Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Trišine biljke su bolesne - pomoć
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Trišine biljke su bolesne - pomoć

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2008 u 17:49
Protiv pepelnice treba koristiti fungicide, a mospilan i aktara su insekticidi (aktara ima veći spektar delovanja i jača je od mospilana). Kod mene se pojavile lisne vaši na anemonama i listovi su postali lepljivi, ali nakon tretmana mospilanom sve je sređeno!
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 15:49
Zaista dugo nisam bila u ovoj temi, a paučinu na kaktusima sam riješila, jer sam pronašla temu. Sada molim za pomoć.
Lovor višnja moje kćerke ima po sebei neke male "priljepke", koji baš izgledaju kao morski priljepak samo su promjera 3 mm. Izgledaju ovako
 
 
Kad se izvadi sa lista, oklop je tvrd, a unutra kao da je krvavo- odvratna beštija.
smile226
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 15:52
ConfusedNajbolje zvati nekog da pošprica s nečim protiv uši i sl. Jer to očito jest neka vrsta. Pa da ne pređe na druge biljke. Ti si blizu Dezinsekcije, relativno, pa da uzmeš grančicu i odneseš pitati. Mislim  da oni imaju takav odjel. Ako ne,  čujemo se na pp.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 16:59
Hvala baka, pa i mislila sam najbolje otić u kakvu agrariu s listo, to ću i napraviti, jer ovakvu beštiju još nisam vidjela.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 17:03
Ni ja. A na mojim lovorima se znalo pojaviti kao bijele flekice. Ali mi pošpricamo univerzalno nekakvom mješavinom.No možda je najbolje pitati doista u Zagrebačkoj ako ti je pri ruci ili na tom odjelu u Viškovu. Tamo su "cure" dobro potkovane.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 21:20
Triša to su štitaste uši. Pokretne su u stadiju ličinki, onda se šire. Odrasle se priljube uz stabljiku ili list. Kako imaju tvrdi oklop, insekticidi na njih slabo djeluju, pa se koriste vrlo otrovni, što nije preporučljivo u zatvorenom prostoru. Ako ih nema puno uklanjaju se mehaničkim putem četkicom ili čačkalicom. Raspitaj se još u poljoapoteki za savjet.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 21:22
To su vam štitaste uši. Javljaju se u obliku malih štitića ( bijel, smeđ itd), a ponekad budu u obliku sićušnih pahuljica sličnih vati.
Suzbijaju se sredstvom protiv uši ili brisanjem pogođenih dijelova vatom namočenom u vodu i alkohol ( mislim da treba biti jači apotekarski).Smile

I evo tu nešto o zaštiti<> http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0titaste_u%C5%A1i

Suzbijaju se različitim metodama, od kojih su još uvijek najvažnije kemijske metode.

Zimsko prskanje (za vrijeme mirovanja vegetacije) osnovna je mjera sprječavanja šteta od štitastih uši na svim biljkama na kojima se ne provode druge mjere intenzivne zaštite. U to se vrijeme bez opasnosti za biljke mogu koristiti insekticidi jakog djelovanja, koji uništavaju štitaste uši i ispod štita, a koje je teško ili čak nemoguče uništiti sredstvima koja se smiju koristiti tijekom vegetacije.

Jedan od načina je i primjena bijelog ulja:

Zarazu možemo suzbiti sa 2-3 prskanja u redovnim razmacima od 14-20 dana Bijelim uljem. Kako Bijelo ulje djeluje mehanički potrebno je sredstvom dobro pokriti sve površine biljke. Ove štetnike možemo uništiti i ako duhan 1-2 cigarete potopimo preko noći u 1,5 dl vode. Drugog dana s komadićem vate namočenim u taj pripravak dobro operemo sve djelove zaražene biljke. Po potrebi postupak se ponavlja.

Problem primjene kemijskih sredstava je među ostalim u tome što: 1. osim štetnika suzbijaju se i njegovi prirodni neprijatelji, 2. zbog velike genetske raznolikosti sva kemijska sredstva ne djeluju na sve štetnike, a može doći i do pojave rezistentnosti itd.

Štitaste uši izvrgnute su napadu mnogih prirodnih neprijatelja. Od njihovih predatora najvažniji su božje ovčice (Coccinellidae), zlatooke i biljne stjenice (Heteroptera).

Štitaste uši masovno su se pojavljivale nakon uništenja njihovih prirodnih neprijatelja, npr. najjači napadi maslinina crvca zabilježeni su u maslinicima u kojima se intenzivno suzbijaju maslinina muha i moljac.



Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 21:23
Baka Bea je brža, a ja opširnija kao i uvijeksmiley4392.gifWink
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 21:32
Hvala baka bea, riješit ćemo ih se nekako, lovor višnja je vani na balkonu.
 
Smrcko zaista iscrpan opis, puno ti hvala, e nakon tretmana koji ti preporučuješ ima da ih nema. Sutra odmah krećem u akciju.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 22:12
Htjela sam ti danas napisati, ali sam se bojala da ne bude nešto krivo. To MKM zove "plaći" (ajme koji naziv) i imali smo ih milion na limunima.
Samo sa vatom i alkoholom smo ih skidali, odljepljivali - trajalo je dugo, ali smo uspjeli!
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 22:28
Bome opširno Smrckice!Ja mogu samo reći svoje iskustvo,kao Hoya,obzirom da ne volim koristiti kem .sredstva ja sam ih skidala ručno,jednu po jednu...držim fige Triš!
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 22:55
Molim pomoć! moja ruža je cijela pobijelila, tj. ima po sebi neke nametnike. Pune su joj grane. Vidjela sam jesenas i nadala se da će se smrznuti a oni se proširili. Izgledaju kao neki bijeli prištići. Ne znam kako još opisati.
Ako znate o čemu se radi pomognite ili ću probati snimiti mobitelom i staviti sliku. Hvala
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.