Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1819202122 82>
Korisnik
Poruka
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2011 u 22:54
kada je najpovoljnije vrijeme za rasaditi afr. ljubičice?
plavoj koja mi je stalno cvjetala više od godinu dana, postalo je pretijesno, a ima i dosta novih izboja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 01:38
moja je bila bujna,popunjavala je cijeli pitar,ulijem u podlozak vode,ostavim kratko,pazim da ne ostane vode... ali,listovi su mi počeli klonuti! od bujnog pitarića ostala sam na svega par listova. i ovo mi se uvjek događa: počme mi se zemlja odvajati od pitara!

ja više neznam sta da radim sa njima,kako god da ih zaljevala,pazila,nikad mi neuspiju Cry
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 01:46
Možda ti zemlja nije odgovarajuća.

Meni je od zemlje iz Kaufića počelo cvijeće da stagnira ( zemlja je nekako brzo se sušila i grudvala), evo sam sinoć presadila u zemlju koju prodaju po benziskim crpkama. Mislim da je 80 l i  svi je ovdje hvale. I uvijek steriliziram zemlju za kućno bilje, da se ubiju paraziti i pljesan.

Zaljevam ljubičice i odozgo i odozdo, pazim na listove. Ka odozgo zaljevam idem više po rubovima i  posadim ljubičicu kao da je na brijegu da se ne sljeva prema biljci. Ljubičice imaju plitak korjen, pa možda nije dovoljno samo zaljevanje odozdo.

Moj je problem pretopla prostorija i neće da mi cvjetajuCry
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 08:40
Dakle moje su ljubice, osim dvije vaze, sve nastale od jednostavno ubodenog lista u zemlju (mini sam obje dobila, govorim o običnima).
Mari, presađuju se kad ocvjetaju. Ja sam tako kupljene, jer znaš kako ih prodaju, zatim onu od Korjenka i sad nedavno dvije koje sam zabunom različite imala skupa u vazi.
Zemlju uopće ne gledam, zadnje vrijeme kupujem u Konzumu, donesu doma.
Zalijevam odozgo svaki treći, četvrti dan onako...iz pollitrene boce malo pljusnem uz korjen. Recimo ta boca mi je za cca 5 - vaza.Da, voda je odstajala.Imam uvijek nešto boca s vodom, baš za tako osjetljivo cvijeće.
Ništa ne prihranjujem, možda na proljeće dodam ono zrnato par zrnaca. Do sad nisam nikad.
Ali, mislim da im položaj igra veliku ulogu. Na prozoru, na suncu, s venecijanerima koje spustim kad dođe sunce i taj mi je prozor jedini bez radijatora ispod, naravski soba je topla, jer je radijator na drugom kraju. Kakve su mi... ima slika i ovdje negdje naprijed a i u mom v rtu negdje...
 
Natalija, meni zapela za oko ona tvoja plava frčkava... užicala bih ju rado... ali nemam više tako povoljnog mjesta u kući. Zato ostajem samo zadivljena!Big%20smile
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 09:42
Ajoj kako lijepe plave boje ljubica...smile227

I ja bi žicala Nataliju ali nekako mi one ne uspijevaju. Baka mi je dala listove od različitih boja ljubica. Dosta ih je propalo, nisu se uspjele ukorijeniti. Par ih je još u dobrom stanju i držim fige da krenu mladi listići. I Triša mi je dala vazicu sa ljubicom, još uvijek je "živa".
No, kao i Rose mislim da mi se nakon nekog vremena zemlja počne odvajati i na površini se pojavi bijela boja. Pokušat ću sada kao baka malo zalijevati odozgo.
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 18:27
Moje su neumorno cvale dok sam ih zalijevala odozgo. Onda sam čitajući po forumu počela zalijevati odozdo i sada od cvijeta ni "C"

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2011 u 19:01
Prekrasne su sve redomTongue.
Većina mojih ljubičica je smile224, vjerojatno zbog preseljenja, imala sam ih dugo, dugo godina i bile su prekrasne. promjena mjesta očito je odigrala glavnu ulogu. Sad imam još samo 3 stare koje mi nisu cvjetale, a pitanje je i da li će opstati. Kupila sam jednu novu i ona je jedina ljubičica koja mi je cvjetala. Sliku sam stavila u temi moj vrt
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 23:09
hey svim ljubiteljima ovih nježnih ljepotica Tongue
ja sam nova i nemam pojma kako dodati slikice da vam pokažem svoje cvijetiće pa budite ljubazni i uputite me ...
pozdrav Wink
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 23:38

Evo pogledaj ovdje je objašnjeno kako se postavljaju slike

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=87

Dobro nam došla! smile73
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 00:26
Da Moon puno ljudi kažu da promjena mjesta u stanu poremeti ljubičicu, mora joj se naći točno određena pozicija.

