Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Moja kolekcija najljućih papričica (puno slika)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3940414243 78>
Korisnik
Poruka
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2012 u 12:01
Originalno poslano od člana Sabur Sabur napisao:

Da li mislite da bi bilo kakve koristi ukoliko bi na dno posude dao tanak sloj glinopora i poslije zemlju?Glinpor


Nepotrebno.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2012 u 21:15

Malo sam pofotkao moje "ružno pače" Wink

Ono što je ove zime bilo ofureno i gola stabljika koja se pri vrhu bila i osušila pretvorilo se u lijepu razgranatu biljku. Istina da nije nešto posebno visoka ali ja zadovoljan i ovim, a valjda će još rasti.
 
Cijela
 
Ima i nešto cvjetova
 
Pa još cvjetova
 
Ovi su još u povoju
 
Pa još malo detaljnije
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2012 u 21:19
Hombre ovo Bhut Jolokia?
Na vrh
Hombre View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hombre Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2012 u 23:46
Originalno poslano od člana Sabur Sabur napisao:

Hombre ovo Bhut Jolokia?
Prošle godine sam imao samo Fatali pa je prema tome ona.
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2012 u 12:20
Lijepe biljke hombre :)

Moje posađene biljke pogođene tučom i mrazom fino se oporavljaju, evo jedne koja će uskoro cvjetat:


Purria lagano pumpa plodove


Uši su napale još poneku biljku, ovaj putone  u teglama, za sad se terapija Neopitroidom pokazala učinkovitom :)



Aji Habanero i dalje štanca plodove, očekujem da bi za mjesec dana moglo biti i zrelih plodova :)


Ove godine sam iz znatiželje posadio i nekoliko ljubičastih tomatilla i moram priznati da sam šokiran kojom brzinom rastu. Kolko vidim po netu dosegnu popriličnu visinu, a bome i širinu :D




Na vrh
cc13 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Veljača 2012
Lokacija: Turks and Caicos Islands
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cc13 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2012 u 16:01
Evo od mene update:

Bhut Jolokia:





Douglah:





Trinidad Scorpion Butch.T:



Red Savina:





Monkey face:




Na vrh
ivan07 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Lipanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivan07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 01:57
Pozdrav od novog člana!

Slučajno sam naletio na ovaj forum i temu neki dan i stvarno sam očaran s količinom informacija i meni novih saznanja (a tek sam na 14. strani)! Smile

Svoju prvu biljku sam posadio prošle godine nakon što sam se vratio s putovanja po Meksiku. Inače volim ljutkastu hranu, pa kad sam već bio tamo, na jednoj tržnici sam uzeo paketić jedne vrste čili papričica za svog starog (velikog ljubitelja ljutine). U tim trenucima nisam uopće planirao ništa saditi niti sam razmišljao o tome, a i nisam bio siguran koliko bi mi problema moglo prouzročiti unošenje čilija u Europu na kontrolama na aerodromima, tako da nisam riskirao i sve je ostalo na samo jednoj maloj vrećici malih crvenih papričica. Naravno da mi je kasnije bilo žao ko psu što nisam uzeo po šaku od svake vrste, ali barem imam dobar razlog da se vratim dolje Smile

Enivej, sjemenke sam posijao krajem srpnja (da, jako kasno..), no biljke su se razvile (stalno su u kući) i dale dosta plodova..
Moje prvo pitanje - jel netko može prepoznati o kojoj sorti se radi?

Ovako izgledaju plodovi (dužina je obično 15-20mm)


Ovako izgledaju biljke (4 biljke natiskane u istu teglu, narasle su mi do 110cm)



Ove godine sam posadio još sadnica ove sorte, no ovaj put ranije (krajem veljače), i to jedna biljka u jednoj tegli, bez gužvanja Smile


Isto tako posadio sam i nešto sjemenki Habanera, no neznam točno koja podvrsta.. Papričice su mi donijeli frendovi, također iz Meksika.
Ovako su izgledale na placu (frendica kupuje),


ovak kad su stigle do Međimurja Smile (ove na papiru, naravno),


a ovako izgleda najperspektivnija sadnica sada




Očito, radio sam (i radim) dosta pogrešaka i kod sijanja i kasnije, uglavnom ova sadnica habanera mi je proklijala tek oko 1. aprila, pa se polako razvijala, pa je malo posustala (vjerojatno zbog previše zalijevanja i ljubavi Smile), ali sam je kasnije presadio u ovu sadašnju posudu i u "biodinamički" humus (koji sam dobio od gospođe Bernarde Orehovec) i biljka se počela razvijati.

