Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Albizia julibrissin - Albicija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Albizia julibrissin - Albicija

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:34

Monstera da, imaš pravo, tako je zovu.

Fiki evo što sam negdje našla i spremila jer ih imam nekoliko pa moram znati "ako kiša padne"
Albiciju može napasti vrsta cikade (nametnik) koji buši stablo i živi od njegova soka i izlučuje suvišnu vodu, te se pod krošnjom čini kao da pada kiša ako se nametnici namnože u velikom broju. Otud i engleski narodni naziv "kišno drvo".
Rijeka

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:30
Miro, ja bih još samo dodala da Albiciju neki ljudi nazivaju i Japanska mimoza..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:27
IMAO SAM ju,,,i počela je padati neka smola,prašina sa nje na auto..paa mi je auto bilo katastrofa prljavo i onda je bio END!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2013 u 16:02
Na samom početku teme bi trebalo nešto stajati o samoj biljci a ako admin može neka ovaj moj post stavi na početak.. i spojiti ove dvije teme:
 
Najprije treba promjeniti naziv teme, ako ostaje ova tema...
 
Albizia julibrissin (Albicija)
 
Domovina drveta je: Azija, Afrika, Australija, kultivirana u toplijim krajevima Europe u 18. stoljeću.

Albizia je vrlo neobično, egzotično, listopadno  i brzo rastuće drvce sa prekrasnim cvjetovima pa je zovu i roza mimoza, neki je zovu i

Japanska mimoza ( hvala Monstera).

Po veličini i rastu je ista kao i orah ali raste brže od oraha
 
Drvo naraste 10 do 15 metara visine, široke je krošnje u obliku kišobrana. Listovi su zeleni, dvostruko perasti s neobičnim obilježjem: noću i kad je oblačno se skupljaju (spavaju).

 Cvijeta  sredinom ljeta, cvjetovi su oko 5 cm ,  izraženih prašnika i cvijet je u  kiticama. Cvijet ima blagi miris a kada je pogodna godina cvatnje prekriju čitavu krošnju. U kasnu jesen  dobiva mahune, plodove  duge 15 cm u kome je sjem

Odgovara joj sunčani ili sjenoviti položaj, dobro podnosi sušu i nije zahtjevna po pitanju tla ali više voli propusna tla ngo glinasta.
 Sadi se ispred terasa zbog dekoracije i i ugodnog hlada ali kada počinje opadanje lišća i pera lišća, naoružajte se strpljenjem za čišćenje.
Podnosi orezivanje i to krajem zime pa ga možete formirati po želji.
 
Klimatska zona 6 - 9, ne podnosi  temperaturu ispod - 15.  U hladnijim područjima preporuča se sadnja u proljeće i štiti po zimi prve dvije godine. Saditi uz južni zid kao zaštita od hladnih vjetrova.
 
Od sušenih cvjetova se radi čaj a listovi se mogu pripremati na salatu.
Ja ni jedno nisam probala, moram priznati Smile
 
Evo moje

 


Rijeka

Na vrh
Fanika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fanika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2013 u 20:03
sve su mi prekrasne, ja imam jednu malecku, prošle zime mi se smrznula, pa krenula ponovo iz dna, sad je zamotana u agrotekstil, i nadam se da je dobro, dobila sam i nešto sjemenki pa ću ih sijati
Let the sunshine, let the sunshine in...
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2012 u 21:23
Bokić,imala sam malu albiziu koja se smrzla prošle zime,jer nisam znala da ju treba zaštiti.Danas sam dobila sjemenke koje su danas i ubrane.Postoji li mogućnost da su se smrzle,pa neće niknuti?Mogu li ih posditi u teglicu već sad i trebam li sjemenke prvo malo ostaviti u vodi?Unaprijed hvalasmile65

uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2012 u 21:01
Da li oni  šalju u naše krajeve?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bušin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bušin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2012 u 13:50
Subotički rasadnik izgleda kao dio iz Raja zemaljskog! Čestitke!
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2012 u 09:07

Albizie julibrissin summer chocolate (rasadnik Džambula, Bački Vinogradi iza Subotice)

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2012 u 22:08
Originalno poslano od člana risbo risbo napisao:

kako je sacuvati preko zime i moze li uopste prezivjet hladnoce u Bosni???


ovo je Caesalpinia gilliesii (Poincijana, žuta rajska ptica) a ne albizia http://www.rasadnik-curek.com/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=80


Na vrh
bušin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bušin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2012 u 21:42
Nije li ime za albiciju SVILOVINA? Tako je barem zovu u mojem selu blizu Zagreba, ili pak svilencviet.
Na vrh
risbo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 04 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje risbo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2012 u 21:40
kako je sacuvati preko zime i moze li uopste prezivjet hladnoce u Bosni???
Na vrh
radoja956 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 17 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 198
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje radoja956 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2012 u 23:45
iz sjemena su mi nikle dvije biljčice, li imam osjećaj da niče još nekoliko. Kad je vrijeme da se sade na stalno mjesto,mislim koliko ih treba putstiti da narastu  u saksiji.Hvala na odgovoru i pomoći
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2012 u 23:40
Vec nekoliko puta prelazim ovu temu, jer i ja imam Svileno drvo, Albiziu. Stara je 8 godina, a jedva da je narasla pola metra. Procitala sam Cimine upute, savjete iz knjiga, zastitim je preko zime, zemlja je glinena, ali sam joj dodala pijeska, a ona nece rasti pa nece, neznam koji vrabec joj fali
Sve gledam ove vase i divim im se.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 19:58
Mira, hvala na odgovoru. Mislim , da li je to takva vrsta. lijepi su ovi cvijetići.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 19:48
Da, MiliceSmile Samo jednu imam tako veliku ostale dvije su nešto manje. Stavit ću slike..
Rijeka

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 13:36
Mira K, jesu li tvoje kao ova na slici?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2011 u 12:01
Lorica, imam ih ja koliko želiš. Pošalji adresu na pp
Rijeka

Na vrh
lorica10 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 740
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorica10 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2011 u 23:26
Originalno poslano od člana blue sky blue sky napisao:

Lorica možeš direkt u zemlju ja sam svoje sadila direktno u zemlj sve su nikle, samo što sam ja sijala u rano proljeće stime da sam sjeme nekoliko dana namočila

ovo je moja od ove godine


nažalost imala sam 2 sjemenke, nijedna nije niknulaUnhappy.
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.

Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2011 u 23:17
Lorica možeš direkt u zemlju ja sam svoje sadila direktno u zemlj sve su nikle, samo što sam ja sijala u rano proljeće stime da sam sjeme nekoliko dana namočila

ovo je moja od ove godine
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.