Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Krasula - Crassula
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Krasula - Crassula

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2122232425 84>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 13:10
Baka to je stvar izbora, učini kako je tebi lijepo. Ali kada već pitaš Krasule bi posadio u posebne tegle. Čini mi se da bi tako ljepše izgledale kada narastu. Ove druge dvije mogu i u razne kombinacije.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 15:15
Hvala!Big%20smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2011 u 21:43


Crassula Morgans Beauty

Hibridna kompaktna Krasula lijepog narančastog cvijeta. Kod mene je u vegetaciji preko cijele godine. Preko ljeta raste na suncu i djelomičnoj sjeni , a preko zime na južnoj prozorskoj polici iznad radijatora. Kada zalijevam , zalijevam obilno. Između zalijevanja nastojim da se zemlja dobro posuši.
Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2011 u 14:47
prekrasnaThumbs%20Up
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2011 u 15:28


Crassula falcata

Krasule cvatu preko zime. Tako sam bar mislio do sada.
Ovo je moja najmanja C. falcata. Odlučila je da procvjeta sada preko ljeta kada temperature prelaze 35 C skoro svaki dan.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2011 u 18:21

moja crassula arborescens izgleda zdravo držim je u sjeni zaljevam je 2 put tjedno,i listovi joj opadaju ..

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2011 u 19:53
Operacija uspjela a pacijent umro ?

Krasula ti izgleda zdravo a lišće joj otpada ?

Pišeš da zalijevaš dva puta tjedno. Zašto tako često? Posušiti se sigurno neće. Krasule su sukulenti i pune su soka. Krasule je dovoljno zalijevati svakih 7 – 10 dana.

Pišeš da ju držiš u sjeni. Najslabija moguća kombinacija za krasule. Zemlja konstantno vlažna u kombinaciji sa sjenovitim položajem.

Krasuli odgovara nekoliko sati direktnog sunca dnevno a ostalo svijetla sjena.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2011 u 22:52

haha pinus pa dobro,stvarno lijepo izgleda i zdravo,prvo sam pomislila da mi djeca kidaju listove,al danas sam vidla da sami padaju..ja na žalost nemam položaja sa 2-3 sata direktnog sunca..imam direktno sunce cijeli dan ili ispod balkona svijetla sjena ..

Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 09:52
cure, imam crassulu tricolor, slicna je obicnoj, zelenoj, ali ima mekse bijele i zelene listove te lagano ruzicaste pri rubovima; primjetila sam da ona puno sporije raste od obicne zelene crassule, listovi su joj puno osjetljiviji na sunce i meksi su i ne razmnozava se putem otkinutog lista, dok ova ovata(a imam 9 stabalca kuci)to nevjerojatno lako uspijeva. e sad, ono sto mene zanima kako se razmnozava ta tricolore, jel netko zna?cini mi se da mi stabljika pri dnu propada jer je postala drvena i izgleda kao da se suši, a i zato što joj je jedna grancica uvenula, a sad su i na drugoj listovi poceli dobivati tamnosmeđe obrube pa bi tu stabljiku otkinula naprosto na pregibu dok je jos zdrava, ali se bojim da iz toga nece izbaciti korijenje?imam fotografiju, ali je nikako ne uspijevam  uploadati, kada kliknem image kaze error stranica dostupna samo clanovima s ovlastenjem?, ispricavam se ako brljavim :( hvala unaprijed
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 11:41
frances ništa ne pišeš kako postupaš sa svojom krasulom.
Očito je iz toga što pišeš da joj nešto fali ili ima nešto previše (voda). Sve krasule pa tako i tvoja tricolorka se mogu razmnožavati vegetativnim načinom. Krasule, ako su zdrave idu iz reznica tokom cijele godine. Nešto brže (lakše) u doba vegetacije: proljeće i jesen a nešto teže sada preko ljeta i preko zime.
Opiši njezin : položaj, koliko sunca , koliko vode, kako prihranjuješ .....pa da vidimo...
Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 12:06
Tocno, nisam nista napisala, kad sam je kupila vec je imala par listova smedjih po rubovima, ti su listovi odstranjeni i ubrzo je lijepo pocela rasti cak je dobila dodatnu granu. Tada sam je drzala na prozorskoj dasci, medutim kako je prozor okrenut zapadu i ima jakog sunca od 13 h nadalje i u stanu je jako vruce (zivim pod ravnim krovom, zadnji kat), premda nije pokazivala neke evidentne znakove da joj smeta direktno sunce, ja sam je maknula u malo zasjenjeno mjesto(to je jugozapadna strana, do prozora, na ormaricu) i presadila je i sad je u vecoj vazici. otada je izgubila prvu granu, jednostavno se osusila zajedno s listovima i sad sam, evo maloprije,  iz predostroznosti uklonila drugu. inace je zalijevam jednom tjedno ljeti, zimi rijeđe. uvijek provjerim u kojem je stanju zemlja. ako je vlazna pricekam da je skoro suha prije nego zalijem. ne prihranjujem nikako. kad kazes da se razmnozavaju vegetativnim nacinom, iz reznica kako se to tocno radi?otkinem je na jednom od pregiba?to je upravo ono sto me zanima, jer ovoj mojoj je vec vise listova odstranjeno, iz nijednog nije bacila korijen, jednostavno se list isusio, a to me cudi jer crassula ovata hoce i to jako lako iz lista izbaciti korijen. a sa ovom ne znam jesal li dobro napravila? hvala ti!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 13:37
ja razmnožavam "običnu" krasulu ovatu reznicom tako da je odrežem, ali ne na pregibu nego bilo gdje na dužini te grane koju želim uzeti
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 14:58
Frances, sa prozorskim policama nemam slabih iskustava. Echeverie i Krasule držim 6 mjeseci na direktnom suncu isto kao i ti od 13 h pa na dalje. Istina to je od kasne jeseni do proljeća , no i sada mi nekoliko echeveria prži sunce na prozorskim policama. Ljepše i zdravije ne mogu biti.

