Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - arčilend
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


arčilend

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3435363738 54>
Korisnik
Poruka
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2015 u 10:15
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

E da neuspjesi, kod mene ih ima previše. Sad je zatoplilo i kako je pjeskovita zemlje duboko je suha kao barut. Nemam dovoljno trave za malčirati.

Ne nisam čula za to sa ovčijom vunom. Kako se ona koristi?

Kako ćeš odvojiti paradaize da se ne opraše međusobno?


smrcko ...konačno kiša...natopila se zemlja...bila je kao kamen...

Čitala sam o permakulturi. Ovčija vuna je bogata ugljenikom.Za malč se svašta može koristiti...

Materijali bogati ugljenikom: Slama, seno, iverje, ostaci od orezivanja ograde , lišće, vrhovi trajnica orezanih u jesen, piljevina, pamuk i odeća od vune, ovčija vuna, paprat i druge velike trave, itd. Većina mesnatih zelenih biljaka je takođe dobar izvor ugljenika, ali i određene količine azota i dostupni su u velikim količinama: vrhovi artičoka, itd.

Tepih: Evo jedne dobre ideje - može se iskoristiti stari vuneni tepih za jedan sloj malča (umjesto novina i/ili kartona). On je jednake debljine, te neće dopustiti korovu da prođe, a istrunut će kroz jednu do dve godine, baš kao i novine ili karton. Samo da na njemu nema ostataka pesticida (neki sprej protiv buva.) i fungicida, jer oni nisu dobri za biljke.

Smrcko, nemam pojima kako da sačuvam originalno seme paradjza. Imam nekoliko retkih vrsta. Dobila sam samo po pet-šest semenkica od svakog. Ove godine sam posadila pola. Od tri vrste niknuo mi samo po jedan koren. Htela bih da ga sačuvam za dalje, ali ako ne uspem ove godine sledeće ću zasaditi u kantama i fizički odvojiti. Sada sam vezala po jedan cvet agril folijom. Ona je tanka, prozirna. Povremeno protresem smotuljak, ali nisam sigurna da dobro radim.
   
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2015 u 10:47

ovako su face mog lica, kad sam jutros otišla da povezujem vinovu lozu...neki majmun počupao krompir iz mog eksperimentalnog organskog sanduka...prošetao celim rančem, ukrao staru, "MOJU" prljavu torbu i čupao krompir...
toliko sam se nasekirala, da me glava zabolela...majmunčina pokvarena...krompir je u fazi ping-pong loptice...nema se šta ni pojesti...ološ...danas ću kupiti kilo krompira i okačiti na klin...kraj sanduka...nek se stoka najede...na transparent ću napisati...
Džabe dolazite kod mene, nema ništa da se ukrade...


E pa kako kaže narodna poslovica "Dok nekome ne Smrke drugome neće da Svane"...

i vođeni tom logikom i ZAKONOM SRBIJE, lopovi sve više obijaju kuće, stanove, magacine, trafike, menjačnice... sve što stignu...kradu po polju...ne najeli se živi...

A ZAKON REPUBLIKE SRBIJE kaže da ukoliko primeniš veću silu ili istu a nisi napadnut fizički pa čak i u rođenoj kući ukoliko povrediš LOPOVA, on ostaje na slobodi a ti ideš u zatvor...

znači u prevodu možeš samo da ga gledaš dok krade i da zoveš miliciju koja normalno dok ih ti pozoveš on ODE...

šta raditi u ovoj državi sa ovoliko Lopova i sa ovakvim zakonom...

daš sebi slobodan dan...uzmeš motku...i čekaš ga...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2015 u 13:52
E moja arci...tebi nepoznati ukrali...meni duboki i zimnicu iz podruma netko meni blizak i to dok sam bila u bolnici...strasno...dosla kuci nasla riblje prutice u dubokom sve prazno a bilo oko 20 pilica i oko 30 teglica pekmeza i ajvara ...prestrasno...i to netko ko zna da su djeca sama i ko zna di sta stoji...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2015 u 21:50
To Josipa može samo monstrum napraviti, pogotovo što si zbog bolesti bila u bolnici. Nemam riječi za takve ljude, samo bi batina pomogla.

E Arčik ljudi su grozni.
Sjećam se kako su ljudi u ratu znali spavati pored povrtnjaka i tad biti pokradeni dok spavaju i čuvaju. Neki su čeka ukopavali daske sa čavlima ili ti ekserima da spriječe krađu.

Moja baka (tatina mama) je imala 10 djece i urod je morala spašavati kako je znala. Razglasila je da su tikve koje su najviše krali za svinje otrovala, ona je kao znala koje su ali lopov neće znati. I ljudi joj nisu krali.

A ti uz planirani transparent napiši minirano, kupi plastične bombe poveži ih silkom. Stavi vidljive daske sa čavlima okolo. Napiši i zatrovano, možda se gamad prestraši a ne povrijedi.

