Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Povrtlarska brbljaonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Povrtlarska brbljaonica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 367368369370371 381>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 08:48
 Evo me, evo meeeee, sinoć mi se komp izblesirao pa sam odustala od borbe s njim ! smile229smile228 smile96smile96



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 09:07
Draga moja! A da ti posaljem malo svog MM, on servisira racunare i inzenjer je, pa da to rijesimo naravno gratis?
Mogla bi i Medy brzom postom ga poslat, vidim i ona sinoc galami na komp. pa da sredimo u cas posla.
Pogledajte cure moje divnog li dana? Ma ljepota!
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 09:10
Ja jos pijem jutarnju, vec sat vremena. Posle moram u drugu smjenu, a vi dragi moji uzivajte ko god moze u svojim povrtnjacima i zelenilu. Monsic, ma moram ti to ovde reci, moj enzimcic lagano pjeni...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 09:30
 
 Hhahahahaha Kaćunak, znala sam da neću moći izdržati, a da se ne smijem... Čim vidim tebe s ovim smajlijima, jednostavno moram odvaliti....





Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 09:31
I tvoji su blesavi, ovaj zadnji je pravi sunj, hahaha...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 09:46



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:06
Jeste mi luckaste ja sutra dobijam novi komp a ovaj pravo u   

Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:08
Danas sam posijala krumpire totalno sam se raspala Dead
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:27
  ima li koga
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:36

        Ima....LOLLOLLOL


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:36
medy i ostale evo da vam se malo javim.nije jos bila op.
Heart svima frendicama.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:37
Ima, ima...moja malenkost se konačno dočepala kompjutera, nikako doći na red. smile128
Vidim da si bila vrijedna. Kod mene danas puna kuća gostiju, najmanji sin ima imendan. I kćer stigla sa puta iz Francuske i Njemačke. Big smile Tako da nisam ništa radila u vrtu ni oko cvijeća. Zato sam u subotu obavila puno posla, danas sam samo stigla postaviti par slićica na forum, u svoje teme.

Pustolovko, smile78
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:39

Originalno poslano od člana Pustolovka Pustolovka napisao:

medy i ostale evo da vam se malo javim.nije jos bila op.
Heart svima frendicama.


  I ne bi se znala javiti ? LOL


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:41
buginice uzvraceni poljupci
monstera pa javi se ti prva mladja si Big smile
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 20:52
smile40neka ste mi vesele i zdrave dosadno je bez vas Hug
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 21:12
Zene, evo i mene. Mons, i ovaj tvoj "gaaah" ljutiti mi je prva liga!  
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 21:41
Originalno poslano od člana Pustolovka Pustolovka napisao:

buginice uzvraceni poljupci
monstera pa javi se ti prva mladja si Big smile
  
 Jooj, jooj kao da ne znaš da me ima posvuda....LOLLOLLOLLOLLOL


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2014 u 21:41
Originalno poslano od člana kacunak kacunak napisao:

Zene, evo i mene. Mons, i ovaj tvoj "gaaah" ljutiti mi je prva liga!  

    smile96smile96


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 15:49
  

Ekološka poljoprivreda: Primjena ekoloških preparata-iskustvo i preporuke

by VELIMIR G. on Tra 11, 2013 • 09:09

Polako ali sigurno stiglo nam je proljeće i toplo vrijeme. Biljke se počinju buditi. Oni koji se bave uzgojem voća i povrća, makar iz hobija, sigurno su sa radošću dočekali toplije dane i početak radova. Ovim putem želim prenijeti iskustvo bavljenja ekološkom poljoprivredom i eventualno pomoći nekome tko želi krenuti tim putem. Jedan manji dio je temeljen na iskustvu, a veći dio je još temeljen na teoriji, ali pomalo i tu teoriju počinjem primjenjivati. Ovaj veći dio možete naći na internetu, pa sam pokušao pripremu preparata za zaštitu bilja okupiti na jednom mjestu u kratkim crticama. Prije samog početka, želio bih vam unaprijed poželjeti uspješnu novu sezonu u vrtlarskim i poljoprivrednim radovima i neka vam plodovi budu obilni i sočni. Neka vam plodovi koje uzgojite budu kao božanski nektar, a vjerujte mi, doista i mogu biti kada znate da ste u to uložili svoj trud i kad znate da su dobiveni prirodnim putem.

