Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prepoznajte mi ovo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prepoznajte mi ovo

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 243>
Korisnik
Poruka
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 14:42
Ovo je biljka koju MKM bere u Dalmaciji i provjereno je dobar lijek kod bubrežnih i mokraćnih kamenaca. Zna li netko naziv ove biljke?
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 02:38
I ja molim poznavatelje Hojčekine biljke. Osobno sam imala , a možda opet imam obostrano bubrege pune pjeska. To mi je ostavilo posljedice i sad mi se zadržava tekućina i raste tlak. Confused
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 02:45
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 07:36
...mislim da Hoyina biljka ne spada među mente...... ako je bere njena majka u Dalm onda bi to mogla biti jedna koja ima žute cvjetove, sivo pustenaste listove, tvori grmove u kamenjaru..... poznata mi je ovako na izgled, a ime treba tražit.....
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 08:45
smrcko, znala sam da sam je nekome obećavala, zato sam je i naručila, a sad sam se sjetila da si to bila ti!
 
manči, ako imaš ove biljke u svojoj blizini šteta je ne ostaviti je za zimu. Mi je godinama imamo, ne koristimo, ali ako nekome zatreba uvijek ponudimo. I zato sam napisala da provjereno djeluje. Tko god je uzimao nije imao poslije duže vremena problema. A čaj se pije par dana.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 09:08
Nisi je meni obećala, to je netko drugi bio. Ako budeš imala viška uzet ću.
Taj vražiji pjesak u bubregu se može ne vidjeti, odnosno ne očitati na ultrazvuku pa mi se ni ne ide na njega, a koja korist kažu ti neke blesavoće a da i ne znaju koje vrste kamenčića imaš. Tad ili je sam otišao ili sa nekim kapsulama i lubenicama. Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 10:02
...nisam sigurna je li to to.... ima li žute cvjetove? 
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 10:29
SilveK, na prvoj slici mogla bi biti Symphyandra hofmannii (vis. 60 cm) ili Campanula medium (vis. 80 cm), obje pripadaju porodici Campanulacea i nisu trajnice nego dvogodišnje. Druga je Corydalis lutea koliko mogu prosuditi po slici. poz..
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 10:39
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Ovo je biljka koju MKM bere u Dalmaciji i provjereno je dobar lijek kod bubrežnih i mokraćnih kamenaca. Zna li netko naziv ove biljke?
[IMG]http://www.imagesforme.com/out.php/i537811_1004629.jpg" />


Imam u vrtu ukrasnu biljku Phlomis russeliana upravo cvate žutim cvjetovima, ne znam je li ljekovita, a postoji još i Phlomis fruticosa također žuta. Phlomis samia ima sivozeleno lišće s ružičastim cvjetovima. Ima ih još ukrasnih, a jeli koja ljekovita ne bi znala reći. Ako sam pomogla ...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 10:55
Beica meni se čini da nije ta biljka.

Hoja kakva je boja cvjetova? Meni se čine roskasti.Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 11:04
Nikako da mi se MKM javi na telefon, a sve sam moguće kombinacije pretražila prema lokalnom nazivu "biljušina", "bilusina" - ne ide ...
Ove kuglice su kao ježići, oštrih vrhova, a list mi izgleda kao plišan, sivo zelen i nazubljen.
samo da doznam boju cvijeta.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 11:41
Marrubium vulgare  očajnica/marulja,









Marulja (Marrubium vulgare L, očajnica, tetrljan, slanovitac, smrduša, jetrenjača) se koristila još u starom Egiptu. Koristila se za liječenje plućnih bolesti, trovanja.

Iz južne Europe ova biljka se proširila po cijeloj Europi. Raste na neplodnom i neobrađenom tlu, pašnjacima i travnjacima, uz puteve i ceste.

To je grmolika biljka koja naraste do 60-ak centimetara visine. Obrasla je sitnim dlačicama. Na četverobridastoj stabljici nalaze se nasuprotni listovi. Listovi su nazubljeni. Cvjetovi su smješteni na ogranicima, okruglasti i bijeli.

Cvate od srpnja do rujma. Kada se pojave cvjetovi režu se gornji dijelovi biljke. Suši se na zraku. Miris podsijeća na timijan, a ima opor ili gorak okus. Sadrži eterična ulja, tanin, smolaste tvari i gorku suprstancu marubin.

Marulja potiče izlučivanje sline, žuči te probavnih sokova. Pomaže kod nedostatka apetita te kod upale želučane i crijevne sluznice. Djeluje kao ekspektorans pa se koristi u liječenju astme, kašlja, katara, bronhitisa, tuberkuloze, gripe, upale grla i sl. Korisna je u jačanju bolesnika nakon vrućice i groznice tako što smanjuje iscrpljenost. Navodi se da je marulja korisna i u poremećajima srčanog ritma, ali treba voditi računa o mogućem predoziranju.  Primjenjuje se i kod bolesti kože te bolesti bubrega i jetre.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 12:13
Prisjetila si  me još i naziva koji koristi MKM - slanovac! A ovo na prvoj slici mi jako sliči!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 12:23
Pregledala sam jednu švedsku knjigu o ljekovitom bilju iz cijelog svijeta ovo je jedina biljka koja liči na tvoju. Meni je čak identična.

Marulja je tipična za sredozemlje i vjerojatno su to lokalni nazivi koji se koriste u tom području. Ništa pod tim nazivima nema.Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 12:35

Pa slanovitac - slanovac - to me prisjetilo. Ma bravo smrcko!

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 12:40
Slanovitac i jeste. Misliš da ću se tako lako dati otrovatismile39 LOLLOL.
Prvo sam našla o čemu se radi i to u rekordnom roku, sad ima da pijem tvoj čaj mirne duše. 
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 12:59
A šta sam ja još počitala, tra,la,la,la - nemoj da te TM pušta samu ...
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 13:03
Kako to misliš , ovako   ?LOLLOLLOLLOLLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 13:16
Ma ne - da skida celulit smile96!
I to i još neštosmile96!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2009 u 15:56
...ja sam mislila na ovu biljku, ali to nije  Hoyina  ...zgodna biljka za suhe vrtove, moram je prenijeti sa Srđa...ne znam ništa o njenoj ljekovitosti tako da ne bi neko krivo shvatio.....ovo su bili pobrkani lončići...
 
Phlomis fructicosa
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 243>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.