Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - kreativci, javite se, pomozite oko uređenja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


kreativci, javite se, pomozite oko uređenja

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: kreativci, javite se, pomozite oko uređenja
    Objavljeno: 13 Travanj 2011 u 21:38

imam jednu stazicu koja vodi do kuće i posađene su trajnice kako ste rekli, koje cvjetaju u različito vrijeme, a jedan dio ostaje za ljetnice odnosno za maćuhice i sl. Čini mi se da ću sve visoke tulipane preseliti kao i narcise, a ostaviti niže vrste te se isto zaigrati sa trajnicama. To mi je nekako lakše i imate pravo, ljepše izgleda.

Ali, sve je to ljudski, vidjeti gdje se griješi pa ispraviti.
Hvala Vam na prijedlogu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2011 u 18:38

Moj prijedlog je da ubuduće  ne sadiš tulipane i narcise u redove. Sadi ih u grupe od 10 - 15 kom zajedno. Tako će ljepše izgledati i ostat će prostor za druge biljke. Jer poslije cvatnje narcisi i tulipani moraju ostati dok im se lišće ne osuši, a to je negdje u lipnju. Dakle, cijelo to vrijeme ti je taj prostor zauzet nečim što je davno ocvalo.

Za ovu godinu se snađi sa ubacivanjem ljetnica, (mada se još uvijek mogu saditi i neke trajnice - pogotovo ako su kontejnirane), a za ubuduće ti predlažem da posadiš trajnice među koje ako hoćeš možeš ubaciti koju ljetnicu.
Kod odabira vodi računa da po mogućnosti izabereš biljke koje cvjetaju u različito vrijeme, tako da kroz cijelu godinu imaš poneku biljku u cvatu.


Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2011 u 21:31
dobro pitanje, ali doista ne znam. Nisam sigurna da li se vidi na slici-posadila sam dvije ukrasne djeteline (oxalis) i jednu iglicu.
Malo je mjesta i htjela sam posaditi niske biljčice, više kao pokrivačice, jer
sam ove lukovice sadila dosta gusto pa nemam ostale kud upiknuti.
Što vi mislite? možda koju ljetnicu
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2011 u 16:44

Lukovice su za start dobar izbor jer je uspješnost cvjetanja zagarantirana.
Ali za par dana će cvijetovi uvenuti i nestati pa me interesira što si smislila za dalje?
Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2011 u 16:45

Moj najdraži mi je rekao isto kao što misli i većina vas  (vjerojatno), a i ja, moram priznati da je imao pravo Wink, to mi je došlo u glavu kako je vrijeme odmicalo, od postavke posta... da zašto sam tražila pomoć za uređenje ovako malog komadića zemlje... gledajući vaše veće/velike vrtove, zbilja mi dođe osmijeh na lice LOL...

Za sve drage forumašice koje su se javile, a i za ostale, šaljem par proljetnih sličica:
 
prvo su niknule narcise, žute pa potom i bijelo-žute
 
 
 
 
 
pa onda tulipani 
 
 
 
 
 
 
 
ružica se baš i ne miče, a pored nje s obje strane je počela izlaziti mačja metvica
 
 
evo i za kraj pajasmin i mala tratinčica
 
 
 
 
Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Prosinac 2010 u 12:52
Danas sam dobila prekrasan dar za Novu godinu. Grančice weigele koje sam odmah odmah upiknula u zemlju. Zanima me da li će uspjeti preživjeti..
 
 
i šaljem vam sliku mini ružice koja blješti od ljepote, kupila u lidlu za 20kn
 
 
 
Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2010 u 19:52
hvala na uključenju, ali sam "slaba" kada vidim toliko različitih lijepih stilova, mogu reći zbunjena. Zato sam i otvorila ovu raspravu, jer svatko ima svoj stil i neka netko da samo dijelić, samo jedan savjet ili ideju od onoga što bi se moglo napraviti,  ja sam prezadovoljna. Što više ideja to bolje.
Najviše volim kada netko nešto napiše iz vlastitog iskustva.
Znam da se vrt ne može urediti za godinu dana i da će promjena uvijek biti, ali najteže je početi. Svi imate lijepe i uređene vrtove i lijepo mi je ponekad prošetati.
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2010 u 18:06
Nije mi teško dati ti prijedlog uređenja tvoga vrta, ali mislim da uređenje sama trebaš osmisliti. Svatko od nas ima svoj ukus i zato za sebe trebaš sama odabrati što ti se najviše sviđa.

Evo ti par slikica na kojima možeš vidjeti neka rješenja pa možda pronađeš nešto što će ti se svidjeti i što će se uklopiti u tvoje okruženje.

Do proljeća imaš vremena da osmisliš i nacrtaš budući izgled vrta, a u proljeće postupno počni realizaciju. Sretno!








































































Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2010 u 14:18
bravo Clap Antonija, ovo je baš zanimljiv prijedlog, i meni je nekako pusto uz sam rub travnjaka, ali kako ćemo kositi ?
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2010 u 14:12
ja bi ovu travu oivičila nekim kamenčićima, ciglamia i sl.
vać vidim da će ovo biti jako lijepoThumbs%20Up
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2010 u 11:46

da li zna netko koji grm cvate od travnja do pojave mraza i to crvenim cvjetićima a nije viši od 30-40 cm? bila sam u 10.-tom mjesecu u MBM-u, a nisam zapisala kako se zove i sad mi je žao. može se posaditi uz rub umjesto šimšira, a volim sve što ima cvijet.

Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2010 u 11:37
Antonija - zavidna sam na "jugu", to je poseban život Smile
 
Mari,5510 - hvala što si se uključila u raspravu, imam dvije pa ću ih posaditi sa svake strane, a kad se razrastu previše onda ću ih podijeliti da ne dominiraju nad ljepoticom i da ne stvaraju veliku gužvu, jer mjesta je malo..
 
--gledala sam vaše vrtove i nekih drugih članova na forumu i samo mogu reći da ste vi svi doktori nauka za mene, bez obzira što čupam pa sadim već par godina...
od prošlog javljanja zasadili smo pajasmin (one bijele kugle) i tu ružu o kojoj stalno pišem, možda će se na slici slabo vidjeti, ona je dolje u sredini, a lijevo sam upiknula lukovice narcisa, tulipana i vjerojatno su to bijeli zvončići. Iduće godine moram dobro dobro podrezati i formirati buxus koji već godinama nitko ne gleda Embarrassed
i trava je posađena u 10.tom mj.
 
 
ne znam da li vidite, ali desno od buxusa su dvije šibe pajasmina, čini mi se da ću ga presaditi pored buxusa lijevo, a na njegovo mjesto bih željela posaditi vajgelu florida koja će zakloniti pogled a bila bi formirana kao stablašica (kugla) 
 
 
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2010 u 14:46
ljubiteljica, graničicu imam pokraj ruža, nije loša kombinacija
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 21:29
ja sam skroz na jugu
možeš posaditi i astilbe, one su trajnice i cvijet za sjenu, e imaš i hoste, idealan cvijet za sjenu a tako je lijep i elegantan
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 23:21
zaboravila sam odgovoriti za hortenziju,koju ne mogu staviti jer nemam toliko mjesta, ali svejedno hvala što si razmišljala o ovoj temi.
Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 23:14
hej Antonia, hvala na odazivu..znaš, klematis je posađen (kako bih napisala) iza slike, znači na ogradi prema drugom susjedu i još cvate,
ne mogu vjerovati, a vani je hladno. Ne mogu se sjetiti ovog trena koja je vrsta ali dvaput cvjeta u godini (naći ću na internetu)..ovo je prva godina kako sam ga zasadila.
nalazim se u Zagrebu i doista je klematis pravi izbor za uljepšavanje ogradica. Imam novosti, a to je da sam posadila lukovice i
čekam ružu da mi stigne..graničice sadim u proljeće, nisam ih vadila iz teglica. Što kažete na kombinaciju ruže sa graničicama? dvobojna ruža i isto tako graničice, žuta s crvenim rubom i crvena sa žutim rubom..
ha, i bor smo srušili i posadili travu, možda i nije pravo vrijeme za travu, ako ne uspije, ponovit ćemo u proljeće. Umjesto bora se nalaze dvije šibe, odnosno pajasmin kojeg sam iskopala na gruntu u Zagorju. Znate na kojeg mislim, malo se previše razraste ali isto tako se može obrezivati po želji. Gdje se vi nalazite? u kojem predjelu lijepe naše?
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2010 u 11:20

ljubiteljice dobro nam došla!

nisi napisala gdje se nalazi tvoj vrt, jesu li oštre zime.
ja bi ispred ovoga šimšira posadila klematise i pela bi ih po ovoj ogradi iza, ako si i u hladnom području oni podnose velike minuse!
tu bi još posadila i hortenziju, i ona podnosi minuse a i sjenu!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
ljubiteljica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubiteljica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2010 u 21:50
hvala što ste se javile..naime, iza kuće imam također dvije gredice, obje su u sjeni i posađene su astilbe, koraljne zvončike, hoste, niski asteri.. ove godine sam posadila hebe. Htjela bih urediti dio ispred kuće, istočnu stranu, sunca ima do 13-14 sati, a ne bih opet htjela ponavljati biljke (tko zna da li imam drugih mogućnosti).
Dakle, ispred kuće uopće trava neće rasti i opet smo sve prekopali, širine ima 1,8m. Razmišljala sam da s lijeve strane po dužini posadim lukovice narcisa i tulipana (koje sam već kupila) te presadim niski aster i uvijek će biti nisko i zeleno (pošto je na sredini trešnja i borić, a dobila sam upute da borić mora ostati Wink), a s ove donje strane bih si priuštila ružicu koje tako obožavam, možda bi joj bilo dosta sunca..kupila sam i graničicu koju bih posadila oko nje, a također i neke ljetnice da se upotpuni stazica.
imate li vi kakvih ideja?
evo i jadne površine koju pokušavam osmisliti već par godina, ali nikako da trava raste, a nije ni čudo pored borića, jer u šumici trava ne raste..
 
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 11:12
Ljubiteljice, na onom linku što ti je stavila Šmrcko, između ostalog bile su i astilbe... ja ti mogu reći moje iskustvo sa njima. Imala sam ih prije ispod magnolije i uvijek su bile jadne, več krajem ljeta skroz posušene, jedva preživljavale... onda sam od Bake Bee čule da one vole kiselu zemlju, prikladne su za sadnju u sjeni borova, pa sam ja njih posadila ispod borova i eno još su "metlice" na njima, a cvale su cijelo ljeto, odnosno cvijet im se jako dugo održao, što prije nije bio slučaj...
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2010 u 08:09
Ljubiteljice, samo prođi forumom i naići ćeš na milijun različitih ideja, rješenja i slika krasnih vrtova..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,312 sekundi.