Ekoloska poljoprivreda

Krenimo:

„Živjeti u svijetu, a ne razumijevati skrivene zakone prirode je kao da ne znate jezik zemlje u kojoj ste rođeni.“

                                                                                                                                     Hazrat Inayat Khan

Eksperiment sa ekološkom proizvodnjom, započeo sam na voćkama- breskvama. Kod breskvi, najveći je problem kovrčavost lišća, najčešće je to Taphrina deformans. Pojava je vrlo lako uočljiva po crvenim listovima koji se kovrčaju. Tad sam jako malo znao o zaštiti ekološkim sredstvima, pa je to bio skok u vatru. Negdje sam načuo da je dobra zaštita protiv gljivičnih bolesti obično mlijeko. Tako sam i počeo. Rezultati su bili impresivni pogotovo stoga jer su bile u pitanju mlade breskve koje su osjetljivije od starijih. Tokom cijele sezone, na 25 breskvi koje su bile u pokusu, bolest se je pojavila na doslovno nekoliko listova. U voćnjaku su bile i stare breskve (oko 50 kom) i nekoliko nektarina koje su se tretirale kemijskim zaštitnim sredstvima. Voćke tretirane mlijekom i kemijskim sredstvima, bile su odvojene sa nekoliko redova vinove loze. I dok su mlade breskve bile potpuno zdrave, stare su u potpunosti oboljele. Gotovo svaki list je bio zaražen i to je očito bilo da je voćnjak bolestan, da kemijska sredstva nisu dovoljno učinkovita i prizor je bio doista grozan. Tad se je krenulo sa tretiranjem cijelog voćnjaka sa mliječnim preparatom. Rezultati su ponovno bili fenomenalni. Ne samo da su se sve breskve oporavile, nego su se uspjele oporaviti i nektarine koju su jako osjetljive. Svo bolesno lišće je otpalo i narasli su novi koji zbog tretiranja mlijekom više nisu oboljeli. Tim eksperimentom, shvatio sam da je mlijeko vrlo moćan fungicid. Uočio sam da nije kasno sa tretiranjem ako se bolest i pojavi. Znanstvenici još nisu objasnili zašto je mlijeko toliko učinkovito, vjerojatno im i nije baš u interesu. Možda mlijeko uništava gljivice zbog fermentacije. Mlijekom sam tretirao i kupine u vrtu. Plijesan se je smanjila u velikoj mjeri prve godine. Druge godine, pojavila se u smiješno malim razmjerima, gotovo da je i nije bilo. U samom startu, imao sam i manjih problema sa ušima. Njih sam tretirao sa preparatom od koprive koji se nije pokazao tako moćan, pa sam po ušima posipao ljutu mljevenu papriku nakon špricanja sa mlijekom i koprivom. To je donekle smanjilo njihov broj. No tokom vremena, saznao sam za još neke preparate protiv insekata koje možete pročitati dolje niže. Njihovu učinkovitost ću provjeriti ove godine. Moram napomenuti da su kod početnika u eko proizvodnji, najveći problem insekti. Treba proći bar 2-3 godine da se uravnoteži broj predatora i „nametnika“. Nametnika mislim uvjetno rečeno jer sve ima svoj smisao. Obrambeni mehanizam protiv insekata možete pojačati ako kupite ličinke njihovih predatora. Kod nas već postoje firme koje prodaju ličinke i možete ih naći preko neta. Ili možete kupiti ljepljive ploče. Ujedno, one su i jedino sredstvo koje ću ovdje navesti, koje ubija kukce. Svi ostali preparati samo ih tjeraju i smanjuju njihov broj. Dakle, nemojte očekivati da uopće nećete imati uši ili drugih insekata koji se hrane vašim voćem ili povrćem. Tu su i mravi. Oni su korisni jer unose organske tvari u tlo. Kad se penju po voćki, oni joj neće naštetiti, samo se penju do uši, da bi se hranili njihovim slatkim sokom. Dakle, treba tretirati uši.

