Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Agave
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Agave

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 15>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2013 u 11:44
agave potatorum
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Da nije ova?
. . . . . Agave_victoria-reginae_caespitosa . . . 

@trava, ma ne sumnjam više ništa kada ti nešto kažeš. Vidim da ste ti i @sedum među agavama kao riba u vodi.

Agave sa slike sam dobio početkom proljeće od jednog zagrebačkog ljubitelja kaktusa.  Bila je više nego duplo manja. Presadio sam ju u kombinaciju pumice i komposta. Ludo raste u toj kombinaciji. Potjerala je i nekoliko  novih rozeta.

 Čitam da se za agave preporučuju hranjivim tvarima siromašan supstrat i udio vapnenačkih stijena u supstratu . Kod mene je kontra ali vidim da agave svejedno dobro rastu. Ne znam gdje je greška ?

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2013 u 22:10

Evo i mama  a. potatorum.  Lijepša nego je ne  može biti ! Smile
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2013 u 22:31
Bome da, teško je riječima opisati kako i koliko je lijepa.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2013 u 12:15
Zaista je lijepa. Svaki vlasnik ovakve treba biti jako ponosan. Clap
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2013 u 14:13
Agave potatorum „San Gil“,  Z. Rovšek 

Originalno poslano od člana majcka majcka napisao:

Zaista je lijepa. Svaki vlasnik ovakve treba biti jako ponosan. Clap

Lep pozdrav Majcka, fajn  da si spet na forumu.  Lahko bi rekli, da je lastnik ponosen na agave. No, kolikor ga poznam pa bi prej rekel, da je zadovoljen s svojimi sočnicami.

To a. potatorum si sigurno že videla. Zdi se mi, da tudi ti včasih kupuješ pri Zvonetu iz Litije. Zvone je napisal ime te agave kot: Agave potatorum San Gil.  


Agave potatorum San Gil,  porijeklo imena San Gil je po kraju njezinog prirodnog staništa. To je i za patuljaste agave mala agave.  Promjer njezine rozete nije veći od 10 cm.

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 20:52
Aha. Zelo včasih. Ene 3/4 moje zbirke je od tam.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 15:01
agave macroacantha, Z. Rovšek-proljeće 2012 / 29. 10. 2013 

29. 10. 2013

Originalno poslano od člana majcka majcka napisao:

. . 3/4 moje zbirke je od tam.

Znam i zašto.ApproveLOL Da ne pretjerujem rekao bi 1/4 mojih kaktusa su Zvonetovi sijanci.  

agave macroacantha, ne znam što da joj radim ? Najrađe bi ju  razdvojio u dvije tegle i svakoj  porezao polovicu korijena. Blizanke rastu u tegli punoj vlastitog korijena sa čisto malo supstrata. Zbog toga niti jedna nova  rozeta ne može izaći  na površinu supstrata. Sve ostanu zarobljene na dnu tegle ovite u vlastiti korijen.

Ove dvije male rozete sam krajem kolovoza prilikom presađivanja iščeprkao između korijena. Bile su potpuno bijele bez i jednog korijenčića. U stvari to su tada bili 5 - 6 cm dugački krhki bijeli valjčići. Ali evo pozelenile su i krenule sa vegetacijom.

Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2013 u 17:18
Možda bi bilo dobro otvoriti veće rupe na dnu pitara pa da izboji mogu slobodno izaći vani?Imao sam slične slučajeve,kad više novih izboja ostane duboko u pitaru i ne mogu van.Može se cijele izboje odjeseći,vrhove,početak rozete otkinuti i posebno ukorijeniti,a ostak izboja,na kojem su samo mali bijeli listići,posebno staviti na ukorijenjivanje,i oni će izbaciti novu rozetu.Ako su ti izboji malo duži,mogu se izrezati na više komada i od svakg komada možemo dobiti novu biljku.Svaki nodij može izbaciti korijen kao i novu rozetu.
Macroacntha je prekrasna!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2013 u 08:05
Agave isthmensis 

Originalno poslano od člana trava trava napisao:

. . .Može se cijele izboje odjeseći,vrhove,početak rozete otkinuti i posebno ukorijeniti,a ostak izboja,na kojem su samo mali bijeli listići,posebno staviti na ukorijenjivanje,i oni će izbaciti novu rozetu.Ako su ti izboji malo duži,mogu se izrezati na više komada i od svakg komada možemo dobiti novu biljku.Svaki nodij može izbaciti korijen kao i novu rozetu. 

