Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje trave trenutno berete?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje trave trenutno berete?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2010 u 00:20
Pelin je i u ovim krajevima čest naziv za kadulju ali ja ga rađe ne bi rabila jer - nije točanUnhappy.
Kadulja je kadulja (Salvia officinalis  ) a pelin je Artemisia vulgaris, divlji i Artemisia absinthium, vrtni.
Dakle ako si brala kadulju, pred cvjetanje u pupoljku, dobro si učinila.
Kad procvjeta, naberi posebno i cvijet.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2010 u 00:24
kadulju smo brale, ali i pelin divlji,,,već smo skužile, bacit ćemo ga, ništa od toga...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2010 u 00:30
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...daj isčačkaj štogod o toj tvojoj kadulji.... malo mi je čudno da se radilo na genima kada je tujon .opasan samo u koncentraciji od eteričnog ulja a u koncetrac d herbe nema skoro nikakvog učnka...
ja osobno ne volim ništa u čije je gene općenito ( selekciju i sl) čovjek mješa prste...

Griva, nisam nigdje rekla da je ova kadulja genetski modificirana pa da zbog toga nema tujona.Ja niti ne znam ima li ga ili nema.
To je Domingo tvrdio ovdje na forumu da je bez tujona ali nije dao nikakve druge podatke o njoj.Poslao mi je nekoliko biljčica i ja je sada imam u svom vrtu a o njoj ne znam ništa.Mislim da je bio spomenuo da je iz Sirije.Možda je to jednostavno neka druga vrsta kadulje, ima ih puno.
I ja bih volila znati koja je ali ne znam odakle početi istraživati.
Možda bi tu Domingo mogao pomoći.
By the way, ja je niti ne upotrebljavam, imam ja svoju domaću u koju sam sigurnaWink
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2010 u 19:04
kadulja je sva u cvatu, cvate cijelom dužinom lubičasti cvjetovi...znači ne berem je tom cijelom dužinom stabljike, nego samo njene vrške.....a sve drugo ne berem, jel tako? jesam dobro skužila?
 oberem samo vrške, bez obzira što cvate cijelom dužinom???

danas sam učinila krug po našem lokalnom brdu po kiši u potrazi za puževima( ali ništa od toga, ConfusedNEMA PUŽEVA PO PREDOLCU) i uočila sam krcato sikavice koju ću brati u ljeto, čička također, vrijeska također.
Ima dosta trave rutvice sve rascvjetane...što kažete o njoj? da je berem, i kad?
ima dosta trputca uskolisnog koji je u cvatu; dal da njega berem? dal da berem samo njegove listove ili i korijen i cvijet?
također ima dosta neke trave za koju bih ja rekla da je divlji luk; srijemuš, bijeli cvjetići a cijeli mirišu na luk? jel to -to?
 trenutno mi je fotkić na servisu, inače bi vam sve poslikala?
 Ima naravno drače, kad je njoj vrijeme za brati?
ima neko nisko  bilje, grmovi žutog cvijeća.....ima i divlje kamilice.....što s tim?




Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2010 u 23:59
Nešto si pobrkala.
List kadulje je najbolje brati malo prije cvjetanja, kad se pojavi pup, otkine se vršak, nekoliko listova sa tim pupom.Ta faza je prošla osim da se popneš u malo viša brda gdje još nije procvjetala.
Cvijet kadulje se bere tako da se otkine cijela grana s cvijetom ili da se oljušte sami cvjetovi sa grane.
Rutvica nije posve bezazlena trava, treba je pažljivo upotrebljavati, uvijek u čajnoj mješavini.Možeš je sada brati.
Trputac je najbolji svjež.Kako ga kod nas ima preko cijele godine, ja ga berem onda kad mi treba.Ipak ako se sprema, bere se sad pred cvjetanje kad je najsočniji ali ga treba pažljivo sušiti jer lako pocrni a tad ne valja.
Još malo, kad se učinu sjemenke na klasićima trputca mogu se i one skupljati.Jako dobro dođu u sirupu za kašalj.Korijen trputca se ne bere.
Sumnjam da kod nas ima pravog srijemuša, medvjeđeg luka.ako ga ima, naberi ga a možeš ga jesti kao začin ili na salatu.
Kod nas ima samo onog uskog lista male lukovice....
Drača se bere na jesen kad učini one smeđe diskove.
To što ne znaš ili nisi sigurna što je, ne beri.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2010 u 17:09
Sada berem cvijet kadulje.trenutno ga stavljam u svoju rakiju travaricuWacko.
A nešto i sušim za svoje zimske čajne mješavine.
Ništa bez kadulje ali umjereno.
Evo jednog grma u mom vrtu:

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2010 u 17:22
Bazgu berem već danima.
Nije karakteristična biljka ovog južnog podneblja ali ja sam uspjela odgojiti dvije u svom vrtu a ova na slici je još u pitaru.
Sada berem cvijet i sušim ga na konopcu za robu na tavanu.Po 2 cvijeta zakačena štipalicom, na propuhu.To je najbolji način sušenja.Cvijet mora ostati zlatno-žute boje.Ne smije pocrniti.
Bazgu stavljam u posebnu mješavinu protiv gripe, prehlade, visoke temperature....Pospješuje znojenje i ubrzava ozdravljenje.
Osim toga čaju daje poseban miris koji obožavamsmile142

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2010 u 17:30
Rosopas, ovaj je griva donijela iz Slavonije i poslala mi.Thanks, griva.
Lijepo napreduje u mom vrtu i svatko misli da je neka ukrasna biljka.
Za sada s njime liječim samo djeci bradavice.
Ostalu upotrebu još moram proučiti jer nije baš sasvim bezopasna biljka.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2010 u 17:39
Timijan berem prema potrebi, najviše kao začin.
I ovaj mi je griva poslala.Mislim da je s Velebita. Ne znam točno koji je ali miriše  predivno...Možda griva zna koji je?

