Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesne orhideje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesne orhideje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1213141516 18>
Korisnik
Poruka
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 15:52
bugic ja bi definitivno presadila tu orhideju..dobro operi korijenje pod toplom vodom i dezinficiraj tu teglicu..ako budeš nježna stapka nebi trebal prestati rasti..a ako stane deja bude pustila drugu ako je naumila cvasti
meni se čini da je možda i teglica malo prevelika..phalovi se vole gužvati..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2013 u 22:25
Hvala vam svima, najbolji ste! Dobro sam ja njih natopila i listovi su čini mi se puno napetiji... Mislim da su bile žedne Embarrassed
Još da poraste ono šta ide iz stapke, pa ako ponovo procvate, znam da im paše mjesto..
Na vrh
JANJACK View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Veljača 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JANJACK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 19:56
Bok svima ,molim vas za pomoc,imam jednu jedinu orhideju koju sam dobila na poklon i baš bi htjela da prezivi ,ali jedan joj je list dosta zut ,vec je pola nejga zuto .Obzirom da se ne razumijem baš u orhideje i nakon sto sam procitala par postova , molim vas da me savjetujete da li je mogu ozivjeti i sto trebam raditi .Da li je korijen truo ,ako joj list zuti ? Sto u tom slucaju trebam napraviti ? Imam i slike pa cu staviti ako treba ...
Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 20:53
Originalno poslano od člana JANJACK JANJACK napisao:

Bok svima ,molim vas za pomoc,imam jednu jedinu orhideju koju sam dobila
na poklon i baš bi htjela da prezivi ,ali jedan joj je list dosta zut
,vec je pola nejga zuto .Obzirom da se ne razumijem baš u orhideje i
nakon sto sam procitala par postova , molim vas da me savjetujete da li
je mogu ozivjeti i sto trebam raditi .Da li je korijen truo ,ako joj
list zuti ? Sto u tom slucaju trebam napraviti ? Imam i slike pa cu
staviti ako treba ...
 
Može slikice da ne govorimo napamet ;)
Na vrh
JANJACK View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Veljača 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JANJACK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 21:15
rado ali ne vidim upload ? prvi put sam na forumu pa me ispricajte zbog nestrucnosti :)
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 21:55
JANJACK pogledaj ovdje kako staviti slike (klik)
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
JANJACK View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Veljača 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JANJACK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 22:40
nadam se da je to to ,iako ni sama ne vidim sliku, hvala pčelice :)
Na vrh
JANJACK View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Veljača 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JANJACK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 22:46
Na vrh
JANJACK View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Veljača 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JANJACK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2013 u 19:12
ikakav savjet molim vas , nije valjda nespasljiva?
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2013 u 21:00
da je to moja orhideja, pažljivo bi je izvadila van iz supstrata. Pogledala koje korijenje je u redu, ostalo (gnjilo i suho) odrezala. Po slici mi se čini kao da je korijenje u lošem stanju, previše je smeđe. Korijenje treba biti zeleno ili svijetlo zeleno. Dobro posušila (ostavila na zraku da se posuši), potom pošpricala preslicom, opet pustila da se osuši. Uzela novi supstrat i pažljivo vratila orhideju (ukoliko ima zdravog korjenja), ukoliko nema, pokušala ju držati iznad vode (u boci), radi novog ožiljavanja.
Kada ju presadiš, nemoj ju zalijevati barem tjedan dana. Možeš ju svaki dan špricati po zračnom korjenju i po lišću sa mlakom, mekanom vodom (ukoliko ti je u stanu toplo i ako je zrak suh)
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2013 u 21:09
Evo ovo mi je napisala MermaidDreamer (iako ti je već odgovorila, ali možda se budeš bolje snašla po ovakvom redoslijedu): 

Pokušaj na ovaj način:
1. lagano primi orhideje ispod lišća jednom rukom, a drugom primi teglicu.
2. nagni orhideju a teglicu lagano zavrti i izvuci biljke van
3. mlakom vodom istuširaj biljke i odreži korijenje koje je suho ili trulo
4. pusti orhideju (u tvojem slučaju obje) neka se u potpunosti posuše.
5. nakon što su suhe možeš ih ponovo (ako imaš) našpricati pripravkom od preslice (za jačanje biljke) i opet pusti da se posuši
6. teglu pripremi, dezinficiraj, posuši...što se tiče da li treba biti veća to ne vidim i ne znam ti preporučiti, napravi po stanju korijenja. Ukoliko stane u postojeću teglu vrati ih u istu ( većinu svojih nakon cvatnje presadim samo radi promijene supstrata, a ne da im dam više mjesta)
7. stavi malo supstrata na dno (1-2cm), lagano, pazi da ne polomiš, vrati korijenje u teglu, drži biljku jednom rukom a drugom stavljaj uokolo korijenja supstrat za orhideje. Svako toliko protresi teglu i nastavi dok ne dođeš do kraja.
8. ne zalijevaj nikako (gledaj kao da ti je dan presađivanja bio dan zalijevanja, pa se po tome ravnaj kada ćeš zaliti sljedeći puta), ali već sljedeći dan možeš prskati lišće i zračno korijenje .
9. Slijedećih mjesec dana ne treba nikakve prihrane stavljati u vodu.

