Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Povrtlarska brbljaonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Povrtlarska brbljaonica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 381>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2016 u 09:20
A ja moram priznati da u blizini rajčica imam posađeno razno cvijeće. Vrlo blizu njih stavim pokoju sadnicu celera, peršin, pastrnjak - kako kada. I salate imam posvuda.

Blizu planiram posaditi i dragoljub jer on privlači na sebe uši. Hmm, ako pronađem sjeme, skoro sve sam svojedobno podijelila.

U subotu sam uhvatila malo vremena i otišla u povrtnjak i cvjetnjak, tlo je u odličnom stanju, rahlo, možda malo prevlažno no to mi nije smetalo da povadim neke cvjetiće koje sam obećala poslati prijateljici. Kako sam ih vadila, tako sam vidjela sve opuno malih glistica. Prije su mi bile gadne, ali sad ih obožavam.

Iznenadila me i čestoslavica, sama se toliko proširila i ove godine je neću dirati nego će mi poslužiti kao malč.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2016 u 18:17
moj vrt je također mali.nekih 16x6 m imam rubne gredice od 1/2 m tu su jagode,malinejosta,ribizle,a ostali 5 m su gredice.od prilike iste širine.plodored pravim teko da svake godine pomaknem za jednu gredicu dalje.dakle susjedi su uvijek isti samo na drugom mjestu.do sada mi se to pokazalo kao jako dobro,a i nemam problema sa planiranjem vrta.salatu sadim po rubovima gredica jer njoj ne treba plodored.
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 12:46
Rado poslusam dobar savjet, pogotovo ako zvuci logicno kao ovaj tvoj onda cu maknuti sijeno malo u stranu dok se tlo ne zagrije, pa ponovo vratiti u ljeto. Znaci i ti prakticiras vrt bez motike. Vidit cu kakvo ce stanje biti poslje ovih kisa, ne zelim frezati, i nadam se da ce biti dovoljno rahlo. Sta ti sijes pored rajcice? Ja sam sijala bosiljak, neven i kadifice, i gnojila koprivom.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 11:30
Gle, ja uvijek malčiram, u proljeće ne trebam ni štihati i to mi je super, a fauna je za deset, sve puno glista, zemlja meka i rahla, tako da bi bilo šteta dirati.

Možeš probati vilama iščupati piriku. Još malo ta mjesta zaliti kipućom vodom, da se uništi. Prije malčiranja, uputno je dobro pogaziti korov. Ja sam prije prvog malčiranja sve preštihala i povadila sav korov. Je posao, ali se isplatilo. Tu treba imati na umu da imam mali povrtnjak. Sigurno je teško provesti tu akciju na velikom.

Jedan savjet ako se nećeš ljutiti, tu gdje sadiš rajčicu nemoj odmah malčirati jer malč hladi tlo, pa će usporiti njen rast. Malčiraj tek pred velike vrućine, prije toga natopivši dovoljno tlo i to odstajalom vodom. Tako je i sa paprikom.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 09:44
Ja jos planiram gdje cu sta. Prosle godine smo tek uselili, tako da je sadnja vrta bila brzinska i neisplanirana. Kod nas se jos uvijek na veliko radi, i svuda okolo kuce je kaos. Vrt mi je jos uvijek pokriven slojem sijena, nisam planirala orati,frezati, vec samo povrsinski kao vrtlarica i dalje malcirati. Medutim, prosle godine sam stalno bila u vrtu, najvise vremena sam provela pljeveci travu koja se probijala ispod sijena. Najveci problem mi je bila pirika. Sad razmisljam, dalje saditi tako,ili ipak frezati i podici koju gredicu? Kada podignem sijeno i pogledam zemlju skoro svuda nadem nekog crvica, tako da se stvarno dvoumim...jer frezanjem cu unistiti tu gornju strukturu zemlje. A kad pogledam ovu kisu sto lije, za frezanje nece biti niti vremena.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 09:02
Imam mali vrt, pa ne mogu paziti na rotaciju tako da sadim gotovo uvijek sve na isto mjesto. Unatoč tome nisam zamijetila probleme s povrćem.

Navodno nije dobro ni rajčicu saditi na isto mjesto, a moja je posađena tako četiri - pet godina i dobro raste i rodi.

