Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orhideja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zatvorena temaOrhideja

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 89>
Korisnik
Poruka
katy daisy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3
Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2010 u 10:11
pozdrav svima!
odličan forum, gledala sam slike i predivne su :)

prije par mjeseci kupila sam orhideju i baš je bila divna, stalno je cvala i super je sve bilo.
a u nazad par dana otpali su joj svi cvjetovi i stabljika joj je počela žutjeti pa sam ju odrezala do zelenog dijela..sad ju i tretiram s gnojivom za orhideje...
ne znam što da još napravim..hoće li cvasti?

:( a taman sam mislila kupiti novu, a sad me ovo obeshrabrilo :(((

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moje orhideje View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2010 u 14:04
pozzz katy!! Nema panike to ti je normalno za orhideju. dobro si napravila da si odrezala do zelenog dijela. samo nisi napisala koja je vrsta al obićno se kupuje pfal pa mislim da je i tvoja ta? kupi novu bez panike...
Na vrh
katy daisy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Srpanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3
Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 16:34
Phalaenopsis je
ajme hvala ti puno, onda kupujem novu
da ju i dalje tretiram s gnojivom ili da ju samo normalno zaljevam?
do čitanja   
Na vrh
moje orhideje View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 20:33
e ja ih jednom u 10 potopim u vodu kojoj dodam gnojivo za orhideje, a svaki dan ih špricam po listovima. samo nemoj predveče već tokom vrućih dana.
Na vrh
micamaca85 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Srpanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2010 u 21:16
Ja sam nedavno nabavila 2 orhideje...ali jednu koju sam dobila nikako da otvori cvjetove do kraja i tako vec mjesec i pol dana...mozda joj nesto ne odgovara...pomocBroken%20Heart
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2010 u 13:11
Evo i mene u vaše društvo ljubitelja i znalaca orhideja!Pozdrav! Imam dva phalenopsisa od prošle zime,ocvjetali,orezala grančicu iznad 3-eg okeca ali se osušio ostatak.Potjerale su obje po dva nova lista i posebno jedna od njih puno tjera korjenja koje ide van iz tegle u svim smjerovima.Sad pitam se što s tim korijenjem.I nikako da potjera cvijet još od zime.(jednom sam ih pognojila)smile64
Na vrh
RIDRIDRID View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 96
Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2010 u 14:54
I ja sam nova vlasnica orhideje. ima granu sa tri pupa (kupljena na akciji) ali ima puno korjenja koje viri iz tegle i jako je dugaško, neko je i suho. Što da radim s tim? 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 07:51
Suho zračno korjenje slobodno odreži. Zdravo zračno korjenje i listove špricaj ustajalom vodom barem jednom u dva dana i to ujutro, na taj način orhideja dobiva preko lišća i zračnog korjenja potrebnu vlagu. Navečer se vlaga duže zadrži pa može izazvati nastanak nametnika.
Na vrh
RIDRIDRID View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 96
Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 08:19

Hvala na odgovoru za prskanje, do sada je nisam prskala, moram odmah danas. Ali kad sam nakon 10 dana došla s godišnjeg našla sam da je istjerala listić :) . Kada je trebam presaditi jer mi se čini da je teglica puna korjenja. Sori što gnjavim ali nemam baš iskustva pa se bojim da je ne skurim.

Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 13:14
Orhideje ne treba često presađivati jer im je to dosta stresno, obično nakon 2 godine treba promijeniti supstrat (koru) jer ga biljka iscrpi. Presađivanje se obavlja nakon cvatnje jer u protivnom otpadnu pupovi i cvijet. Prilikom presađivanja treba ukloniti stari supstrat, odrezati meko i trulo korijenje, dobro oprati staru posudu i vratiti u nju. Ukoliko je biljka dosta velika treba je presaditi u posudu 1-2 cm većeg promjera nego što je bila stara posuda. Problem je jedino što je dosta teško nabaviti u prodeaji na malo prozirne  posude za orhideje. Do nedavno sam to rješavala prozirnim teglama "Podravka" sladoleda ali su promjenili ambalažu pa sad ni toga više nema.