Tvoja tricolorka je variegata sa crvenim rubom. Ako je taj crveni rub zadržala i na omarici sve je u redu – dovoljno svijetla. Ako je crveni rub izgubila vratio bi ju na sunce prozorske police. Variegata ima manje klorofila nego „normalna“ krasula i za zdravi bujan rast nekoliko sati direknog sunca je obavezno. Bolje više nego manje svijetla.

Pitaš kako otkinuti reznicu. Reznica se odreže. Ja upotrebljavam žilet. Učiniti ću to početkom rujna na svojim Krasulama. Skidam one grane koje rastu prema sredini krošnje i one koje imaju nepravilnu rast. Krasula nakon obrezivanja mora biti ljepša nego prije obrezivanja inače nema smisla rezati. Ako nemaš što rezati pusti da prvo dobro obraste poslije reži.
Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 15:00
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

ja razmnožavam "običnu" krasulu ovatu reznicom tako da je odrežem, ali ne na pregibu nego bilo gdje na dužini te grane koju želim uzeti
znaci ne pratis one vodoravne linije koje su po stabljici nego razrezes bilo gdje?rekla sam pregib jer ne znam kako se zovu one vodoravne linije po stabljici i granama crassule!ja ovu crassulu ovatu(zelenu) obicno listom razmnozavam, ali bilo je slucajeva kad sam morala odrezati granu jer je bila preteska pa se cijelo stablo naginjalo, ugl. ja sam pazila da odrezem toco po jednoj od tih vodoravnih crta na stabljici.
dakle, ne treba?
ova tricolor je nekako osjetljivija, bojim se da nece pustiti korijenje, jer nije reagirala niti kad bi joj uklonila list, list je jednostavno propao.
ali odrezala sam je, evo jutros, pa sad sto bude. hvala ti puno na odgovoru!
Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 15:15
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Frances, sa prozorskim policama nemam slabih iskustava. Echeverie i Krasule držim 6 mjeseci na direktnom suncu isto kao i ti od 13 h pa na dalje. Istina to je od kasne jeseni do proljeća , no i sada mi nekoliko echeveria prži sunce na prozorskim policama. Ljepše i zdravije ne mogu biti.

Tvoja tricolorka je variegata sa crvenim rubom. Ako je taj crveni rub zadržala i na omarici sve je u redu – dovoljno svijetla. Ako je crveni rub izgubila vratio bi ju na sunce prozorske police. Variegata ima manje klorofila nego „normalna“ krasula i za zdravi bujan rast nekoliko sati direknog sunca je obavezno. Bolje više nego manje svijetla.

