Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Samoniklo jestivo bilje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Samoniklo jestivo bilje

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Samoniklo jestivo bilje
    Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 01:11
Zanima me nešto više o toj biljci. Navodno su neki djelovi ljekoviti a oni ostali baš i nisu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 06:51
žao  mi je evo sad sam gledala u knjizi o ljekovitom bilju i nemam je nigdje . postoji li možda nekakav drugi naziv 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 07:47
Tetivika raste kao penjačica u primorskoj šumi. Na proljeće beremo mlade izdanke koji su jestivi , spremaju se kao šparoge  (zajedno sa njima). Imaju  okus sličan šparogi ( samonikloj ) , nagorke su i vrlo cjenjene kao zdravo proljetno divlje povrće. Smatra se da su dobre za "proljetno čišćenje tijela od zimske teške hrane" , povoljno znači djeluje na jetru i druge probavne organe  -  gorke tvari  potpomažu  izlučivanje probavnih  hormona....
Crvene bobice su otrovne, ali zato divan ukras makije  na jesen.
Te bobe narod zove zmijsko grožđe  ( opet ),  što god im se ne sviđa   -   dodaju naziv  "zmijsko"......ha-ha....
 
Imam je dosta u vrtu na otoku.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 08:43
Kada smo bili na go pronašao sam nešto slično (isto?) i jedan ribolovac je to nazvao kačino (kača = zmija) grožđe, samo što je to bilo na hrvatskomađarskoj granici, daleko od mora i to me je začudilo!? Ni knjige nisu što su nekad bile.

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 11:05
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Tetivika raste kao penjačica u primorskoj šumi. Na proljeće beremo mlade izdanke koji su jestivi , spremaju se kao šparoge  (zajedno sa njima). Imaju  okus sličan šparogi ( samonikloj ) , nagorke su i vrlo cjenjene kao zdravo proljetno divlje povrće. Smatra se da su dobre za "proljetno čišćenje tijela od zimske teške hrane" , povoljno znači djeluje na jetru i druge probavne organe  -  gorke tvari  potpomažu  izlučivanje probavnih  hormona....
Crvene bobice su otrovne, ali zato divan ukras makije  na jesen.
Te bobe narod zove zmijsko grožđe  ( opet ),  što god im se ne sviđa   -   dodaju naziv  "zmijsko"......ha-ha....
 
Imam je dosta u vrtu na otoku.
 
Manči, da li misliš na one izdanke što ih ovdje zovu "kuke" pa u proljeće idemo u "kuke i šparoge"?
Nekako mi se sada čini da to nije ista biljka, te kuke i tetivika.
Ali provjerit ću na licu mjesta, t.j. tamo gdje berem kuke.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 11:56
Fermina, nisam još otkrila točno što je ono što narod naziva kuka, iako sam cijelo proljeće buljila u te izdanke......ima više penjačica-povijuša iz primorske šume čiji se izdanci jedu....recimo  -   bljušt - Tamus communis, narodno ime  - kuka, kukovina, crna loza......mekani listovi, crvene bobe .....u knjizi kažu da uzimanje većih količina mladih izboja može izazvati probavne smetnje......to me buni, jer ako su kuke  -  bljušt, još nisam čula da su nekome naškodile ????
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 12:16
Lj. Grlić   -   Samoniklo jestivo bilje -
 
...."šparoga,tetivika,veprina, bljušt.........imaju neka zajednička svojstva. Sve su to trajne biljke sa jestivim mladim izdancima i mladim stabljikama, koje se mogu prirediti na sličan način, a većinom se jedu u našim primorskim krajevima......Zanimljivo je da te biljke imaju kao plodove bobe lijepih boja, ali one nisu jestive." 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2008 u 23:18
E sad više ništa ne znam.Šparoga i veprina znam točno što su, berem ih i jedem.
Tetivika u nas zovu nešto što je jako bodljikavo, raste po međama, oko maslina koje nisu dobro obrađene i trebaš imati dobre rukavice da ih očistiš.
Njihovi izdanci se ne jedu, koliko ja znam.
Ove, čije vrhove mi zovemo kuke,nemaju bodlje, dapače biljka je jako mekana, povijuša, lijepe sjajno zelene boje.Je li to možda bljušt?
Morat ću s aparatom u prirodu, ali nezahvalno je godišnje doba za snimanje ovih biljaka.Ma probat ću, svejedno.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 07:19
Sve mi se čini da "ono" što sam vidio na Jegenišu je bljušt. Prvom prilikom sam tamo i nosim fotić sa sobom.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 12:09
U "maciću" šparoga nalazi se i dvije mladice biljke koja nije šaproga.
Označene su strelicama.
Netko tko kupuje šaproge na tržmici, teško će zamijetiti da tu ima i nečeg drugog. Pri čišćenju šparoga također može promaknuti, jer je mladica bljušta dosta slična mladici šparaoge.



Tek se povećalom jasno može vidjeti da se tu radi o nečem drugom (bljuštu) a ne o šparogi.

Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 12:45
opet skrećete sa teme smile180
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 12:47
Tako je, to je bljušt na slici sa tržnice!
.....kod nas ga beru i veselo papaju i nikome nije zlo....ja jedem u malim količinama jer ne volim gorak okus , ali začinjeno sa uljem maslinovim i aceto balsamico , ubije se donekle gorčina.....sve za zdravlje...
 
Fermina, tetivika je upravo to bodljikavo, kožasto što se penje oko maslina....mladice su malo crvenkaste i jače strukture....jede se kako u kojem kraju....isto tako veprinu kod nas malo tko jede...
ALI, postoji i crna tetivika, a tu ne poznam....
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 12:48

preimenovat ću temu

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 12:51
Evo, neka otkrijemo što je što pa ćemo razdvojiti u dvije teme....ili može tema imati naslov...Jestivi izdanci...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 16:30
Jestivi izdanci nije prava tema za ljeto.

Što se tetivike tiče, daleko joj kuća.Kad čistim masline poludim radi nje.
Na slici od Božikovine je ono što mi zovemo "kuke".

Evo, evo Iris.Gotovo je.Skrenuli smo s teme jer se o tetiviki nema baš nešto lijepo napisati.Approve
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2008 u 17:16
Iris, radi se o jako sličnim biljkama i ako ne ukažemo na njihove specifičnosti mogla bi preimenovati temu u "Kobno bilje".
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 00:24
Pa sad smo razjasnili stvar....bljušt su ipak kuke....a tetivika se rjeđe konzumira, kao i veprina.....
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2008 u 21:31
Tako je.Thumbs%20Up
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 14:14
.....počele su kuke i šparoge...stidljivo, sad poslije najavljene kiše bi mogle buknuti.....
 
....prvi ulov...
 
....lijevo su kuke, desno šparoge...
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 14:16
....šparoge...
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.