Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Salata (Lactuca sativa)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Salata (Lactuca sativa)

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 16:14
Još jedan eksperiment: Kako u kištri na terasi uzgojiti salatu?

S obzirom na hladna jutra, kištrice sam pokrivala agrotekstilom, a s obzirom da je susjedinim mačkama taj agrotekstil bio jako simpatičan (do te mjere da su dolazile spavat na moju salatu ) morala sam ih još poklopiti dodatnim kištrama.



Dobila sam i naziv za ove kištre: kištredice (izvedenica od kištre i gredice). A unutra danas ovo:

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 12:29


Salata Bistra sijana 09.03
Velika gorica
Na vrh
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 20:57
Ja sam ove godine odlučila malo eksperimentirati i posaditi salatu u stanu. Evo par slikica kako je to išlo:

29.1. - posijana Atrakcija, Dalmatinska ledenka, Majska kraljica, Rikula i Holandski matovilac.


11.2. - kao što možete vidjeti na slici, biljčice salate su mi izrasle izdužene (kaže mama da zbog previsoke temperature)...pa sam odlučila da ih presadim dublje u zemlju.



5.3. - prva berba Smile



14.3. - druga berba. Ne moram vam ni reći kako je mekana, samo klizne niz grlo...ko gemišt! Mljac. smile50
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 16:42
OPIS
Salata je lisnato povrće koja ima mnogo razlicitih sorti koje razlikujemo po strukturi lista,boji ,klimatskim zahtjevima ...
Njezina vegetacija traje od 50 - 120 dana. (kratka)

UZGOJ
Salatu sijemo u proljeće,ljeto ili jesen.Skromnih zahtjeva je sto se tice topline ,klija na temperaturi od 3 C,te ako je temperatura tla veća od 20 C,  klijavost je slabija.Sijeme klija 7 - 10 dana .Sijemo je u redova pa kasnije presadjujemo ,tek onda kada biljka formira 4 -6 listova.Nakon presadjivanja obilno zaliti.Ako su temperature velike ,salata odlazi u civjet ,te postaje gorka za upotrebu u jelu.

Dobri susjedi - kopar, komorač, kupus, rotkvica, repa, šparoge, rajčice, grah, grašak, jagode, krastavac, poriluk, kukuruz, metvica, rotkvica, repa, šparoge, rajčica, cikorija, luk
Loši susjedi – celer, peršin

BOLESTI
Najčešće bolesti salate su bijela trulež i plamenjača salate
Od preventivnih mjera najvažniji je plodored, sterilizaciju tla prije sadnje i obvezno uklanjanje svih zaraženih ostataka salate nakon berbe. Ne smiju se zaoravati, a pogotovo ne ostavljati u zaštićenim prostorima, jer su izvori novih zaraza.