Ograda je sveto pravilo balkana i staviš oznaku visoki napon. I ubaciš pitbula i rotvajlera, ili neki senzor da se javi lavež. Mogu se staviti i senzori na pokret da pale svjetlo. Čisto zastaršivanje ništa drugo.

A patke ili guske, su dobri čuvari. Čuvale su i manastire i crkve od lopova, kad te zaganja gora je od psa.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2015 u 07:49
Draga arčik nemam ti ništa pametno reći, osim da mi je iskreno žao zbog huliganstva u tvom arčilendu. Ljudska glupost zaista može biti zapanjujuća i ako moramo raznim ekstremnim sredstvima čuvati kilogram krumpira, dokle smo to došli. Što je najgore, ne krade se da bi se netko nahranio, nego da bi zadovoljio svoje osobne frustracije.

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2015 u 07:54
toliko truda ai muke da bi drugi brao,strasno...sto smrcko kaze nesto poduzeti....posuditi djukelu divlju da laje pa snimak pustiti....a nije lose ni ona ograda na akumulator sto stocari cuvaju krave sa njima pa ih u dodiru malo struja pecne....
meni duboki i podrum izpraznili,nebi nabrajala sto je jos bilo a od alata,pola fali sto sam si kupovala da mogu sama napraviti...pljacka doslovno....nema ljudi oko nas vise,sve se pretvara u divlje zivotinje...zato mi je tako rado sjesti na forum i podjeliti svoje iskustvo u cvijecu,nesebicno darovanom od svih vas....smile81
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2015 u 13:24
Drage moje, već me malo prolazi bes...toliko sam se iznervirala da me glava boli dva dana...već smo nešto preduzeli...pravimo metalne kolce...sutra će biti betonirani na međi...s druge strane postavićemo trnje i granje, pa nek se stoka bar izbocka...stvarno mi nije jasno kako sme ju da zađu duboko u parcelu...taj deo je ograđen...izgleda da nas neko posmatra i kad odemo on uđe i pravi lom...budemo nekad i po ceo dan na ranču, pa niko ne prođe...samo što odemo, eto lopova...ima dole kraj reke ljudi koji čuvaju koze i ovce...palo mi na pamet da su oni u dosluhu sa ljudima koji su od te sorte...dešavalo se da nam poseku bagrem...ogromno drvo...gde da prođu nego kraj njih...znaju sve šta se radi u polju, ali neće da kažu...jednom sam nahvatala ciganina sa kolicima, sekirom i testerom kako pošo da seče bagrem...jurila sam ga sve do mosta...u međuvremenu pozvala sam MM i kad smo ga presreli kod reke, on nam kaže poslao ga Dane"...upravo se jedan od tih ovčara zove Dane...uvek nas vidi kad dolazimo i odlazimo...sve fino sa nama, a ustvaei licemer...desilo se prošle godine da neka neodgovorna osoba upali šumu kraj reke...ja i MM se uspaničili, zovemo vatrogasce...oni sporaći...krenemo da gasimo i MM pozove ovog Daneta...on će "mrtav ladan", da se to njega ne tiče...MM kaže da će stoka da mu izgori, a on "mamlaz" kaže "pa neka izgori, šta ću joj ja"...
muka mi od takvih spodoba...toliko želim da ih se klonim u životu, ali ne da se...sami dođu nepozvani...nabas na njih hteo- ne hteo...prosto ih je toliko puno da su normalni u manjini...
stvarno sam mislila da bih kupila nekoliko kilograma krompira i obesila ga u granama kao na jelku...a ovaj u sanduku zatrovala, pa nek se ološ otruje...nije meni za par kilograma krompira...MM odmah preračunao da šteta nekoliko EUR...ali ja se nerviram, zato što me okružuju škart ljudi...nemaš nikog da se popričaš, požališ, našališ, nasmeješ...samo majmunčine...lenje i šugave, kao šugavi psi...psima bih dala komat hleba, ali ovim lenjivcima ni "đubre ispod nokta"...
Drage moje zato ste mi Vi tu da vam se izjadam...posavetujem...pohvalim...i podelim i loše i dobro...šta bih ja bez Vas...

"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2015 u 23:56
vinova loza









"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:01
dunja



ima malecnih dunja, ali stablo se razbolelo...vrhovi grančica se suše...dunje masovno oboljevaju od neke boleštine...morala sam da ih prskam protiv monilije, ali slaba vajda...
ovo je jedna grana, koja nije obolela...nekako ne umemo da sačuvamo dunje...ili se trule i skapavaju se...ili su crvljive, pa opet brzo propadaju...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:12
kruške...





















"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:15
jabuke...





"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:18
šljive...







slike su malo mutne...skoro da je bio mrak...kad škljocnem aparatom, blic zasvetli, a šljive postanu fluroscentne tačkice...to traje tren, ali je predivan prizor...kao svici u polju žita...

