Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2324252627 38>
Korisnik
Poruka
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 11:41
Hvala na savjetu
Poz.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 21:41
Na vrh
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 21:58
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 23:01
Pozdrav A.
 
malo je mutna druga fotka na kojoj se vidi vjenčić (koji bi trebao biti namreškan) no najvjerovatnije:
1. i 2. Amanita rubescens - Biserka
3. Amanita spissa - Prava tigrica
4. A. rubescens
5. Boletus edulis (čini se napadnut bijelom plijesni)
6. Oudemansiella radicata - Korjenjača
7. moguće da je Trametes gibosa ...
 
LP
 
i napomena (sa vremena na vrijeme) - ne papati gljive ako niste 100% sigurni
 
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2011 u 12:11
Da ove gljive se mogu zamjeniti sa opasnim gljivama, iako sam prepoznala biserku i tigricu se neusudim ih brati.Smile


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2011 u 22:26
Smrčko, sigurno te neću nagovarati na konzumiranje gljiva za koje nisi 100% siguran, ali ti mogu reći da Biserku možeš prepoznati vrlo lako i biti siguran 100%. Proguglaj malo o Biserki (Amanita Rubescens), pronađi ju, odnesi doma, prouči.

Savjet: Skini kožicu klobuka, i ako je meso ispod klobuka crvenkasto, i ako je još prerez stručka crvenkast, jako si blizu. Svaki put kad ideš u šumu, odnesi doma po jedan primjerak. Prouči ih. Nakon godinu dana moraš sa nekim iskusnim gljivarom u šumu. Znat ćeš ne čemu si.

i napomena (sa vremena na vrijeme) - ne papati gljive ako niste 100% sigurni

Pozdrav
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 12:13
Hvala na savjetuSmile

Problem je što sam bila u šumi gdje su bile i biserka i tigrica, a i panterova muhara. Bilo je masa sve tri vrste. Mislim da biserku dobro raspoznajem, ali eto nisam dovoljno hrabra za nju.

Recimo sivu preslicu sam brala i prepoznajem je ne samo vizuelno nego i prema mirisu, iako i ona ima opasnu zamjenu. I berem je samo na jednom mjestu od nekih 20 m2, već na drugom ne znam da bi se usudila brati.

Bolje si dati vremena i učiti, nego pogriješiti.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
gin.tonic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gin.tonic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 21:24
pozdrav

molim stručnjake za identifikaciju gljive,pronađena je kraj rijeke Mure u Goričanu,rastu iz središta posječenog trupca kanadske topole...

http://imageshack.us/photo/my-images/202/22102011046.jpg/

ako se ne vidi dobro,poslikat ću još jednom...na internetu sam tražio ali nisam našao..
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2011 u 10:49
evo da se malo bolje vidi slika.
Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2011 u 11:05
Na prvi pogled, neki Agaricus, ali???. Podsjeća na Impudicus, ali
slika bi trebala biti malo bolja. Ne odsjeći dijelove gljiva, kao u ovom slučaju stručka. Fali prerez i dosta toga još. Više detalja treba postaviti.
Pozdrav
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2011 u 17:44
Slažem se sa Orsobrunom;
Usudio bi se proširiti na cijelu porodicu Agaricaceae, pogledaj pa vidi da li je uopće Agaricus (čini se da bi mogao biti) a onda miris koji je najvažniji za Agaricuse pa presjek (vidi se da ne žuti) pa ...:
 
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2011 u 19:06
Hvala na pomoći Agar.
Nisam jeo ove gljive nego sam ih samo poslikao, ali zbog neiskustva nisam uzeo sve podatke, prerez, miris...
Kod boletusa me zbunla ona dva zareza s lijeve strane kao kod Podstavke )slika iz (knjige). Trebao sam je malo bolje proučiti.Učlaniti ću se u gljivarsko društvo Karlovac da ipak naučim nešto više.
Pozdrav!
Na vrh
gin.tonic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gin.tonic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2011 u 21:10
ispričao bi se moderatoru,vidim da nisam dobro post napravio,naime ne znam sliku staviti kako da ju svi vide a u 'obavezno klikni i pročitaj' ne mogu pristupiti...

stavit ću sad još 3 slike,malo bolje se vidi

http://imageshack.us/photo/my-images/854/p1010235m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/197/p1010236uc.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/204/p1010239vk.jpg/

Gljiva nema miris,zaboravio sam reći...

Zahvalio bih se svima koji su pomogli Thumbs%20Up,koliko sam shvatio je jestiva ?
Na vrh
orsobruno View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orsobruno Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2011 u 22:20
Gin.tonic, najmanje je bitno da li je jestiva ili ne. Nemoj konzumirati gljive dok nisi 100% siguran. Preko slike nitko ti to neće potvrditi. Proguglaj malo pod AGARICUS. Na taj način ćeš usput naučiti još ponešto o drugim gljivama.
Na vrh
sizif View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sizif Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 14:22
Originalno poslano od člana gin.tonic gin.tonic napisao:

ispričao bi se moderatoru,vidim da nisam dobro post napravio,naime ne znam sliku staviti kako da ju svi vide a u 'obavezno klikni i pročitaj' ne mogu pristupiti...

stavit ću sad još 3 slike,malo bolje se vidi

http://imageshack.us/photo/my-images/854/p1010235m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/197/p1010236uc.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/204/p1010239vk.jpg/

Gljiva nema miris,zaboravio sam reći...

Zahvalio bih se svima koji su pomogli Thumbs%20Up,koliko sam shvatio je jestiva ?


mislim da se radi o razornoj čehavki - Pholiota destruens, voli topole i nije rijetka!Smile
Na vrh
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 17:42

Opet jedna molba
Nisam siguran da li je to Žuta ljuskavica-Pholiota adiposa
Na vrh
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 19:10

Neki boletus ali ne znam koji?
Na vrh
Ambolto View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ambolto Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2011 u 19:29
Vrlo zgodna ali koja?

Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2011 u 12:52
Ovako od mene:
 
Prva gljiva je premlada ... no ona malena krajnje lijevo kao da će imati glatki stručak, pa bi možda mogla biti i Armillaria melea.
 
Druga gljiva je tipična Kovara - Boletus luridus:
Nježna, mješana boja klobuka, mrežica na stručku, na mjestu dodira pojavljuje se zelena boja što je odlika Kovare.
 
Treća gljiva; šteta što je mutna slika sa donje strane i što je nisi "gljivarski izvadio" - dakle, laganim zakretanjem u dnu da se sačuva micelij u zemlji - pa bi vidjeli i dno stručka. No čini mi se (po načinu kako je pukao stručak i klobuk), da bi mogla biti jedna od ljepotica iz roda Russula (Krasnica); ništa 100% sem Kovare.
 
LP
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
gin.tonic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gin.tonic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2011 u 18:33
Puno hvala na odgovoru,to je ta gljiva Thumbs%20Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2324252627 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,158 sekundi.