Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hortenzija - Hydrangea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hortenzija - Hydrangea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2223242526 38>
Korisnik
Poruka
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2012 u 15:29
Moram se pohvaliti i zahvaliti. Moja je loša sudbina sa hortenzijama ove godine (izgleda) dobila svoj epolog. Borba se isplatila. Prvo sam kupila dvije u Baumaxu pa smrzle, ali oživjele. Poslije sam od mame dobila tri s korjenom. Dvije su se nešto patile, a treću je muž nehotice prekrio zemljom. Sad su ove dvije podigle lišće, a ova treća se izborila i listovi probili iz zemlje. Na moju priču reagirala je naša natali pa mi poslala reznice. E, ovo je posebna radost. Dobila sam 10 reznica i sve su se ukorjenile. Evo sličica, sve imaju nove listiće. HVALA NATALI!!!



Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ana22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2012 u 16:52
Moja prva hortenzija ima 2 pupa
Kupljena je u krajem trećeg mjeseca u kaliji, ali je većina listova nakon sadnje posmeđila, njih sam odrezala i potjerala je nove listove. Trebala bi biti rozasta, ali pošto je tlo gdje je posađena kiselo ( pretpostavljam da je kiselo jer su u blizini borovi) vidjet ćemo kakva bude, možda će biti i plava
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2012 u 17:58
Nikad nisam analizirala, niti imam namjeru, zemljište u mom vrtu. Kupili smo ga prije 6 godina i na njemu su tada bila četiri ogromna bora. Posjekli smo ih da bi mogli sagraditi kuću. Da li to znači da je tlo kiselo, te da tu mogu posaditi hortenzije i rododendrone.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
ana22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2012 u 22:39
Raste li pored hortenzija ili rododendrona crnogorično drvo, ono će svojim iglicama koje ispadaju zakiseliti tlo. No, kako bismo i sami pogodovali svom ukrasnom bilju, početkom svake vegetacijske sezone možemo ukloniti sloj zemlje oko biljke i zamijeniti ga kiselim supstratom, prihraniti gnojivom za određenu biljnu vrstu i dobro zaliti.

Dakle, na kiselost tla možemo i sami utjecati, a time i na boju cvjetova kod nekih vrsta poput hortenzije, čiji će cvjetovi uslijed veće kiselosti postati plavi ili ljubičasti, dok će u manje kiselom tlu poprimiti crvenu ili rozu nijansu. Hortenzije također preferiraju osunčana do djelomično sjenovita mjesto u vrtu i vlažnu zemlju, pa im prema tomu izaberite prikladno mjesto u vrtu.

Kisele biljke nije dobro saditi blizu kuće, odnosno u blizini betoniranih šetnica i puteljaka. Razlog tomu je što beton izlučuje vapno, koje povećava lužnatost tla. Ono bi stoga moglo potaknuti klorozu kod ovog tipa biljaka uslijed čega bi se listovi uvili te požutjeli.

Moja gredica s karanfilima, lavandom i hortenzijom je oko 3 metra od borova i na nju padaju iglice. Čitala sam da karanfili vole blago kiselo tlo, a ovi moji jako dobro rastu. Imam još jednu hortenziju posađenu na drugom mjestu koja je mala i jako loše napreduje.

Ako su borovi bili prije šest godina možda tlo više i nije kiselo, jer iglice koje padaju zakiseljuju tlo.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2012 u 23:13
Ana22 hvala za ovaj detaljan opis. Vjerujem da se tlo u mom vrtu do sad dosta promjenilo jer tu ni blizu više nema ni jedan bor. No, kupila sam ja hnojivo za biljke koje trebaju kiselo tlo. Međutim, moje gredice su miješane i ja sad ne znam smijem li to gnojivo staviti radi drugih biljaka u okruženju. Da li tko zna još neku biljku koja treba kiselo tlo ili možda postoje dobri i loši susjedi kao kod povrća. Za sad u mojim gredicama sve lijepo napreduje.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
ana22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2012 u 12:23
Hoste, erice, božikovina, kamelija, fuksija, astilbe, bergenija, vinke, ljubičice, vučika, gardenia, kalikantus.
Od voća borovnice i brusnice.
Od ljetnica petunia, surfinia, scaevola, nemezija, ivančica,.
Lavanda i ružmarin nemaju zahtjeva prema vrsti tla.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 14:56
hvala ana22 što si nam sve tako lipo opisala....reci mi molim te da li ja mogu ići na plažu i ispod borova nakupiti iglica i doma sa njima ukrasiti vrt i ujedino i poboljšati kvalitetu zemlje ???
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 20:52
zribal nema na čemu, znaš da se za cvijeće ne zahvaljuje, mora se samo hvaliti

p.s. nije natali nego natalija, a ima i nataly i nisi prva koja nas miješa Wink
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 21:02
ana sve si super napisala Clap

ali moram priznati da su moje 2  velike hortenzije uz sam trotoar - betonsku stazu oko kuće, ali to im uopće ne smeta jer su veći dio dana u sjeni, a i zemlja im odgovara mada ne znam kojeg je sastava
jedna je crvenih cvjetova, a druga svijetlorozih