Nakon mahunarki, dobro je posaditi rajčicu. Papriku saditi na mjesto gdje je raslo korjenasto povrće. Korjenasto povrće treba mjesto gdje su rasle rajčice, krastavac, mahunarke... a krastavce saditi nakon paprike i rajčica. Kad bi bilo moguće, ja bih to tako radila.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2016 u 13:29
Cula sam da papriku ne valja saditi na isto mijesto? Gredica na kojoj su bili krastavci bi navodno bila optimalna, sta kazu vasa iskustva? Sta sadite na mjesto gdje su bile mahunarke? Ja sam jos u fazi planiranja, zemlja je jako mokra,i jos se nista ne moze vani.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2016 u 13:23
Pitanje za iskusne vrtlarice , sta mogu saditi na gredicu poslje jagoda i salate?? Gredica je malcirana sijenom. Mislila sam posuti Plantella organsko gnojivo malo ukopati i odozgo kompost...i mozda rajcicu posaditi kada zato dode vrijeme??
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2016 u 14:55
O neka ste i meni raspricale cure drage.
Bugice u pravu si vec se ponesto radilo, samo kod mene (zavidovici) ovih dana je toliko hladno da ne mozes van.odmorite se dobro pustite neirne prstice za mjesec dana krece sjetva lomit ce se kicma na veliko.
svima smile78
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2016 u 12:36
Znam kako ti je. I sama sam takva. Jedva čekam staviti cvijeće na balkone, malo rasteretiti tavan, sve je zakrčeno i puno tegli, a i lakše je baratati s biljčicama jer gore moram puno više paziti.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2016 u 12:34
E kad bi barem ova kisa stala vani se jos nista ne moze. Meni vec gori pod prstima, nestrpljiva sam. Vani jos nista nisam posijala, cekam moju prvu uzdignutu gredicu, a kisu javljaju i sljedece dane
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2016 u 12:17
Nema na čemu. Sad tek vidim da si nam ti s mora, kako ja volim reći, zasigurno možeš i prije sa rajčicama u plastenik, pogotovo kad konačno grane sunce, ipak je kod tebe toplije nego u kontinentalnom području.

U uzgoju paprike nemam nekog iskustva, no mislim da nije kasno sijati je u ožujku.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2016 u 11:52
Ne znam kako prije nisam otkrila ovaj forum bugicaza5 hvala ti na brzom i informativnom odgovoru.Upravo sam zavrsila pikiranje rajcica. Onda cu i ja od ozujak van s njima u plastenik. Evo uspjela sam naci sjeme paprike peppadew sweet peppers, lik je tu s foruma, al dok stigne...trajat ce par dana. Dali je kasno da ju sijem u ozujku??Hvala
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2016 u 10:35
I ja imam mini plastenik na balkonu, stvarno dobro dođe. Optimalna temperatura za rast i razvoj rajčice, pa sve do plodonošenja je 18-22 stupnja. U plasteniku je uvijek temperatura viša otprilike 5-6 stupnjeva nego vani, naravno po oblačnom vremenu. Sunce je drastično povećava.

Znači, ako je jutros bilo 4 stupnja, u plasteniku je 10. Po tome se možeš ravnati. Svoje presadnice uvijek stavljam u plastenik početkom ožujka, bez obzira na temperaturu. Pokrijem ih agril folijom ako je vani hladnije, to je ona koja izgleda kao bijela lagana paučina. Ta folija zagrijava biljčice za otprilike 6 stupnjeva i odlično propušta svjetlost.

Slićno kao i rajčica, i paprika voli toplinu za rast i više od rajčice voli vodu.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 12:28
bugicaza5 koliko dugo ostaju u kuci na toplom? Sada su mi na prozoru.Imam neki hobi plastenik...kada bi ih mogla tamo prebaciti, odnosno kolika bi trebala biti temperatura u plasteniku.Hvala
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 11:53
super, hvala na odgovoru.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2016 u 09:55
Po mom skromnom iskustvu, slobodno ih odmah pikiraj. Zasadi ih malo dublje, može i do samih listića jer će tako razviti bolju i veću korjensku masu. I ja uvijek sijem rano. Važno je svjetlo i toplina za pravilan razvoj rajčica i paprike, pogotovo je obje vrste upravo to i traže. U suprotnom, zaustavlja se rast.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2016 u 19:17
Ljep pozdrav svima nova sam u forumu, iako vas pratim vec neko vrijeme. Pocetkom veljace sam posijala rajcicu i papriku. Bojim se prerano. Sve je ljepo niklo.Kod rajcice se formiraju cetvrti listovi,a i kod paprike. Moje pitanje, zanima me kada vi pocinjete s pikiranjem? Hvala
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2016 u 09:27
Ima, ima, veoma nestrpljivih...pomalo se već radi, nabavlja, sije... i mini plastenik je već u funkciji, samo me malo zeze najva snijega... Pozdravčić svima koji navrate, iako je ova tema poprilično "prašnjava" od navraćanja...
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2016 u 20:49
Pozdrav svima.Kako ste svi ima li nestrpljivih kad ce proljece i sunce?  Tongue


Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 381>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.