Vrt

Mislim da oni koji se bave vrtlarenjem, da već znaju koja je tajna pravog ekološkog vrtlarenja- a to je cvijeće. U vrtu treba imati što više raznog cvijeća jer ono svojim mirisom tjeraju i smanjuju broj kukaca koji se hrane vašim povrćem.

Preporuke;

-Lavanda-nju je lako nabaviti a ima vrlo intenzivan miris koji će svakako smanjiti broj kukaca i povećati broj pčela u vrtu.

-Neven i kadifica-njihovo korijenje izlučuje tvari koje smetaju nematodama i ostalim kukcima koji žive u tlu i hrane se gomoljastim povrćem. Pa zato ovo cvijeće sadite uz krumpir, batat i sl.

-Stevija-za nju je pokazano da također odbija neke kukce. Nažalost, uskoro će biti zabranjena zbog propisa EU.

-Buhač-buhača nema baš na kopnu, pa će njega puno lakše nabaviti oni koji žive uz obalu.

-Duhan

Kakvo god cvijeće da posadite nećete promašiti.

Puževi-oni doista ponekad znaju biti doista prava dosada. Protiv njih se možete boriti na slijedeće načine.

Kadulja-odbija ih. Posadite ju uz rubove gredica i samog vrta. Listove isto tako možete potrgati i ostaviti ih na tlo.

Orahovo lišće-ostavite ga na tlo isto kao i sa kaduljom.

Piva-puževi su poznate pivopije. Izrežite plastičnu bocu, zakopajte ju u tlo tako da se puževi bez problema mogu popeti po njoj, i u bocu nalijte pivu.

Malko oštrije metode su-pepeo, piljevina ili vapno-isušuju puževo „stopalo“ i smanjuju izlučivanje sluzi.

Patka-patke vole jesti puževe, pa puževe možete pokupiti ručno i nahraniti patke (ako ih imate, naravno)

Espreso ili obična kava tjera puževe. Skuhajte kavu, ohladite ju i njome poprskajte biljke.

Prskanje čajem od pelina-pripremu vidi niže u tekstu

Kombinacija biljaka koje se međusobno štite od nametnika:

Sadite kombinaciju mrkve i luka

Hren i krumpir

Kupus i rajčica

Sadite začinske biljke kao što su bosiljak, kopar i druge koje možete nabaviti.

 

Idemo dalje sa preparatima:

„Kad je seljak počeo uzgajati biljke da bi stekao novac, zaboravio je stvarna načela poljodjelstva.“                                                                                                                                 Masanobu Fukuoka

-preparat od mlijeka; 5L vode i 1L mlijeka. Preporučam da mlijeko stavite i na 6 možda i 7 litara vode. Sami morate provjeriti koji je najbolji omjer i najbolja učinkovitost. Bitan je i termin špricanja. Najbolje je podvečer kada sunčeve zrake slabe a ne ujutro kada su sve jače i kapljice brže isparavaju. I naravno-tretirati uvijek nakon kiše jer je tada velika vlaga u zraku što je pogodno za razvoj gljivica. Namjena: zaštita od gljivičnih bolesti.

-preparat od koprive: 1kg svježe koprive(100-200g suhe) potopiti u 10L vode. Ostaviti 24 sata. Prskati svakih 5-7 dana. Za što bolji uspjeh bitno je  da se kopriva nareže da što bolje pusti sokove. Namjena: odbija insekte

 

-preparat od pelina: 300 g svježih listova (ili 30 g osušenih) potopiti u 10L vode. Ostaviti 3 dana. Preparat promiješati jednom dnevno. Osušeni pelin se može kupiti u svakoj ljekarni. Najjeftinija i najbolja opcija je da nabavite biljku Namjena: odbija insekte

 

Preparat od češnjaka: Jedan režanj češnjaka na 1 litru vode. Razrezati ga na sitno i prokuhati dok ne osjetite da je juha jaka i intenzivna. Namjena; odbija insekte.

