Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Argentina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Argentina

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3233343536 47>
Korisnik
Poruka
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 02:13
Dr.žislave,
opet ti želim sretan put, odnosno povratak sestrični Seki.

Puno pozdrava Ljiljani, Andriji, njihovoj djeci, unučićima, i neka nam ostaju dobro i da ih prati zdravlje, koje i tebi želim.

         smile78

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Miriam View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miriam Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 16:15
Dragi Držica (kvržica), napokon smo uspjeli ući (preko Bebine lozinke i prijave) na ovaj forum i ostali smo bez riječi. Što na to reći, jedno ljepše od drugoga. Vesna si je skršila nogu na skijanju, tako da sada leži doma i danas si je skratila i uljepšala dan uz tvoje tridesetčetiri stranice slikopisa. I otkrila jednog novog Držu... ali o tome u četiri oka. S nestrpljenjem očekujemo nove nastavke. Uostalom, još malo pa si doma, a onda ćemo iz prve ruke sve lijepo čuti i vidjeti.
Zdeslav, Vesna, Klara i Eva
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 16:52
Drago mi je da sam Vesni skratio dane, i da me sada gleda drugim očima. Upravo sam stigao u Buenos Aires i hladim se kod Davora na bazenu. Uskoro ću nastaviti s pričom iz Južne Amerike. Na redu su planine, tj. Ande.

Čudi me da nisi sam uspio ući na forum. Kada se registriraš, pričekaš da ti cvijet.info pošalje mail. U tom mailu ti je link na koji pritisneš i nutra si. Svaki idući puta kada ulaziš trebaš upisati korisničko ime i lozinku. I to je to. Može ti Mladen pomoći jer su oni već davno ušli i prate me.

Za sada toliko, primite svi puno pozdrava, a poseban pozdrav od najdražeg unuka, baki Ani
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 17:08
Pozdrav iz ledene Rijeke, ugrij se malo i za nas. Željno očekujemo nastavak predivne reportaže.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 23:36
Pozdrav i od mene i čekam nastavak priče, tj. bajke Smile
Rijeka

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 23:54
Evo me natrag s novom pričom. Zadnju priču sam stavio 26. siječnja. Od tada sam prevalio preko 2.000 km, snimio isto toliko slika. Trebao sam se odmoriti, složiti slike, srediti opremu i još puno toga. Ovo sve vam govorim kao ispriku jer već znam da će “netko” vikati na mene zašto nisam aktivan i zašto ništa ne radim.
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 00:16
                                                                              Parque Nacional Lanín - Nacionalni Park Lanin

Mada sve što sam do sada opisivao s područja San Martin de los Andes spada u Nacionalni Park Lanin ovga puta ću se malo više pozabaviti samim parkom.
Područje Lanina 1937 godine je zaštićeno i proglašeno nacionalnim parkom. Ime je dobilo po istoimenom vulkanu. Prostire se na površini od 4.120 km kvadratnih što je tri puta veće područje od Gorskog kotara (1.275 km kvadratnih).

Mapa područja Nacionalnog parka Lanin.


Na donjem (južnom) dijelu park graniči s Nacionalnim parkom Nahuel Huapi (o njemu slijedi reportaža, odnosno bolje rečeno o jednom malom dijelu koji sam uspio posjetiti), a u ovom području nalazi se još i Nacionalni par Arrayan.
Zbog velike koncentracije nacionalnih parkova i jezera, ovo područje se koristi komercijalnim nazivom Tres Perques, siete lagos - Tri parka, sedam jezera. Zašto baš sedam jezera nitko mi nije znao reći. Već se i na gornjoj mapi vidi da ima puno više od sedam jezera, a na njoj su ucrtana samo ona velika jezera. Prema jednoj teoriji broje se samo ona jezera koja se vide s ceste. Kada sam pobrojao ta jezera ispalo je da ih ima devet. Onda su mi rekli: ”Da ima ih devet, ali se prvo i zadnje ne broje!” - Joj što volim Argentinu i argentince!

Vulkan Lanin. Vjerujem da ste prepoznali araucaiu.
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 00:30
Na Lanin se nisam popeo mada sam to poželio čim sam ga vidio. Razlog zbog kojeg se nisam popeo je u tome što za uspon trebaš imati obaveznu opremu, koju nisam imao.
Ne možeš iči sam nego u grupi. Nitko od mojih nećaka i nećakinja također nije imao opremu, a uz to s onima koji su htjeli ići samnom gore nisam mogao uskladiti termine.
Kada se formira grupa ne možeš iči gore bez vodiča.
Ni sam uspon, koji traje dva dana, nije bezazlen pa se obavezno prije uspona moraš javiti čuvarima u Nacionalnom parku koji imaju sjedište uz samu stazu i koji ti provjeravaju opremu.

Kunjado Andrija mi je ispričao jedan tragičan slučaj koji se zbio prije dosta godina. Petero mladih ljudi iz obližnjeg mjesta krenulo je bez opreme na Lanin. Uhvatilo ih je nevrijeme. Nitko nije preživio, a Andrija je kao liječnik kojemu pripada to područje išao po njihova tijela.

Dakle već u samom startu nije bilo šanse da idem gore. Tko zna možda će biti još prilike.

Skica uspona na Lanin, s popisom i slikama obvezne opreme. Obzirom da moja foto oprema teži 20 kila, ne znam kako bi se penjao gore bez nosača.




Vrh vulkana Lanin.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 00:46
Prije nego sam žalostan zbog nemoći da ispunim svoju želju za usponom napustio podnožje Lanina zamolio sam jednog konja da mi pozira, na što je on vrlo rado pristao.