Naravno da sam pun pitanja, ali je već prilično kasno Sleepy, a i htio bih prvo pročitati kompletnu temu..
Vidio sam da se pisalo (Ela13) o rezanju listova tijekom rasta biljke, da li bi ja već mogao početi rezati donje lišće na ovogodišnjoj sadnici ovih manjih papričica (3. slika po redu), s obzirom da mi je počela pupati i davati prve cvjetove?

E, i da.. zemlja koju koristim je neka iz BAT-a za papriku i rajčice, 20l vreća 70kn Confused.. Vjerojatno mogu povoljnije proći po tom pitanju, no dobro, za iduću generaciju ću kombinirati zemlju s pjeskom kao što se spominje ovdje..

Eto toliko za sada, čitamo se dalje uskoro! Smile

Ivan
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 07:37
Originalno poslano od člana Andrej Andrej napisao:

Krajnji ekstrem :)
To je debelo previse ostavljenih listova, ali me zanima rezultat iako sam sumnjicav :)



Dakle, mislim da mogu proglasit uspjeh. Barem djelomično :D

Dakle, u sedam dana biljka ne da nije povenula ili se posušila nego je počela, (jedva primjetno, ali primjetno) tjerat dalje :)

Pri tome nisam radio ništa specijalno, biljka i zemlja su vlažene 1 do 2 puta dnevno, i cijelo vrijeme sam ju držao na polici blizu prozora, ali bez direktnog svjetla.

No jučer, na sedmi dan od kloniranja, radim popodne glupost i stavljam biljku  na sat i pol na sunce. Biljka je, naravno, totalno povenula, a ja sam u panici da se neće uspjet oporavit potrgao gotovo sve listove, ostavivši samo na vrhu tri četiri lista. I biljka se oporavila, listovi su se digli i jutros izgledaju kao da ništa nije bilo.

Zaista sam joj priredio ekstremne uvjete, ali je izdržala :)


Ivane, nisam stručnjak ali čini mi se da je na  onoj prvoj slici Piquin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pequin_pepper
Možda čak Numex Bailey Piquin, varijanta uzgojena na New Mexico sveučilištu. Njezina je specifičnost što s te biljke plodovi sami otpadaju kad dostignu zrelost, a nakon tri četiri ciklusa cvjetanja i davanja plodova,   plodovi izgube ljutinu.

Ako nije ta sorta, eventualno može biti tepin, ali rekao bih da je ipak piquin.

Onaj Habanero bi trebao biti Orange Habanero.

Što se tiče rezanja listova, apsolutno nije nužno. S rezanjem pokrajinih izdanaka dobit ćeš možda malo višlju biljku koja će se fokusirat na razvoj gornjih grana, ali ako ne porežeš, opet ćeš dobiti dobru biljku.
Ako bniljka cvjeta, mislim da čak i nije najbolje vrijeme za rezanje.

Ja sam ove godine isprobavao obje varijante, na kraju i nema velkih razlika jer  su porezane biljke vrlo brzo izbacile nove izdanke, kao da ništa nije bilo. To doduše ovisi i o vrsti papričice. Probaj od iste sorte nekoliko ostaviti a nekoliko porezati, pa usporedi razlike kasnije :)


Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 07:43

Pozdrav Ivane, dobro nam došao! Lijepa reportaža!

smile219
Lipik
Na vrh
ivan07 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Lipanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivan07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 11:38
Hvala Ljiljus Smile i hvala MisterNo, sad kad gledam slike po webu prilično sam siguran da se radi o Piquinu.