Na vrh
JANJACK View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Veljača 2013
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JANJACK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2013 u 17:10
wow koliko posla :) puno hvala nadam se da cu vam uskoro poslati sliku novog stanja Thumbs%20Up
Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 16:46
pozdrav svima i unaprijed se ispricavam zbog vjerojatno malo duzeg posta..
Radi se o orhideji Phalaenopsis.
Uvijek sam mislila da orhideje tesko uspijevaju, no, jednog dana, ugledah na trznici predivne orhideje, i jos na popustu! I kao veliki ljubitelj cvijeca, nisam mogla odoliti, i naravno, kupih jednu. I jos sam to birala onako "zdravo seljacki" - koja mi je ljepsa! Tek kada sam dosla doma i odlucila malo pogledati po internetu, skuzim pa treba pazit da je lisce zdravo, i korjenje isto, bla bla, a sasvim slucajno imala sam srece jer je stvarno sve bilo u redu!
I tako, na osnovi svega procitanog i sta mi je rekla teta koja mi ju je i prodala, odlucila sam ju zaljevati tako da ju dobro zalijem odozgora, i ostavim natopljenu u vodi. Teta je rekla da ne smeta ako i cijeli dan bude u vodi, pa sam ja i poslusala. I to je tako funkcioniralo dugo vremena, iako su polako listovi "padali". U pocetku, bila su 2 korjena izvan tegle, ali su (pogađate) istrunula. I tako sam ja postala malo skepticna i odlucila ju isto tako zaljevati ali da ju ostavim samo kratko u vodi, 10-20 min.
I samo da napomenem, orhideja je cijelo vrijeme u cvatu.
Ali, nakon nekih mjesec dana, poceli su se susiti cvjetovi. Ali je problem bio sta su se i pupici poceli susiti, sta mi je bio znak da ocito trebam vise zaljevati. Onda sam pocela sa spricanjem po listovima, pa su mi pak poceli bit neki kao uveli pa su mi rekli da je to od previse vlage ili od prihrane (tada sam ju prihranjivala svako 2. ili 3. zalijevanje, a zalijevam uvijek svakih tjedan dana jer se taman tada supstrat osusi).
Eh sada ja vec luda, odlucila ne spricat (koristila sam obicnu odstajalu vodu), i zaljevat ko i prije - da ju par sati pustim u vodi, i vise ne prihranjujem.
U međuvremenu, otpali su svi cvjetovi, ali se lisce pocelo oporavljat, vise nije tako jako visilo, i reko, ide na bolje.
I onda, da nisam ni primjetila, krenule su rasti nove grane! Ja naravno odusevljena
I narasle nove grane, pune pupova, pocela je cvjetati opet! Nakon malo vremena, primjetila sam da raste i novi list, i novi korijen. Sada vec samo sta ne vristim i hocu kupiti jos 10 novih.
ALI, odjednom, pocnu se susiti cvjetovi i pupovi, i kao sta vidite na slici, samo na jednoj grani.
I sada vidim da stvarno imam problem jer kada god krene na bolje opet neki problemi i nikako da joj jadnoj bude dobro..
Inace, mozda cete primjetiti kako su joj listovi malo pokidani i to, eh, to vam je djelo moje drage mace zbog koje je par puta letila na pod (ne mogu ju nikako nikamo sklonit, nemam bolje mjesto za nju, ali maca se malo smirila po tom pitanju) i nekim cudom, sa cvjetovima se nikada nista nije desilo, ali je lisce malo stradalo.
2 puta je pola supstrata bilo van teglice pa sam prilikom vracanja natrag primijetila da zapravo ima jako malo korijenja tj da ima sve manje, i da joj korijenje trune.
Nema mi druge nego pretpostavit da je to zbog zaliejvanja, ali mi onda opet nije jasno zasto mi se onda cvjetovi suse??
Inace, nalazi se na sjevernom prozoru, uziva u pogledu na Sljeme, i trenutno ju imam 5-6 mjeseci.
Listovi su od kada sam ju kupila ovako tamnije boje, i nikada nisu stajali onako skroz prema gore, ali moji bas vise, relativno su cvrsti. Npr to jedno vrijeme kada sam ju spricala i prihranjivala puno, poceli su biti kao gumeni, ali sada nisu takvi.
Eto, ako imate ideju sta radim krivo, pomozite, jer su mi stvarno predivne i drage ali se bojim kupiti jos koju pa da mi ne uspije..
evo slika:



