Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljiljani - Lilium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljiljani - Lilium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4748495051 64>
Korisnik
Poruka
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 07:45
Alisa,Mari ma svima koji ste postavili slike,ljiljani su prekrasni
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 09:24
cure....ljiljani su mrak smile141
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 02:33
Osica, taj ljiljan nažalost nemam, ali koliko znam o njemu on se obavezno i sadi u jesen, sadi se dosta plitko, pa mu onda valjda ni hladnoća ne smeta... Mislim da se tvom neće ništa desiti, osim da će te razveseliti na godinu svojim cvatom i mirisom Smile
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 06:18
Hvala vila2,jedva sam ga našla pa da mi propadne.Volim te stare sorte naših baka ,pozdrav
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 10:41
Slažem se s vama da je ovaj starinski ljiljan jedan od najljepših. I ja sam ga dugo tražila, za kupiti nije bilo, ali mi ga darovala prijateljica ovog proljeća. Poklonila mi busenčić koji je imao 5 lukovica i listove visoke cca 20 cm. Posadila sam ih bez i malo nade da će od toga što biti, jer su svi drugi ljiljani koje sam sadila imali "suhu" lukovicu. Medjuitim, ubrzo se pojavila cvijetna stapka i svih pet lukovica dalo je već ovog lipnja prekrasne mirisne cvjetove. Nakon cvjetanja, negdje krajem srpnja i cvjetovi i listovi su uvenuli i nestali. Početkom rujna iz zemlje su izrasli novi listići koji su dosegli visinu cca 30 cm i tako sada stoje.

Dakle, ova vrsta ljiljana ima takav tijek razvoja i sasvim je normalno što su vam se pojavili listovi, a smrznuti sigurno neće.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2012 u 10:06
Hvala Zribal utješila si me ;)
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2012 u 22:31
Pregledala sam svih 49 stranica i nisam uočila da netko ima Lilium bosniacum,meni je prekrasan jer je autohton na ovim područjima i volila bi ga imati.Zna li netko nešto o tome?
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2012 u 22:56
OSica jel misliš na ovi ljiljan (klik)
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2012 u 23:03
Osica do tog ljiljana jako teško je doći na tom linku koji ti je pčelica dala imaš  odgovor na svoje pitanje.
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 12:14
Daaa,to je taj ali kako vidim nitko se nije javio da ga ima ili se boje.Znam da je zaštićena vrsta ali mene zanima samo za moj vrt a ne za prodaju...............
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 12:36
Originalno poslano od člana OSica OSica napisao:

Daaa,to je taj ali kako vidim nitko se nije javio da ga ima ili se boje.Znam da je zaštićena vrsta ali mene zanima samo za moj vrt a ne za prodaju...............


I mene zanima iz istog razloga,ali ga nemam.Teško ga je nabaviti,stvarno je rjedak i ja ga do sada nisam vidjela nigdje niti u prodaji niti na netu a niti  u privatnim kolekcijama.Da idem da ga tražim po padinama Igmana,nije baš pametna ideja  s obzirom  da ne poznajem dobro teren a vodiča nemam..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 13:35
Probat ću nešto smisliti s planinarima,ako uspijem javim ti se.Mislim da ga ima na Bjelašnici,ona je pitomija,tamo se planinari stalno kreću ;)
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 13:53
...evo još jednom link  (klik) o bosanskom ljiljanu
 
 raspravu vodite na onoj temi!
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 14:17
Originalno poslano od člana pčelica7 pčelica7 napisao:

...evo još jednom link  (klik) o bosanskom ljiljanu
 
 raspravu vodite na onoj temi!