Dajte mi recite koju zemlju koristite za svoje sadnice?
Dal kupite neku običnu zemlju 20kn/vreća, pa pomiješate s pijeskom i dodajete gnojivo? Ja do sada nisam dodavao nikakva gnojiva, no mogao bi početi s ovim habanerom, i to fosfor sad kad raste, pa kalij kad počne cvjetati (ako sam dobro upamtio).
Piquinu ide dobro i samo s vodom Smile

I još jedno pitanje - koja je fora sa špricanjem biljke s vodom, vidim odmah na prvoj stranici sve biljke imaju kapljice vode po sebi.. Tako se štiti lišće za vrijeme vrućina i jakog sunca? Shvatio sam rano da se lišće "popari" na jakom suncu, izvisi se i uvija..
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 12:09
Originalno poslano od člana ivan07 ivan07 napisao:


Dajte mi recite koju zemlju koristite za svoje sadnice?
Dal kupite neku običnu zemlju 20kn/vreća, pa pomiješate s pijeskom i dodajete gnojivo? Ja do sada nisam dodavao nikakva gnojiva, no mogao bi početi s ovim habanerom, i to fosfor sad kad raste, pa kalij kad počne cvjetati (ako sam dobro upamtio).
Piquinu ide dobro i samo s vodom Smile


Ja za biljke u teglama koristim običnu najjeftiniju zemlju za cvijeće iz baumaxa, u koju dodam 20-30% zemlje za mlade biljke iz baumaxa, u kojima ima dosta pijeska, no i bez toga u najobičnijoj zemlji za cvijeće paprike uspijevaju ok.

Dio biljki sam posadio u prirodni  kompost, no nisam ga imao za sve biljke. One koje su u zemlji za cvijeće također izvrsno napreduju. Imaš stranicu dvije unatrag sliku moje habanero red paprike koja je u zemlji za cvijeće pomiješanoj s malo te zemlje za mlade biljke, i prekrasna je.

Što se tiče špricanja vodom, nitko ne šprica vodom, to su ti slike nakon što je biljka najnormalnije zalijevana, ili pak folijarno špricana gnojivom razrijeđenim s vodom :)


Svi mi uglavnom zalijevamo tako da ne zalijavamo lišće nego samo zamlju, i nemoj to ni slučajno radit po jakom suncu, jer ne samo da ne štiti nego će ti spaliti lišće kad se voda na listu osuši na vrelom suncu!

Povremeno zalijevam biljku i tako da zalijem preko lišća, ali samo kad nema jakog sunca, najbolje navečer. Čisto da maloo opere lišće te da biljak i na taj način doživi vodu. Mislim da je one biljke Andrej stavio na sunce nakratko, samo da ih slika.

Kad ti se lišće objesi zalij s vodom, ali tako da ne zaliješ lišće jer ćeš ga spržit. AKo je bilaak an suncu, stavi ju priej zaliejvanja malo u hlad i zalij vodom  koja je vani odstajala, a ne hladnom vodom iz pipe, jer će to biti šok za biljku koja stoji na suncu na plus 40.

Biljke ti dobro rastu i dok je tako gnojenje nije nužno, ali u određenim situacijama dobro dođe.  Ja sam kroz period od dva mjeseca uglavnom lošeg vremena zalijevao Plantellinim tekućim bio vrt gnojivom, razrijeđenim prema uputstvima, svaka dva tjedna. Imaš sliku gnojiva također unatrag na temi.
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 12:41
Originalno poslano od člana ivan07 ivan07 napisao:


I još jedno pitanje - koja je fora sa špricanjem biljke s vodom, vidim odmah na prvoj stranici sve biljke imaju kapljice vode po sebi.. Tako se štiti lišće za vrijeme vrućina i jakog sunca? Shvatio sam rano da se lišće "popari" na jakom suncu, izvisi se i uvija..


Najjeftinija koju mozes naci ce biti dovoljna, ako zelis najbolji omjer cijene i kvalitete onda u Bauhausu zemlja za travnjake od 50l/35 kn koja je savrsen omjer komposta, pijeska i glistenjaka i u njoj ce biljka uzivati cijelu sezonu bez ikakvih dodataka.