lisce i novi list koji raste


lisce i novi korijen


zdravi cvjetovi i druga grana gdje venu


Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2013 u 15:31
Uh..bom epoduži opis..uglavnom ako vidiš da je korjenje loše onda pod hitno presdi orhideju i odstarni sveo trulo korjenje..je rkad je krjenje u komi onda,naravno,nemože vući vodu i opsrbljivati biljku i vjerojatno zato ti otpadaju pupovi,suše se itd..a opet otpadanje pupova je kroz zimu često..ili zbog propuha ili prenislih temperatura ili zbog previsokih..
uglavnom,presadi prvo i zalijevaj kad se substrat osuši pa budemo vidli dalje..
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2013 u 17:08

Po ovome kaj vidim na slici definitivno ju previše zalijevaš.
Ovi podrapani listovi su isto preveliki stres za nju i moguće da ta mehanička oštećenja navlače bolesti.
Probaj na temi orhideja i phalenopsisa pročitati kaj piše o uzgoju i njezi pa možda sama uspiješ zaključiti u čemu griješiš.
Sretno !

U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2013 u 14:19
Znaci ako znam da imam trulog korijenja da ju presadim?
Vidjela sam kako se presađuje, a samo me zanima gdje vi kupujete taj supstrat, i koji tocno? Ne zelim bas riskirati..
I sta da radim sa ovom granom koja se susi? Da ju odrezem tamo gdje izlazi iz glavne grane ili?
Hvala na savjetima!
Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2013 u 16:07
ima kore u baumaxu,OBI-u,bauhausu,mbm-u..ovisi di si doma i kaj ti je u blizini..koju god da kupiš prvo preko vrečice probaj da je krupna jer ima u prodaji i dosta kore koja je jako sitna..i koju god da kupiš za phala preberi krupnije komade i u to ga posadi..a grančicu odreži kad se posuši do kraja..
Na vrh
andrea123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 19 Ožujak 2013
Lokacija: Đurđevac
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2013 u 11:47
pozdrav...nova sam ovdje..imam 10 orhideja i sve su mi super ..nedavno sam kupila jednu i bila je super i sad sam vidjela da ispod listova ima neke kapljice al su te kapljice ljepljive ...mozete li mi reč o čem se to radi i kako da to riješim..inače maknula sam ju od ostalih orhideja da mi i njih ne zarazi...unaprijed hvala
Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2013 u 17:15
Originalno poslano od člana andrea123 andrea123 napisao:

pozdrav...nova sam ovdje..imam 10 orhideja i sve su mi super ..nedavno sam kupila jednu i bila je super i sad sam vidjela da ispod listova ima neke kapljice al su te kapljice ljepljive ...mozete li mi reč o čem se to radi i kako da to riješim..inače maknula sam ju od ostalih orhideja da mi i njih ne zarazi...unaprijed hvala




ako su te kapi prozirne i imaju sladak okus onda je sve ok..to ju gutacija i zna se javiti na dejicama ;)
Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2013 u 13:15
Orhidejica je presađena, na kraju sam našla koru u Baumaxu, compo sana, dosta je dobra ali sam svejedno prebrala krupnije komade i u to ju posadila. Zalila sam tek nekoliko dana nakon presađivanja.

Evo ovako je izgledala prije tuširanja, stvarno je jadna mizerna i ima malo korijenja..


Od tada je prošlo skoro tjedan dana, i za sada ne vidim neku promjenu, listovi su i dalje obješeni sada još i manje elastični nego prije, a cvjetovi se za sada ne suše, iako se je jedna cvjetna stapka osušila skoro do kraja.
Nego, kod tuširanja sam primijetila jednu malu mušicu koja se skrivala kod orhideje, malena jako, kao vinska mušica, jel mislite da je to slučajno ili je ona neki nametnik?


I još samo jedno pitanje, kako nisam mogla odoliti da ne kupim još koju orhideju, kupila sam jednu žutu i jednu bijelu sa žutim, isto phalove, i udaljila sam ih od stare orhideje za svaki slučaj, no na žutoj su mi listovi počeli gubiti elastičnost tj, savijati se, evo i slike;


kada sam ju kupila stajali su baš vodoravno, a sada su počeli visiti iako su još dosta tvrdi, da li je to samo zbog promjene pozicije kao neki šok ili?
Supstrat je na obje bio suh ali svejedno sam ih zalila tek nakon par dana. Od sada se bojim zalijevanja..

Puno vam hvala na savjetima!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1213141516 18>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.