Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - GMO?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


GMO?

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 13:22
Da se malo uključim. Monstera u pavu si , Da bi dobili bolji npr kukuruz križamo dvije vrste istog roda i dobijamo kultivar što je i u prirodi moguće a križanje žabe s rajčicom ili ..... e to je u prirodi nemoguče i to je onaj loš GMO.
Nažalost ljudi, kao i ja , premalo smo s tim upoznati pa sve trpamo u isti koš.MPK studira sjemenarstvo i oplemenjivanje pa nam pokušava objasniti neka stvari i postupke oplemenjivanj i GM
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 12:51
Ma draga razumijem ja tebe,znam da je GM korisna tehnologija,ali koliko mogu zaključiti,recimo ti kao stručnjak znaš daleko, daleko više od mene koja sam totalni amater i laik,ali evo čisto da kažem ono što mislim i ako se odnosi na to,molim te onda da mi kažeš jesam li u pravu. Dakle,kažeš GM je korisna tehnologija i ja se tu s tobom potpuno slažem. Ali kako korisna? Moje mišljenje je ovakvo,korisna je ako recimo npr.(navest ću primjer kukuruza) ako imamo slab urod kukuruza i loše i slabe klipove i sitno zrno,onda se teži tome da se poboljša novo sjeme kukuruza,koji će biti dosta rodan i krupnog klipa i zrna,da bi to dobili,križat ćemo taj naš kukuruz s nekim kukuruzom bolje sorte,krupnijeg i klipa i zrna,radi se o tome zar ne? I tu ja ne vidim ništa loše,ali vidim loše u GMO-u recimo gdje se spominje rajčica uzgojena sa stanicama uzetih od žabe ili lubenica uzgojena sa stanicama uzetih od svinje i takve stvari. Eto molim te sad ti ocjeni ovo moje skromno mišljenje...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 12:17
a cuj zapravo i nije sve tako crno, jer mali covjek je mali,ali jedan po jedan i da vidis kako bi se moglo njih stjerati tamo od kud su dosli!

kako mali mogu djelovati:
- educirati sebe i druge o genetickoj modifikaciji hrane
- kupovati lokalno uzgojene sezonske proizvode (to se odnosi i na zivotinjske proizvode)
- kupovati sjeme od sigurnih cuvara starih sorti, postoje liste kompanija za koje se zna da su povezane s monsantom ili nekom slicnom korporacijom (mozda i preprodaju njihovo sjeme)
- podrzavati male proizvodjace,ekoloski i organski uzgoj

za vecinu ljudi bi vec da pogledaju Food Inc bio jednostavan a velik korak.
mi imamo srecu da smo mali i zapravo nismo njima pretjerano zanimljivo trziste. amerima je to puno veci problem, ali je kao posljedica kod njih se jako razvio pokret organskog uzgoja, lokanog kupovanja hrane i tako. bude i kod nas valjda!

meni je najvise zao jer znam vrlo detaljno koliko je gm korisna tehnologija, i koliko je nejverojatno da je zapravo postala taoc novaca i pohlepe. cak i da se rijesi taj problem ljudi ce jos dugo biti nepovjerljivi prema tome, to je u neku ruku nuklearna energija naseg doba :(
velika gorica
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:56
Ajme Wolfsbane,čula sam raznih takvih priča i teorija i čovjeku se moram iskreno reći diže kosa na glavi od ovakvih strahota,no dakako,što mali čovjek može učiniti protiv tih velikih megalomana,ako im se suprotstavi,može samo kako i ti kažeš biti ili protjeran ili ne daj Bože većeg zla pa kao u svim onim kojekavim strašnim filmovima,biti ubijen ako im se suprotstavi...oni gaze sve ispred sebe i nemaju milosti ako im netko pomrsi planove ili stane na put....    
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:46
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Kad smo kod GMO,evo nešto:

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/znate-li-koji-su-gmo-proizvodi-dopusteni-na-nasim-policama.html


koliko znam monsanto je usao na nase trziste vec negdje 2009/2010. to je bio kraj kontrole nad gm usjevima rekla bih (nasi politicari se rado naguze bilo kome tko im baci par dolara).

moram nesto reci, vezano uz ovo da ljudi ne zele gmo hranu. ljudi ne rade razliku izmedju tehnologije i proizvoda, najvise zato sto se ne radi na edukaciji javnosti dovoljno da sami shvate od kuda i zasto neki proizvod dolazi.
naime, tehnologija genetickih modifikacija je izuzetno korisna, i zapravo se u odredjenoj mjeri koristi otkad je covjek prvi put posadio sjeme neke biljke za hranu. danasnje laboratorijske tehnike ubrzavaju taj proces.
e sad, ta tehnologija ima potencijal rijesiti problem gladi u svijetu, smanjiti upotrebu izuzetno opasnih pesticida i otrova, ozeleniti mjesta gdje smo unistili zemlju itd.
ali, u medjuvremenu su nastale megakorporacije tipa monsanto, koje istu tu tehnologiju koriste bez ikakve kontrole ili etickog smisla, sa jednim jedinim ciljem a to je profit. i imaju dovoljno novaca da pokopaju svakoga tko im se usudi protiviti. i onda dobijete produkte geneticke modifikacije koji imaju negativne nuspojave, dobijete propale usjeve, dobijete nevjerojatno idiotsku ideju patentiranja gena (monsanto patentira gen koji su ugradili, proda sjeme kooperantima, ovi uzgajaju te biljke na poljima uz normalne usjeve, monsanto dodje, uzme uzorak ploda sa susjednog polja koji se naravno kontamnirao peludom sa njihovog, i onda tuzi vlasnika za povredu patenta) itd...