Pitaš kako otkinuti reznicu. Reznica se odreže. Ja upotrebljavam žilet. Učiniti ću to početkom rujna na svojim Krasulama. Skidam one grane koje rastu prema sredini krošnje i one koje imaju nepravilnu rast. Krasula nakon obrezivanja mora biti ljepša nego prije obrezivanja inače nema smisla rezati. Ako nemaš što rezati pusti da prvo dobro obraste poslije reži.
A gdje po najjacem suncu drzis crassule?ja ih isto u hladnijem periodu drzim stalno na prozorskoj dasci, ali sam sad kad je najtoplije maknula ovu variegatu jer sam primjetila da su mi kod ovate na prozorskoj dasci tijekom proslog ljeta listovi izgorili, a negdje sam citala da je to moguce s crassulom. s obzirom da ova variegata ima puno mekse i mesnatije listove, bojala sam se za nju, jer kod mene u stanu zna biti i po 36 stupnjeva, a na suncu je sigurno 40 i vise, ali ocigledno je njoj ovo jugozapadno mjesto bilo prezasjenjeno jer je doista izgubila na vecem broju lisca taj crveni rub koji se poceo pretvarati u smeđi i tako taj list propadne.
vratit cu je na sunce. hvala, nisam razmisljala o manjem klorofilu jer je bijela.
jedino, vec sam je odrezala, jutros :(
ne shvacam kako se te reznice tocno rezu?kad se kaze razmnozava se reznicama sto se tocno misli pod tim?oprosti, mozda je pitanje glupo, ali ako mi mozes objasniti da li to u pitanju crassula znaci da je moram odrezati po onoj vodoravnoj prugi na stabljikama i granama ili bilo gdje?
kako ti to tocno radis?hvala na odgovoru
Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 16:03
evo stavit cu par slikica da vidite o cemu se radi, bile su dvije grane od kojih je jedna propala, ova je jedina preostala
Na vrh
frances View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frances Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2011 u 16:07
odrezala sam je tocno na vodoravnom pregibu, ali bojim se da ce sad sva uvenuti te da iz glavne stabljike vise nista nece narasti, jesam li pogrijesila sto sam je rezala?sto mislite kakvo je to ostecenje po listovima, a zbog kojeg je druga grana propala?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 08:04
frances svoju trcolorku si pretvorila u varijegatu. Očito nije bila zadovoljna sa količinom svijetlosti koju je dobivala.

Pitaš me gdje po najjačem suncu držim krasule ? Različito, najveću od njih Krasulu ovatu na asfaltu ispred kuće, direktno sunce od 9 pa do kraja dana. Krasulu polako naviknem na sunce još tamo krajem travnja. Inače Krasula ovata izdrži skoro sve, ako ju držiš na direktnom suncu postane lijepa crvenkasto žuto zelena. U svijetloj sjeni pozeleni.

Pišeš da krasula tricolor ima mekane listove. Vjerojatno si bolesnu i kupila ( mekani listovi).
Krasule ako su zdrave nemaju mekane listove.

Reznicu možeš odrezati gdje želiš. Ne treba biti ona vodoravna pruga. Reznicu obično odrežem pri stablu iz kojeg izrasta.
Glavni cilj prilikom obrezivanja je Krasula od koje uzimam reznicu. Pa ne ču ju valjda unakazit uzimajući reznice sa nje. One grančice koje ostanu nakon obrezivanja upotrijebim za razmnožavanje.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 08:26
Kako će ova tvoja mala, bolesna krasula naći snage da pusti korijene. Trebala si ju prvo ozdraviti, pustiti da ojača a zatim rezati.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2011 u 11:09


Ovo je ista Krasula ovata slikana u proljeće i danas po kiši. Tri mjeseca jakog direktnog sunca promijenilo je boju Krasule, istovremeno se pojavio crveni rub oko lišća. Krasulu sam u rano proljeće iznosio preko dana van a preko noći vračao u garažu. UV index proljetnog sunca nije visok, ustvari idealan je da Krasulu pomalo naviknemo na sunce. Od početka svibnja Krasulu nisam više unosio u kuću.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2122232425 84>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.