VRSTE
Salata Atrakcija -to je rana zelena glavata salata Mekanih listova.
Dobro podnosi transport.
Salata Majska kraljica - rana svijetlozelena salata Mekanih
listova s velikim tvrdim glavicama koje podnose i manje povoljne uvjete. Za uzgajanje i u staklenicima.
Salata Dalmatinska ledenka - ljetna krHoliSnata salata koja
dobro podnosi vrućinu i kasno ide u cvijet. glavice su velike i tvrde. listovi su zelene boje.
Salata Brazilijanka - ljetna salata krhkih listova koja
dobro podnosi vrućinu i ide kasnou cvijet. glavice su velike i tvrde.
listovi su sjajno zeleno-žute boje. Udomaćena sorta.
Salata Unicum - ljetna krHoliSnata salata koja
dobro podnosi vrućinu i kasno ide u cvijet.
glavice su velike,tvrde i ukusne ne. listovi su tamnozelene
boje sa smeđim pjegama.
Salata ljubljanka ledenka - ljetna krholisnata salata koja
dobro podnosi vrućinu i kasno ide u cvijet. glavice su velike i tvrde.
listovi su sjajno žute boje.
Salata great lakes - ljetna krhkolisnata salata koja
ide kasno u cvijet. Velike glavice su čvrste. Zeleni listovi imaju
nazubljene rubove. Dobro podnosi transport.
Salata leda - ljetna krhkolisnata salata s velikim i tvrdim žuto-zelenim glavicama.Dobro podnosi vrućine, kasno se razvija u cvijet.
Salata američka rjavka - krholisnata salata, berivka s velikom
rozetom. Crveno-smeđe naborane listove trgamo. ne
podnosi transport i skladištenje.
Salata Berivka - to je ukusna salata krhkih listova koja brzo raste. nježne listove režemo kad je salata visoka 15-20 cm. Vrlo je ukusna cijele godine.
Salata Berivka mješana šarena - Berivku sijemo više puta zaredom
u redove i režemo je dok je mlada. od proljeća do jeseni
daje svjež, slastan i vitaminski urod crvenih i zelenih listova. U
miješanome nasadu raste s rajčicom, rotkvicom, ciklom, kupusom.
Salata Bistra - krhkolisna sorta, koja se sije u proljeće
i u jesen (prezimi!). glava je prilično velika, plosnato-okrugla,blijedozelene boje i čvrsta. list je mjehurast, rub lista je blago valovit i crvenkast.
Salata Nansen - Sijemo je uzastopno od 15.8.-15.9.,
zato da prezimi u različitim razvojnim fazama. to je Zimska salata
Mekanih listova koja u proljeće stvara žuto-zelene glavice.
Salata zimska rjavka - to je Zimska salata Mekanih
listova koja u proljeće stvara velike glavice zeleno-hrđavo-crvene boje.
Salata posavka - Domaća zimska krholistnata salata koja u proljeće stvara lijepe i hrskave žuto-zelene glavice.
Prekrijemo je da bi bolje prezimila.
Salata Vegorka - Domaća zimska krholistnata salata koja u proljeće stvara fine, lijepe i hrskave zelene glavice sa smeđim pjegama.

SAVIJETI :
  • pri presađivanju salate nikad ne savijati korijen i saditi dubokona
  • par dana prekriti bilo kakvim najlonom na taj nacin ce zemlja zadzati vlagu i sijeme ce prije niknuti
  • Pripaziti na puževe jer su ljubitelji mlade salate
  • Nakon sijanja špricanjem namociti zemlju









Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2009 u 20:58
Bok,svim hobi-vrtlarima.Danas je 3.kolovoza i još nisam posijala endivju. Čekam vlažnije vrijema. Ima jedna vrsta, mislim da se zove ESKORIAL, tak nekak -koja se kasnije sije. izdržljiva i na niske temperature
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 14:53
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

neznam kam da denem?Jel ima ko kakvo saznanje o salati"krasulja"ili tak nekak?
 
Je li to možda salata grbica ili kres salata (lepidium sativum) 
 
To sam imala lani, ima dosta intenzivan okus i mješa se sa drugim salatama.
Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 14:26
Imam pitanje. Planiram posijati endiviju za zimu. Na sjemenu piše da se sije u 7 mj.  Šta mislite jel to kasno ili rano. Voljela bi dobiti one fine hrustave glavice. E pa koji su vaši savjeti da to postignem dakle kada sijati, dali i čime gnojiti, kako zalijevati, dali i kada presađivati ....
 
Please help, ovo mi je prvi puta da ću sijati salatu smile162
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 14:52
izniknula mi salatica,samo sam zeznul treba je gustosaditi,pretpostavljam,jako je aromatična,malo ljutkasta,verovatno služi za dodavanje drugim salatama zbog arome

Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 17:23
neznam kam da denem?Jel ima ko kakvo saznanje o salati"krasulja"ili tak nekak?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:43
Salata pripada familiji Asteraceae. Centar porekla salate je Azija, Evropa i severna Afrika i ona spada u najstarije gajene vrste povrća. To je jednogodišnja dikotiledona biljka bogata ugljenim hidratima, gvožđem ili željezom, kalijumom, kalcijumom i provitaminom A. Salata je bogata jabučnom i limunskom kiselinom, a glukozid laktucin koga salata sadrži povećava apetit. Salata je male energetske vrednosti (48 kJ ili 11 Kcal). Salata se gaji na njivi i u baštama na otvorenom prostoru i u plastenicima i staklenicima.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.