 
Na vrh
RIDRIDRID View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 96
Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2010 u 13:31
Moraću pričekati sa presađivanjem jer moja ima pupiće, ali čini mi se da ima puno korjenja koje izlazi iz tegle gore pri vrhu jer nema mjesta, pa se bojim da to nije problem. Poslikam ju da je vidite.
Na vrh
Marti View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 10 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 122
Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 18:10
Pozdrav svima na forumu, ukljucila sam se jer me obuzelo ludilo orhideja... Smile vec ih neko vrijeme kupujem i radujem se svakom novom cvijetu....
neko me vrijeme nije bilo pa se moja majka brinula o cvijecu... naravno da je vise zalijevala cvijece koje cvate... a pored njega i ono koje trenutno nije u cvatu... kada sam se vratila s mora, taman je bilo vrijeme presadivanja... imala sam sta za vidjet Confused korijenje je strunulo... 
sva sreca nisu sve u tako  losem stanju... kako da spasim biljku??? presadila sam ju u novi substrat i vrlo malo zalila... dali da ju manje zaljevam ili da se ponasam kao do sada... obicno sam ju zaljevala jednom tjedno, sto se pokazalo dobrim jer su mi do sada sve ponovno cvjetale....
 
 
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 19:59
samo idi po starom. ne treba pretjerivati sa vodom. i biti ce sve ok. ohhideja ce se vrlo brzo oporaviti ako je korijen koji je ostao u dobrom stanju.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 16:36

Hitno mi je pa nemam vremena čitati sve otpočetka i ispričavam se ako je već bilo o tome riječi.

 
Trebam presaditi phal. Ima puno suhog i zelenog zračnog korijenja. Suho bi odrezala, a što da radim sa zelenim zračnim korijenjem?
Na Youtubu sam vidjela filmiće u kojima zračno korijenje pokrivaju supstratom. Moje se nalazi između listova i nikako ih ne mogu pokriti "zemljom".
Što da radim?
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 17:17
mirna suho korjenje odreži, a zračno korjenje ostavi vani. Kad špricaš orhideju ustajalom vodom ona dobiva vlagu i preko zračnog korjenja. 
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2010 u 10:45
Hvala na brzom odgovoru.
To sam i ja mislila jer su još kratki i strše uvis i nema teorije da ih pokrijem jer bi u protivnom morala jedan par listova ili odrezati ili pustiti da "umru" pod zemljom. Eventualno sam mislila da se možda trebaju odrezati.
 
Hvala još jednom. Ovo će mi biti prvo presađivanje. Nadam se da će orhideja preživjeti.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2010 u 17:17
Presađeno!
E, sad, našla sam još jednu biljčicu nezavisno od matične biljke!!! Ima dva mala listića i svoje vlastito korijenje. To sam posebno zasadila. Ide li to tako s razmnožavanjem orhideja? Ima li šanse da naraste nešto pošteno od ta dva listića?
 
Kad stignem pročitati ću sve što ste napisale. Možda je već negdje bilo govora o tome.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2010 u 18:43
Dovoljno je da mali keiki ima korijenje od 1,5 cm i onda ga odvajaš od matične biljke. U početku raste dosta sporo, jer je šok radi odvajanja od matične biljke, ali kasnije napreduje sasvim OK. 
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2010 u 21:39
Lana 2, hvala na savjetu i podršci.
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2010 u 22:07
ja sam večeras u konzuma uzela 2 phal. za 5 kn,listovi su ok,samo sto je stabljika malo usahla pa su ih stavili po toj cijeni. ali orhideje nisu u prozirnoj teglici sa onim suptratom kako obično bude,već su u zemlji,nesto korjenja viri vani a nesto se vidi kroz onu prozirnu posudu.

danas su ih zaljevali,i cinim se obilato,jel je u onoj paleti bilo još vode.

ja sam osusene stabljike odrezala do zdravog. sad me zanima dali da orhideju ostavim u tako posadenoj zemlji i kako da je sad zaljevam?

jednoj je pukuo list,al inače se super drze
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3031323334 89>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.