nisam nikad dodavala ništa za promjenu boje u plavo (aluminij sulfat npr.) uvijek se kasno sjetim
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 21:10
Lapsus draga natalija, eto omaklo se, a ti se ne ljutiš to je jedino važno. Moja će kuća uskoro postati Kuća Hortenzija, a koliko sam se namučila i nisam odustala bio bi i red. Evo slika moje hrastolisne hortenzije. Pupa, pupa već odavno, a nikako da otvori svoj zagonetni cvijet. Stablo se nije još razvilo, ali imam osjećaj da će za par godina biti prava ljepotica.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2012 u 21:20
sigurno hoće, ima baš zanimljive listove, dobro si rekla da podsjeća na smokvu

Na vrh
ana22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 12:40
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

hvala ana22 što si nam sve tako lipo opisala....reci mi molim te da li ja mogu ići na plažu i ispod borova nakupiti iglica i doma sa njima ukrasiti vrt i ujedino i poboljšati kvalitetu zemlje ??? [IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" />


Naravno da možeš, ali i postoje biljke koje više vole lužnata tla, clematisi, ljiljani, sedumi...

Za povrće je najbolje neutralno do blago lužnato tlo.
Na vrh
ana22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 12:42
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

ana sve si super napisala [IMG]smileys/smiley32.gif" align="absmiddle" alt="Clap" />ali moram priznati da su moje 2  velike hortenzije uz sam trotoar - betonsku stazu oko kuće, ali to im uopće ne smeta jer su veći dio dana u sjeni, a i zemlja im odgovara mada ne znam kojeg je sastavajedna je crvenih cvjetova, a druga svijetlorozihnisam nikad dodavala ništa za promjenu boje u plavo (aluminij sulfat npr.) uvijek se kasno sjetim





Hortenzija je pogodna za rast u većini tipova tla, kod hortenzije kiselost ili lužnatost tla utječe samo na boju cvjetova
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 14:44
Originalno poslano od člana ana22 ana22 napisao:

Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

hvala ana22 što si nam sve tako lipo opisala....reci mi molim te da li ja mogu ići na plažu i ispod borova nakupiti iglica i doma sa njima ukrasiti vrt i ujedino i poboljšati kvalitetu zemlje ??? [IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" />


Naravno da možeš, ali i postoje biljke koje više vole lužnata tla, clematisi, ljiljani, sedumi...

Za povrće je najbolje neutralno do blago lužnato tlo.


hvala...... iglice ću stavit samo ispod hortenzija....imam roze i bijele.
Na vrh
ana22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ana22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 17:40
Zaboravih napisati da bijele uvijek ostaju bijele bez obzira na tlo
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 18:09
Moje bijele dobijaju blago roskastu boju , ali tek kad se cvijet shroz otvori, iz daljine izgledaju bijele ali kad im se približiš vidiš da su blago roze. Sto se tiče skupljnja iglica kraj plaže, to sam i ja napravila ali sam radi preventive od posolice stavila sve u jednu kantu kojoj je dno bilo probušeno s dosta rupa i istuširala da barmalo isperm sol. Vjerujte ima dosta soli jer za vrijeme vjetra s mora dolazi mnogo posolice okom nevidljive. Živim u Dalmaciji, puše bura svuda onaokolo, kod mene ni list se ne miče a ujutro živica bijela od soli.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 10:40
aralija...hvala ti...... aol mi nije pala na pamet. Ima iglica i u polju
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2012 u 19:01
11111....kažeš da bi stavila iglice da poboljšaš tlo.....za hortenziju ti nije potrebno stavljati iglice za poboljšanje tla, jedino ukoliko želiš da ti ta roza poplavi. Hortenziji kiselost tla nije presudna, jedino što je kiselije tlo to je boja plavija, a ta bijela će bez obzira na kiselost ostati bijela.
Na vrh
klara46 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 772
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje klara46 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 12:55
evo da se i ja pohvalim svojim hortenzijicama...
ovih dana im je treći rođendan...



dok su bile u tegli - bile su plave...
pokušavala sam sve "trikove" za održati ih plavima,
ali bezuspješno,
tako da sam na kraju odustala i pustila da priroda (tlo) radi svoje... Embarrassed
ova manja je zimus bila nešto skroz propala,
no nakon drastičnog rezanja ipak se pokrenula... Smile
sirote, u kojim uvjetima rastu (između dva šahta, ilovača), još se i dobro drže...




učiniti dobro, a zatim otići bez buke...
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 14:41
Imam hortenziju staru posadenu u vrtu i upravo pupa roza je. U dvije velike tegle posadila sam male grancice jer su mi tegle ostele prazne nakon one zimske posasti. I sad pupaju jedna je roza a druga crvena izgleda. Dal moram crvenu kako posebno njegovati.
Zelja mi je imati svaku razlicitu al eto nikako mi nece poplaviti jedna.
Bijelu nemam ,nisam je doduse nigdje ni vidjela al na slikama je preljepa..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2223242526 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.