dakle, ljudi se opravdano boje gmo hrane dok god ne postoji globalna kontrola nad tim tko sto radi tocno kad proizvodi gm usjeve. tehnologija je izvrsna, ali vise je novaca nego kontrole. najveca bi steta bila da se tehnologija i sav njen potencijal pokopa zbog nemoralnih lakomih budala.
ali bitno je da se objasni javnosti zasto je to treutacno tako, i kako se boriti protiv toga.

u americi npr je FDA (food and drug administration) zaduzena za kontrolu i nadzor nad gm hranom, a njen predsjednik je bivsi monsantov vodeci lobist. i stalno su vodeci ljudi iz redova takvih korporacija. znaci oni sami sebi odredjuju sto smiju a sto ne smiju raditi.

toplo toplo preporucam dokumentarac Food Inc. za mali uvid u to sto je sve moguce kad se ima dovoljno novaca. dio sa protjerivanjem ljudi koji cuvaju vlastito sjeme je posebno zanimljiv.
evo trailer: http://www.youtube.com/watch?v=5eKYyD14d_0

evo i europa se bori protiv uvoza gm soje, ne bas skroz uspjesno: http://www.advance.hr/vijesti/eu-komisija-za-zdravlje-monsanto-soja-nece-biti-zabranjena-ocekuje-se-ukidanje-zabrane-za-kukuruz/
http://www.advance.hr/vijesti/wikileaks-americka-korporacija-monsanto-prijeti-drzavama-koje-odbiju-gmo-hranu/

velika gorica
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:44
Nažalost prestrašno da i čisto sumnjam da ćemo to moći izbjeći,koliko god se trudili proizvesti nešto svoje,ako netko bude proizvodio GMO hranu,dovoljno je da kukci prenesu pelud s takvih biljki na naše domaće i eto opet nam se isto piše.....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 11:21
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Kad smo kod GMO,evo nešto:

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/znate-li-koji-su-gmo-proizvodi-dopusteni-na-nasim-policama.html

prestrasno ne zivi mi se u ovakvom propalom svijetu,jos mi gore dodje sto nemam dovoljno zemljista da z acitavu godinu uzgojim dovoljno povrca
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2012 u 10:15
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 23:04
predobra informacija hvala i od mene.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 22:16
Andina ne znam da li je ovo kineski ili domaći češnjak,ali reću ću ono što znam. Imam isključivo svoj češnjak,nije kupljen,već sam dok smo se doselili ovdje gdje smo sad,od gazdarice smo dobili češnjak u nasljedstvo. Evo da malo pojasnim, gazdarica koja je prodavala kuću,imala je još nešto posađeno na vrtu,a nije bilo vrijeme za povaditi to povrće,tako sam ja dobila i taj češnjak koji je bio posađen u jesen. Ono što već nekoliko godina pratim na tom svom jesenskom češnjaku je upravo ova "nova biljkica gore!" Jesenski češnjak i a onaj posađen u proljeće svakako će pokušati dati novo sjeme. Ako želimo proizvesti više svojeg češnjaka,a nemamo dovoljno glavica koje su bile u zemlji,normalno je da se ostavljaju ove buduće glavice gore koje istjeraju na našem češnjaku. Jedino što ćemo morati čekati dvije tri godine da dobijemo lijepe velike glavice kao što su one posađene iz češnjeva. Još jedna prednost ovih malih budućih glavica češnjaka je ta,da ako su nam glavice češnjaka u zemlji obolile,ove male biljčice mogu biti potpuno zdrave i možemo od njih dobiti dosta kvalitetan i zdrav češnjak. Sad slijedi nešto malo drukčija priča o češnjaku. Ako želimo da nam se glave češnjaka u zemlji lijepo razviju i budu lijepe i krupne ,svakako je potrebno zakidati ove " cvjetne glave" i to čim se pojavi onaj bijeli pupić...tako radim svake godine i imam češnjaka sve do novog koji se sad za koji dan spremam povaditi..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 22:12
Hvala na objašnjenju. Posebno mi je drago što ono dolazi od stručnjaka. Big%20smileSad će i moja mama bez straha jesti svoj češnjak.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 20:34
Malformacije u biljaka nisu neobicne, one su puno manje osjetljive na to od nas. Takodjer, jedan malo drugaciji primjerak nije znak da su biljke geneticki modificirane. To ne funkcionira bas tako, geneticki se modificiraju unutarnju mehanizmi, bilo metabolicki bilo da se ubacuju geni za proteine koji ce omoguciti neko novo svojstvo i sl. Gm biljka nece imati automatski deformacije ili uopce ista vidljivo na vanjskom izgledu.
Ako sto znaci, najvise se radi na modificiranju krumpira, psenice, kukuruza, soje (odusevi me kad mi neki nadobudni vegeterijanac ide objasnjavat kako je soja koju on jede non-gmo, kad je soja apsolutno najpopularnija za modificiranje i preko 90% nje je gmo, ostalih par postotaka je opraseno od gm biljaka i ionako pokupilo strane gene). Ugl tih najkomercijalnijih i najmasovnijih kultura. Moguce i za cesnjak, posebno ak je iz kine, ali ovdje kod nas jos nije rasireno.
Ugl to mi je struka (molekularna biologija) pa komentiram...
velika gorica
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 20:02
Možda negdje postoji tema o genetički modificiranim organizmima, no ja je nisam našla.
Htjela bih vam pokazati kakav je češnjak izrastao u vrtu moje majke i pitati je li to normalno?


Kupila je sjemenski češnjak na tržnici i posadila, nije ga ničim prskala. Sve su ostale biljke izrasle uobičajeno, a ovaj je "dupli". Zašto? Je li se to već kome dogodilo?
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.