Jednom sam si obećala da ih neću više kupovati, ali otme se opetSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 16:43
totalno ste me bacile u depresiju sa vašim ljubičicama, predivne su..!:)

ja imam muke s njima pa molim za savjete jer vise ne znam sta da radim.. prvo sam morala odustati od ciklama, ali se nadam da od ljubičica ipak neću morati!

dakle, imam dvije, plavu i rozu, i na obje su mi se osušili cvjetovi. za plavu sam mislila da je to normalno, ajde jednom moraju otpasti, ali kod roze je bilo puno mladih pupoljaka, i tjedan dana nakon što sam ju kupila sve se je osusilo polako!
zaljevam ih 1-2 puta tjedno, onako opipam da li je zemlja vlažna ili ne, u sobi mi je oko 18° i mislim da je to ok.
ne znam je li problem jer nemaju bas puno svjetla? naime studentica sam, i u domu sam i nemam bas mogućnosti seliti ih po prozorima. imam prozor na zapadnoj strani ali ih ne drzim na prozoru nego malo dalje jer mi je uvijek na "kip", pa se bojim da ih nebi propuh!? ne znam je li u tome problem? da ih ipak stavim na prozor? čak sam kupila i one štapiće za prihranjivanje ali očito nije ništa pomoglo.
stvarno ne znam u čemu griješim pa budući da vidim da imate iskustva, nadam se da ćete moći pomoći mom kritičnom slučaju :(

listovi se odlično drže, podignuti su, ali od cvjetova nista.. hvala unaprijed!
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2011 u 07:44
Hm, pa baš i ne vidim u čemu bi bio problem. Da su osjetljive to je istina.
Ne znam, moja uspjeva u toploj sobi na lagano zasjenjenom mjestu gdje neam direktnih sunčevih zraka, nekad joj čak ne paše sunce ni u ožujku, tak da je moja u zapadnom prozoru.
Moraš je dobro njegovati i onda će ti cvasti čitavu godinu. Možda bi je trebala svaka dva tjedna slabo prignojiti jer vidim da to nisi napisala. Količina gnojiva ti ne smije prijeći 2 grama na 1l vode.
Voda za zalijevanje ti mora bit odstajala i lako zagrijana.
Lišće ni pod kojim slučajem ne smiješ vlažiti jer će ti dobit smeđe mrljice no mislim da to i sama znaš.
Budući da ona brzo raste moraš je presaditi svake godine u proljeće u plitke cvjetnjake jer ti ona ima jako plitko korjenje.
Probaj sad vidjet, možda je stvar u veličini cvjetnjaka ili vodi, uglavnom nadam se da sam ti koliko toliko pomogla.
pozz
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"
Na vrh
malaguena View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 30 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje malaguena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 11:11
Tanja hvala na savjetima, stvarno sam pročitala sve moguće o njegovanju ali nigdje nisam našla koji bi mogao bit razlog sušenja cvjetova.. da li se vama suše cvjetovi zimi i koliko dugo ih nema?

Što se tiče prihranjivanja, kupila sam one štapiće za prihranjivanje pa ću vidijeti! nadam se da ću moći javiti rezultate..:)
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 11:35
malaguena, ne dešava se ništa strašno dok se cvijetići osuše, jednostavno ih otrgni i za par dana ili najkasnije za dva tjedna budu novi opet. Zalijevati u podložak (tanjurić), evo mojih
 
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 11:40
moje ljubičice na okupu


Na vrh
tajčica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 385
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tajčica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 14:20
da li ih tuširaš ili ne i koliko često ih gnojiš, stvarno su prekrasne ClapClap
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 14:21
Monny pa ti se imaš čime pohvaliti,lijepe ljubičiceTongue
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 14:26
Tajčice nikakako ne dolazi u obzir nikakva vrsta tuširanja niti kapljica vode nije dobro došla na njihovim listićima jer su jako osjetljive odmah se pojave ružne fleke. Malo zalijevati isključivo u podložak. Nova sam na forumu pa još nisam stavila sve što imam od cvijeća... BAŠ NIŠTA ja ne gnojim i ne prihranjujem jer se onda biljka forsira i brzo iscrpi. Ja pustim i čekam da me ona sama nagradi - jedino što ljubičicama radim kao i većini cvijeća okidavam sve što je staro, žuto, uvenuto, ako neki list ima "hrđu", i naravno cvijetiće koji su gotovi odmah kidam da biljka sakuplja snagu za nove...  Tako nekako sam se sama praksala još u studenskim danima ;) i uspjelo je Thumbs%20Up
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 20:35
Na vrh
Monny View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1028
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monny Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 20:37
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1819202122 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.