@trava, hvala na ovim podacima. Ponovno sam nešto naučio. Nadam se da će do sredine ljeta macroacantha formirati nove izboje. Svakako ću isprobati metodu  koju si opisao. Male agave  idu „za med“. Nikada ih nije previše.

Na slici bi trebala biti agave isthmensis, (klikni) "patuljasta leptir agava" sa debelim lišćem. Normalno, pod uvjetom da sam ju pravilno ID. Neprekidno tjera male rozete koje još dok rastu uz "mamu" agavu formiraju vlastiti korijen. Razmnožavanje je zato više nego jednostavno.

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2013 u 02:55
Opet; Svaki vlasnik....ponosan. Wink
 
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

@trava, hvala na ovim podacima. Ponovno sam nešto naučio. Nadam se da će do sredine ljeta macroacantha formirati nove izboje. Svakako ću isprobati metodu  koju si opisao. Male agave  idu „za med“. Nikada ih nije previše.
Kada ih bude previše samo zovni i pomoči ču ti. Hug
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2014 u 10:24

agave ferdinandi-regis  &  agave victoriae reginae Smile

7 dana stari sijanci. Temperatura klijanja je bila 25 C. klijavost  za sada oko 50 %

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2014 u 11:51
Puno kraljevskih glavica, jelda?
Eksotika je kul
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2014 u 12:26
Majo, silom prilike sam otplovio u kraljevske vode LOL. Htio sam sijati patuljaste variegata forme ali reci mi  gdje da nađem sjeme ?

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2014 u 11:21


približno 3 tjedna nakon klijanja počinje izlaziti drugi list kod malih sijanca. Izgleda da sam kupio friško sjeme. Postotak klijavosti sjemena je odlična. Malo početničke sreće ne škodi . .LOL
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2014 u 12:03
Dobro ti je krenulo, baš slatko izgledaju. Ima neke posebne čari u sijanju.....

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2014 u 15:06
Bravo Pinus,tebi stvarno stvarno sve ide.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2014 u 18:49
Pinus pa gotovo da su sve nikle, koliko se da primjetiti na slikama, tako lijepo poredane kap mali vojnici, bravo 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2014 u 20:00
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

. . . Ima neke posebne čari u sijanju.....
Glikica, sijanje je pravo zadovoljstvo.  Zanimljivo je pratiti razvoj neke biljke od sjemena do cvjetanja i pri tome joj malo i pomagati.  

Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Pinus pa gotovo da su sve nikle, . . .
 Ako je sjeme friško sve ide glatko. To je u stvari glavni uvjet za uspješnu sjetvu. Dobro kvalitetno sjeme. Sa sjemenom agava sam imao i dosta sreće. Recimo da je klijavost sjemena bila 90%.
 
Originalno poslano od člana Camellia Camellia napisao:

Bravo Pinus,tebi stvarno stvarno sve ide.  
 
Ma kakvi. Niti slučajno ne.  Kod nekoliko vrsta pahića klijavost je bila nula. Zato kažem optimalno staro sjeme je glavni uvjet za uspješnu sjetvu. Tu moraš imati i malo sreće da ti ne pošalju mačka u vreći. LOL

 

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 20:14
Pinusček živ si Smile

Kakav med od agave spominješ, kako ga praviš i za što je dobar? Da i koje agave se smiju upotrijebiti da se ne otrujem? Tajnu na sunce Tongue

Kako čuvaš agave preko zime?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 20:36

Joj @smrčko slatko volim ali su mi rekli da sam "tip 2" pa se ne smijem  mediti medom.  Preporučam zato Tekilu kao narodni lijek od agave. Navodno je najbolja za dizanje raspoloženja nešto slično kao naša lička brlja.Approve

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Kako čuvaš agave preko zime? 
Agave držim uz kuću i na vanjskim prozorskim policama. Sklonim ih ako ono baš lije kao iz kabla inače ne. Ako su suhog supstrata mislim da bi trebale prezimiti vani bez problema.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.