U nekom cvijeću sam koristila i deterđent za suđe i u par navrata je to pomoglo, dok ću povrće špricati ili koprivom ili posipati drevnim pepelom.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 138>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.