Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljiljani - Lilium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljiljani - Lilium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 64>
Korisnik
Poruka
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 19:22
Nisam se dugo radovala....poceli zutiti i padati pupovi ljiljanu ...ne znam zasto. Prvo me dejice rastuzile sad i oni???? Ima li tko ideju sto radim krivo??
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 19:53
bugic smile43 baš mi je žao...i mojima se to jednom dogodilo.Može biti od previše ili premalo vlage.Koliko ih često i obilno zaljevaš?
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 20:22
Vjerovatno od viška vlage prije nego od nezalijevanja..Uslikaj ih ,neko će već znati dati pravu dijagnozu.Ako je do vlage trebaš pregledati stanje lukovica da ne propadnu skroz..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 20:36
Odkad se mojima to dogodilo,jako se kontroliram oko zaljevanja.Koji put mi se čini da ih predugo ostavim bez vode ali to je samo zato što se meni uvijek čini da zemlja nije dovoljna vlažnaEmbarrassed
bugic,nadam se da će biti sve ok sa lukovicama.Provjeri ih da ne propadnu jer bum inače plakala zajedno sa tobom...
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 23:11
Zalijevam ih otprilike svaki cetvrti dan oko 2dcl vode....bas sam pazila da ne pretjerujem s vodom....onda sam pocela primjecivati da vrhovi listova pomalo zute...dok danas nisam primjetila da su i 3pupa takva. S obzirom da su u manjoj tegli i cijelo popodne na suncu mislim da nisam pretjerala sa vodom. Mozda se varam. Tea kak cesto ti svoje zaljevas? Sutra ih poslikam pa posaljem sliku.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 23:18
To je prečestoEmbarrassedJa svoje zalijem jednom u tjedan dana,ako vani nije pretoplo onda jednom u 10 dana.Čak i kad se površinski sloj zemlje zasuši nakon nekoliko dana ne zaljevam jer znam da je unutar tegle još uvijek vlažno.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 23:32
Znaci zeznula sam ih taman kad su krenuli....
Tea od danas se drzim tvojih uputa da ne placemo obadvije.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2012 u 23:42
MožeWink...smanji zaljevanje i bit će ok.I ja sam naučila na vlastitom primjeruEmbarrassed
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 09:02
Cak razmisljam da nisam pretjerala sa Kristalonom...evo slike pa vi prosudite
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 10:13
bugic,i nije tako strašno kako sam mislila.Sad prvo smanji zaljevanje,daj im malo vremena da udahnuThumbs%20Upi nemoj gnojiti idućih mjesec dana pa da vidiš kako će se oporaviti.Sa gnojenjem ljiljana (a i drugog lukovičastog bilja)treba biti jako oprezan.Ja otopinu razrjedim više nego što piše u uputama i pasalo im je.Smatram da im gnojenje svakako treba i to posebno nakon cvatnje kad hrane lukovicu za sljedeću sezonu ali s razrjeđenijom otopinom.Ima još nade,sad im samo treba dati vremena da dođu k sebiWink
I još jedan mali savjet..ne znam kolko je ova žardinjera točno duboka ali izgleda mi premala za njih.Na mirovanje ih premjesti ili u vrt ili ako želiš da ostanu u teglama po mogućnosti svakog zasebno u veće.Sljedeće proljeće će te nagraditiWinkDržim tiThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 11:17
Bugic dobro ti je Tea sve rekla,poslušaj i bti će ok.Samo,meni ovi listovi  nekako čudno izgledaju.To  nešto bijelo po njima može biti i neka bolest,a opet i ona može biti uzrok neuslova za lukovice..Lukovice ne trebaju puno vode jer lako  dođe do trulenja.I sa gnojivo ne pretjeruj.Ja svoje gnojim jako rijetko,i opet svi cvjetaju i rastu bez problema..Inače,ja izbjegavam da stavljam gnojiva pogotovo umjetna  za biljku.Umjetnim gnojivima isforsiramo biljke,bilo da su zeljaste il  lukovičaste ,one crpe veliku snagu da bi  ubrzale procese svoje,nabildane  gnojivima.Takve biljke imamo po vrtnim centrima i cvjećarama pa se trudim da svoje biljke uzgajam na što prirodniji način..Isforsirana  gnojivam biljka je kratkog životnog vijeka,nažalost.Ima biljaka koje vole puno gnojiva,ali su rijetke.Lukovičaste biljke,kao i gomoljaste ne vole puno gnojivo..Ja sam svoje biljke kako ljiljane tako i sve druge pognojila eko stajskim gnojivom,koje sam   našla u poljoprivrednoj proizvođač je plantela..
Bugić,i ja bih ti kao Tea,preporučila da ih presadiš u baštu ako imaš mjesta.Bit će puno bolji a manje brige..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 11:26
alisa,baš si me zainteresirala sad ovim eko stajskim gnojem od Plantele.Ja sam svakako za opciju da se promjeni način prihrane,pogotovo kod ljiljana ali nisam ni sama sigurna na koju drugu preći.Trenutno koristim Cvet od Plantele i pokazao se kao dobar ali se slažem s ovim što kažeš da lukovice propadaju i da su loše kvalitete jer ih tretiramo krivim sredstvimaThumbs%20DownTekuće gnojivo koristim samo zato jer je primjenjivo u vrijeme kada je potrebno i to iza cvatnje kada biljka svu svoju energiju ulaže u lukovicu.Ako je ovo eko stajsko gnojivo kvalitetno i traje u vrijeme hranjenja,rađe sam za tu opcijuThumbs%20Up
Jedino oko čega sam sumnjičava kada se ljiljani sade u vrt su one voluhariceAngryIz ni jednog drugog razloga se ne bi dvoumilaConfused
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 13:20
Tea ,ti gajiš u saksiji lukovice pa zato gledaj da što manje gnojiva stavljaš.Ja u bašti pognojim ih  u rano proljeće,sve cvjetnjake  i još jednom ili nijednom u toku vegetacije.Zavisi ako su kiše pa pospem po zemlji da se otopi.Prije sam puno više koristila razna gnojiva,ali od kako sam više čitala po netu i raznorazne knjige o uzgoju,vidjela sam da je što manje to bolje.Kad je u pitanju gnojivo.Evo ti link da vidiš kako to eko gnijivo izgleda.To je obično stajsko gnojivo ali presovano u male briketiće.Ja saksijske biljke gnojim tako što  stavim 1-2 supene kašike tog gnojiva na 10l vode.Bojim se da je jako i da mi biljke ne sprži one u saksiji..
http://www.smit-commerce.hr/aploads/artikli/plantela-gnojivo.jpg
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 13:34
Gnojim ih samo zato jer mi se čini da u vrijeme kada trebaju hranjivu zemlju to nemaju jer su sve iskoristili tokom vegatacije ali ću poslušati tebe i probati što je manje moguće.Ipak to znaš iz pouzdanih izvoraThumbs%20Up
Pročitala sam o onom organskom gnojivu od Plantele i sviđa mi se.Budem s tim probala nagodineWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 19:31
Originalno poslano od člana Tea Tea napisao:





bugic,i nije tako strašno kako sam mislila.Sad prvo smanji zaljevanje,daj im malo vremena da udahnu[IMG]smileys/smiley20.gif" align="absmiddle" alt="Thumbs%20Up" />i nemoj gnojiti idućih mjesec dana pa da vidiš kako će se oporaviti.Sa gnojenjem ljiljana (a i drugog lukovičastog bilja)treba biti jako oprezan.Ja otopinu razrjedim više nego što piše u uputama i pasalo im je.Smatram da im gnojenje svakako treba i to posebno nakon cvatnje kad hrane lukovicu za sljedeću sezonu ali s razrjeđenijom otopinom.Ima još nade,sad im samo treba dati vremena da dođu k sebi[IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />I još jedan mali savjet..ne znam kolko je ova žardinjera točno duboka ali izgleda mi premala za njih.Na mirovanje ih premjesti ili u vrt ili ako želiš da ostanu u teglama po mogućnosti svakog zasebno u veće.Sljedeće proljeće će te nagraditi[IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />Držim ti[IMG]smileys/smiley20.gif" align="absmiddle" alt="Thumbs%20Up" />
Tea, svakako sam sada naucila lekciju u vezi zalijevanja. Zardinijera je duboka 14cm....i ja mislim da je preplitka...al sada je gotovo. Na dva ljiljana u toj tegli ostao je jedan pup....pa se ne usudim presadivati ga....mozda ima jos nade za njega da procvjeta....bar da vidim kakav je cvijet.... Promatram danas ljiljane u gredici...duplo brze napreduju od ovih u tegli.....i sjetim se jedne recenice sto sam procitala o njima....vole hladne noge i suncanu glavu...vjerojatno zbog plitke posude lukovica se previse zagrijava. Sto vi mislite o tom??











Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 19:45
Moji ljiljanu su,jedni u sjeni i noge i glava,drugi na suncui noge i glava,treći  imaju pola pola.I svi napreduju dobro.Njaogre je onima koji najmanje sunca imaju,jer oni vole sunce i u nedostatku istog,stabljika se krivi ka izvoru sunca..
Ljiljani su vrtne biljke i naravno da bolje napreduju u vrtu nego u saksiji.Davno sam ti rekla,ako imaš uslove sadi ih u vrtu,u saksijama traže punoo više brige i njege.Ne diraj sad ništa nego  presadi ih na jesen,moguče da taj jedan pup se otvori.Ja imam jedan u ogromnoj saksiji sa  jasminom ,sada se razmnozio na više lukovica,merostar.Dobro mu je u saksiji  jer je ogromna ali na jesen ću morati u vrt da ga prebacim,jer kako rastao falit će mu
mjesta..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 19:48
Alisa..mislim da ce svi oni jednog dana ravno u vrt....tamo im je izgleda najljepse. Poslusala sam ja tvoj savjet. Ti koji napreduju sam zadnje dobila, pa sam ih posadila u vrt.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2012 u 14:26
Kod mene pao snijeg,onaj ružni mokri i naravno polomio mi dosta ljiljana!Tugu i bol ne mogu vam opisati.Nisu samo ljiljani stradali,puno toga je otišlo u nepovrat.Kako se sada čini ove godine ću uživati u slikama vaših ljiljana,od mojih je malo ostalo uspravno!

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2012 u 14:43
alisa baš mi je žao.kad su rekli prognozu,odmah sam pomislila na to jadno cvijeće.moji već pomalo cvatu
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2012 u 17:34
Alisa, možda se ipak oni oporave. Ako nije bilo minusa ne bi trebali smrznuti, a i sam snijeg je izolator od mraza. Naravno, ako je težina snijega njih polomila, onda od cvijeta ništa. Baš mi je žao. tako smo ih svi zajedno isčekivali da niknu, a vidi sad. Šteta, ako ti to bude značilo slat ćemo ti slike naših, ako te to bude žalostilo, kaži pa nećemo. Želim da bar oni koji prežive procvjetaju najvećim i najljepšim cvjetovima.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 64>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.