 

Preparat od papra: Od zrna papra skuhati juhu dok ne osjetite da je jaka. Juhu kuhati isključivo za zrnima, jer juhu od mljevenog papra gotovo je nemoguće procijediti bez ostatka-mogućnost začepljenja šprice. Namjena: odbija insekte.

 

Svi znamo da insekti imaju ticala. Njima su ticala zapravo dodatne oči i uši. Kao što mi očima i ušima primamo zračenja različitog spektra, tako i kukci primaju ticalima razna zračenja kao što su zračenja elektromagnetnog spektra. I najmanje promjene u frekvenciji oni mogu osjetiti. Kukci u pravilu „love“ najslabiji plijen. Najprije će napasti biljke koje su oslabljene, bilo to genetikom, nekim drugim bolestima, raznim oštećenjima i sl. Svaki „pad“ u frekvenciji oni dobro osjete i prvo će tamo otići. Tako da je bitno da se biraju starije sorte, ako smo u mogućnosti i ovim preparatima ojačamo biljke.

 

-Mljevena ljuta paprika, papar ili pepeo. Papriku ili pepeo rukama posipati po biljkama. Za bolju učinkovitost preporučam da se posipa nakon špricanja običnom vodom ili jednim od preparata da se bolje primi na listove. Ne preporučam stavljanje paprike (pepeo) u špricu jer će se začepiti. Namjena: protiv insekata ili puževa u vrtu.

 

-Preparat od koprive za gnojivo: U 10 l vode potopiti 1 kg narezanih kopriva (svježih). Ostaviti 2-3 tjedna (ili dok ne ostane samo tekuće gnojivo) uz svakodnevno miješanje. Prekriti vrećom ili nekim drugim materijalom koji omogućava protok zraka i sprječava muhe da dođu na preparat. Preporuka: ostaviti na suncu da se ubrza razgradnja. Na kraju se kopriva potpuno razgradi i ostane samo tekuće gnojivo. Gnojivo je neugodnog mirisa pa držati dalje od mjesta gdje prolaze ljudi da vas netko ne bi sanjao. Procijediti i miješati 0,5dl na 1l vode ako se šprica ili 1 dl na 1l vode ako se zalijeva. Kopriva sadrži puno dušika i željeza i  prava je „vitaminska bomba“ za biljke. Pošto je kopriva besplatna a gnojivo vrlo učinkovito svatko bi ga trebao imati. Namjena: prihrana.

 

Preparat od preslice: Priprema: 1kg svježe preslice (ili 150 osušene) potopiti u 10 l vode,ostaviti 12-24 sati. Procijediti preslicu i kuhati ju sa manjim dijelom vode u kojoj se namakala 30 min na laganoj vatri. Ostaviti 24 sata i pomiješati s ostalom vodom u kojoj se namakala. 1 l preparata se razrjeđuje sa 5 l vode odnosno 1:5.

Radi lakše pripreme preporučam; oko 75 g suhe preslice potopiti u 5 l vode (vjerujem da većina ima lonac od 5 l ili ga lako možete kupiti),ostaviti preko noći. Prokuhati drugi dan 30 min (bez procjeđivanja) i ostaviti 24 sata. Jako je bitno da se kuha 30 min da se što bolje „izvuče“ silicij. Jako je bitno i da se preparat hladi 24 sata zbog spojeva koji su topivi u vodi samo duljim stajanjem. Preslica se može kupiti u gotovo svakoj ljekarni.

Namjena: Efikasna je protiv gljivičnih oboljenja, pepelnice, lišaja, crvenog pauka i grinje-najjednostavnije rečeno-ojača biljku. Da se bolje primi na biljku, u preparat možete staviti malo mlijeka ili pivu.