Oprostite,ali zar nije logičnije da i bosanski ljiljan bude pod ovom temom?Toliko smo pisali o ljiljanima ovdje,o toliko vrsta i sorti tako da mislim da priča o liliumu Bosniacum-u treba da bude ovdje.Po čemu je on izuzetak za novu temu?Ili da sve ove ljiljane razdjelimo po njihovim imenima i prezimenima?
Pčelice,malo bolje pročitajte temu o Bosanskom ljiljanu,koju je otvorio neko koga više i nema na forumu već dugo.A,temu je otvorio sa pitanjem gdje da nađe taj ljiljan,pa ako već govorimo o tome gdje treba da se raspravlja o nečemu,onda je i on sam fulio podforum.Ponuda i potražnja ne spada u podforum lukovice i gomolji.
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
OSica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OSica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 14:24
Slažem se s Alisom,ovdje je tema Liliam pa ako mogu sve druge vrste i ovaj autohtoni spada ovamo.
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 14:30
ajde nek netko stavi sliku tog ljiljana da znamo o cemu se radi....
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Prosinac 2012 u 15:04
Mona,siku tog ljiljana nemam jer ga nemam u kolekciji,kako sam već napomenula.Evo nešto sa net-a sa wikipedije ,tu ima i slika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lilium_bosniacum
Osica,ja sam već probala da izvrbujem sjeme ili lukovicu od planinara( i sama sam bila aktivni član jednog planinarskog društva,skupa sa svojim roditeljima,ali više nemam vremena za to i jako mi je žao),ali ...Nisam ga nabavila ipak.Imaju neki hibridi jako slični ali nije to to,nije to zlatni bosanski ljiljan :D

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2013 u 20:05
Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

arime, imam ja .Samo ne znam da li je sad vrijeme za vadit lukovice jer su dosta potjerali listove?

Lukovice bijelog ljiljana (Lilium candidum) se sade u 8. mj., a ostale vrste ljiljana u 9. mj.
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2013 u 21:33
Ovi su ljiljani božantveni, kao da nisu pravi, kao da ih je netko izfotoshopirao , uživaj u njimaa z sve nas !

Pročitala sam sve - samo me izkontrolirajteWink :   sade se iz gomolja po tri kom u skupinu u proljeće, ne sade se duboko,  prezimljuju vani , cvjetaju u ljeto, kad se sade dodaje se mlo pijeska.

Ići ću ovih dana u OBI i sl - potražiti ih. Ne znam lat.nazive ali  možete mi možda reći koja bi bila ovo biljka po opisu jer nemam sliku. Kreće odmah u rano proljeće, ima lišće izduženo poput ukrsne trave, cvijet je narančast i sličan ljiljanu, ostaje preko zime vani, neuništiv. Bilo ga je u parku i mislila da li da dođem u napast za jedan stručak i nisam, kad  vidim  prije neki dan  Gradski hortikulturnjaci iskopali cijeli otok ovog cvijeća i ostavili przno bez ijednog  preostalog primjerka. Sviđa mi se jer među prvim bijkama cvjeta
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 13:21
Originalno poslano od člana petit petit napisao:

Ovi su ljiljani božantveni, kao da nisu pravi, kao da ih je netko izfotoshopirao , uživaj u njimaa z sve nas !

Pročitala sam sve - samo me izkontrolirajteWink :   sade se iz gomolja po tri kom u skupinu u proljeće, ne sade se duboko,  prezimljuju vani , cvjetaju u ljeto, kad se sade dodaje se mlo pijeska.



Za početak, dobro nam došla smile73  i ugodno ti druženje želim s nama.
Što se tiče ljiljana, samo da te malo ispravimWink, rastu iz lukovica a sade se ovisno o vrsti i veličini lukovice,a i o tlu. Većinom je dovoljno lukovice posaditi na 15tak cm u dubinu. One vrste koje se sade u vrt u hladnijim podnebljima gdje temperature preko zime idu i u veći minus sade se dublje ili se mogu i vaditi iz zemlje. Mogu se sadii u većim grupama (više  od tri komada) gdje ljepo dolaze do izražaja a mogu i u manjim. Cvjetaju, zavisno od vrste, od kasnije proljeća pa do kasnijeg ljeta. Mogu se saditi u vrt a mogu i u tegle. Eto, nadam se da sam ti malo približila ljiljane.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4748495051 64>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.