Spricanje s vodom je u onom slucaju imalo iskljucivo estetsku ulogu - listovi su bili flekavi od FitoLife i tekuceg zeljeza pa ne bi bas reprezentativno izgledale biljke na slikama
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 13:44
Kako je i proteklih tjedana bilo prilicno lose vrijeme tako biljke nisu nesto ludo rasle ali kako prema najavama dokazi topliji val vrlo vjerojatno ce sad konacno doci na svoje:

Butch-T konacno poprimaju obrise "prave" biljke, a sudeci po broju i velicini pupova cvat je pitanje dana


Za razliku od prethodnika Naglagh ocito preferira rast u sirinu


Nagaboni prilicno zaostaju u odnosu na ostale ali su zato prepuni cvjetica:


Douglah napreduje iznenadujuce dobro pa iako je niknuo tek sredinom travnja uz malo srece bi mogao stici uroditi ove sezone:


Mustard habanero i dalje nastavlja s iznenadenjima - nakon sto je prezivio smrzavanje i visemjesecno zanemarivanje, prvi je krenuo sa cvatom i vec ima tri poveca ploda:


Bez obzira na lose uvjete biljke izgledaju sasvim solidno, te iako su jedini put nagnojene pocetkom travnja ne pokazuju da im nesto nedostaje.
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2012 u 14:04
Lijepe biljke :)

Po meni čak i nije bilo tako loše vrijeme.

U proteklom periodu meni su procvjetali i plodove počeli formirati prvi chinensisi, gotovo mjesec dana nakon anuuma i baccatuma, iako sam chinensis sadio prije njih.

Bilo je i sunca i vlage od kiše, većina biljki je dobro profititrala, barem kod mene.

Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2012 u 20:48
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:


Dakle, mislim da mogu proglasit uspjeh. Barem djelomično :D

Dakle, u sedam dana biljka ne da nije povenula ili se posušila nego je počela, (jedva primjetno, ali primjetno) tjerat dalje :)

Pri tome nisam radio ništa specijalno, biljka i zemlja su vlažene 1 do 2 puta dnevno, i cijelo vrijeme sam ju držao na polici blizu prozora, ali bez direktnog svjetla.

No jučer, na sedmi dan od kloniranja, radim popodne glupost i stavljam biljku  na sat i pol na sunce. Biljka je, naravno, totalno povenula, a ja sam u panici da se neće uspjet oporavit potrgao gotovo sve listove, ostavivši samo na vrhu tri četiri lista. I biljka se oporavila, listovi su se digli i jutros izgledaju kao da ništa nije bilo.



Meni biljka svaki dan navečer digne listove skroz u zrak kao da traži nešto, a preko dana na suncu povene, i tako svaki dan.Ovih dana je bilo jako sunce pa su se i listovi pofrkali malo, ali se opet na večer digne prema nebu :). Tak da to što ti je povenula ništa ne znači.

pozdrav,

Pero
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2012 u 00:42
Originalno poslano od člana MisterNo MisterNo napisao:

Lijepe biljke :)Po meni čak i nije bilo tako loše vrijeme. U proteklom periodu meni su procvjetali i plodove počeli formirati prvi chinensisi, gotovo mjesec dana nakon anuuma i baccatuma, iako sam chinensis sadio prije njih.Bilo je i sunca i vlage od kiše, većina biljki je dobro profititrala, barem kod mene.


Slazem se, sad kad su pocele ove vrucine vidljivo je koliko lakse posnose temperature jer su se stigle dobro ukorjeniti.
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 11:30
Biljke fino napreduju, i one bolesne se oporavljaju, pa evo  par fotki

Mustard Habanero


Bhut Jolokia


Purrira


Jalapeno M

Na vrh
Alan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Veljača 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 15:06
Kod mene se danas otvorio prvi cvijet na thai red chilli!
A ostale paprike kasnije presađujem u konačne važeve tamo oko 9 sati jer bi se sada otopio na 32 stupnja vani!
Na vrh
pklicov View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 62
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pklicov Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 18:17
Jedno pitanje, na koji naćin štitite biljke od jakog sunca. Koliko sam skužio, moje ne vole direktno sunce i ove temperature pa moram neki suncobran napraviti :)
Na vrh
MisterNo View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 308
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MisterNo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2012 u 19:40
Ja ih ne stitim od sunca. Polozene su tako da direktnog sunca imaju od podneva do cca 18-19h, i ne smeta im. Mozda nisu dovoljno ocvrsnule za ovako jako sunce. U svakom slucaju, mozes i nekakav hlad napraviti, nece im ni to smetat.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3940414243 78>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.