 

Ovaj preparat iznimno je bitan zbog silicija. Silicij je element koji se je u dobroj mjeri „izgubio“ kod genske selekcije. To je zbog genetske korelacije ili povezanosti. Laički rečeno-ne možeš imati i ovce i novce. Mnogo se spominje koliko su ostali elementi bitni za biljku a jako malo ili uopće se ne govori o siliciju. I upravo suprotno tome koliko se malo govori o njemu toliko je i bitan. Zanimljivo je i to da trave imaju i do 20 puta više silicija negoli ostale biljke. Jedan od razloga njihove otpornosti. Silicij ima iznimno važnu ulogu u prirodi (75% zemljine kore sastavljeno je od kremena). Kod biljaka, silicija ima najviše u onim dijelovima koji su najviše izloženi suncu, pa su preparat od silicija u biološko dinamičkoj poljoprivredi naziva još i „sunčani preparat“. No to nije samo kod biljaka. Kod ljudi, koji imaju slabe nokte i kosu, isto se preporuča pijenje čaja od preslice. Ustanovljeno je da lišče koje omlohavi i koje se tretira ovim preparatom, da ubrzo očvrsne (prema nekima čak i nakon nekoliko sati, ali ovu tvrdnju morate sami provjeriti). Ovo je vidljivo i pod mikroskopom kako se sitni kristalići kremena ugrađuju u tkivo lista što priječi prodor gljivica. Jedan od bitnih faktora zašto su današnje biljke toliko osjetljive na bolesti je eto nedostatak silicija. Da spomenem da je jedan od razloga zašto današnje žitarice imaju manu polijeganja- a to je upravo ta mana-manjak silicija, što je utvrđeno i istraživanjima.

 

Preparat od luka:  u 10 l vode potopiti 50dag (500g)vanjskih ljuski i ostaviti 10 dana. Kad se tekućina prestane pjeniti,razrijediti 1:10. Namjena: za zaštitu od plamenjače.

 

Eto, toliko ukratko od mene. Nadam se da će vam ove preporuke biti od kakve takve pomoći i da ćete krenuti (ako do sada već niste) novim putevima. U razgovoru sa starijim voćarima i poljoprivrednicima, shvatio sam da većina njih (ne svi ali većina), teško mijenja svoje navike, da je kemijska industrija dobro odradila indoktrinaciju, da je kemijska industrija uspjela uvući strah u njihove kosti od mogućeg neuspjeha ako se biljke ne tretiraju kemijskim sredstvima, pa čak i uvjerenje da bi ljudi bili gladni ako bi se svi bavili ekološkom proizvodnjom. Iako vjerujem da većina vas zna koji je glavni uzrok gladi na ovoj planeti. I to mi je bilo dovoljno da shvatim koliko su ti ljudi neuki, nenačitani, neupućeni, bez ikakve prakse u ovom području, pa shvatio sam i ono najgore- za njih je takav način zaštite biljaka i rada, ni manje ni više nego dogma!!! Tad sam shvatio da je istina ono što je još davno izjavio, otac kvantne fizike, Max Plank;

„Nove ideje se ne šire na taj način da ih njihovi protivnici prihvaćaju, nego se šire na taj način da njihovi protivnici izumiru“

I tako će se očistiti ova planeta. Nekima će zvučati ružno ali to je neminovni tok ove veličanstvene evolucije.

Moram napomenuti da za učinkovitost ovih preparata (pogotovo za tjeranje insekata), morate provjeriti sami. Imam samo dio iskustva. Razmjenom iskustva, brže i lakše možemo doći do napretka. Pa neka vam je sretna i uspješna nova poljoprivredna kalendarska godina i sama praksa u uzgajanju vašeg omiljenog voća i povrća na prirodan i ekološki način.

 Ivan


  Evo i ovdje ovaj članak (nek se nađe, svakako vrijedi pročitati i primjeniti...EmbarrassedHeart)



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2014 u 09:02
Ovaj članak zlata vrijedi...bez obzira što sa svih strana čujemo od svega pomalo, imati sve "trikove" na jednom mjestu je za nas početnike neprocjenjivo..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 367368369370371 381>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,211 sekundi.