"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:22
artičoka...

"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:25
malene kelerabice...





"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:32
ćevapi...



...kad se puno radi, malo se ogladni...





"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:38
čaj od glistinca...



dodala sam i malo žutog šećera...šaku zeolita...stajalo oko nedelju dana...kad se setim promućkam ili promešam...ne znam ni ja šta sam radila, ali procedih tekućinu i naprskah sve živo što mi palo pd ruku...

valjda će biti nešto od toga...
...

ostalo mi nešto tečnosti, pa sam na kraju i zalivala paradajz...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 00:58
moja malena mačkica...stara bakica...četrnaesta godina...valjda...sin tek bio završio osmi razred...



maleni junak...nisam želela da pišem o tome, ali sada kada je već prošlo, maleni osvrt na minule događaje...
moja malena čupkica ostavila je jedan težak period iza sebe...devojčica iz komšiluka teško ju je povredila...dugaškom kašikom za obuću mlatnula je u zadnji repni deo...tom prilikom došlo je do povrede kičme...
tražila sam je ceo jedan dan po komšiluku i nisam je našla...sutradan nakon celodnevnog dozivanja, izmigoljila se iz stare kučice čupavka...(on je više ne koristi, ali nisam je bacila)...vukla se na prednjim nogama...zadnji deo potpuno oduzet...samo što nisam pala u nesvest...odmah je odvedemo kod veterinara...on nam kaže mehanička povreda...ne pokreće zadnje noge...loše joj se piše...uradimo rendgenski snimak...vidi se prelom, tik iznad repa...iskočio jedan pršljen...nije za operaciju...odneti je kući...hraniti je svežim mesom...mlevenim...junetina...pa kako joj bog da...ubih se plakajući...ko li je to mogao da joj uradi...slučajno...sutradan komšika mi kaže kako mi duguje kašiku za cipele, jer je njena ćerka udarila mačku, kašikom i slomila je..."mislim kašiku"...
zamislite samo...moju mačku...mojom kašikom za cipele...u mom dvorištu...ne znam šta reći...njena ćerka kaže da je udarila mačku, ali ne zna koju...kad sam joj rekla da je njena ćerka slomila kičmu mojoj čupkici i da mi nije normalno da dete koje ode u školu udari mačku, naljutila se...i evo sada ne razgovara samnom...
elem...mi silne pare dadosmo drugom veterinaru, koji se malo više zainteresovao...ptimila čupka silne inekcije...poslušno ležala u korpu...izgleda rane malo zacelile...počela da se pridiže...pravi prve korake...nesigurne...trapave...bolne...ali ipak korake...
danas je prvi put u dvorištu, nakon povrede...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 01:16
Sutra nastavak...nestala stuja...napolju kijamet...grmljavina...olujna kiša...danas 35 u hladu...a sada kiša i vetar...ubih se večeras od zalivanja...baš bezveze...ove prognoze ne pogađaju...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 07:14
Žao mi je tvoje mace. Želim da ti se brzo i uspješno oporavi........  Ja znam kako je voljeti mačku.
 Imala sam jednog mačka od prvog osnovne ( tad je došao na svijet) i do trećeg srednje kada je zaklopio svoje oči. Lovio je parcove i mislim da se otrovao i nekuda je otišao, nismo ga našli. Drugi dan ga susjed našao sveg izgrebanog po licu u nekom grmu,ali bio je već mrtav. Sahranio ga je pod taj grm i tek je onda meni kazao. Evo, i sada mi suze idu,  a to je bilo prije  50 godina. Nikada više nisam imala mačku jer moj Srećko je bio neponovljiv..... Sada imamo jednu papigu koja je kod nas 30 godina... pričalicu......isto nam je svima velika ljubav.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2015 u 08:22
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Žao mi je tvoje mace. Želim da ti se brzo i uspješno oporavi........  Ja znam kako je voljeti mačku.
 Imala sam jednog mačka od prvog osnovne ( tad je došao na svijet) i do trećeg srednje kada je zaklopio svoje oči. Lovio je parcove i mislim da se otrovao i nekuda je otišao, nismo ga našli. Drugi dan ga susjed našao sveg izgrebanog po licu u nekom grmu,ali bio je već mrtav. Sahranio ga je pod taj grm i tek je onda meni kazao. Evo, i sada mi suze idu,  a to je bilo prije  50 godina. Nikada više nisam imala mačku jer moj Srećko je bio neponovljiv..... Sada imamo jednu papigu koja je kod nas 30 godina... pričalicu......isto nam je svima velika ljubav.....


eh milice, najgore smo pregrmeli...obožavam životinje...one su za mene kao tableta za smirenje...čupka iz milošte zovem bensendinović...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3435363738 54>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.