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2010 u 23:10
Ovo je mali dio te visoravni gdje berem svoje trave.Prava riznica ljekovitog bilja:

Brala sam kadulju za sušit za zimu jer ovdje je najbolja.Ne gleda na more a ima je cijela polja:


Otkrila nalazište dubačca ali još nije za brati:



Ima puno buhača, divizme, čubra...
Za sljedeću berbu.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2010 u 23:22
U vrtu svakodnevno berem cvjetove crnog sljeza, nevena, bazge, kamilice...
Kamilica je neusporedivo bolja od one kupljene...ali branje je mukotrpno:

Crni sljez, što ga više bereš više se cvjetova rascvjeta sutradan:

Konačno sam otkrila dimnjaču (fumariu)...rasla mi je ispred nosa sve ove godine.Sad mogu kompletirati trave za moju kremu za psorijazu...falila mi je još samo ona:



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2010 u 23:34
Po vrletima i livadama  Pelješca brala sam svoje omiljene trave:gospinu travu i stolisnik.Rodna godina, nikada nisam vidila toliko gospine trave, sve se žuti...Dole depresija!


Kičice nije bilo 2 godine a ove godine na svakoj livadi roza tepih.Od nje pravim odličnu tinkturu za želudac i crijeva, lošu probavu, napuhanost...
Evo je, predivna je.Toliko da mi je bilo žao trgati.Ali sam joj se ispričala:




Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2010 u 23:48
Ni na prvom kupanju nisam ljenčarila, što se ljekovitog bilja tiče.
Kušin mi je bio od motara.Evo jednoga koji moči noge u moru.Taj bi sigurno bio dobar za kiseljenje.Uštedila bih sol...



Zašto ići u ljekarnu po svoj silimarin za jetru kad silimarina ima svugdje okolo.Ovaj se ogleda u moru, vjerujem da mu to daje dodatnu vrijednost:



Ima li ko ideju kako pobrati sjemenke a da se ne izbadaš?

Počelo je cvjetati i smilje.Valja će nabrati pa u maslinovo ulje za crne, reumatične zimske dane:


That`s all, folks!
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2010 u 11:53
Mmm... I ja imam osjecaj da je ovo posebno rodna godina za mnoge biljke (gospina trava, sikavica, crni sljez - na nekim mjestima nikad nisu bili u tolikim kolicinama!), gust je promatrati to dragocjeno sarenilo i biti pored njih.

Fermina-Daza, krasna je ona visoravan... 
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2010 u 12:30
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Rosopas, ovaj je griva donijela iz Slavonije i poslala mi.Thanks, griva.
Lijepo napreduje u mom vrtu i svatko misli da je neka ukrasna biljka.
Za sada s njime liječim samo djeci bradavice.
Ostalu upotrebu još moram proučiti jer nije baš sasvim bezopasna biljka.



:) Iz knjige "O ljudima i travama", Mauricea Messeguea koji je rosopasom lijecio mnoge i smatrao je 'najkorisnijom biljkom':
"Za njega je (oca) rosopas bila "lastavicja trava" za koju se stoljecima govorilo: 'Bolesnik kojemu vise nema spasa od nje ce zaplakati, a ako zapjeva, znaci da ce sigurno ozdraviti.'
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2010 u 00:01
O da, čitala sam Messeguea.On rosopas hvali do neba.
Ipak bih ja to uzela s rezervom.Kad je njegov otac živio sigurno nije znao da  u rosopasu ima i alkaloida pa se on svrstava u potencjalno otrovne biljke.
Ali ako bih dobila napad žući, razmislila bih o čaju sa svježim rosopasom.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2010 u 00:24
Ljudi moji, ovo ima samo na Pelješcu.Ovako bogatstvo ljekovitog bilja.smile159
Pođem brati jednu travu a tamo na hrpi ih nekoliko:


gospina trava, stolisnik, kičica....

Da sam htjela nisam se mogla vratiti praznih ruku.
Ali ostavila sam i drugima nešto...


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2010 u 00:32
A ovo u teglama se pravi liker od rusulice, posebne starinske mirišljave ruže.
Nekada u Dubrovniku nije bilo kuće u kojoj se nije servirao ovaj ukusni liker.
Ja ga stavljam kao miris u razne kolače, naročito pince (sirnice ) umjesto onih bočica u butigama sa umjetnom aromom i umjetnim bojama.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2010 u 01:08
 Daj, reci mi nešto o tom napadu žući i rosopasu...imam problem sa žući, kamen i u zadnje vrijeme sve češće me "bode"...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2010 u 23:49
kod mene su berbe u punom zamahu:)) a berem stvarno svšta i puno raznog bilja:))
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.