U svom tom bespuću ipak sam uspio pronaći lijepo cvijeće.
Latinski naziv je Mimulus cupreus, a spada u obitelj SCROPHULARIACEAE. Nisam uspio naći njegovo narodno ime u Argentini, samo sam došao do podatka da na svijetu postoji 150 vrsta ovog cvijeća, od kojih pet raste u Argentini, a samo tri u Patagaoniji.
U Čileu ovaj cvijet zovu Berro rojo - crvena potočarka (jer raste uz vodu) ili Flor de cobre - Cvijet od bakra.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 00:52
Evo mislim da za početak nastavka javljanja nije loše.
Sutra sam pozvan da kao gost predavač na tečaju kuhanja, održim jednu demonstraciju na kojoj ću pripravljati hranu iz hrvatske kuhinje. Odlučio sam napraviti kukuruzni kruh (ovdje ga ne poznaju), oslića ala bakalar i zapečeni grah.
Poželite mi sreću s kuhanjem, a ja ću vam zauzvrat pokazati slike sa sutrašnjeg događaja.
Kada se vratim u Hrvatsku upriličit ćemo jedno druženje sa sličnim jelovnikom.

Još jedna napomena, Namjeravam sutra prije odlaska na kuhanje staviti još jedan post. Nadam se da ću uspjeti.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 01:42

Držislave, dobro nam došao i taj "netko" neće vikati na tebe a i kako bi kada si tako vrijedan i  znaš se iskupiti Wink

Eto, početak ti je super, jedva čekam nastavak!
 Neka se nisi penjao na Lanin, da se ti nama vratiš živ i zdrav i da nam ponešto i kao kuhar spremišSmile
Sretno na tečaju i demonstraciji, znam da se nećeš obrukati, i Nataly te hvali po tom pitanju Smile
 Vjerujemo u tebe  i sigurni smo da ćeš ih oduševitiThumbs%20Up
Rijeka

Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 08:27

Šteta što nisi uspio ispuniti si želju za odlaskom na Lanin. No, bolje tako nego da se igraš sa sudbinom.

Sretno danas na demonstraciji hrvatske kuhinje (sad sam došla na ideju da idem u temu Lič staviti par fotki koje imam iz takmičenja u kuhanju gulaša u kolovozu prošle godine. Nisam stigla puno slikati jer sam bila u dežurna u zbirci, pa ako ti imaš štogod zanimljivo - ubaci u temu).


Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 09:02
Dr.žislave,
glavno da si sretno stigao u Buenos Aires. Nacionalni park Lanin je stvarno ogroman, a vrh vulkana nedostižan.
Bolje da nisi pokušao sa penjanjem (Andrija je ipak dao dobre razloge).
SMANDES je raj na zemlji.

Samo ti uživaj u ljetu i hrvatskoj kuhinji.
Vjerujem da će kruh ispasti super, kao i bakalar i "gravče na tavče" Wink.

Sretno i puno pozdrava smile65

Pogled na Planinu koja se i ne vidi od snijega




Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:54

                                                 Cerro Colorado - Crveno brdo (1778)

Prvo brdo na koje sam se popeo u Nacionalnom parku Lanin bilo je Crveno brdo. Riječ colorado na španjolskom doslovno znači crveno.

Mapa s ucrtanim cestama i stazama do vrha brda Colorado.


Sa mnom je išla nećakinja Andrea, koja se po tim brdima kreće kao koza.
Ovo je slikano na početnom, donjem dijelu staze gdje je vegetacija još bujna. Na slici su Neneo, Notro, Retama i Andrea. Tko ne prepozna što je što od ovoga što sam napisao dobiva jedan iz zalaganja.


Staza je vrlo strma gotovo cijelim dijelom, osim kratkog ravnog dijela na početku. Uspon i silazak traju oko 4 sata.

Staza ide ovim hrbtom. Strijelicom je označeno mjesto gdje se pruža prvi panoramski vidik na okolicu. Iz doline se ne vidi sam vrh Colorada. Vrh smo ugledali tek kada smo došli na mjesto označeno strijelicom.
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 11:48
Prvi dio uspona vodio nas je naizmjenice kroz šumu i cvjetne livade.

Prvo malo šume.



Pa malo cvjetne livade. Ovo je najvjerojatnije Adesmia boronioides
Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 11:52
Pa opet malo drveća i gljiva.



Ovo što raste kao brada po drveću je gljiva, a zove se Barba de viejo (Starčeva brada) (Usnea usnea)

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:02
Jedna livada Arvejilla (Vicia nigricans) - grahorica



I jedan detalj istoga cvijeta.


Pa još jedan detalj iste vrste cvijeta, samo drugačije obojanoga.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:13

Tu je i Panil (Buddleja globosa). Riječnik mi za ovu biljku daje prijevod celer, ali mislim da to nije to. Beba trebam tvoju pomoć.



U svakom slučaju leptiri vole ovu biljku.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:50
Osim autohtonih biljaka našao sam ovdje i par alohotnih, a prema riječima biologa iz Nacionalnog parka i vrlo invazivnih biljaka. Meni ih je bilo drago vidjeti jer su me podjsetile na Gorski kotar, Istru i Primorje.

Divizma - Gordolobo (Verbascum densiflorum)

Za ovu biljku sam dugo tražio ime. Znao sam da je divizma, ali sam htio čuti od ljudi kako ju oni ovdje zovu. Jednog dana naletio sam na indijanca koji mi je rekao da oni ovu biljku zovu Indian tabac (indijanski duhan). Nakon toga sam pogledao u Database Flora Croatica (baza podataka o biljkama Prirodno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) te sam tamo našao da je jedan od hrvatskih naziva za ovu biljku TABAK DIVLJI (Šulek, B., 1879)!


Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:54
Druga biljka koja spada u gornju kategoriju je

Čičak - Cardo

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3233343536 47>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.